CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Bře 2024 10:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Klejotok
OdeslatNapsal: 10 Srp 2007 09:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Omlouvám se, pokud jsem přehlédla již založené téma nebo zda je klejotok také projevem gumózy :oops:
Jsem nešťastná, protože na mém krásném meyeru (řízkovanec 1986 nebo 1988) se mi objevil na kmeni těsně u kořenů klejotok - tj. ronění smůly, známé na našich ovocných stromech zejména u broskvoní. Pletivo je v místě postižení a dost široko kolem zhnědlé a jakoby odehnilé, částečně to chytilo i kousek dvou z kořenů (vždy asi ve 2cm délky z horní strany). Choroba se projevila asi za dva měsíce po výměně horní části zeminy s dosypáním ke kořenům (byly poslední 2 roky u krčku asi 1cm obnažené). Postižené pletivo jsem odřezala i s malou částí dřeva a to bezpečně až do zdravé tkáně, ale choroba postupuje dále - zejména níže do obou postižených kořenů. Řezy jsem ošetřila dřevěným uhlím a na druhý pokus řezu (ten jen na kmeni, kořeny se zdály v pořádku) nejprve dost silným roztokem hypermanganu. Moc už dál řezat nemůžu bez toho, že bych tím řezem vážně poškodila strom.
poradíte, co se s tím dá dělat? :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Srp 2007 10:37 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Bohužel neporadím. Podobný problém totiž potkal i mne a to prakticky u všech rostlin. Ještě nikdy jsem nic podobného u citrusů neviděl.
Lokalizace problému je u mne vždy stejná : vrcholové a jiné bujné výhony, zastřihnuté a opatřené "čepičkou" ze štěpařského vosku. Na místech neopatřených ochranou je to OK. Takže jsem to odštípal o pupen níže a nechal tak jak uštíply kleště je vše OK.
Čím to je, nevím. Asi tím, že rostlinám letos dopřávám opravdu mimořádnou péči (taková "blbost" jako je zadělávat rány štěpařským voskem mne dříve ani nenapadla).
Prostě jak tady kdysi někde psal Zdeněk - prostě se s těmi rostlinami asi moc mazlíme, jinak nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Srp 2007 18:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Steparsky vosk citrusy nemusia ja som si tak tiez 1 rastlinu odpisal
padla mi a poskrabala si kmen o beton zapatlal som to voskom a vsade kde som dal vosk tak kora odumrela.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Srp 2007 21:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Pani Ivo, tiez sa mi objavil glejotok na citroniku Sweet, vid tento link:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=1413
Uz nechame na Krummeho, ako si s tym poradi.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Srp 2007 05:13 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
tibi napsal:
Steparsky vosk citrusy nemusia ja som si tak tiez 1 rastlinu odpisal
padla mi a poskrabala si kmen o beton zapatlal som to voskom a vsade kde som dal vosk tak kora odumrela.


Zajímavá informace. Opravdu se to tak jeví. Jinak bych ale lhal, že jsem ho dříve nepoužíval - požíval, ale výhradně při řezech do dřeva a tam to bylo vždy OK - i letos na jaře, kdy jsem prováděl dosti razantní zmlazení starších rostlin.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klejotok
OdeslatNapsal: 11 Srp 2007 06:19 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva Hažmuková napsal:
Omlouvám se, pokud jsem přehlédla již založené téma nebo zda je klejotok také projevem gumózy :oops:
Jsem nešťastná, protože na mém krásném meyeru (řízkovanec 1986 nebo 1988) se mi objevil na kmeni těsně u kořenů klejotok - tj. ronění smůly, známé na našich ovocných stromech zejména u broskvoní. Pletivo je v místě postižení a dost široko kolem zhnědlé a jakoby odehnilé, částečně to chytilo i kousek dvou z kořenů (vždy asi ve 2cm délky z horní strany). Choroba se projevila asi za dva měsíce po výměně horní části zeminy s dosypáním ke kořenům (byly poslední 2 roky u krčku asi 1cm obnažené). Postižené pletivo jsem odřezala i s malou částí dřeva a to bezpečně až do zdravé tkáně, ale choroba postupuje dále - zejména níže do obou postižených kořenů. Řezy jsem ošetřila dřevěným uhlím a na druhý pokus řezu (ten jen na kmeni, kořeny se zdály v pořádku) nejprve dost silným roztokem hypermanganu. Moc už dál řezat nemůžu bez toho, že bych tím řezem vážně poškodila strom.
poradíte, co se s tím dá dělat? :cry:


Ať mne zahradníci třeba ukamenují, opravdu nejsem žádný zahradník a k věcem se snažím přistupovat jen „selským“ rozumem a toto je můj názor :
1. Buď se jedná o chorobu, která je způsobena nejspíše nějakou formou houby či plísně – v tom případě bych zkusil aplikovat nějakou chemii – třeba Previcur? Je možné, že letošní počasí svědčí nějaké jeho formě a ve vzduchu se pohybuje větší množství jeho spor. K této domněnce mne vede třetí zmínění shodného problému během jednoho týdne ve stejné lokalitě – Brno. Pravděpodobně by se jednalo o něco importovaného, protože já jsem poprvé zaznamenal klejotok v místě rozvětvení korunky (zaštípnutí hlavního výhonu-kmene) u na jaře koupené Clemenules v Hornbachu. Posléze i na některých dalších rostlinách, ale to vždy pouze v souvislosti s aplikací zmíněného štěpařského vosku. Na vině může být letošní neobvykle teplé počasí, které se blíží středomořskému – v této souvislosti zmíním i druhou doposud mnou nezaznamenanou věc – opravdu si nevzpomínám, že by nějaké naši tuzemské housence chutnaly listy citrusů, ale letos nějaké mini zelené housence i u mne chutná náramně (kdesi o tom tady taky byla řeč).
2. Nebo se jedná o pěstitelský problém.
Děláte něco jinak než dříve? Já ano. Já např. od loňského léta používám ke hnojení granulovaný kravský trus. Mimo jiné i pravidelně „synteticky“ hnojím, což jsem dříve dělal jen občas (ale i tak jen ¼ či 1/3 doporučených dávek). Takže se logicky podle sebe musím zeptat – nemohla by být vaše rostlina jednoduše přehnojena?


Jinak co zmiňujete – podobně bych postupoval i já. Protože příčina není zcela jasná, tak bych vyzkoušel navíc i následující:
- preventivně aplikoval chemii proti houbám – třeba Previcur? ( na list i zálivkou – osobně vždy zásadně z bezpečnostních důvodů používám tak 1/3 doporučených koncentrací)
- zeminu bych důkladně propláchl, aby se snížila koncentrace dostupných živin
- snížil bych výšku zeminy v nádobě – moji řízkovanci mají raději, když jsou trochu výše s částečně obnaženými kořeny než naopak
- nezakrytou ránu bych umístil tak, aby byla co možná nejdéle na přímém slunci – sluníčko léčí a UV záření se houbám a plísním vůbec nelíbí (mimo jejich spor)
- po propláchnutí zeminy bych pro změnu naordinoval značný přísušek

Třeba to vyjde. Byla by velká škoda přijít o takovou rostlinu – vím o čem mluvím, protože řízkovaného Meyera z roku 1986 mám taktéž a zatím se mu báječně daří … ihned klepu na dřevo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Srp 2007 12:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Glejotok alebo gumoza, to čo sa deje s rastlinou v korune stromu by som nazval glejotok a to, čim citrus trpí na kmeni tesne nad zemou-najčastejšie na korenovom krčku, to by som nazval gumozou, kedže bežný glejotok sa mi z koruny stromu podarilo odstránit zakrátením vetvý a s gumozou, ktorá sa prejavyla priamo na kmeni, som si neporadil.
Konkretny prípad sa mi stal pred 15- timi rokmi- /r. 1992/, na divo rastúcom citrone zo semena:
Ked to bola mladá rastlina,mama ju presádzala ju takmer kazdý rok do nádoby vždy len o dva cm večšej,takto mi to referovala, rokmi, ako citron starol, definitívny rozmer nádoby, /dodnes ju mám doma v pivnici/- hlinená, výška 35cm, šírka 25 cm,čo na jeho výšku nebolo bohviečo.
Citron rástol ale len do výšky, čo je u semenáčov a hlavne aj u vrúblovaných citronov bežné,ale teno mal výšku už takmer 3 metre, a len tri kostrové konáre,vedlajšie takmer žiadne! V tom čase mal citron vek už asi 15 rokov, teda semeno bolo vysiate v čase, ked som bol ešte takmer v plienkach :wink: ,teda je zrejmé, že ja som do citrona nezasahoval kôli svojmu veku, zaujímat ma začal teda v 1992r.
Vtedy som ho zvrchu zastrihol takmer o polovicu a presadil do plast. črepa večšieho asi o polovicu,začal som normalne zalievat a čakal som. Ale nové vyhony, ktoré púštal, zase išli len do vrchu z toho miesta, kde bol predtým zrezaný. /vrúblovat som vtedy ešte nevedel,to vtedy nepríchadzalo do úvahy/.
Ale po asi dvoch mesiacoch, pokial sa dobre pametám,som zbadal na kmeni hned v nadzemnej časti zvláštnu smolu, ktorá sa šírila rýchlo dalej. Knihu od Šamlu som už mal ,tak som hned vedel, že je to gumoza. Použil som dostupnú chémiu proti hubovým chorobám, ale nepomohlo to, len to spomalilo jej priebeh. Napokon citron vyschol.

Podobný prípad som mal na ešte jednom citrone vypestovanom zo semena v tiež bytových podmienkach od kamaráta v r. 2003. Nechcelo sa mu on starat,tak mi ho daroval, len ho bolo nutné čo najskôr presadit.
Bol nádherne rozkonárený, dokonca aj kvitol, plod ale neudržal. jeho vek bol asi 30 rokov.
Po presadení mi začal bohato obrastat, kvety ale už nevytvoril. Po pol roku som prežil další šok. :twisted: Nad korenovým krčkom vo výške asi 2 cm bola gumoza. Rastlinu sa mi tiež nepodarilo zachránit.
Aby som to zhrnul, domnievam sa teda, že kedže citrusy netrpeli žiadnymi poruchami-chorobami až do presadenia, največšia chyba bude v obzvlášt v poškodení korenov a vlásočníc na starej rastline, staré citrusy sú asi vzlášt citlivé a druhá vec, nikdy sa nesmie citrus zasadit hlbšie do zeme, ako rástol predtým :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Phytophthora
OdeslatNapsal: 11 Srp 2007 23:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Saamozřejmě nechci malovat čerta na zeď, ale také může jít o houbovou nemoc Phytophthoru (gumoza). Na citrusech jich škodí více druhů :
Phytophthora citrophthora, P. species, P. parasiticam, P. palmivora. Tady na foru jsme o ní dikutovali na :
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... phytophora - od 21.2.
Na mých stránkách je v odkazu "pěstování citrusů" (http://www.citrus-collection.wz.cz/!html! (pestovanicitr.html) článek od Marka Svítka:
http://www.citrus-collection.wz.cz/!htm ... niloba.htm

Ještě vložím pár obrázku z netu:
Na http://book.tndais.gov.tw/Brochure/tech116.htm :
Obrázek

Na http://belizecitrus.org/cga/index.php?o ... 2&Itemid=1

Obrázek

Nebo jsou informace na na :
http://plantpathology.tamu.edu/Texlab/F ... citrus.asp

Další obrázky z netu:
na http://aggie-horticulture.tamu.edu/citrus/gummosis.htm
nebo
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Srp 2007 09:08 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Petře, ty obrázky vypadají hodně děsivě... Ale co se s tím dá dělat :?: Má vůbec cenu nějaká snaha to léčit, nebo je lepší rostlinu přeroubovat?
Jde mi spíše o to, když tohle začne dělat mladá rostlina, vyléčí se to / asi se mi to povedlo, ale ještě nechci křičet - aspoň po teď / , nebo se to bude pořád vracet?
Konkrétně tenhle případ - obr. č. 2 na stránce

http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=1413


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Srp 2007 13:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
KRUMME napsal:
Petře, ty obrázky vypadají hodně děsivě... Ale co se s tím dá dělat :?: Má vůbec cenu nějaká snaha to léčit, nebo je lepší rostlinu přeroubovat?
Jde mi spíše o to, když tohle začne dělat mladá rostlina, vyléčí se to / asi se mi to povedlo, ale ještě nechci křičet - aspoň po teď / , nebo se to bude pořád vracet?
Konkrétně tenhle případ - obr. č. 2 na stránce

http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=1413

Nechci v žádném případě strašit, ale konkrétně u zmiňovaného sladkého citroníku (C.limon Sweet) mně přímo na něj celou zimu kapala voda srážejísí se na stropu konstrukce. Odešla polovina kůry na kmínku a tak jsem tam dal korýtko a voda kapala mimo kmen. Citroník se vzpamatoval, rána postupně zarůstá novou kůrou, i když dodnes je problém výrazně vidět. Ale v dnešní době i přesto, že je stromek vyživován cca 2/3 kůry kmene (zbytek se dodnes nezacelil), tak rostlina patří k mým nejúspěšnějším. Každoročně plodí sladké citrony, letos je velmi obsypaná plody, prostě radost pohledět. Odstranila se příčina a je to v pohodě. Ale větší zkušenosti nemám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Srp 2007 16:14 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Jo, díky Petře... To mi stačí...
Šlo mi jen o to, jestli se "léčba" vůbec vyplatí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Srp 2007 19:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Po pravdě řečeno u podnože Poncirus trifoliata, případně bigaradie (Citrus aurantium) bych se toho tolik nebál, ale mnoho řízkovanců jsem na tento problém viděl zajít, proto je nemám rád. Ale vím, že při vzorné péči a v lepších podmínkách nedá mnoho pěstitelů na řízkovance dopustit. jenže moje zimování je o tom, že se na poslední chvíli před velkými mrazy v časové tísni nanosí, spíž nahází na sebe do třech pater stovky rostlin v nádobách do stínu pod rostliny ve volné půdě. Některé jsou přemokřené , některé přeschlé a několik měsíců na ně nevidím a stav půdy nejsem schopen kontrolat a už vůbec ne řešit. Navíc, voda srážející se na stropě někam zatéká a škodí, takže po jarním vynešení se nestačím divit, co jsem zase zničil. Spadaná opožděná poupata či neuklizené listy od v.révy spadnou do větví, hnijou a s nimi třeba celá větev jinak krásné rostliny :cry: .
Prostě jak je tady výše psáno sluníčko vysušuje a léčí, ale pod sněhem ve tmě a 100% vlhkosti vzduchu je to úplně o něčem jiném...
předpokládám, že máš lepší podmínky a že si s tím poradíš. kdyby šlo o větší průměr kmene, nebál bych se použít na léčbu i letlampu či jenom svíčku - léčbu přímým ohněm, jak jsem psal v jiné diskuzi tady na foru ( http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... phytophora ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Srp 2007 19:42 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Já se o tom zatím nechci moc bavit, protože nevím, jak moje "léčba" zabere, ale použil jsem něco podobného... Rozpálil jsem hrot do červena nad ohněm a celé místo pořádně vypálil...
Je to teprve týden co jsem ten zákrok udělal, ale zatím na rostlině /myslím zbytku rostliny/ není vidět nic negativního... Rána zatím nedělá nic.. Ještě je brzy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Srp 2007 14:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pánové, všem vám děkuji za postřehy a odpovědi.
Šneku, to, co jste radil, jsem udělala již po posledním odřezu kůry beze zbytku - tedy zatím až na tu chemii. Myslím, že v mém případě je na vině asi kombinace dalšího dost nešťastného léta s přisypáním zeminy k obnaženým kořenům. To byla, přiznávám, ode mne opravdu blbost :oops: Kořeny byly obnaženy již příliš dlouho, takže z jejich povrchového pletiva se vlastně stačilo stát pletivo nadzemní části, které po styku s vlhkou zeminou (díky strašně parným dnům jsem musela hodně zalévat) aktivovalo hnilobu. Kupodivu na jižní straně kmene, prakticky plně vystavené slunci (minimální přistínění meruňkou). Musím potvrdit, že u řízkovanců (zejména starších tří či čtyř let) je lépe mít kořenový krček mírně nad zemí. platí to zejména u citroníků.
Současný stav je takový, že zemina je u kmene na původní výši, rostlina je už tři roky ve stejném květináči, jen jsem počátkem léta vyměnila horní vrstvu zeminy (a žel jí trochu přisypala). Řez jsem vždy prováděla opáleným skalpelem. Poškozená zůstala jen dvě velmi malá místa - na kořenu velikosti cca 4x4mm, kde nevím, odkud se smůla roní, protože jde už jakoby ze dřeva kořene, a druhé je až nahoře řezu v délce cca 3mm. Zbytek je nejméně týden, nejstarší část řezu 2 týdny, bez známek ronění.
Tak zkusím říznout ještě jednou a tentokrát řez i opálit - a snad se už zadaří. V nejhorším bude muset nastoupit chemie.
Ještě jednou všem děkuji. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Srp 2007 17:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Držím palce, aby to pomohlo.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz