CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 10:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: dotaz
OdeslatNapsal: 06 Pro 2009 20:45 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Pro 2009 20:34
Příspěvky: 1
jsem uplný začátečník co vypěstoval 6 asi 40 cm mandarinek ze semínek ,mohl by mi někdo poradit jak a čím hnojit aby zesílily zdá se mi že jsou slabé i když jim jsou tak 4 roky a ještě bych měl otázku, jak je naroubovat aby rodily a kde tyto rouby seženu popř. koupím děkuji všem za dobrou radu vašek KLADNO


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 06 Pro 2009 21:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Milý Vašku,
na tvé dotazy najdeš zcela jistě opovědi na tomto fóru a nemělo by to dát ani moc práce. Má odpověď bude proto stručná.
Mandarinky jako podnože nejsou nejvhodnější (nediplomaticky řečeno jsou na nic), mají slabý kořenový systém. Roubuje se zhruba při síle kmínku 4 mm, rouby seženeš nejpíše u jiných citrusářů z okolí. To, že jsou slabé, bude nejpíše právě tím slabým kořenovým systémem a hnojivo asi nebude ta záchrana. Hnojit se dá ledacčím, to si najdi.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 06 Pro 2009 22:13 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Jako semenáče na podnože jsou mnohem lepší pomeranče. Taky jsem kdysi sadil cokoliv co bylo v nákupu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 06 Pro 2009 22:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Asterne, pomeranč na podnož je lepší než mandarinka, ale furt to není nic extra - jsou citlivé na přemokření a snadno zajdou. Z toho, co najdeš v obchodech, je nejlepší grep, v pomelu (šedoku) sotva najdeš semeno, byť i to by bylo vhodné. Citroník má sice podle některých špatný vliv na rouby - přenáší kyselost - ale já bych ho dal tak na úroveň toho pomerančovníku.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 07 Pro 2009 19:40 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Michale, ohledně citrusov z obchodú jsem nejčastěji četl doporučení na pomeranč a proto jsem jej používal jako podnož. O grepu jsem v literature neslyšel. Ale protože ho doporučuješ již déle, tak jsem jedno semeno zasadil. Roste docela rychle, hezky se větví a právě teď má rostoucí periodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 07 Pro 2009 22:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Prakticky všechny semena z jakýchkoliv kupovaných plodů vysetých na podnože jsou víceméně k ničemu. Pro podmínky mírného pásma ČR nemá cenu používat na podnože nic jiného než trifoliátu, citrumelo či citranže. Vše ostatní se časem jeví jako ztráta času. O grepu vím své ... než roubovat na grep = neroubovat raději vůbec. A pomerančovníky? .... ty jsou sice lepší, ale člověk musí prvotřídně znát použitou zeminu, především jak se vlhkostně chová, jinak i sebemenší chybu v zálivce pomerančovníkové podnože hodně krutě trestají, bohužel. A to i u hodně zkušených pěstitelů.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 07 Pro 2009 22:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Šneku, špatnou zkušenost s pomerančovníkem jako podnož potvrzuji. S grepem až tak špatnou zkušenost nemám, ale mám už jen asi 2 tyhle podnože. Jinak dneska všechno dávám na citranže, citrumela, bigarádie, něco mám i na trifoliátě (což si vzhledem k zimování v zimní zahradě můžu dovolit). Chtěl bych vyzkoušet Cleopatru a mám nějaké šedoky (semena z plodů koupených v Thajsku).
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 07 Pro 2009 23:01 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Michale ... na udržení roubu je grep dobrej, nějak roste, ale .... chceš-li něco více, tj. bohaté kvetení, velkou násadu a kvalitní plody - tak na to můžeš zapomenout. Rouby roubované na grepu hodně málo kvetou, pokud vůbec kvetou, mají stašný propad plůdků a dorostlé plody jsou miniatrurní a mizerné kvality. To je moje zkušenost s grepem jako podnoží. Za pět let z nich vše putovalo na jiné podnože .... zpětně hodnoceno, škoda těch pěti zbytečných let. Je pravdou, že ona moje zkušenost vychází z pěstování s relativně chladným zimováním na navytápěné chodbě a tudíž jen velmi krátkým vegetačním obdobím, ale přeci.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 07 Pro 2009 23:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
K tomu nemám, co bych dodal, mé zkušenosti to spíše potvrzují. Na druhou stranu v teplém bytě to může přežívat možná lépe, než ten pomerančovník, tam ten úhyn na blbou zálivku bude naopak v teplém bytě asi ještě horší.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 07 Pro 2009 23:18 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
... jo ve výčtu výše jsem zapoměl pochopitelně na bigarádie .... ale k semenům jsem se nikdy nedostal, nemám tudíž žádnou osobní zkušenost.
A k tomu v bytě? .... d.f. nemám taky dostatečnou zkušenost - tři sezóny mě v počátcích trvalo než jsem pochopil, že tudy cesta rozhodně nevede, že citusy musí být v chladu, před pár lety jsem si to zkusmo opětovně připomenul (podotýkám, že se stejným výsledkem). Je tudíž možné, dokonce velmi pravděpodobné, že jest přesně tak jak píšeš.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
OdeslatNapsal: 08 Pro 2009 00:39 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Tak to si raději ponechám grep jako semenáč. Třeba zaplodí jako ten na Hrebienku. Až mi bigarádie dozrajou, tak vypěstuji podnože.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz