CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 18 Dub 2024 21:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 221 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Črc 2007 23:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře, díky moc. Prostě jako vždy zcela vyčerpávající odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Črc 2007 10:13 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře, ještě jednou díky za info, lež bohužel jsem nebyl úspěšný. Nyní je celá oblast zcela zastavěna a po uvedeném ani vidu, ani slechu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Črc 2007 19:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Petře, ještě jednou díky za info, lež bohužel jsem nebyl úspěšný. Nyní je celá oblast zcela zastavěna a po uvedeném ani vidu, ani slechu.

Myslim, že tady na foru někdo vloni psal ,ža tam byl,
Volal jsem Pepovi Koudelákovi, ale je v zahraničí, tak jsem mluvil pouze s dcerou. Stejně už je pro Tebe pro letošek pozdě... :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Črc 2007 11:52 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře, díky, ale to opravdu nemusíš (někam volat a tak). Rozhodně to pro mne není otázka života smrti. Pozdě pro mne zatím není - domů se chystám až v neděli pozdě večer, možná až v pondělí.
Nicméně možná jednu zajímavost i přes to dovezu. A to sice meyer s zcela kulatými plody - jedna větev na stromku je zde má a nějaký ten materiál zkusím dovést domů - třeba z toho něco bude - mohlo by se jednat o nějakou pupenovou mutaci (ale možná taky ne, uvidíme za pár let doma). Dokumentační fota vložím po návratu domů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Črc 2007 18:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Petře, díky, ale to opravdu nemusíš (někam volat a tak). Rozhodně to pro mne není otázka života smrti. Pozdě pro mne zatím není - domů se chystám až v neděli pozdě večer, možná až v pondělí....

Pokud by jsi jel až zítra, tak jsem si ještě vzpoměl:
Když jsme množitele citrusů Milivoje Vujinu V Kaštelech hledali, tak nás mimo jiné poslal někdo ke hřbitovu, což se zde řekne "groblje". Sice to tam nebylo, ale hřbitov nebyl moc daleko. Groblje bylo na výšině a dál od moře. Od hřbitovu jsme sjeli zpět na Kaštelanskou cestu, na ní se dali doprava-směr sever t.j. dál od Splitu a na rohové budově vpravo byl nějaký nápis firmy-něco ve smyslu Vodovody a kanalizace :?: . Pak nasledovala cedule, kde jeden Kaštel přecházel v druhý (Kaštel Štafilič asi končil) a Milivoj Vujina byl potom po leve straně. Žádný oficiální vjezd ani označení firmy, našli jsme to pouze díky chůzi a koukání přes ploty do zahrad, kde jsme uviděli namnožené rostliny citrusů. Ale chápu, že se díky poválečnému stavebnímu rozmachu mohlo všechno změnit k nepoznání.
Tak :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Črc 2007 17:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře díky moc, ale nakonec jsem odjel již včera večer - tj. v neděli a nyní již sedím doma u svého PC. Bohužel nic z uvedeného si nevybavuji, i když jsem projezdil kompletně Kaštely (Stary, Novi i Stafilič) a strávil tím téměř celý půlden - stavební aktivita je zde bohužel značná. Objevil jsem pouze dva menší prodejce květin a rostlin, kteří nabízeli Limun (citroník bez dalšího označení) a velmi slušně řečeno zdechlé kiwi. Dále jsem objevil velkou školku, mám dojem jména Sadnica Sajm. Sice tam měli velikou ceduli s otvírací dobou na které bylo uvedeno, že otvírají v 9 hodin, ale asi zapomněli co na ni inzerovali. V 9:34 jsem to vzdal, protože po nějakém personálu nebylo ani vidu, ani slechu. Přes plot byly vidět hezké vzrostlé kontejnerované sazenice olivovníků, ale to bylo vše ... za roh nevidím :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
OdeslatNapsal: 06 Kvě 2008 21:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Djuran napsal:
Já ve středu odjíždím do Paříže a do Versai tak tam třeba natrefím na nějaký ten citrus ve Versaiských zahradách! :lol:
Jenže bohužel to bude jen na podívání a né na nákupy! :oops:
Pak pošlu fotky jestli na něco zajímavého kápnu! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Re:
OdeslatNapsal: 06 Kvě 2008 21:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Djuran napsal:
Já ve středu odjíždím do Paříže a do Versai tak tam třeba natrefím na nějaký ten citrus ve Versaiských zahradách! :lol:..

a já jedu zítra ve středu :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam v Evropě
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2008 15:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Z návštěvy ve Versailles jsem si už před lety dovezla rouby - jednalo se o bigarádii, na cestách ležely čerstvě ostříhané větve citrusů, které ještě nestačili zahradníci uklidit. Rouby se rozdaly, ale naroubovat se napodařilo skoro nic, nechtěly chytat (a to v různých podmínkách různých pěstitelů včetně skleníkových) a jediné asi dva, které si nakonec daly říci, do půl roku zašly :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam v Evropě
OdeslatNapsal: 08 Kvě 2008 17:09 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Mam dotaz zda se da najit v Bulharsku nejaka citrusárska skolka?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam v Evropě
OdeslatNapsal: 08 Kvě 2008 18:38 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
V Bulharsku asi ne. Možná úplně na jihu u hranic s Řeckem ale dost o tom pochybuji. :cry: Zimy jsou v Bulharsku pro citrusy kruté.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam v Evropě
OdeslatNapsal: 21 Srp 2008 10:14 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Navštívil som okrasné sadovníctvo, veľkopredajňu MBM gardencenter alebo niečo podobné v Splite odhadujem 1ha skleník. Z tej hlavnej cesty tranzit cez mesto odbočíš na výrazne označené "groblje" a ďalej prídeš do tejto predajne. Neviem či to Peter nemal z tohoto potom v tom Kašteli. Predavačka pri pokladni vraví že citrusy teraz nemajú, iba velké rastliny. Sezóna a sadí sa vo februári a teraz ich nedržia. Samozrejme že som už v Chorvatsku dačo zažil, tak som šiel dalej a na nepočudovanie tam bolo niekolko tisíc rastlín citrusov. Boli v tých klasických čiernych foliových kontajneroch. Rôzny pestovatelia z Opuzenu, Metkoviča... Pomerne zúbožené , daktoré zhodili list, často neoznačené ale v pohode sa dalo vybrať lepšie rastliny. Žiadnu novú alebo neznamejšiu odrodu som nenašiel ale aj tak som kupil 5 rastlín. Panašovaný neoznačený citronovnik, mirtifoliu... Škoda že pracovníci nevedeli o odrodách tam "sorta" nič, ale vlastne uplne nič! Dalej tam boli všetky subtropické rastliny včetne viniča no prezeranie na niekoľko dní. Ja som mal za sebou rodinku a tá ma riadne buchnatovala,hrýzla a štípala po zadku a to som vraj ešte dobre prešiel. Fotku som stihol už len z odchádzajúceho auta.
Příloha:
KIF_1994.JPG
KIF_1994.JPG [ 119.68 KB | Zobrazeno 715 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam v Evropě
OdeslatNapsal: 23 Srp 2008 12:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jano Fiala napsal:
Navštívil som okrasné sadovníctvo, veľkopredajňu MBM gardencenter alebo niečo podobné v Splite odhadujem 1ha skleník. Z tej hlavnej cesty tranzit cez mesto odbočíš na výrazne označené "groblje" a ďalej prídeš do tejto predajne. Neviem či to Peter nemal z tohoto potom v tom Kašteli.

Hřbitovů (Groblje) bude ve Splitu více, stejně tak podobnych gardencentrer, také jsme v nějakém takovém byli a o citrusech říkali to samé, co píše Jano. Bylo to (tenkrát) kousek od základny mezinárodních jednotek IFOR - viz foto, ale to už tam dnes nebude.
V tom Kaštelu šlo menší školku a pouze citrusovou - pěstitel Milivoj Vujina. Groblje bylo výše ve stráni nad školkou, cca kilometr odtud. Ale já tam byl naposledy před 12 lety a od té doby tam prý probíhá obrovská výstavba, takže všechno vypadá jinak.


Přílohy:
Split_IFOR.jpg
Split_IFOR.jpg [ 20.11 KB | Zobrazeno 723 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam v Evropě
OdeslatNapsal: 19 Zář 2008 15:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Potom som pokračoval do toho Kaštelu, ktorý zo Splitu nie je ďaleko. Tam som bol poprvé v roku 1997 a potom niekoľko krát. Trochu som mal obavy z tých popisovaných prestavieb a prejdeného času. Spodná cesta cez centrá Kaštelov je dlhá, ale nič sa tam nezmenilo a pri výjazde z nich ked sa na pravej strane už už zjaví Trogirské letisko som zastavil pred hľadaným domom. Kamenné oplotenie doposiaľ bez brány, otvorený dvor. Rozsah pestovania stále rovnaký ľavá strana zaštepené citrusy, prvá podpníky a rastliny množené z odrezkov. Trošku som si pozeral rastliny, zasa ako vždy sa zjavil domáci, dačo som kúpil. Dopyt už asi nie je stopercentný, lebo v ponuke mal aj dvoj a trojročné rastliny. Odrodová skladba pretrváva, Ichimaru najmnoženejší citrus. Zasa nedostatok času, teplo,cvak fotka a znovu som zadrel o ten kameň pred plotom oproti domu.


Přílohy:
Poznámka: stretnutie dvoch citrusárov
KIF_2070.JPG
KIF_2070.JPG [ 82.42 KB | Zobrazeno 759 krát ]
Poznámka: Jednoročné sadenice
KIF_2069.JPG
KIF_2069.JPG [ 184.86 KB | Zobrazeno 859 krát ]
Poznámka: Pohľad do dvora priamo z hlavnej cesty
KIF_2066.JPG
KIF_2066.JPG [ 117.69 KB | Zobrazeno 797 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kam v Evropě
OdeslatNapsal: 06 Říj 2008 19:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Led 2008 16:51
Příspěvky: 135
Bydliště: Brno
Zdravím,narychlo vyrážíme na jih,nevíte o nějakých školkách atp...mezi Janovem a Saint-Tropez?Díky.Libor :wink:

_________________
http://www.podlahy-vojtech.cz
http://www.fotolib.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 221 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz