CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 26 Dub 2024 22:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 221 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Črc 2006 22:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Djuran napsal:
Jéé Itálie,uplně opačný kout evropy,než jsem byl já! :P
Tak si to tam Petře uží a hlavně pošli nějaké to foto,ať se můžeme také pokochat krásou citronů z Itálie! :wink:

Dnes jsem dojel, mám za sebou 4000 km v aute. Měl jsem problem s poruchou klimatizace, ale Italové ho (možná z nadšení po vyhrání MS ve fotbale), odstranili prakticky zdarma :lol: . Nyní mě doma a v zaměstnání čeká moc práce, tak chvilku strpení, fotky určitě nějaké vložím.
Ještě jsem v předchozím příspěvku neuvedl, že pobočka-školka Stanice za južne kulture stanice Čibača je cca 10 km za Dubrovníkem směr jih-Černá Hora.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Villa di Castello - Florencie
OdeslatNapsal: 12 Srp 2006 22:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Přidám tip na výlet do Florencie - města, které můžeme považovat za kolébku našeho způsobu pěstování v nádobách – letnění a úklid na zimu. Vloni i letos jsem na dovolenou vyjížděl v noci ve 2 hod a ve 14 hod. jsem projížděl kolem tohoto města. Je to od nás 1000 km (900 km z hraničního přechodu Mikulov). Ve Florencii jsou takto pěstované citrusy m.j. v centru v zahradě Boboli (u paláce Pitti) a především v okrajové části Castello. Tam jsem se zastavil (již potřetí) při zpáteční cestě z dovolené v Kampánii. Citrusům je zde zaslíbená zahrada u medičejské památky Villa di Castello. Již téměř 500 let se zde v terakotových nádobách pěstují citrusy, a dnes je asi 500 rostlin ! Tento způsob pěstování s úklidem rostlin na zimu do oranžérie se odtud rozšířil do zámků daleko za hranice Itálie. Podrobný popis mám z návštěvy v r.1999 na mých stránkách v sekci "publikované články"- č.9 - Citrusy v Toskánsku
Dnes vložím pár obrázku z letošního 15.července, postupně přidám další :

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Villa di Castello - Florencie
OdeslatNapsal: 14 Srp 2006 21:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Ve Florencii jsou takto pěstované citrusy m.j. v okrajové části Castello. ...Citrusům je zde zaslíbená zahrada u medičejské památky Villa di Castello. Již téměř 500 let se zde v terakotových nádobách pěstují citrusy, a dnes je tu asi 500 rostlin ! ...
Dnes vložím pár obrázku z letošního 15.července, postupně přidám další .

Tak přidávám další :
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Villa di Castello - Florencie
OdeslatNapsal: 15 Srp 2006 20:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Ve Florencii jsou takto pěstované citrusy m.j. v okrajové části Castello. ...Citrusům je zde zaslíbená zahrada u medičejské památky Villa di Castello. Již téměř 500 let se zde v terakotových nádobách pěstují citrusy, a dnes je tu asi 500 rostlin ! ...
Dnes vložím pár obrázku z letošního 15.července, postupně přidám další .

Tak přidávám ještě další :) :
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Srp 2006 07:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
krasne :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Srp 2006 10:26 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Vážení, mám pro vás konečně obrázky z Berlínské botanické zahrady. Pravda, je toho jen trošička, ale stojí myslím za to. Užijí si jak citrusáři tak pěstitelé ostatní exotiky. Protože toto fórum nepodporuje HTML musel jsem obrázky umístit na své stránky. Takže stačí kliknout anebo přepsat do prohlížeče tuto adresu:

http://www.berlin.cerstve.info

Kliknutím na náhledy se otevře velký obrázek. Každá fotka má ~1MB, 3Mpix. Kvalita neuspokojivá, ale lepší než dostat drátem do oka :o)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Srp 2006 11:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zajímavý příspěvek :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Srp 2006 18:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Už vím kam příště!Do Berlína! :wink: :P
Fakt nádhera! :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zlomek
OdeslatNapsal: 16 Srp 2006 21:11 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ukázal jsem vám ale jen úplný zlomeček toho co tam jde najít. Každý si přijde na své. Obrovské sbírky růží, snad všechny druhy z rodu Prunus (třešně, švestky či jakési jejich všemožné kombinace, které jsem nikdy neviděl), stromy, které teprve objevujeme jsou tam vzrostlé do rozměrů, které si člověk neumí představit. Nádherná sbírka užitkových bylin (desítky rozmarýnů), vlhkomilné rostliny se svým vlastním skleníkem kde je tak 18°C (viz ty stromové kapradiny)...

Nelze projít za jeden den! Já tam byl dvakrát a neprozkoumal jsem všechno!

Jedno mě ale zaujalo. Žádný trachycarpus tam nebyl natvrdo v zemi, vše jen v květináčích.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Villa di Castello - Florencie
OdeslatNapsal: 17 Srp 2006 21:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
A poslední čtyři fotky z Castello :

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Srp 2006 08:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, díky za krásné fotky. Rostliny jsou inspirací, ale stěhovat bych je nechtěla :lol: :lol:
Pokoušela jsem se před časem nadhodit na klubu tip na zájezd do Florencie, ale ohlas nebyl prakticky žádný. A rozhodně by to stálo za vidění :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Srp 2006 14:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Florencii mohu vřele doporučit. Letos jsem dokonce ano do Villa Castello nemusel platit vstupné :)
Ke shlédnutí doporučuji i botanickou zahradu. V Boboliho zahradách si citrusů neužijete - jen na dálku - jsou na místech nedostupných pro běžného návštěvníka. Řešením je domluvit si místního zahradníka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Srp 2006 22:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Djuran napsal:
Jéé Itálie, uplně opačný kout Evropy, než jsem byl já! :P
Tak si to tam Petře uží a hlavně pošli nějaké to foto, ať se můžeme také pokochat krásou citronů z Itálie! :wink:

Fotky konečně vložím, ale ještě pár informací o Kampánii – kouzelném italském regionu.
Minulost Kampánie je spjata s Řeky, kteří zde na území Osků budovali od 8.stol.před Kr. své kolonie (nejzachovalejší jsou v Paestu). Pak zde zanechali stopy Etruskové, také Samnité a v roce 338 př. Kr. si ji podmanili Římané, po nichž zde pod Vesuvem zůstaly Pompeje či Herkulaneum. V raném středověku se dostala jedna část Kampánie pod langobardské a druhá pod byzantské panství. Ve 12. století po sjednocení Normany připadla k Sicilskému, eventuálně Neapolskému království.
Vnitrozemí s úrodnými rovinami převyšuje pohoří Apenin, ohraničující malebná starobylá městečka svažující se ke kouzelnému pobřeží. Téměř každé město či vesnice svými historickými památkami dokazuje svůj starověký původ.
Nyní konečně k vyhlášeným kampánským citronům – limone Campania. Viděl jsem je na mnoha místech, ale nejvíce mě zaujalo jejich pěstování na Amalfském pobřeží (Costiera Amalfitana - Amalfi Coast). Po vyhledávaném turisticky atraktivním pobřeží s městy Amalfi, Maiori, Minori a dalšími se klikatí strhující úzká silnice, kde jsem před každou zatáčkou trnul, zda se troubením neohlásí autobus, nutně využívající celou šířku ostré zatáčky a donutí protijedoucí couvat zpět. Mezi městy se na stráních pěstují zmiňované citrony :

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: :-)
OdeslatNapsal: 20 Srp 2006 22:50 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Úplně se mi huba křiví (z toho množství citrónů), ale nádherné :-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Srp 2006 07:06 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Náááádhera :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 221 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz