CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 12 Kvě 2024 14:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cesty za citrusy
OdeslatNapsal: 06 Čer 2006 11:38 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Ahoj, přišel jsem se podělit o zážitek z cesty. Ačkoliv to nebyla cesta daleko na jih, byla velice zajímavá :D S kamarádem jsme v pátek odpoledne vyrazili na vizitu k panu Matějkovi do Vykáně (viz. online prodej rostlin). Našli jsme si na netu bus, který jsme na Černém mostě našli a stihli, vyklopil nás v Mochově, kde jsme se poptali kudy do Vykáně a místní obyvatelstvo nás nasměrovalo do malinkého autobusku, který nás hodil až do Vykáně, prakticky před vrata pana Matějky, takže jsme přišli o nějaké kilometry pochodu. Pan Matějka si ovšem užíval krásný páteční podvečer někde v zácpě, a tak nezbylo, než počkat. K tomuto účelu se dobře hodí místní hospoda, kde jsme si zatím dali tlačenku s cibulí a nějaké gambrinusy. Hospoda není nijak označena vývěsním štítem, pozná se ale podle zaparkovaných bicyklů a typického hukotu, který prolíná okny ven. Pan Matějka brzy dorazil a provedl nás po plantážích, během exkurze jsme dobře pokecali a nakoupili určité množství citrusových rostlin a kiwi. Při nákupu je ovšem potřeba počítat s tím, že do 80 litrového batohu se vejde asi tak jeden pomerančovník a 7 kiwi, případně by se vešly dvě citrusové rostliny do batohu a asi tak jedna do ruky, bez auta je tedy možné koupit maximálně 3 rostliny na člověka :lol: Za chvíli jsme již maskováni za citrusový sad vylepšovali náladu cestujícím na nádraží v Českém Brodě a poté ve vlaku do Prahy. Zde je dobré pro pražáky připomenout, že pražský integrovaný lístek zakoupený v automatu na nádraží již ve vlaku není možné v ničem cvaknout a průvodčí není až takový nadšenec do citrusů :D Také je dobré počítat s tím, že kiwi je téměř nemožné po celou cestu udržet celé v batohu, a že veškeré šlahouny vystrčí ven a maximálně využije k tomu, aby vás lechtalo všude kolem krku. V metru jsme pak sklidili obdiv skupinky italských turistů a seznámili jsme se s jedním nadšencem z Mělníka, který projevil značný zájem o poncirus trifoliata var. Flying Dragon. Kolem půlnoci už moje Navelina koukala na hvězdy na balkóně, a já si tak říkám, stavím se zas :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: to Ondra Stískal
OdeslatNapsal: 06 Čer 2006 12:01 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
Přečetla jsem si zážitek z cesty za citrusy a velmi mne nadchl a taky mne zajímá co to je u poncirusu trifoliaty ta varianta Flying Dragon? Díky. Eva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Čer 2006 13:40 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Ahoj, o variantě Flying Dragon by ti tu mohl někdo citovat z knihy pana Faltýnka, bohužel ji právě nemám při ruce, ale ve stručnosti, asi znáš kroucenou vrbu, tak podobný růst má i tato varianta ponciru, má taky šavlovitě zahnuté trny a menší lístky. Koruna má menší objem (zakrslejší růst), používá se jako podnož v případě, že je cílem vypěstovat stromek s hustější a menší korunou.

Ještě k tomu co jsem psal mě napadlo.. do 80 litrovýho batohu se samozřejmě vejdou jenom kořenové baly rostlin a sotva třetina kmínků, zbytek kmínku a celá koruna zůstane trčet nad hlavou a tvoří tak turistovi nad hlavou příjemný polostín :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ondra Stískal
OdeslatNapsal: 06 Čer 2006 13:46 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
Ondra Stískal napsal:
Ahoj, o variantě Flying Dragon by ti tu mohl někdo citovat z knihy pana Faltýnka, bohužel ji právě nemám při ruce, ale ve stručnosti, asi znáš kroucenou vrbu, tak podobný růst má i tato varianta ponciru, má taky šavlovitě zahnuté trny a menší lístky. Koruna má menší objem (zakrslejší růst), používá se jako podnož v případě, že je cílem vypěstovat stromek s hustější a menší korunou.

Ještě k tomu co jsem psal mě napadlo.. do 80 litrovýho batohu se samozřejmě vejdou jenom kořenové baly rostlin a sotva třetina kmínků, zbytek kmínku a celá koruna zůstane trčet nad hlavou a tvoří tak turistovi nad hlavou příjemný polostín :D


Díky za objasnění :D . To mě bylo jasné že v batohu jsou jen kořenové baly a část kmínku :D , docela mne rozesmálo to popisování. Živě jsem si to představovala a smála se u toho. No jo, taky bych takhle cestovala, ale musím si to odpustit, třeba příští rok bude taky takováto akce a pak se uvidí... i když až mi vyrostou všechny rostlinky, které jsou teď malé, tak se asi do bytu už těžko něco dalšího vejde a skleník, ten už si v tomhle životě asi těžko pořídím nebo se na něj vzmůžu, ale to nevadí. Mám radost i z menších pěstitelských úspěchů, člověk nemůže mít všechno. Tak se měj a hezký den Eva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2006 12:09 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 13 Dub 2005 08:18
Příspěvky: 155
Bydliště: Heršpice - Slavkov u Brna
Dost dobrý story Ondro by mě nenapadlo si pro to jet z batohem, ale je fakt že to může bejt dost dobrý výlet :D;)

btw. chtěl bych se vás tady na fóru zeptat, možná se během července dostanu do Anglie, dá se tam někde něco special kolem našeho koníčku sehnat :?: ... třeba někde urvat nějakej plod :P - ale zase aby mě nezavřeli :roll: :lol:

_________________
\_StanY_/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2006 12:18 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
StanY napsal:
Dost dobrý story Ondro by mě nenapadlo si pro to jet z batohem, ale je fakt že to může bejt dost dobrý výlet :D;)

btw. chtěl bych se vás tady na fóru zeptat, možná se během července dostanu do Anglie, dá se tam někde něco special kolem našeho koníčku sehnat :?: ... třeba někde urvat nějakej plod :P - ale zase aby mě nezavřeli :roll: :lol:


No co? Jak se říká, zavřít můžou, ale pustit musej :D ne? Musíš to udělat šikovně, aby to nikdo nezjistil. Já Ti poradím, ale sama to taky neumím.
Zrovna včera jsem zvonila na souseda a když celý rozespalý vylezl, tak jsem mu oznámila, že auto, které kvůli změně průjezdu naší ulici (byl změnen z jednosměrky na dvousměrný průjezd a kvůli podélnému parkování se auta nevejdou a lidi parkují o kus výš, pod stromy, kde je špatné osvětlení) parkuje právě pod těmi stromy má s největší pravděpodobností vykradené. Že jsem na to tedy nesahala, ale dveře že nejsou dovřené a večer, když jsem venčila psa, tak zavřené byly. No asi za půl hodiny jsem šla do práce a už tam čekal na policajty, takže mu to opravdu vykradli :evil: . Jenže citrus není auto a pro tento přestupek bych měla pochopení a přimhouřila bych oko :D . Eva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2006 21:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
StanY napsal:
btw. chtěl bych se vás tady na fóru zeptat, možná se během července dostanu do Anglie, dá se tam někde něco special kolem našeho koníčku sehnat :?: ... třeba někde urvat nějakej plod :P - ale zase aby mě nezavřeli :roll: :lol:

Podívej se na :

http://www.saalfelds.freeserve.co.uk/Ho ... rowers.htm

( http://www.homecitrusgrowers.co.uk/ )

http://www.citruscentre.co.uk/

http://www.globalorangegroves.co.uk/contact.html

http://www.easyfruit.co.uk/about.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Čer 2006 06:02 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Velmi zajimavé a názor ,že se musí hnojit celý rok jak píší na zahraničních stránkách stím souhlasím.Oni mají dva druhy hnojiva na léto a na zimu .Zajímalo by mě jejich složení,ale 200 za250g je dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: to Ondra Stískal
OdeslatNapsal: 17 Čer 2006 12:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
gondolanka napsal:
Přečetla jsem si zážitek z cesty za citrusy a velmi mne nadchl a taky mne zajímá co to je u poncirusu trifoliaty ta varianta Flying Dragon? Díky. Eva


Sice trochu OT, ale budiž:
Poncirus trifoliata, var. 'Flying dragon', také 'Hiryo' nebo 'Monstrosa' je zakrsle rostoucí ozdobná botanická varieta trifoliáty. Doslovný překlad anglického názvu je “létající drak“. Vyznačuje se mimořádně drobnými listy, u nichž jsou listové čepele téměř čárkovité. Větve jsou pokroucené s velkými zahnutými trny. Je to kultivar vhodný pro pěstování v nádobách.
Japonci dosáhli významných úspěchů v experimentální prácích s varietou 'Flying Dragon' jako podnoží mandarin unšiu (satsuma). 'Flying Dragon' snižuje dosaženou výšku naroubované odrůdy a objem koruny, ale již ve čtvrté sezóně umožní dosažení plodnosti. Třebaže výnos přepočítaný na jeden strom je větší u klasické formy P. trifoliata, přepočítáno na objem koruny je podstatně větší výnos u stromů na podnoži 'Flying Dragon'. Kvalita plodů na podnoži Flying Dragon je vynikající. Kyselost není podnoží alterována a plody jsou na 'Flying Dragon' lépe vybarvené. Protože semenáče mají velmi nevyrovnané vlastnosti, v současnosti se experimentuje s rozmnožováním pomocí tkáňových kultur.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz