CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 24 Dub 2024 08:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ibišky čínské
OdeslatNapsal: 11 Dub 2006 20:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Úplně pro začátek: ibišek je moje nejmilejší květina, opravdu je miluji :wink:.
Kvetou mi zhruba 7 měsíců v roce ve dvou periodách. Možná je vtip v letnění a ponechání venku dlouho do podzimu. Koncem dubna, počátkem května si projdou kratší periodou snížených teplot, při nichž zastaví růst a nakvétají tak v půlce června asi do konce září, než zase začíná být chladněji. Pak je přejdou velice mírné mrazíky (0 až -1°C, víc ne :!:) a jdou domů do haly, kde stojí u severního okna na skříňce (pod oknem je právě ta skříňka místo topení) a mají světlo ještě z francouzského okna na JV metr až 2m od rostlin (podle jejich umístění na skříňce). Po přenosu domů hned stříhám všechny výhony, které nejsou s poupaty, protože jsou rostliny v růstovém klidu :roll:. Asi tak po 2 až 3 letech v této době přesazuji do stejné směsi, jako mám třeba na psidia. Po několika dnech mi začínají rostliny rašit a také nasazovat na květ. Kvetou celou zimu. Momentálně už jsem na několik z nich naštvaná, protože už mají moc dlouhé výhony a stále s poupaty, takže je nechci stříhat, dokud nedokvetou :evil:. Hnojím v podstatě nonstop asi po 14 dnech, v bujném růstu a květu častěji - momentálně Krystalonem Start a také Starklovým univerzálem.
Zalévám až při mírném vadnutí listů a klidně nechám vodu protéct do podmisky, kde neškodí, když zůstane i den až dva dny stát. Takže vodní režim je zavodnění s dobrým vyschnutím balu. Pokud mají ibišky málo vody nebo silněji proschnou, shazují poupata (tenhle problém jsem měla s nimi v kanceláři v parném létě, kdy mi přesychaly přes neděli, dokud jsem je v pátek nezačala zalévat hned ráno a pak před odchodem z práce, co se do květináčů i velkých podmisek - táců vešlo).
Také jsou velmi citlivé na negativní geopatogenní zóny - na nich sotva rostou a skoro nekvetou
Nějaké fotky mám na své webstránce v letnění a zimování, i když ty zimní jsem pořídila brzy po přenesení domů, kdy se teprve nasazovala poupata.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ibišky čínské
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 08:53 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Iva Hažmuková napsal:
Možná je vtip v letnění a ponechání venku dlouho do podzimu. Koncem dubna, počátkem května si projdou kratší periodou snížených teplot, při nichž zastaví růst a nakvétají tak v půlce června asi do konce září, než zase začíná být chladněji. Pak je přejdou velice mírné mrazíky (0 až -1°C, víc ne :!:)

Taky jsme doma měli po babičče asi 25-30 let starý ibišek. Byl v 80-ti litrovém džberu, kmen o tloušce asi 10cm a na výšku měl přes 170cm. Na podzim jsme ho nechali projít (záměrně) mírným mrazíkem, který byl asi trošku větší a ibišek už není :cry:. Zmrzlej skončil na kompostu... Zbyly nám jen 3 malé rostlinky :(.
Jinak opravdu krásně kvetl růžovo-červenými květy. Byl jimi vžycky úplně obsypanej. Na jaře, když jsme ho letnili se mu pravidelně popálili listy co narostly přes zimu a skoro všechny shodil, ale během měsíce to napravil a krásně obrostl.
Ještě doplním, že se ibišek dá výborně množit řízkováním- koření buď ve váze s vodou, nebo ho stačí píchnout do hlíny a zalejt :).

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 09:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já to mám teď pro letnění dost jednoduché - ibišky jdou většinou na trávník hned před dům z jeho východní strany, kde máme navíc trochu přechodného stínu od meruňky, takže se listy nepopálí :wink: Navíc jsou zimní listy zpravidla sestříhané při zakracování větví (na 2 očka) ještě z domu nebo nejpozději venku, když vlivem chladu zastaví růst.
Co se týká rozmnožování, tak ne všechny ibišky koření lehce. Mám takový zvláštní ibišek s "talířovým" květem a skoro kulatými, velmi tuhými listy, který po opylení ochotně tvoří plody, ale s jeho kořenením je problém. Ve vodě se prakticky nechytá, z řízku musím odstranit prakticky všechny listy a sem-tam se povede zakořenit stejným postupem a ve stejné zemině, jako trifoliáty.
Tak tohle je on z léta 2004 (tehdy na terase na západní straně domu) - teď má 20 let a je stále v tomtéž květináči (jen na podzim 2004 s ořezem kořenů přesazen) pr. 15cm :wink:
Obrázek
Vypadá jako Adéla, co ještě nevečeřela, kvete poměrně málo, ale zato květy vydrží 2 až 4 dny :idea: :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 09:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Něco se muselo stát s nastavením velikosti obrázku :!: Udělala jsem vše jako vždycky a je moc velký. Můžete se na to podívat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 09:43 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Iva Hažmuková napsal:
Něco se muselo stát s nastavením velikosti obrázku :!: Udělal jsem vše jako vždycky a je moc velký. Můžete se na to podívat?

Už jsem to dal do pořádku :D.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 09:55 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Iva Hažmuková napsal:
Já to mám teď pro letnění dost jednoduché - ibišky jdou většinou na trávník hned před dům z jeho východní strany, kde máme navíc trochu přechodného stínu od meruňky, takže se listy nepopálí Wink Navíc jsou zimní listy zpravidla sestříhané při zakracování větví (na 2 očka) ještě z domu nebo nejpozději venku, když vlivem chladu zastaví růst.

To já je stěhuji na septik :lol: :lol: :lol:. Na jaře a na podzim mají od spodu pěkně "teploučko" :D. Bohužel i tak jsme to asi přepískli a chudák zmrzl.
Koukám na Vaše obrovské květy. U našich ibišků mají maximálně 10-15cm, ale toto :shock:...

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 10:15 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Takto kvetou naše ibišky:

Obrázek

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ibišky
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 10:42 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
Ahoj lidičky :D. Mám hroznou radost, že se mi podařilo objevit lidičky, kteří mají rádi to co já :lol: . Jsem z Ústí, jako nepřihlášená jsem si tu pročítala rady začáteníkům a kochala se obrázky kvetoucích citrusů. Dnes jsem tu uvidela nádherný ibišek a mohu říci, že jsem takovýto ještě neviděla i když kdysi jsem doma měla snad 15 druhů různě kvetoucích ibišků. Potom přišla nějaká nemoc, napadla mi je a odumíraly mi jeden po druhém. První odešel nádherný stromek, který měl 1,5 m v průměru a kvetl nádhernými tmavěčerevenými plnými květy. Taky jsem kdysi chodila do citrusáře tady v Ústí n. L. v ZOO. Bohužel jsem tam nechodila dlouho a než jsem se stačila okoukat, tak se citrusáři rozpadli. Vedení šlo podnikat a nikdo další se toho už neujal a tak jsem byla moc smutná, no stejně teď žádné cizokrajsné rostlinky, kromě jedné, která má ale nekvete nemám. A tak jsem si zasadila pro radost pár seminek a čekám co z toho bude. Tak třeba někdy zavítám a zúčastním se nějaké akce. Mám radost, je Vás tady docela dost a ty rady jsou prima. Hezký den


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 18:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Obrázek

květy vydrží až dva dny, ale většinou ho sežere želva hned po rozkvětu :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Dub 2006 08:02 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
To tak vysoko vyskočí ? :lol: Nebo jí sama tu pochoutku nabídneš?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Dub 2006 10:21 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
želvi mají rády květy ibišků?

Jinak ty květy sou nádherny..já mám zatim jen rostlinky (2) :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Dub 2006 10:32 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Klokoci napsal:
želvi mají rády květy ibišků?

Jinak ty květy sou nádherny..já mám zatim jen rostlinky (2) :?


Nevím jak jiné želvy , ale ta moje se po nich může umlátit :lol: samo že nevyskočí, já jí je trhám.
Ale abych se vrátila ke kvetení, dlouhodobým sledováním, kde ibišky kvetou a kde ne, mi vyšlo, že u mě doma je jim nejlíp na západním okně a nemusí se ani letnit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Dub 2006 20:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
U Irab se osvědčilo západní okno, ale u mnoha dlouholetých pěstitelů je naopak ověřeno okno s dopoledním sluncem :wink: Je zajímavé, že ibišky neovlivňuje ani tolik světová strana okna, na němž je postaven, jako ta geopatogenní zóna (vyzkoušeno a ověřeno i u mne) :idea:
Jeden z ibišků se stářím 22 let a květináčem pr. 15cm jsem měla letos z nedostatku místa ve své "zimní zahradě" s oknem na JZ a sluncem až od 12.30 hod odpoledne. Právě dokvétá, tak mi to nedalo, abych nevyfotila jeho předposlední květ. O velikonocích se bude i on stříhat a poté letnit
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Dub 2006 13:40 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Tak sem vyzkoušel letnění..
Nechalsem ibišky na parapetu venku na východním okně.
říkal sem si, že raní sluníčko jim neublíží......splet sem se..vic jak polovina listů spálená... :idea:
No tak na parapetu zůstali jen menšírostlinky citrusů... :arrow:

Paní Ivo, jak to děláte, že ibišky neusmažíte :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Dub 2006 14:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Asi nemám ty rostliny tak rozmazlené :lol:
Ven je dávám navíc většinou hodně ostříhané jen s již starými listy, které narůstaly ještě loňské léto za plného úpalu a přežily zimu, takže ty jsou mimořádně odolné. Když se podíváte na citrusy, také zjistíte, že ani prudké slunce odolné, vyzrálé listy (z loňského letnění) nepoškodí, tyhle listy i takový úpal v pohodě přežívají a docela se jim i zamlouvá, zatímco mladé listy z pokoje se venku šklíbí a jsou hned spálené i z mírnějšího slunce :(
Takže, Klokočí, zkuste jen tak pro zkušenost jeden ibišek pořádně sestříhat (nejlépe na 2 očka - pouze z těch posledních dvou oček pod řezem totiž ibišky zpravidla dále rostou) a uvidíte :roll:
Teď má být trochu chladněji a dost zataženo, tak pro ten experiment je ta nejlepší doba :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz