CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 14:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 07 Lis 2010 21:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
No šneku ten spektrograf mám a ta výbojka mi dává červené spektrum a ta zářivka modré spektrum!Vše dle správných vlnových délek pro rostliny!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 08 Lis 2010 00:00 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
pecullus napsal:
:D zda se mi ze pro stromy nevidis les...hele pecovani, zvlhcovani...to je fajn, ale nic se nesmi prehanet. Podle mych zkusenosti mnohem vic rostlin zahubi pestitel prehnanou peci nez nevhodne podminky pro pestovani. Kdyz budes mit v pohode substrat, nebude tam mrznout a nepustit k tomu male deti tak budou rostliny v poradku. To uz bych mel mozna obavu s tou vyskou vlhkosti vzduchu...to by nemuselo delat v lednu, unoru dobrotu....vlhky vzduch, to protivne ostre slunce kdyz je za mrazu bezvetri....co myslis sneku. Ja bych mel starost z popaleni pres kapky vody.


Nevím, osobně jsem s tímto neměl při zimování nikdy žádný problém. Ani s vlhkostí, ani s kapkami a ani se sluncem (mimo jarního vynášení ven). Ale zase na druhé straně musím říci, že od 12.11. do 9.2. jsem zcela bez slunce neboť sluníčko se nedostane nad okolní zástavbu (mimo cca 15min ... proluka v zástavbě). Hodně jde o to jaká je teplota uvnitř a venku. Čím větší teplotní rozdíl, tím větší je kondenzace vody ... a tím větší šance na zmíněné.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 08 Lis 2010 07:31 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
U citrusov sa mi nezdá to naháňania vlhkosti, o ktorom tu niektorí píšu -rosením a pod.
Podla mňa, vlkosť vzduchu v oblastiach pestovania citrusov v stredomorí nedosahuje vysoké hodnoty - nepleťme si trópy a subtrópy.
Napr. v citrusových oblastiach Španielska sú hodnoty nasledovné:
Priemerná ročná vlhkosť je 65.5% and average monthly relative humidity ranges from 62% in May, June to 69% in October. Treba brať do úvahy aj ďalšie veci - podnož - trifoliata je rastlina mierneho pásma a krížence s trifoliátou sa chovajú ako rastliny na pomedzí mierneho a subtropického pásma, tzn. že vyžadujú zimný kľud - pozor! pre rastliny neplatí len rovnica svetlo- teplo, oni majú v sebe zakódované aj ročné režimy tzn., že v tomto prípade chcú cez zimu spať - z mojej skúsenosti to platí pre všetky mnou pestované odrody okrem pomela a jeho krížencov, ktoré majú snahu rásť aj v zime a u citrus medica corsican, ktorý si aj teraz veselo raší a ide druhý krát tento rok kvitnúť.
U nás sa najčastejšie pestujú odrody zo Španielska a pod. - tam sú priemerné teploty v zime cca 10 C a v Chorvátsku ešte nižšie. Takže s tým prikurovaním a prisvecovaním radšej menej ako viac.
Posledná vec z mojej skúsenosti - Ak som prišiel niekedy o nejaký citrus
tak to vždy bola rastlina presadená na jeseň - oni to fakt nemajú radi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 08 Lis 2010 10:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
šneku , tak poslední dobou pročítám vše možné o citrusech a připádá mně že čím jsem toho více přečetl tak méně vím. Pořád si lámu hlavu co by bylo pro moji rostlinku to nejlepší a nechtěl byj ji ztratit i když je to tvoje předpověď. Jelikož začla nakvítat a radíš květy netrhat, " a tak činím" a netrhám a tak si lámu hlavu jestli přesazovat teď v tuto dobu a v květu nebo to nechat na jaro. A nevím jak dál nejlépe zimovat jelikož mé podmínky jsou bídné . Rostlina je přesazená na jaře a je v takovém stavu v jakém je viz můj předchozí příspěvek. Omezil jsem zálivku od přestěhování z venku do vnitř a připadá mně že některé žluté listy začínají místy alespoň pomaloučku trošku zelenat. Některé samozdřejmně opadaly. Zkroucené listy jsou zkroucené stále. Rostlinu mám na chodbě kde nejsou světelné podmínky nic moc a teplota taky nebude moc optimální jelikož je to chodba v bytě a určitě tam nedosáhnu teplotu mezi 5- 10 stupňi pro dobré zimování, hlavně v době jak začneme intenzivněji topit. Ale připadá mně toto místo v mém bytě nejvhodnější. Teď jsem tam naměřil teplotu 17 stupňů. Mám možnost dát rostlinu do sklepa kde by byla asi lepší teplota pro zimování, ale zde není už vůbec světlo ani ve dne. Je tam jen malé okénko a přirovnal bych to tak šeru. Snad by bylo řešení rostliny přestěhovat do sklepa a přisvětlovat ale nemám představu jak. Jakou dobu, a čím nejlépe. Poraď jak by jsi tuto situaci řešil. Přiložil jsem ještě celkové foto citroníku. :cry:
Jinak spousta citrusářů píše že má podnože na trifoliátě nedají se sehnat semena? Začal bych asi tam kde se má a zasadil bych si semínka. Mám teďka sice vysazené nějaké semena citrónů ale asi to není to nejlepší řešení pro pěstování.


Přílohy:
Obraz052zk.jpg
Obraz052zk.jpg [ 236.16 KB | Zobrazeno 699 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 08 Lis 2010 11:04 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Lepší je asi počkat na jaro, rostlina rozhodně nevypadá tak, že by to nezvládla. Podzimním přesazování, i když jsem to u sebe nyní prováděl, si opravdu nejsem moc jistý. Přísuškem by se mohlo něco spravit samo (přísušek není sucho ... zemina by měla být vždy malinko vlhká, nikdy zcela proschlá). Já jsem léta zimoval citrusy na nevytápěné chodbě, kde bylo okolo 10C. Po výměně oken to rázem vystoupilo spíše k 15C a taky to šlo. Sice opad listů byl větší než před výměnou oken, ale dalo se to. Největší problém jsem měl s tím, abych na jaře rostliny probudil do aktivní vegetace (v pasivní byly od února).
Nějaké plody bych snad teroreticky mohl mít během tohoto týdne. Ale nestíhám, ani nevím zda-li ještě nějaké budou, proto jsem na to nereagoval. Nechci slibovat to, o čem si nejsem zcela jistý, že umím splnit. Když budeš mít náhodou cestu přes Brno, mohu ti věnovat nějaké cca 50cm velké trifoliáty, to není problém, na posílání fakt nemám čas.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 08 Lis 2010 11:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
šneku, teď asi do Brna nepojedu je to pro mne z Teplic moc daleko, ale pokud by tvá nabídka nebyla časově omezena ,tak bych mohl nějakou cestu zvládnout třeba na jaře příštího roku. :) Rád bych si ji opatřil a vysadil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 08 Lis 2010 20:00 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Psouček, z běžných semen raději použi pomeranče než citroníky. Zvyšují sladkost plodú, oplodí je tenší. Citroníky se hodí jako podnož pod kyselé odrúdy. Pomeranč je kompatibilní s většinou odrúd kromě fortunel. Jenom je citlivý na přemokření.
Chci někdy zkusit krvavé pomeranče jako podnože, tŕeba z obchodu http://www.produitsdefrance.cz/galerie/ovoce-speciality?page=4, pokud budou mít semena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 08 Lis 2010 21:54 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
radoslav napsal:
U citrusov sa mi nezdá to naháňania vlhkosti, o ktorom tu niektorí píšu -rosením a pod.
Podla mňa, vlkosť vzduchu v oblastiach pestovania citrusov v stredomorí nedosahuje vysoké hodnoty - nepleťme si trópy a subtrópy.
Napr. v citrusových oblastiach Španielska sú hodnoty nasledovné:
Priemerná ročná vlhkosť je 65.5% and average monthly relative humidity ranges from 62% in May, June to 69% in October. Treba brať do úvahy aj ďalšie veci - podnož - trifoliata je rastlina mierneho pásma a krížence s trifoliátou sa chovajú ako rastliny na pomedzí mierneho a subtropického pásma, tzn. že vyžadujú zimný kľud - pozor! pre rastliny neplatí len rovnica svetlo- teplo, oni majú v sebe zakódované aj ročné režimy tzn., že v tomto prípade chcú cez zimu spať - z mojej skúsenosti to platí pre všetky mnou pestované odrody okrem pomela a jeho krížencov, ktoré majú snahu rásť aj v zime a u citrus medica corsican, ktorý si aj teraz veselo raší a ide druhý krát tento rok kvitnúť.
U nás sa najčastejšie pestujú odrody zo Španielska a pod. - tam sú priemerné teploty v zime cca 10 C a v Chorvátsku ešte nižšie. Takže s tým prikurovaním a prisvecovaním radšej menej ako viac.
Posledná vec z mojej skúsenosti - Ak som prišiel niekedy o nejaký citrus
tak to vždy bola rastlina presadená na jeseň - oni to fakt nemajú radi.


Tak jak píšeš. Vždy, když jsem se dřívě ocitl v "aktivnější" fázi citrusaření, tak jsem jsem rostlinám snažil dát co možná nejvíce. Pochopitelně jsem i rosil o sto šest. S odstupem času Však mohu říci, že to bylo uplně k ničemu a nebo možná ještě hůře než k ničemu :twisted:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 09 Lis 2010 08:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
Astern, mám doma naklíčené i nějaké pomeranče , ale budu muset čekat, jsou to letošní semenáčky než se budu moc učit roubovat :D Udělám z nich pokusné králíčky a tak mně připadalo že citróny na učení k roubování stačí. Zatím jsem se nedostal přes úspěšnost cca 30%. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 09 Lis 2010 12:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
jak jsem psal mám doma malé semenáčky od pomerančů a z jednoho semene vyrůstají třeba 2 nebo 3 stonky, mohu nechat jen jeden a zaštípnat ty ostatní ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 09 Lis 2010 19:43 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
šnek napsal:
.... Nějaké plody bych snad teroreticky mohl mít během tohoto týdne. Ale nestíhám, ani nevím zda-li ještě nějaké budou, proto jsem na to nereagoval. Nechci slibovat to, o čem si nejsem zcela jistý, že umím splnit .....


Tak jsem ti dnes něco přeci jen sehnal .... více SZ.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 09 Lis 2010 20:14 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
psoucek napsal:
Astern, mám doma naklíčené i nějaké pomeranče , ale budu muset čekat, jsou to letošní semenáčky než se budu moc učit roubovat :D Udělám z nich pokusné králíčky a tak mně připadalo že citróny na učení k roubování stačí. Zatím jsem se nedostal přes úspěšnost cca 30%. :lol:


Sejdi se s nějakým zkušeným pěstitelem, ať Ti roubování předvede. Mě to pomohlo víc než obrázky v knihách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 09 Lis 2010 20:22 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
šnek napsal:
Tak jak píšeš. Vždy, když jsem se dřívě ocitl v "aktivnější" fázi citrusaření, tak jsem jsem rostlinám snažil dát co možná nejvíce. Pochopitelně jsem i rosil o sto šest. S odstupem času Však mohu říci, že to bylo uplně k ničemu a nebo možná ještě hůře než k ničemu :twisted:


Já se snažim rostliny rosit když je horko. Uvažuji tak, že rostlinu schladím a tím omezím její výpar, u kterého se spotŕebuváva energie potřebná pro rúst.
Nebo jsou mé úvahy špatné?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 09 Lis 2010 22:20 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
[quote="astern] Já se snažim rostliny rosit když je horko. Uvažuji tak, že rostlinu schladím a tím omezím její výpar, u kterého se spotŕebuváva energie potřebná pro rúst.
Nebo jsou mé úvahy špatné?[/quote]

Bohužel spíše špatné. Základem je pochopit jak funguje fotosyntéza a jakými směry proudí "energie" v rostlinách (či fyziologie rostlin obecně) ... a na to stačí i netové encyklopedické info z Wiki ... apod., nepotřebuješ hledat nic extra.
Zvýšenou vlhkostí dochází k otvírání porů rostliny, kterými rostlina dýchá. Těmito pory se do rostliny dostane více životadůležitého CO2 ... a fotosyntéza může probíhat účinněji, na vyšší obrátky, než při přiškrcených či zcela uzavřených pórech. Takže, jsou-li jinak podnínky přiznivé, vyšší vlhkost znamená vždy učinnější fotosyntézu.
Rosení je však skutečně k ničemu - orosíš, rostlině trvá setrvačností půl hodiny než na to zareaguje otevřením porů, mezitím je však již oschlá a další půlhodinu ji trvá než průduchy zase uzavře. Otevřenými pory však unikne výparem při výrazné diferenci vlhkosti spousta vody z rostliny a výsledek? K fotosyntéze opět dochází jen ve zmenšeném množstí - rostlina sice může příjmout více CO2, ale chybí-li H2O (a pochopitelně i další), k fotosyntéze opět nedojde (resp. dojde jen k tom, na co rostlina on-line má zdroje). Takže -jestliže rosit, tak to má smysl jen v případě, že by si to dělal prkaticky nepřetržitě. Jinak je to pro rostlinu naopak velmi kontraproduktivní.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 10 Lis 2010 04:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Jak píšeš šneku stím rosením tak to vypadá že je to fakt docela k ničemu!Já teď 3 dny nerosil ani nepoušťěl ten zvlhčovač a koukám na vlhkoměr a pořád je na verandě okolo 70% vlhkosti!Tak se můžu vyprdnout na rošení a na pouštění zvhčovače když je tam tolik!V panelovém bytě jsem byl rád za vlhkost okolo 35% tam to asi bylo potřeba!Mám dotaz není vlhkost 70% už moc?Nebo se tím zabývat nemám?Já teď na verandě zažívám uplné jaro.Jak bylo poslední měsíc poměrně hezky a slunečno mám na verandě hodně světla a teplotu okolo 18-20 stupňů a všechny citrusy včetně olivovníku začali růst!A docela hodně růst, každá rostlina má hodně mladých výhonů!Dokonce všechny moje citrony nasadili hromadu květů a teď jak už jsou ty květy rozvynuté tak to na verandě krásně voní!Nikdy mě to rostliny když jsem je měl v paneláku neudělali že by takhle hezky ještě na podzim rostli a kvetli!Tam jsem je měl na severním okně a žili jen ze světla výbojky a ktomu vlhkost okolo 30% a 22 stupňů tak si říkám že jsem docela kouzelník že mě vtom dokázali 4 zimy přežít bez toho aby zdechli!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 110 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz