CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 12:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 370 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 25  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 22:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Kdosi mi říkal, že by to mohlo být háčkem a čárkami v hesle. Protože syn mi jaksi předělává stránky už bezmála rok a výsledkem je pouze stávající chaos, překopíruji text sem.
Jen prosím: až budet mít cukání se smát nad ryze amatérským přístupem, kterým jsme míchali beton a vyztužovali opěrky, uvědomte si, že to bylo ještě v dobách, kdy se toho moc sehnat nedalo...
Tak zde je text:

Když jsem se v r. 1992 rozhodla ke stavbě citrusového skleníku, měl to být pochopitelně skleník co „nejdokonalejší“ – tedy s minimálními náklady jak na pořízení, tak na provoz. A tak jsem zvolila stavbu částečně zapuštěnou do terénu na nezámrznou hloubku (cca 0,75m), což však zároveň znamenalo několik kubíků vykopané zeminy a nerudovskou otázku: kam s ní? Navíc jsem toužila i po alespoň malém tranšeji, v němž bych si vyzkoušela pěstování citrusů či jiných subtropických rostlin. Jenže zbudování tranšeje byly především zase další nechtěné kubíky vykopané zeminy.
Přemýšlela jsem, kam s tou zeminou, když mne to napadlo: copak se musí tranšej opravdu jen vykopávat? Co kdyby se naopak ze zeminy vykopané při stavbě skleníku tranšej nasypal? Zbavím se tak zeminy, nemusím nikam slézat, navíc mohu některé stěny umělé „jámy“ udělat prosklené z lahví se vstupním otvorem. Když pak na zimu stavbu zastřeším, budou mít rostliny i nadále světlo přes prosklení. A tranšejoskleník tak „byl na světě“.
Můj tranšejoskleník byl založen v ploše 2,5 x 2,0m. Delší strany s orientací k východu a západu byly tvořeny montovanými opěrnými zdmi výšky 1,2 a 1,3m nad okolní terén, jižní a severní stěna byla postavena ze čtyřlitrových lahví Šebestovým způsobem na pásový betonový základ s ukončením monolitickým věncem. Různá výška stěn byla volena pro spád zimního zastřešení. V severní straně byl ponechán průchod šířky 60cm s jednoduše prosklenými dvířky v ocelovém rámu. Opěrné zdi východní a západní strany byly tvořeny na místě odlévanými betonovými deskami délky 1,2m tl. 6cm, osazené do přírub sloupků z ocelových I80 se zálivkou cementovou maltou. Sloupky byly vsazeny do betonových patek s hloubkou 65cm a podsypem 15cm (na v Brně nezámrznou hloubku) pískem. Opěrné zdi byly zasypány odpadovou zeminou, z části kompostem a nejhornější část (cca posledních 20cm) přiteplena deskami z polystyrenu tl. 30mm mezi stěnou a zásypem. Na zimu byl vždy v podélné ose tranšejoskleníku vkládán v úrovni věnce středový trámek a prostor byl zastropen prkny s překrytím 30mm silným polystyrenem, přes něj igelit a cca 10cm zeminy. Poté, co v tranšejoskleníku zůstal již jen fíkovník, bylo zimní zastřešení zredukováno na prkna, igelit nebo lepenku a trochu zeminy s pár cihlami na zátěž hydroizolace vůči větru.
Pro úplnost dodávám: základy byly z betonu B12,5 (6 lopat písku na lopatu cementu) s proložením kameny, věnec a opěrné stěny z B20 (3,5 až 4 lopaty písku na 1 lopatu cementu), věnec průřezu 150x150 až 250mm (výška věnce) s podélnou výztuží ze 4xøV8, přivařenou a krajní ocelové sloupky, a třmínky E6 (hladká) po 30cm. Opěrné desky byly v šířce 40 až 45cm – horní desky s výztuží králičím pletivem, střední s plotovým pletivem a dolní s plotovým pletivem a betonářskou výztuží 3 pruty V6, přivázanými na pletivo. Výztuž byla umístěna v deskách při líci směrem do tranšeje. Hutnění betonu propichováním tyčí (základy) a poklepem prknem (opěrky). Provedení bylo samozřejmě svépomocí.
Do tranšeje jsem nakonec zasadila fíkovník, granátové jablko a fejchou s dalším využitím jako množárna pro semenáče kiwi, trifoliát a broskvoní. Všechny tyto rostliny později přežily bez nejmenší úhony zimu s mrazy -20oC a fíkovník po 4 letech poprvé zaplodil. Vzhledem k rychlému rozrůstání fíkovníku jsem musela ostatní rostliny brzy „vystěhovat“ a v r. 1996 kvůli stavbě domu s velkou lítostí část tranšejoskleníku ubourat. V r. 2001 byla posléze z provozních důvodů zbourána i zbylá část.
Závěrem musím konstatovat, že tranšejoskleník zcela splňoval svůj účel a jako pěstební zařízení jej mohu vřele doporučit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 03 Lis 2007 00:17 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Nemáte někdo prosím starý citrusář s článkem o tranšeji?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 03 Lis 2007 08:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Mám skoro všechny Citrusáře od začátku jejich vydávání. V jednom si vzpomínám, že bylo psáno o pěstování citroníků v Kazachstánu právě v tranšeji. Pokud myslíte tento článek. Ale musela bych pohledet a zatím na to při nejlepší vůli nemám čas (výstava, rostliny ještě venku, pracovní resty a žel i domácnost :cry: :oops: ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 03 Lis 2007 09:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Počkám,až to půjde,snad to nezapadne :wink: -cokoliv o tranšejích z citrusáře.dík p. Ivo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 04 Lis 2007 01:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
O tranšejích napíšu později, také je to o času.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 07:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
První nutný krok je zjistit hladinu spodní vody a to nejen v běžném roce. Já jsem musel zasypávat jámu 1.5 m hlubokou , protože v kritickém roce voda vystoupala skoro až na úroveň terénu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 08:22 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Přesně tak, dávejte si všichni pří plánování tranšejovníku pozor na spodní vodu... Už jsem viděl "plavat" hodně rostlin. :!:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 11:03 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
S podz. vodou to je u nás neštěstí v pohodě, zajímala by mně ta hloubka,Petr tady kdysi psal,že čím víc světla tím lepší,ale taky víc se protopí.Hledá se kompromisJá si myslím,že max. ten1,5m asi optimum 1 m,i klima v zapuštěném skleníku bude asi stabilnější-bez výkyvů a v zimě se země nějaké teplo taky získá,ale asi minimálně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 11:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Pokud nebudeš chtít moc kopat, stačí se dostat s kořeny pod "zámrznou hloubku", což je u nás asi 70 cm. Vše ostatní bude jen do plusu. :wink: ... ale vše je o nákladech... :!:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 14:21 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
hloubka kolem 1 metru je optimální. Větší hloubka znamená sice v zimě stabilní klima, ale na druhou stranu rostlinám schází světlo z boku a tak ženou nahoru za světlem. Podle toho pak rostliny vypadají dole skoro nic a u střechy celá koruna i uroda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 15:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 22 Srp 2006 19:39
Příspěvky: 69
Triodyne já ti pošlu foto mé tranšeje u báráku orientované na jihovýchod a k tomu nějaké údaje. Mám ho zapuštěný jjeden metr hluboko a přitápím z baráku tak dva měsíce v roce. Leden a únor. Na citrusy vynikající.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 08 Lis 2007 12:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Říj 2007 06:57
Příspěvky: 142
fakt nadhera,taky bych takovi misto potřeboval,ale boužel se musim spokojit jen se sklenikem,na jaře si ho jdu koupit,snad mi tam citrusi taky pujdou :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 09 Lis 2007 11:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Říj 2007 06:57
Příspěvky: 142
tak sem si obednal teplomer do skleniku,meři i vlhkost,kolik citrusi maj vubec mit vlhkost :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 09 Lis 2007 11:46 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
vaclav sejkora napsal:
Triodyne já ti pošlu foto mé tranšeje u báráku orientované na jihovýchod a k tomu nějaké údaje. Mám ho zapuštěný jjeden metr hluboko a přitápím z baráku tak dva měsíce v roce. Leden a únor. Na citrusy vynikající.


Nás by foto tvé tranšeje taky zajímalo :wink:

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 09 Lis 2007 12:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Říj 2007 06:57
Příspěvky: 142
ahoj jde ten sklo laminat použit i na sklenik přes letni obdoby a kolik ta rule přibližne stoji


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 370 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 25  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 107 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz