CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 11:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 221 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Srp 2006 07:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
a nielen z toho mnozstva citronov. Neskutocne krasna krajina. :!:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Limone Campania
OdeslatNapsal: 21 Srp 2006 21:12 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ještě přidám pár snímků kampánských citroníků. První je z Agropoli, ostatní z ostrova Capri :


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Limone Campania
OdeslatNapsal: 21 Srp 2006 21:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
A ještě jak vypadají ve stánku v Pompejích :

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Srp 2006 20:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
a nielen z toho mnozstva citronov. Neskutocne krasna krajina. :!:
Kam

Amalfské pobřeží je opravdu neskutečně krásné. Bohužel nemám k dispozici fotky těch nejatraktivnějších částí. Jeli jsme z dlouhé prohlídky rozpálených Pompejí a navíc na úzké silnici ve skále byl problém zaparkovat. Na nasledujícím snímku klesá silnice do města, je tu dost místa a tak parkuji v pravo u skály. Odtud jsem vyběhl pro pár fotek, Na 3 a 6 je fialová bougainvillea :

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Dub 2007 20:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Chtěla bych upozornit na nabídku zájezdu člena našeho klubu p. Koudeláka za poznáním, odpočinkem (a ovšemže i za citrusy :D ) - letos do Chorvatska. Bližší informace na http://www.citrusari-brno.unas.cz (heslo "Připravované akce").


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2007 19:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Kvě 2007 16:45
Příspěvky: 21
Bydliště: olomouc
Chtěl bych vědět jaké jiné školky mohu navštívit v chorvatsku v okolí Opuzenu.Byl jsem v Šariš Stuze kde jsem byl velmi spokojen a to hlavně s cenou 20kun za kus,ale sortiment omezený.Ve školce v Kaštelu jsem bohužel nezastihl majitele doma tak by mě zajímalo zda li tam někdo byl a zda stojí návštěva zato.Jedná se o školku popsanou v časopise Citrusy.Výše uváděná Čibača je už dosti daleko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2007 23:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
PetrV napsal:
Chtěl bych vědět jaké jiné školky mohu navštívit v chorvatsku v okolí Opuzenu.Byl jsem v Šariš Stuze kde jsem byl velmi spokojen a to hlavně s cenou 20kun za kus,ale sortiment omezený.Ve školce v Kaštelu jsem bohužel nezastihl majitele doma tak by mě zajímalo zda li tam někdo byl a zda stojí návštěva zato.Jedná se o školku popsanou v časopise Citrusy.Výše uváděná Čibača je už dosti daleko.

V Opuzenu školka PIK Neretva zkrachovala, ale zaměstnanci množí rostliny v Opuzenu doma, nebo v blízkém Rogotniku a určitě už vzniklo i něco oficiálního. Stačí se ptát. Pokud máš k dispozici starší Citrusáře podívej se do mých článků :
CITRUSÁŘ 1 / 1997 - Opět za citrusy v Chorvatsku (1996)
CITRUSÁŘ 2 / 1996 - Za citrusy v Chorvatsku (1994).
Nebo kontaktuj p.Koudeláka :
http://www.citrusy-zajezd.wz.cz/prog_ch.php
Školka v Kaštělu určitě stojí zato, pěkné, čisté a zdravé rostliny. Otázkou je, jak je na tom starý pán školkař Milivoj Vujina.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Kvě 2007 18:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Kvě 2007 16:45
Příspěvky: 21
Bydliště: olomouc
Zdravím. Jakož to bývalý řidič kamionu na které všichni tak rádi nadavají jsem měl možnost až na vyjímky projet všechny hlavní produkční oblasti citrusů v Evropě.A jedno z toho co mě nejvíce zaujalo jsou severní šírky
těchto oblastí.Zatím co ve Španělsku jsou už od 40.rovnoběžky níž obrovské plantáže tak třeba v Řecku to odpovídá na vých.pobřeží Soluni a v Turecku
Istanbulu a tam na citrusy narazíte jen vyjímečně a ne komerčně.Při jedne
z cest jsem pravě v centru Soluně sbíral opadené plody bigarádií na semena
a můžu říct,že na mě hleděli jako na exota.Zato plantáže v deltě Neretvy
jsou snad nejsevernější.Výrazný je taky rozdíl mezi vých.a záp.pořežím např.v Řecku nebo Itálii.Mrzí mě jen že jsem se nedostal až na východ Turecka do oblasti Adany kde je prý citrus.ráj.Byl jsem jen v Izmiru kde mě v prosinci čekalo 18st a hejna plameňáků v mořských mělčinách.Také jsem měl možnost vidět citrusy v jejich domovině ve všech různých ročních obdobích např.po dni stráveném v kvetoucím sadu docela bolí hlava.Rozdíl je vidět i v péči o sady.Zatím co ve Špa.a v Italii se mi zdáli
v daleko lepším stavu než v Tr a Gr.A na foru tolik probírané odrudy a podnože místní neřeší, mimo jiné kolik lidí i cz ví jaké má doma odrůdy jabloní a na jakých podnožích.Pro ně dá se říct existují tři druhy pomerančů a to jako první od října navelina potom navel a nakonec až do dubna května se vozila valencia late.Přes léto pak byly melouny a broskve.A pro ty z nás kteří obskakují doma každý plod byl pohled na tuny pomerančů kvanta chemické ochrany a konečné voskování trochu zarážející.Většina mých postřehů je z Řecka.
Ale nejvíc překvapen jsem byl na opačné straně Evropy v dánském Odense kde volně rostl tak 4m vysoký fíkovník plný plodů.
Byl bych rád kdyby se někdo podělil zase o své poznatky z cest.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Kvě 2007 21:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
To PetrV :
Podobně jsem se mnoho let snažil pochopit teplotní podmínky v různých částech Evropy. Rozhodující není severní šířka, ale různé teplotně vhodné oblasti, ať už je určuje vliv moře od jihu v kombinaci s horami chránící oblast před studenými větry ze severu či východu, např. Ligurská riviera, řekněme od Janova po Monte Carlo s nejpříznivějším místem v zálivu v Mentonu. Nebo vliv města, kdy přítel v Basileji přezimuje část citrusů na balkoně a podobně jeden ve Švédsku u moře (+ vliv Golfského proudu).
Je to na dlouhé povídání, většinu informací o mých cestách najdeš na mé website v sekci "publikované články".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: stíny stromů
OdeslatNapsal: 12 Kvě 2007 22:48 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Na cesty po jihu přijde vhod nad hlavou stín stromů, například na této fotografii cestuji po jižném městě v Praze s Miyagawou 00
:lol: Ondra
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Kvě 2007 07:06 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Není to jak jsi ji vezl od Pepy ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Kvě 2007 21:21 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Tahle je taky od pana Matějky, ale tu jsem myslím vezl autem. Vlakem a pěšky šla loni Navelina, já to někde tahám pořád :) Není to moc pohodlný, ale jde to.

Tuhle mandarinku jsem stěhoval ze Smíchova (kde jsem ji měl na zimním bytě) na Chodov, kde letním, cestou jsem se stavoval na Karlově na návštěvu za kamarádkou na psychiatrický klinice a vrátný se mi docela smáli, že prej si mě tam nechaj.

Jednou jsme takhle seděli s přítelkyní na lavičce, když jsem něco stěhoval a zrovna odpočíval. Podíval jsem se před sebe na vzrostlý akát a mezi řečí se zeptal: Ty, kolik myslíš, že váží takovej akát.. ..i s květináčem :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tak som sa vratil z andalusie
OdeslatNapsal: 13 Kvě 2007 21:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Takze prikladam zopar fotiek z juhu spanielska.
Len ovocne zalezitosti, strelicie, oleandre a podobne som nefotil :D
Anona :
Obrázek

Obrázek

Obrázek

lokvat : (ten tam rastie uplne vsade, je zaujimave sledovat rozdiel zrele plody na pobrezi a male zelene v horach )

Obrázek

Obrázek

Figy: (prva fotka z nadmorskej vysky skoro 1000m druha z plaze)

Obrázek

Obrázek

Banany: (oslahane vetrom po zime, ale predsa)

Obrázek

No a samozrejme vsadepritomne citrusy, ktore tam vysadzaju ako okrasne rastliny na lemovanie ciest - kzsle a horke odrody + sady uzitkovych citrusov a nikdy nekonciace aleje oliv.

:D

Obrázek


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

No a este som zabudol odfotit avokada a zial nikde som nevidel mangovniky, co som sa tesil ze tam budu. Mozno v nejakych sukromnych zahradkach aj boli, ale nevidel som tam ziadne, ale pamatam si pred 4 rokmi som tam nasiel aj jednu papayu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Črc 2007 20:07 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
PetrV napsal:
Chtěl bych vědět jaké jiné školky mohu navštívit v chorvatsku v okolí Opuzenu.Byl jsem v Šariš Stuze kde jsem byl velmi spokojen a to hlavně s cenou 20kun za kus,ale sortiment omezený.Ve školce v Kaštelu jsem bohužel nezastihl majitele doma tak by mě zajímalo zda li tam někdo byl a zda stojí návštěva zato.Jedná se o školku popsanou v časopise Citrusy.Výše uváděná Čibača je už dosti daleko.

V Opuzenu školka PIK Neretva zkrachovala, ale zaměstnanci množí rostliny v Opuzenu doma, nebo v blízkém Rogotniku a určitě už vzniklo i něco oficiálního. Stačí se ptát. Pokud máš k dispozici starší Citrusáře podívej se do mých článků :
CITRUSÁŘ 1 / 1997 - Opět za citrusy v Chorvatsku (1996)
CITRUSÁŘ 2 / 1996 - Za citrusy v Chorvatsku (1994).
Nebo kontaktuj p.Koudeláka :
http://www.citrusy-zajezd.wz.cz/prog_ch.php
Školka v Kaštělu určitě stojí zato, pěkné, čisté a zdravé rostliny. Otázkou je, jak je na tom starý pán školkař Milivoj Vujina.


Petře, prosím tě, neměl by si náhodou nějkou přesnější adresu na tu školku v Kaštelu? Bohužel žádné Citrusáře mladšího data než 1993 nemám. Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Črc 2007 21:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Petr Broža napsal:
V Opuzenu školka PIK Neretva zkrachovala, ale zaměstnanci množí rostliny v Opuzenu doma, nebo v blízkém Rogotniku a určitě už vzniklo i něco oficiálního. Stačí se ptát. Pokud máš k dispozici starší Citrusáře podívej se do mých článků :
CITRUSÁŘ 1 / 1997 - Opět za citrusy v Chorvatsku (1996)
CITRUSÁŘ 2 / 1996 - Za citrusy v Chorvatsku (1994).
Nebo kontaktuj p.Koudeláka :
http://www.citrusy-zajezd.wz.cz/prog_ch.php
Školka v Kaštělu určitě stojí zato, pěkné, čisté a zdravé rostliny. Otázkou je, jak je na tom starý pán školkař Milivoj Vujina.


Petře, prosím tě, neměl by si náhodou nějkou přesnější adresu na tu školku v Kaštelu? Bohužel žádné Citrusáře mladšího data než 1993 nemám. Díky.

Byl jsem tam naposledy před 11 lety, takže přesnější informace by dal třeba uvedený Pepa Koudelák. Ale jak si to pamatuji, jeli jsme od severu po jadranské magistrále a před Splitem je několik Kaštělů. S magistrály jsme vyjeli (název sjezdu celkem zřetelně označoval směr do Kaštělů-předměstí Splitu) a dále pokračovali po silnici nedaleko pobřeží. Jmenovala se Kaštělanska cesta (nebo tak nějak podobně). Školka Milivoj Vujina byla na konci části Kaštěl Stari, krátce před značkou Kaštěl Štafilič. Školka nebyla ze silnice zřetelně identifikovatelná, našli jsme ji až po zastavení a procházení této oblasti.
Na citrusy jsou v Chorvatsku odborníci:
dr.sc. Danijela Hartl-Musinov, kontakt Danijela.Hartl-Musinovzavinackrs.hr
dr.sc. Živko Gatin
Katarina Hančević
Inst. for Adriatic Crops
University of Split
Put Duilova 11
HR-21000 Split
Tel: +385 21 31 66 19
Fax: +385 21 31 65 84,
nebo nejvíce najdeš na:
http://www.krs.hr/
:D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 221 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz