CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Dub 2024 14:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: bulky na větvičkách
OdeslatNapsal: 12 Zář 2006 14:39 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Udělaly se mi v létě bulky na některých větvičkách. Jsou u očka a nad očkem se udělá výron mízy-klejotoku. Až teď jsem se dostal k tomu to rozříznout. Je tam jenom dutina vyplněná mízou. Možná tam džív byl nějaký škůdce a už vylezl a zůstala po něm dutina. Nesetkal jste se s tím už někdo?
Udělalo se mi to na jedné rostlině v místnosti a na asi dvou na zahradě. Letos se navzájem vůbec nepotkaly.

ObrázekObrázek Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Zář 2006 20:46 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Nevím přesně,ale mám dojem ,že tomu se říkalo gumoza.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Zář 2006 22:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Nejlepší varianta je, že jde o přehnojení dusíkem :D . Ty ostatní možnosti jsou podstatně horší :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Zář 2006 08:57 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Dík, tak snad jsem tomu dal jen dusíkovou bombu. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Říj 2006 14:54 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Tak jsem prohlížel podrobněji i další rostliny a našel jsem to stejné i na dalších :( Jenom už ta dutinka uvniř nebyla vyplněna stejnou rosolovitou hmotou, ale jako by to vyschlo. Nikde v literatuře jsem na nic podobného nenarazil. Hodně chorob se šíří štěpováním, ale toto se vyskytlo jak na semenáčích tak na letošních i tříletých roubovaných rostlinách. Zajímavé je, že se to objeví v místě očka a nikde jinde. Snad se to nebude dál šířit :( .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: prasklina
OdeslatNapsal: 30 Dub 2007 18:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Dub 2007 11:07
Příspěvky: 22
Prosim mohli by ste mi poradiť či je to velká chyba keď mám prasknutý podpník neviem ako dlho to už je a neviem či to môže nejako v budúcnosti ovplyvniť vývoj citronovníka. ? Dakujem
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: dcnd
OdeslatNapsal: 30 Dub 2007 22:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ahoj Pedro
na fotkach sa mi zda, ze tie vyhonky su nove, ak ano. tak sa jedna o prehnojenie dusikom. Mam s tym uz trosku skusenost. Riesil som to vymenou substratu, pri dalsej rastovej periode sa uz toto nevyskytovalo.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Čer 2007 17:58 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Mám podobný problém, minulý rok sa mi podobné hrčky na ktorých sa neskôr urobila tenká ranka, akoby ich niekto narezal žiletkou a z nej vyšla
kvapka, ktorá zaschla objavili na nových výhonoch asi 10 citrusov,
preštudoval som čo sa dalo na nete- americké stránky o gumóze a tam odporúčali postreky na báze medi ak napr. bordeaux-ka zmes resp. u nás kuprikol.- postiekal som a čo sa dalo ostrihal, potom my Zdeněk Černoch hovoril, že by to mohlo byť prehnojením /- čo sa zdalo pravdepodobné lebo predtým som na citrusy vysypal celú kopu osmocote, ktorú som dostal zdarma :D, tak som hneď prestal s hnojením a čiastočne aj s polievaním, doteraz bol pokoj a tak som začal teraz prihnojovať - dnes som na 4 citrusoch- iných ako predtým znova objavil po jednej kvapke :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Čer 2007 20:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Ja to mam tiez ale to neriesim ked to je z prehnojenia. Pozorujem to niekolko rokov na rizkovancoch aj na stepovancoch zatial to citrusy nejak moc netankuje a v pohode rastu
tak sa s tim netrapim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Čer 2007 10:38 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Preštudoval som podrobne opisy a fotografie skutočných glejotokov na citrusoch a neodpovedá to - gumming sa prejavuje predovšetkým na kmeňoch -všade sa hovorí jednoznačne -trunk- a rana je neforemná, široká, niečo ako u nás glejotoky na broskyniach alebo čerešniach a žiadne zhrubnutie v mieste výtoku, podobne phyto. hniloba sa prejavuje predovšetkým na dolnej časti kmena -tesne nad alebo pod zemou a olupujú sa celé časti kôry, takže ani tá by to nemala byť a predovšetkým rastliny bujne rastú, čo je presný opak toho, keď sú napadnuté virózou alebo bakteriálnou hnilobou. Takže asi ostáva len to prehnojenie - nejaký
metabolický problém. Najlepšie by bolo poslať fotky skúseným americkým alebo talianskym pestovateľom na posúdenie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Čer 2007 11:31 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
radoslav napsal:
Preštudoval som podrobne opisy a fotografie skutočných glejotokov na citrusoch a neodpovedá to - gumming sa prejavuje predovšetkým na kmeňoch -všade sa hovorí jednoznačne -trunk- a rana je neforemná, široká, niečo ako u nás glejotoky na broskyniach alebo čerešniach a žiadne zhrubnutie v mieste výtoku, podobne phyto. hniloba sa prejavuje predovšetkým na dolnej časti kmena -tesne nad alebo pod zemou a olupujú sa celé časti kôry, takže ani tá by to nemala byť a predovšetkým rastliny bujne rastú, čo je presný opak toho, keď sú napadnuté virózou alebo bakteriálnou hnilobou. Takže asi ostáva len to prehnojenie - nejaký
metabolický problém. Najlepšie by bolo poslať fotky skúseným americkým alebo talianskym pestovateľom na posúdenie.


na přehojení takto reaguje především Limeta Patriarcha, Sun chu sha mandarina a klementiny bez rozdílu odrud a pak ve větší míře i panašované citrusy hlavně Fortunela centenial variegated. Proto jsem uplně upustil od hnojení umělými hnojivy s vyjímkou u citrus speciál který používám jen ve velmi slabé koncentraci na postřik. Raději použiji Orgevit nebo Siforgu a mám jistotu že rostliny nic ronit nebudou. V Itálii tyto hnojiva používají bežně a vubec s nimi nešetří. Pro lepší a rychlejší vstřbání živin je dobré použití rostliných stimulátoru Atonik nebo Racine. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Čer 2007 15:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Mas pravdu Zdenek,mna umele hnojiva tiez velmi sklamali,ja hnojivo citrus special riedim s vodou v polovicnych dávkach a citrusy polejem raz za dva tyzdne,na list v ešte menšej koncentrácií podla návodu a striekam na list raz do týždna. Ak mam k dizpozícii,tak ojedinele v niektore roky použijem hnojivo na citrusy- Rokosan,ten je velmi dobrý,mám to potvrdené aj od iných. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bulky na větvičkách
OdeslatNapsal: 11 Kvě 2009 09:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Mike, prevádzkovateľ stránky http://www.homecitrusgrowers.co.uk/ mi poradil
veľmi dobrú stránku kde je tento problém ( bulky na vetvičkách) popísaný.:
http://edis.ifas.ufl.edu/CH142.
Zároveň to vysvetľuje jav rašenia veľkého množstva očiek naraz, nazývaný na tomto fóre "květák" američania tomu hovoria “witches broom”.
Takže absolútny nedostatok medi z dôvodu predávkovania dusíkom.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz