CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 18 Dub 2024 17:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 14 Bře 2008 23:41 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Dobry vecer.Zacal jsem se venovat citrusum asi pred 3.roky atak se mi to zalibilo ze bych koupil nejaky zvlastni druh mandariny,ale bohuzel zde ve Vychodnich cechach moc pestitelu nenachazim a p.Broza neprodava citrusy.Poradte na koho se obratit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2008 22:23 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Mrkni do sekce shop najdeš tam kontakty na p.Matějky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 01 Čer 2008 11:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Pak ještě Adavo Velký Osek nebo web Zdeňka Černocha exotickerostliny (ten je ze severní Moravy).
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 01 Čer 2008 12:17 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
V Adavu mam jiz nakoupeno mnoho citrusu a u p.Matejky tez.ty z oseku jdou nadherne a i jiz plodi bohuzel od p.Matejky pomalu ale jiste odchazeji do vecnych lovist :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 02 Čer 2008 11:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 13 Črc 2006 07:17
Příspěvky: 109
Bydliště: Seč (Chrudim)
Vanhelsing02 napsal:
V Adavu mam jiz nakoupeno mnoho citrusu a u p.Matejky tez.ty z oseku jdou nadherne a i jiz plodi bohuzel od p.Matejky pomalu ale jiste odchazeji do vecnych lovist :?


Tak to já mám spíše opačné zkušenosti, od pana Matějky jsem nakoupil v průběhu posledních 4 let 12 citrusů a každému se daří výborně. Zato z Adava mi moc nešli a byl jsem docela namíchnutej při poslední koupi z tohoto zahradnictví. Koupil jsem si fortulelu meiwu a zjistil jsem, že to vlastně meiwa vůbec není, ale co mě opravdu namíchlo bylo to když jsem zjistil, že je roubovaná na řízkované podnoži :evil: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 02 Čer 2008 12:16 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
To kucerys: A v čem máš jako problém??? ... podívej se na to, jaký to podnože jsou a jaký mají kořeny - pak možná uznáš, že tato řízkovaná podnož a semenáč je to samý... :wink:
Já si na ADAVO určitě nestěžuju!

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 02 Čer 2008 12:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 13 Črc 2006 07:17
Příspěvky: 109
Bydliště: Seč (Chrudim)
KRUMME napsal:
To kucerys: A v čem máš jako problém??? ... podívej se na to, jaký to podnože jsou a jaký mají kořeny - pak možná uznáš, že tato řízkovaná podnož a semenáč je to samý... :wink:
Já si na ADAVO určitě nestěžuju!

¨
Právě v tom je ten problém, že ten kořenový systém nebyl takový jaký má semenáč, a jestli si myslíš, že je stejný kořenový systém u semenáče jako u řízku, tak s tím nesouhlasím. A že si jedu pro konkrétní odrůdu (najel jsem kvůli tomu 200km a 4 hodiny času) a pak zjistím, že jsem vlasně koupil něco úplně jiného co nepotřebuji, tak na to si stěžuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 02 Čer 2008 12:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ještě bych také srovnala velikost a ceny rostlin ... i když to vůbec srovnat nejde. Pravda je, že řízkovaná citrumela mají opravdu velký kořenový systém a rostliny na nich dobře rostou. Ale je také pravda, že s jednou podnoží právě z Adava jsem měla letos problém. Koupila jsem si loni podnožové citrumelo přímo v Adavu, naroubovala ho 2 rouby Popradského (Hrebienok) grepu a loni vše krásně rostlo. Žel jsem nechala rostlinu v kontejneru, v němž jsem ji koupila, že přesadím až na jaře. Jenže koncem zimy ve skleníku mi začaly opadávat listy, když do rána najednou sprchly všechny zbylé, tak jsem se musela podívat na kořeny. Byly uhnilé, přestože jsem v zimě rostlinu vůbec nezalila a měla stejný režim, jako ostatní rostliny včetně dalších z Adava. Celý problém byl v tom, že na řízkované podnoži nechali textilii, v níž byl zabalen kořenící substrát, kořeny jí prorostly a textilie se chovala jako houba ... nacucla mokro z poslední podzimní zálivky nebo možná první jarní, kdy již začínalo být kolem vegetačních teplot, a většina kořenů uhnila právě v místě průniku textilií :(
Zcela stejný problém jsem měla už před pár lety také s rostlinami z Adava - tenkrát užívali řízkované citranže Carrizo - zimu přežila jediná rostlina, která zůstala doma.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 02 Čer 2008 12:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Dub 2007 17:08
Příspěvky: 110
kucerys napsal:
Vanhelsing02 napsal:
V Adavu mam jiz nakoupeno mnoho citrusu a u p.Matejky tez.ty z oseku jdou nadherne a i jiz plodi bohuzel od p.Matejky pomalu ale jiste odchazeji do vecnych lovist :?


Tak to já mám spíše opačné zkušenosti, od pana Matějky jsem nakoupil v průběhu posledních 4 let 12 citrusů a každému se daří výborně. Zato z Adava mi moc nešli a byl jsem docela namíchnutej při poslední koupi z tohoto zahradnictví. Koupil jsem si fortulelu meiwu a zjistil jsem, že to vlastně meiwa vůbec není, ale co mě opravdu namíchlo bylo to když jsem zjistil, že je roubovaná na řízkované podnoži :evil: .


no ADAVO rizkuje podnoze asi tak posledni rok a pul :twisted: taky nejsem uplne stastnej ze jsou to rizkovanci , ale dari se jim , rostou jako z vody :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 02 Čer 2008 12:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ještě bych tedy doplnila poučení: i z Adava je potřeba hned prohlédnout kořeny, pokud tam zůstala ta textili, tak ji odstranit - jinak je zaděláno na malér (viz má zkušenost výše).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 02 Čer 2008 19:52 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Trošku se v tom problému ztrácím... Já používám řízkované citrumelo už dva roky - sám si je řízkuju a moje zkušenost je taková, že semenáči by ten kořenový systém řízkovancům mohli závidět. Navíc řízkem získám podnož, kterou další rok roubuji. To u semenáčů nedosáhnu ani náhodou - tloušťka kolem 4 mm.
Samozřejmě - pokud se vyskytne problém, jak píše p. Iva - bude ten problém s největší pravděpodobností u čehokoliv, myslím tím i semenáče. Navíc pokud vím , spouta lidí používá na podnože i řízkovanou trifoliátu.
Proč asi? - protože to prostě jde a vše je rychlejší... Vždyť kdo z nás má místo na 50 semenáčů každým rokem vysévat a za tři roky roubovat... :roll: /možná za dva, ať mě nechytáte za slovo../
A to nemusí mít nikdo obavy - ADAVO mě neplatí a tak jej nemusím obhajovat. Ale i přes to je kdykoli pochválím. Kdo tam byl, určitě ví proč. Do ostatních se strefovat nebudu, protože vidět na vlastní oči některé /rádoby/ prodejce ... a přejde vás chuť k nakupování..
Ale tohle je na jinou diskuzi. :roll: :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 02 Čer 2008 20:31 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Plne souhlasim s KRUMEM a taky nikoho nechci hajit ale jdou mi spise citrusy zakoupene v ADAVU.Jen jsem napsal nazor a hned to tu bylo jako na bojisti plnem vos.Coz nechapu a myslim ze se zde maji predavat zkusenosti nez se na nekoho urvavat ze mu nejdou citrusy misto rady co s nima aby sli.Jsem sam nezkuseny tak nemuzu rozdavat rady ale snazim se podle rad zdokonalovat a jsem moc rad za kazdou radu zde a taky jsem rad ze citrusy z Adava mi krasne rostou a plodi.Nerikam ze vsechny od p.Matejky jsou problemove ale pouze citronik mi sel dobre a na jare mu odesla 1 pak 2 a 3 vetev a zustala pouze 1 jedina a nikdo mi kloudne neporadil co se stalo a co s tim delat,tak jsem sam dostal dojem ze jde o nejaky druh mrtvice.Tot vse co jsem chtel napsat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 03 Čer 2008 08:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Dub 2006 09:06
Příspěvky: 45
Bydliště: Hrušovany u Brna
I já bych se podělil o svoje zkušenosti s řízkovanci citrumela a citranže. Moje zkušenost je asi ze 6-ti let, kdy jsem si vyzkoušet jak semenáčky tak řízkovance. Podle mých zkušeností jsou řízkovanci ve stejném stáří mnohem vitálnější než semenáčky a kořenový bal je mnohem vyvinutější. Tedy stejné zkušenosti jako má KRUMME. A ještě k rostinám z ADAVA. Byl jsem tam loni na zájezdu a pohled na roubovance citrusů v jejich sklenících mne přesvědčil otom, že to tady dělají dobře.Tři citrusy jsem si tam koupil a další čtyři nechal poslat poštou. Rostiny došly vpořádku a rostou znamenitě. Jsou to roubovanci na řízkovaném citrumelu. Letos na jaře všechny rostliny kvetly a tak tvrzení, že roubovanci na citrumelu mají sklon k pozdějšímu kvetení se nějak nepotvrdilo.
A ještě bych chtěl varovat před "poučením", že je potřeba hned prohlédnout kořeny po nákupu rostlin. ADAVO neprodává svoje výpěstky ihned po roubování, ale rostliny přesadí a nechá několik týdnů prokořenit. Ale kořenový bal není ještě za pár týdnů v takovém stavu, aby snesl bez úhony vyklepnutí z květináče. Tím můžeme nadělat jen více škody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 03 Čer 2008 11:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pak tedy svoje poučení upřesním: je to poučení zejména pro mne. Zda je tam zapomenutá textilie či ne je vidět již při odhrábnutí trochy substrátu nahoře. Já měla z ADAVA rostliny z loňského květnového výletu (byli jsme tam v rámci klubu i s Krummem a Pepou), koupila jsem 6 rostlin, tři z nich hned bezproblémově přesadila (byly bez textilie), ostatní nechala i přes zimu. Přesazení již v květnu nebylo sice nutné (proto jsem přesadila jen část rostlin) nicméně substrát byl již dostatečně prokořeněný, aby to přesazení nijak neuškodilo.
Skutečně jsem přesvědčená o tom, že je nutné zjistit, zda tam ta textilie není - a to co nejdříve. Pokud budu otálet do dalšího roku, v mém studeném skleníku jednak nemusí taková rostlina přežít a pokud ano, pak je velmi pravděpodobné, že i ojedinělé nejsilnější kořeny, které neuhnily, můžete poškodit při odstraňování té hadry, jíž za předchozí rok prorostly :( Nejde ji totiž trhat nijak snadno a nůžkami jsem si na ni již vůbec netroufla. I přesazení byť slaběji prokořeněné rostliny, do té doby jen málo prorostlé textilií, mi za těchto okolností připadá mnohem menším zlem, než čekání. Stejně si myslím, že tu textilii tam nechali proto, že kořeny jim narostly buď příliš rychle (byly již hadrou prorostlé) a tak je nechtěli poškodit a nebo naopak tak pomalu, že by se jim bal rozpadl (to bylo předtím u 1 citranžové podnože). Mnou výše uvedená rostlina teď vypadá tak, že oba rouby jsou seřízlé až těsně nad místo roubování na jediné očko a zatím se mi nezdá (po více než dvou týdnech), že by podnož jevila chuť rašit odkudkoliv :cry:
Co si z mojí zkušenosti kdo z vás vezme, záleží jen a jen na něm. Já ji po pravdě napsala - poučte se už sami.
Jen pro úplnost: z ADAVA jsem si objednala na dobírku další rostliny, měly by asi tak během týdne až dvou přijít, z čehož je doufám zřejmé, že jsem s tímto zahradnitvím stále velmi spokojená :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupe citrusu
OdeslatNapsal: 03 Čer 2008 12:11 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Škoda, že tohle nenapsal někdo už před 3 lety. V září roku 2004 jsme organizovali výstavu citrusů v Mladé Boleslavi a v květnu jsme si zajeli do Adava i k ing. Matějkovi a dohodli odběr citrusů. Ze stovky dovezených citrusů z Adava rostou pouze dva odolní jedinci, ostatní rostliny uhnily, všechny měli totiž onu textilii a při chladném zimování a občasné zálivce to byl jejich konec. Věřte mi, že Adavu u nás v klubu nikdo nemůže přijít na jméno ještě teď..... Asi by to chtělo novou exkurzi, výstavu s prodejem v 8 členech asi jen tak pořádat nebudeme, tak půjde spíše o případný nákup do vlastní sbírky a kořeny si každý včas překontroluje....


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz