CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 21:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 755 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 51  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 07:47 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Zdeňku, vím, že jsi to tu už někde psal, ale vyhledávač mi to nenašel. Ten orgevit to jsou granule a není to pomalu rozpustné hnojivo, že?
Kolik toho při přesazování do zeminy dáváš? Polévkovou lžíci na 3l růžák? A kolik asi na povrch a jak často?[/quote]


Orgevit případně Siforga je sušená granulovaná podestýlka s obsahem téměř všech potřebných živin pro rostliny v přírodní formě. Prodává http://www.pasic.cz
Dávkování je jednoduché do zeminy zamíchám jen trochu hnojiva, ale pak po cca 3 měsících od přesazení začínám přihnojovat na povrch květináče tak aby byl povrch zeminy z 50% volný. Hnojivo se napije vodou a zvětší svůj objem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 08:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Protože pěstujeme citrusy v nevhodných podmínkách, máme problémy, které na plantáži ve Španělsku nemají.
Rostliny nás často stojí mnoho peněz a tak když rostlina odchází, tak se odstraní uhnilé kořeny a zbytek kořenů se dá menšího květináče s rašelinovým substrátem, seřízne se na minimum opadaná koruna a čekáme, zda se obnoví růst kořenů a podaří se nám rostlinu zachránit. A tady v této "těžké" době pro nás i pro rostlinu je možné sáhnout po Racine - stimulovat obměnu kořenů a po Atoniku na nastartování opětného růstu. Nevím, z čeho jsou tyto přípravky složeny, ale nedivil bych se, kdyby obsahovaly i přírodní látky. Když jsem prohlížel v obchodech různá hnojiva na list, bylo na některých psáno, že obsahují přírodní stimulanty z rašeliny, mořských řas či výluhů z kompostu z kalif.žížal.
Panu Urbanovi, který byl několikrát u Černého moře ve výzk.citrus.stanicích (Soči, Suchumi, Batumi atd. ) radili dávat na zimu na povrch rostliny čistou rašelinu, víceméně vyměnit vrchní zasolenou půdní vrstvičku rašelinou a trochou sušeného kravince. Rašelina obsahuje růstové stimulanty :idea: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 08:39 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Petr Broža napsal:
Panu Urbanovi, který byl několikrát u Černého moře ve výzk.citrus.stanicích (Soči, Suchumi, Batumi atd. ) radili dávat na zimu na povrch rostliny čistou rašelinu, víceméně vyměnit vrchní zasolenou půdní vrstvičku rašelinou a trochou sušeného kravince. Rašelina obsahuje růstové stimulanty :idea: .


Ano Petře, ale bohužel to není zase tak jednoduchý... Podle p. Býčka z brněnské organizace není "kravský hůj" jako "kravský hnůj".
Podle jeho dlouholetého pozorování a zkoušek to musí být opravdu "jen kravský hnůj" - nejlépe od "stelné krávy" /pro neznalé - "těhotné krávy"/. Jejich trus má největší procento "aktivních" růstových hormonů. Naopak nejhorší složení je z hnoje od býků, ten má nejvíce "negativních" hormonů...

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 09:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
KRUMME napsal:
Ano Petře, ale bohužel to není zase tak jednoduchý... Podle p. Býčka z brněnské organizace není "kravský hůj" jako "kravský hnůj".
Podle jeho dlouholetého pozorování a zkoušek to musí být opravdu "jen kravský hnůj" - nejlépe od "stelné krávy" /pro neznalé - "těhotné krávy"/. Jejich trus má největší procento "aktivních" růstových hormonů. Naopak nejhorší složení je z hnoje od býků, ten má nejvíce "negativních" hormonů...

Ano vím, už jsem to tady psal 17.2.2006 na:

viewtopic.php?f=2&t=690&st=0&sk=t&sd=a&start=30 :

Petr Broža napsal:
Klokoci napsal:
Tak si budu vybírat výhradě volí lejna.. :lol: :lol: :lol: :lol:

Ty jsou snad bez problémů, ale jako nejideálnější z hovězího dobytka by měla být mrva od stelných krav, případně mladých jalovic :idea: . Nejhorší je z hlediska růstu býčí hnůj, protože obsahuje pohlavní hormon testosteron, údajně omezující růst :?:

A Krumme, pozor je to mužský pohlavní hormon :!: :P
Paradoxní na tom je, že pan Býček (muž, Býček taky mužského rodu) nabízí kravinec od stelných krav :lol: , ale je pochopitelné, že jaksi využil své jméno a udělal dobrý obchodní tah- jeho kvalitní hnojivo se jmenuje Býčkovo hnojivo a přitom je od stelných krav :roll: :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 10:01 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
No prostě "býk" /záměrně nepíšu býček/ není kráva... :!: :roll: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 10:20 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Co sa chémie týka, laicky povedané, na jednej strane pomáha- napr. pri rekvovalescencii rastlin, na prekonanie šoku z presádzania, podporu rastu, na zdravý tvat a farbu listov, na zlepšenie vlastnosti pôdy a pod.
No všetko treba s mierou, lebo nadbitok niektorých živín sa lahko prejavý nedostatkom iných, napr. ako spomínaná chloroza hore.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 18:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Petr Broža napsal:
Protože pěstujeme citrusy v nevhodných podmínkách, máme problémy, které na plantáži ve Španělsku nemají.
Rostliny nás často stojí mnoho peněz a tak když rostlina odchází, tak se odstraní uhnilé kořeny a zbytek kořenů se dá menšího květináče s rašelinovým substrátem, seřízne se na minimum opadaná koruna a čekáme, zda se obnoví růst kořenů a podaří se nám rostlinu zachránit. A tady v této "těžké" době pro nás i pro rostlinu je možné sáhnout po Racine - stimulovat obměnu kořenů a po Atoniku na nastartování opětného růstu. Nevím, z čeho jsou tyto přípravky složeny, ale nedivil bych se, kdyby obsahovaly i přírodní látky. Když jsem prohlížel v obchodech různá hnojiva na list, bylo na některých psáno, že obsahují přírodní stimulanty z rašeliny, mořských řas či výluhů z kompostu z kalif.žížal.
Panu Urbanovi, který byl několikrát u Černého moře ve výzk.citrus.stanicích (Soči, Suchumi, Batumi atd. ) radili dávat na zimu na povrch rostliny čistou rašelinu, víceméně vyměnit vrchní zasolenou půdní vrstvičku rašelinou a trochou sušeného kravince. Rašelina obsahuje růstové stimulanty :idea: .


Petře tak já nevím co mám dělat. Od lonského roku mám vykvašený hovězí hnůj a právě od býků z hluboké podestýlky. Mám tovylít nebo co stím. A už nevím čím mám hnojit. Podle této diskuze jsou všechna hnojiva chemie. Jsem začátečník aproto nevím co je pro citrusy nejlepší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 19:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
P. Býček říkal, že má odzkoušeno, že kravěnce od býků zpomalují růst. Ale živiny v nich samozřejmě jsou :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 10 Led 2008 21:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
janku josef st napsal:
........
Petře tak já nevím co mám dělat. Od lonského roku mám vykvašený hovězí hnůj a právě od býků z hluboké podestýlky. Mám to vylít nebo co s tím. A už nevím čím mám hnojit. Podle této diskuze jsou všechna hnojiva chemie. Jsem začátečník a proto nevím co je pro citrusy nejlepší.
Pepíku klid,
neprožívej to tolik. Zřejmě na tom něco bude, ale pořád je to hnůj, který zemědělci vyváží na pole jako kvalitní hnojivo. Hoď kravěnec na jaře na trávu a uvidíš jak se travička v okolí mrvy zazelená a bude jednou tak velká, jak ostatní tráva :D .
Já si především myslím, že ještě nemáš tolik citrusů, aby jsi toho potřeboval traktorovou vlečku. Takže pokud chceš mít klid, tak tento hnůj zkompostuj s hlínou a vzniklá půda-hnojovka bude dobrým základem pro míchání pěstební substrátu (+ rašelina a písek, případně perlit). Když je pěstitel připraven :idea: , rád přesazuje a pak má šanci se přiblížit Zdeňkovým přírustkům :wink: .
A pro těch pár koblížků si pro jistotu zajdi ke krávě osobně :D . Já to nechal na kamarádovi-soukromém zemědělci a on mně nachystal sud kravinců. Asi po roce, když jsem ho u piva chválil, tak se přiznal, že vůbec neřešil, zda je to od býků či od krav :roll: :roll: :roll: .

V zimě se stejně nehnojí a do jara nový kravinec lehce vykvasí.
Pozor, opravdu to s hnojením nepřehánět :!: Pokud to neporoste, hnojením to většinou není.
Ještě Josef dotaz, od počátku když jsem zde uviděl janku josef st, tak mě napadla Šmelcovna Boskovice. Krásné arboretum, mnoho práce v posledních letech a já odtud mám na zahradě desítky rostlin. A majitel se jmenuje Janků Josef :?: :!: :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 11 Led 2008 07:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Petr Broža napsal:
janku josef st napsal:
........
Petře tak já nevím co mám dělat. Od lonského roku mám vykvašený hovězí hnůj a právě od býků z hluboké podestýlky. Mám to vylít nebo co s tím. A už nevím čím mám hnojit. Podle této diskuze jsou všechna hnojiva chemie. Jsem začátečník a proto nevím co je pro citrusy nejlepší.
Pepíku klid,
neprožívej to tolik. Zřejmě na tom něco bude, ale pořád je to hnůj, který zemědělci vyváží na pole jako kvalitní hnojivo. Hoď kravěnec na jaře na trávu a uvidíš jak se travička v okolí mrvy zazelená a bude jednou tak velká, jak ostatní tráva :D .
Já si především myslím, že ještě nemáš tolik citrusů, aby jsi toho potřeboval traktorovou vlečku. Takže pokud chceš mít klid, tak tento hnůj zkompostuj s hlínou a vzniklá půda-hnojovka bude dobrým základem pro míchání pěstební substrátu (+ rašelina a písek, případně perlit). Když je pěstitel připraven :idea: , rád přesazuje a pak má šanci se přiblížit Zdeňkovým přírustkům :wink: .
A pro těch pár koblížků si pro jistotu zajdi ke krávě osobně :D . Já to nechal na kamarádovi-soukromém zemědělci a on mně nachystal sud kravinců. Asi po roce, když jsem ho u piva chválil, tak se přiznal, že vůbec neřešil, zda je to od býků či od krav :roll: :roll: :roll: .

V zimě se stejně nehnojí a do jara nový kravinec lehce vykvasí.
Pozor, opravdu to s hnojením nepřehánět :!: Pokud to neporoste, hnojením to většinou není.
Ještě Josef dotaz, od počátku když jsem zde uviděl janku josef st, tak mě napadla Šmelcovna Boskovice. Krásné arboretum, mnoho práce v posledních letech a já odtud mám na zahradě desítky rostlin. A majitel se jmenuje Janků Josef :?: :!: :?:



Petře to je jenom shoda jmen já jse z české skalice okr. Náchod. Je to kraj Boženy Němconé. Těch citrusů mám asi 20 kusů. Tak já ten vykvašený hnůj vyleju a budu hnojit granulovaným hnojem a kristalonem. Jaký je tvůj názor. Nemohu se už dočkat jara. Snad moje lásky přezimují dobře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 11 Led 2008 07:29 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Josefe úplně stačí ten granulovaný hnůj a žádný Kristalon používat nemusíš.
Složení hnojiva Orgevit: Sušina 90%, organická hmota 65%, živiny: Dusík 4% (0,4%NH4 a 3,6% NO3), Fosfor 2,5% (P2O5),Draslík 2,3% (K2O), Hořčík 1,1% (MgO), vápník 9,3% ( CaO), Ph cca 7, poměr C/N 9

s vyšším obsahem vápníku si nelámejte hlavu u nás je zemina příliš kyselá a trochu vápníku neuškodí. Optimální PH pro citrusy je od 5,5 do 7

Používáním Kristalonu pravidelně si jen zasolíš zeminu a následkem toho citrusy neporostou - Petr Broža by o tom mohl vyprávět :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 11 Led 2008 07:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Josefe,
Zdeněk v podstatě odpověděl :wink: . Ještě jednou si přečti, co jsem v minulé zprávě napsal-raděj několikrát, člověk, když píše v rychlosti, tak to není úplně zřetelně pochopitelné.
Kristalon mně přivodil za celé období mého pěstování největší krizi :!: Ale to je na delší povídání. Prostě Kristalon funguje zpočátku velmi dobře, je jednoduchý (v pytlech i levný), ale postupně rostlinu zasolí-toxikuje-otráví(trvá to více let).
Býčí hnůj je z dlohodobého hlediska proti němu neškodný brouček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 11 Led 2008 12:24 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Máte někdo zkušenosti s dlouhodobějším používáním tekutého hnojiva Agro Citrus ?? Já jen, že ho celkem používám, tak abych nedopadl jako Petr s Kristalonem..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 11 Led 2008 13:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ondra Stískal napsal:
Máte někdo zkušenosti s dlouhodobějším používáním tekutého hnojiva Agro Citrus ?? Já jen, že ho celkem používám, tak abych nedopadl jako Petr s Kristalonem..


Zase ta dlohodobé je nemám... asi 5 let... :roll: :wink: , ale myslím že u tekutých hnojiv to tak úplně není... Avšak přes to všechno je vhodné hnojiva střídat. Já osobně používám absolutně cokoli, co mě přijde pod ruku, hlavně když to má stopové prvky a hlavně co nejvíc železa.

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 11 Led 2008 15:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Řekla bych, že my, co pěstujeme v nádobách a dle potřeby přesazujeme, v podstatě zasolení nemusíme řešit - přinejmenším co se týká tekutých nebo plně rozpustných hnojiv (jedním z nich je Krystalon). Problém nastává, když máte rostliny v půdě a blízko pod povrchem nepropustné podloží.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 755 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 51  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz