CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Bře 2024 12:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Srp 2007 21:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Tento udajne okolo 70 ročný citronovnik bojoval 2 roky, ale dnes je rozhodnuté. Bolo tiež všeličo odskúšané ale nič nepomohlo.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Srp 2007 22:01 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
V tom substrate ani sa necudujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Srp 2007 09:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
tibi napsal:
V tom substrate ani sa necudujem

Tibi, kolik mas 70-letych citrusu v nadobe :?:
Ja ani jeden a prestoze jsem povahou optimista, tak neverim, ze se mne to podari :cry:
Jinymi slovy, pokud by zivotnost citrusu byla jenom o substratu, tak by si Jano mohl substrat nechat patentovat :wink: Myslím, že pouze fotil po desti, dovnitr do nádoby není videt ( drenaz, otvory na vzduch), takze to nemusi byt tak spatne jako to vypada.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Srp 2007 14:08 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Veru, ten substrát v nádobe mi trochu pripomína blato. :cry:
Škoda ho, kedysi to musela byt pekná vzrastná rastlina.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Srp 2007 15:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pokud vím, uvádí se, že citroníky nejsou příliš dlouhověké, uvádí se obvykle jen asi 40 let. Takže při stáří 70 let a v nádobě... Gumóza možná jen uspíšila jeho přirozené odumírání :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Srp 2007 21:05 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Ja som tento citronovnik zaregistroval prvý krát asi v 90 roku v kulturnom dome v Slovenskom Grobe v preistranej svetlej velkej chladnej hale kde perfekte prosperoval. Daroval ho tam dáky občan, ktorému sa už nezmestil doma. Potom som ho objavil u kamaráta v Pezinu už v tejto 500 litrovej nádobe ne víno. Ako sa mu pred dvomi rokmi odlúpil prvý plátok kôry na kreňovom krčku začal upadať. Minulý rok obrazil zakvitol a zaplodil, vidieť ešte zoschnutý plod na odrezaných suchých haluziach. Zem vymenil za tie dva roky asi 3x okrem iného aj za kupenú špecial citrus. Štepený sa mi nezdal tak by ma skôr zaujímalo či to bol semenáč alebo odrezok, neviem či to ešte zistím, ale asi taktiež to bude aj ta kratovekosť citronovnikov. Dake odrezky z neho zakorenil musím na ne pozrieť.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
OdeslatNapsal: 21 Zář 2007 18:07 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva Hažmuková napsal:
Pánové, všem vám děkuji za postřehy a odpovědi.
Šneku, to, co jste radil, jsem udělala již po posledním odřezu kůry beze zbytku - tedy zatím až na tu chemii. Myslím, že v mém případě je na vině asi kombinace dalšího dost nešťastného léta s přisypáním zeminy k obnaženým kořenům. To byla, přiznávám, ode mne opravdu blbost :oops: Kořeny byly obnaženy již příliš dlouho, takže z jejich povrchového pletiva se vlastně stačilo stát pletivo nadzemní části, které po styku s vlhkou zeminou (díky strašně parným dnům jsem musela hodně zalévat) aktivovalo hnilobu. Kupodivu na jižní straně kmene, prakticky plně vystavené slunci (minimální přistínění meruňkou). Musím potvrdit, že u řízkovanců (zejména starších tří či čtyř let) je lépe mít kořenový krček mírně nad zemí. platí to zejména u citroníků.
Současný stav je takový, že zemina je u kmene na původní výši, rostlina je už tři roky ve stejném květináči, jen jsem počátkem léta vyměnila horní vrstvu zeminy (a žel jí trochu přisypala). Řez jsem vždy prováděla opáleným skalpelem. Poškozená zůstala jen dvě velmi malá místa - na kořenu velikosti cca 4x4mm, kde nevím, odkud se smůla roní, protože jde už jakoby ze dřeva kořene, a druhé je až nahoře řezu v délce cca 3mm. Zbytek je nejméně týden, nejstarší část řezu 2 týdny, bez známek ronění.
Tak zkusím říznout ještě jednou a tentokrát řez i opálit - a snad se už zadaří. V nejhorším bude muset nastoupit chemie.
Ještě jednou všem děkuji. :wink:


Jestli se mohu zeptat - jak to vypadá nyní? Zvládla to rostlina?

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klejotok
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 16:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Po tom posledním řezu se ještě objevil malilinký výtok na dvou místech nového řezu asi po 3 dnech. Ale už ten poslední řez byl do čisté kůry, bez nějakých známek churavého pletiva, tak tiše doufám, že šlo jen o poslední zbytky dříve nahromaděné smůly. Rány jsem nakonec neopalovala, rostlina je venku před barákem, tak nebylo jak a tahat se s ní domů ke sporáku nikdo nechtěl... A tak se zase jen potíralo a polévalo fialovým, pořádně hustým hypermanganem a po uschnutí zatíralo dřevěným uhlem. Trochu toho hypermanganu se vylilo i na poškozený a pak místně vyřezávaný kořen (jamka na nemocném místě).
Momentálně je vše úplně suché, pletivo na řezu zatažené a vše se zdá na dobré cestě.
Měla jsem trochu obavu, jak se bude meyer tvářit na tu fialovou zálivku, ale zdá se, že se do zeminy příliš nedostala - jen do nezalévané a podsušené verstvy těsně kolem kmínku, takže meyer si vesele roste dál, asi před měsícem začal masivně nasazovat poupata letošní 3. periody a postupně i plůdky. Opad listů či dříve nasazených plodů veškerý žádný :wink:
Takže... kdo jste drželi palce, zřejmě (pevně doufám) jste je drželi moc dobře :lol: :lol: Díky za podporu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klejotok
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 16:57 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Rádo se stalo, především slyším rád, že rostlinka vypadá OK. Jak už jsem psal, bylo by škoda přijít o takovou rostlinu - přibližně stejně starého Meyera mám taky, na jaře jsem ho taky přesazoval a kdyby se mu těco stalo, tak to bych asi ... nejspíše "vylítl z kůže"

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klejotok
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 17:13 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tohle je onen meyer (asi před týdnem):
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klejotok
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 20:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Rádo se stalo, především slyším rád, že rostlinka vypadá OK. Jak už jsem psal, bylo by škoda přijít o takovou rostlinu - přibližně stejně starého Meyera mám taky, na jaře jsem ho taky přesazoval a kdyby se mu těco stalo, tak to bych asi ... nejspíše "vylítl z kůže"

Šneku vylítl z kůže :?: Čekal bych z ulity :lol: A ani tomu lítání u šneka moc nevěřím. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klejotok
OdeslatNapsal: 23 Zář 2007 08:12 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
šnek napsal:
Rádo se stalo, především slyším rád, že rostlinka vypadá OK. Jak už jsem psal, bylo by škoda přijít o takovou rostlinu - přibližně stejně starého Meyera mám taky, na jaře jsem ho taky přesazoval a kdyby se mu těco stalo, tak to bych asi ... nejspíše "vylítl z kůže"

Šneku vylítl z kůže :?: Čekal bych z ulity :lol: A ani tomu lítání u šneka moc nevěřím. :lol:


Jo, máš pravdu ... nějak jsem to přepísl :-))) .... beru zpět : asi bych vzteky vylezl z ulítky :-) :-) :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klejotok
OdeslatNapsal: 24 Zář 2007 06:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jelikož se Šneku nezlobíš :D , přidám jeden vtip :) , koluje to v emailových zprávách. Netýká se Tě to, je to o nějakých vzdálených jedlých příbuzných z Francie :idea: :

Manžel přinese domů mimořádně velkou výplatu a zrovna mají výročí svatby.
Manželka zavzpomíná, jak to bylo krásné, když si před deseti lety dopřáli k výročí večeři v pařížské restauraci, dali si hlemýždě a jak to bylo romantické a láskyplné. Co to tak zopakovat opět, ale již doma ?
Manžel souhlasí a vyrazí koupit hlemýždě. Nakoupí, ale při návratu domů, v kapse s mimořádnou výplatou neodolá mámivým červeným lucerničkám nočního podniku a zastaví se tam. Ráno v 5 hod se vypotácí a s taškou plnou hlemýžďů a přemýšlí jak problém vysvětlit. Jde zkratkou přes park a dostane spásný nápad. Ulomí z lísky kus prutu a doma před vchodem vysype hlemýždě před dveře a zazvoní na manželku. Probere vykoupanou a navoněnou manželku klimbající u rozehřáté trouby. Když mu otevře, začne manžel s prutem láteřit na hlemýždě:
Tak sebou hejbejte vy potvory pomalý :!: , nevidíte , že milovaná ženuška už usíná … :lol:

PS: aby mě někdo nevyčetl, že utíkám od tématu, tak uvádím, že ulomený prut v parku měl klejotok :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klejotok
OdeslatNapsal: 24 Zář 2007 07:03 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
:D :D :D dobrý

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klejotok
OdeslatNapsal: 01 Črc 2008 06:34 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Toto trápí nyní mne.
Ctrange Rusk - rašící a právě rostoucí výhony.
Příloha:
IMGP6140.JPG
IMGP6140.JPG [ 124.35 KB | Zobrazeno 695 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz