CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 15:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 755 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 23 Říj 2010 10:13 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Kawano je raná odrůda mandariny unšiu, která u nás vcelku ochotně dozrává, plody se dají konzumovat ještě ne úplně vybarvené, takže trocha zelené nevadí. Pokud je na trifoliátě, tak vyžaduje chladné zimování, což by zasklený balkón měl splňovat.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 23 Říj 2010 12:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Díky za odpověď. Zatím všechny rostliny co jsou na trif. tak přezimují opravdu v pohodě. Pouze je problém na jaře při začátku vegetace kdy je již silnější slunce že se moc ohřeje vzduch a je brzký nástup do kvetení a přitom ještě není dost prohřátý substrát v nádobách. Letos vše krásně kvetlo a taky většina květů a částečně i listy opadali. Zbyli pouze tyto dva plody. Musím to nějak vyřešit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 23 Říj 2010 13:12 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
ja osobne myslím, že áno, sám mám Kishumikan, ktorý je na zasklenom balkóne temer celoročne, vrúbľovaný na trifoliáte a darí sa mu, rodí, taktiež z mandarín tam mám aj Carvale /I.H/..........kedysi som tam mal aj unshiu wakayamu a plodila plody vysokej kvality

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 02 Pro 2010 16:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Dobrý den přátelé. Mám jeden problém. Dnes jsem byl u citrusů a zjistil jsem že většina rostlin je dost uvadlá, listy jsou jak bez života. Tak chci prosím od vás poradit, jesli mám zalít nebo jen zvýšit vlhkost rošením. Taplota je v rozmezí pět až deset stupňů. Nejhorší je situace při slunečnu kdy teplota stoupne až na 17st. Mám zastínit nebo ne? Nikdy jsem tak uvadlé rostliny neměl. Předem děkuji Josef.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 02 Pro 2010 18:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
No, jsou dvě možnosti - buď jsou málo zalité a potřebují zalít nebo jsou přelité a hnijí jim kořeny, tak si vyber :? Musíš to posoudit podle stavu půdy atd.
Rosení teď nedoporučuji, zvyšuje to riziko plísní.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 02 Pro 2010 18:46 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Nedostatok vody má dva jasné príznaky - na dotyk suchá sypká hlina a u citrusov stočenie listov do lodičiek, či ruličiek. - Ak sú splnené tieto príznaky treba poliať aj keď je zima, ale ak nie, tak je problém inde a rastline by zálievka len priťažila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 02 Pro 2010 19:45 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Nemusí to být vůbec nic ... jakmile klesají teploty a vegetace rostlin je takto utlumena, míza neproudí a nebo jen velmi omezeně, rostliny prostě vypadají jinak ... jakoby bez života. Jakmile se podmínky na jaře zlepší, rostliny je opět "rozzáří".
Ale klidně to může to být jak píšou chlapi - málo vody a nebo moc vody, to se nedá takto z pár slov nijak zjistit. Obecně se k tomu dá snad říci - zavisí hodně na podnožích - pro triofoliaty a citrumela je obecně větší problém v zimě to, že je pěstitel poškodí suchem než naopak. Jsou opravdu hodně odolné. A u jiných právě naopak. Prostě - všeho s mírou - něčeho moc či naopak něčeho málo je prostě špatně.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 02 Pro 2010 21:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Všechny odrůdy jsou na trif. Myslím že bude málo vody protože příznaky na listech tomu nasvědčují, jak píše radoslav. Jak píše Šnek že trif. vodu potřebuje tak rostliny trochu zaliji. Snad se to zlepší. Jinak vám všem vlice děkuji za užitečné rady Josef.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Pro 2010 09:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Janku, keď zaleješ, tak zvýš teplotu, aby sa rastliny trochu prebudili a tú vodu nasali. Inak hrozí, že korene začnú odhnívať. Po niekoľkých dňoch znova teplotu zníž, polďa toho ako je vlhká zemina. Vlastné skúsenosti.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Pro 2010 21:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Kamco- mám velké obavy že když přitopím a bude vyžší teplota tak korunka rostlin bude v teplejším prostředí než kořeny a citrusům začnou opadávat listy protože kořeny nebudou vegetovat a tím dodávat živiny a vodu. To je pouze můj názor. Dnes jsem rostliny zalil ale nepřitopil tak uvidím jak budou reagovat. Díky za Tvoji radu Josef.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 01 Úno 2011 20:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Spominal sa tu kruh, no dnes mi dosla zasielka.. chcel som nahradit zmrznutu naranchillu, a aj som ju nahradil, za druhu zmrznutu :lol: asi mohli pockat, kym prestane mrznut, alebo som mohol ja pockat do jari :?


Přílohy:
2011-02-01 18.38.28.jpg
2011-02-01 18.38.28.jpg [ 102.52 KB | Zobrazeno 845 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Dub 2011 17:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Zdravím vás přátelé z České Skalice. Tak dnes jsem využil krásného počasí k přesazování citrusů které se mě po zimě nezdáli být v pořádku. Z hrůzou jsem zjistil že to jsou ty co jsem přesazoval v loni kvůli drenáži z keramzitu. Dva citrusy měli totálně uhnilé kořeny a další dva částečně. Asi jsem udělal pitomost že jsem místo drenáže použil netkanou folii a nebo špatně namíchaná zemina. Asi jsem citrusářské kopyto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Dub 2011 18:54 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Člověk se učí na chybách a aspoň si se s námi podelil. Já zásadní chyby na mých citrusech nevidím, ale chybí mi osobní mentor, kdo by mě mohl vést. Teorie nestačí, protože člověk si nemusí uvědomit, že by něco mohl dělat lépe.
Teď jsem měl štěstí, protože jsem zjistil, že kolegyně stříhá ovocné stromy. Konkrétně mi ukázala, jak sestříhat moje citrusy, já to udělal a ona zkontrolovala. Paráda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 04 Dub 2011 06:00 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
I sebepokročilejší pěstitel se v našich podmínkách chyb nevyvaruje. To je realita - i když rostliny dobře prosperují, chce pěstitel svým rostlinám udělal ještě více, aby prosperovaly ještě a ještě lépe. O tom by mohl každý z nás klidně hodiny vyprávět a je jedno zda-li jsem to já, Petr, Zděněk či kdokoliv další.

Za největší zkalání poslední doby nebo spíše přímo zděšení považuji houby, byť při i před jejich aplikací jsem moc dobře věděl, že trifoliátové podnože (přiměřeně platí i pro její hybridy použité jako podnože) jsou na symbioze s houbami na rozdíl od jiných citrusů a rostlin zcela nezávislé. Nicméně jsem si myslel, že to příznivě ovlivní pohyb vody v zemině - to byl obrovský omyl. Ovlivní - ale bohužel tak, že se při vlhké zemině zcela vytěsní jakýkoliv kyslík v oblasti gelu, zcela znemožní jeho jakýkoliv pohyb. Znemožní volný pohyb vody, místě pro ni vytvoří kapsy a při vysychání vodu poutají v nevyužitelné podobě pro citrusy a odčerpávají ji ze svého okolí.

Naopak za příjemné překvapení považuji výsledek loňského podzimně/zimního přesazení, ze kterého jsem měl velké obavy. Celková blednička a bílá hlavní žíla z nedostaku kyslíku v nádobě jsou tatam a rostliny jsou opět zcela zdravé. Slabá chloroza na některých takto trápených rostlinách již však má naprosto přesné pojmenování - Fe/Mn a poté, co budou veškeré kořeny opět obaleny zeminou, se sama vytratí ( byla odstraňována úplně veškerá zemina a než se dostane na některá nezaplněná místa k hustě narostlým kořenům zpět bude nějaký čas trvat - časem to vyřeší zálivka sama bez jakéhokoliv mého zásahu). Dokonce jsem při tomto drstickém listopadovém zákroku počítal s nějakými ztrátami rostlin, ale žádné se nekonaly.

Za výzvu naopak považuji - letošní jaro bylo neovykle slunné a nárůst teplot u mne na zimovišti byl velmi rychlý. Spokojený jsem byl s tím, že rostliny začaly abnormálně brzo vegetovat a kvést, ale za jakou cenu? Za celou zimu do cca 05.03. opadalo v celém zimovišti snad 5 listů, od té doby jsem vynosil ze zimovište přes 100l opadaných listů. Současný sytém chlazení a ohřívání podlahy je při dlouhodobě slunném počasí nedostatečně účinný. Ač vemmi nerad, budu muset vybourad bet podlahu a položit pod ni do země drenážky a do nich stahovat přehřátý vzduch ventilací a takto výrazně účinněji ohřívat podlahu, resp. chladit zimoviště.
Dalším problémem je místo .... naňahňané rostliny zcela na sebe a s tím spojený absolutní nedostatek světla - rostliny rostou jen nahoře, spodní patra nevegetují či odumírají a jsou jen vytáhlejší a vytáhlejší. Nehledě na to, že se k nim ne jaře nedá dostat, abych je zalil.

Pro Josefa - mám takový dojem, že jsem ti něco o geotextiliích mailem psal, ne? Zopakuji - do nynějších hodně děrovaných plasťáků dávám vše zcela bez drenáží - všechny drenáže jsou dříve či později kontraproduktivní. Pouze v případě, že tyto nádoby mají jen spodní otvory na kterých stojí, dovrtám boční.
Pro Asterna - pozn. k řezu - mám takový dojem, že si zde někde vkládal forku ostříhané nějaké klementiny. Klementiny moc řez nepotřebují. Zesílení větví u nich řezem bohužel na rozdíl od jiných citrusů moc nedocílíš, i za mnoho let zůstávají jejich větve realtivně stále tenké a jako donucovací prostředek k rozvětvení ? Klementiny se větví a zahušťují za normálních podmínek ochotně samy, často až víc než by měly.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 04 Dub 2011 06:30 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Já obecně řežu na strom s terminálem a kostěrnými větvami. Bojím se, že bez toho rostlina zastaví rúst a pak i přestane plodit na starších větvičkách. Ale díky za tip.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 755 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz