CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 08:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: slunce,teplotní šok?
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 07:58 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
tohle se mi nestalo poprvé.je to na citroníku a cedrátu,připadá mi to jako nějaká mrtvice.vždycky jsem to měl z jara(někdy),ale ted poprve na podzim,ale co si vzpomínám tak vždy byly podmínky:v noci chladno a ve dne slunce(možná otevřeným oknem přímé slunce do skleníku)ale vždy odejde jedna rostlina a kolem co jsou nic!Nestalo se vám to někdy?a co to teda vlastně je?takhle mi odešel krásný mayer a cedrát,dlouho nic a už je to tu zas :(listy se na postižené větvi svěsí(jako když se nezaleje), zbělají řapíky listů,přeleze to na listy(kolem nervatury),pak zbělá větev a začne se to projevovat i na ostatních větvích,zastřižení nepomůže,postupně citrus odejde :? asi teplotní šok???ale proč to teda není i na ostatních rostlinách ,které jsou ve stejném prostředí?
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: slunce,teplotní šok?
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 18:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Nie je chyba v korenoch? Aku podu pouzivas? Nie je v nej nejaka choroba? Neslo k podchladeniu korenov? Mozno je poda priliz vlhka.....no mozno som nejak naviedol....
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: slunce,teplotní šok?
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 19:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No to teda nevím. S ničím podbným jsem se nesetkal. Při teplotním šoku rostlina sice shodí listy, ale brzy normálně obrazí a vegetuje dál. Ta bílá barva je tam dost matoucí - takto se listy barví při popálení od slunce a nebo naopak mrazem ... ale opět, rostlina obvykle normálně vegetuje dál ... pokud celá nezmrzne. Ale to nyní asi nebude ten případ.

Pokud je úhyn rostliny pozvolný, potom bych zkusil hledat příčinu v kořenech jako Kamco. Ve většině případů co jsem se setkal, jsou problémy rostliny způsobeny problémem v kořenovém balu. Pokud existuje dostatek velmi světlých, až málem čistě bílých špičatých konečků kořínku, tak jsou kořeny OK - a co dál v tomto případě nikdy nevím.

Pokud je úhyn rostliny velmi rychlý, kořeny jsou OK a rostlina nereaguje na "oživovací" pokusy (třeba v podobě zastřihnutí), tak bych doporučil prostudovat si literaturu týkající se např. virových chorob (i když toto neříkám zrovna rád, zejména s ohledem na to, že jsem naše podmínky považoval za bezvirózní oblast a byl bych velmi nerad, kdyby tomu tak nebylo. A dále proto, že prakticky nikdo u nás není schopen tyto choroby identifikovat, protože se s nimi doposud neměl možnost "live" setkat. Rozhodně nechci malovat čerta na zeď, ale i tak může být).

U houbových chorob rostlina chřadne většinou pozvolně a je určitá (dost vysoká) šance na její záchranu.

Poslední věcí co mne napadá je prosté vyčerpání rostliny z přehnané plodnosti. Projeví se nedlouho po sklizni, má obvykle rychlý průběh a rostlina takéž moc neraeaguje na oživovací pokusy (maximálně vyhodí nějaký ten květ, ale to bývá vše). Kořeny se v tomto případě tváří, že jsou celkem OK.

Težko říci co to může v tvém případě býti ... chybí podrobnější specifikace - třeba rychlost s jakou se to odehrává, stav kořenů atd.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: slunce,teplotní šok?
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 20:45 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
dík za názory.jenom jsem myslel,jestli se někdo s něčím podobným setkal.no na ten vir,nebo houbu už jsem taky pomyslel-to by bylo v p..... ,ale nevím spíš si myslím,že v tom hraje roli slunce-teplo a noc zima,rostlina po příznacích-při těchto podmínkách uschne-a né od konců listů nabo větví.nejdřív se to ukáže na starších listech ,větvíc ha postupuje to ke koncům-přeruší se zásobování mízy do nejmladších výhonů a ty vlastně uschnou,stalo se to jenom na citroníku a cedrátu,zasazeny byly v agro substrátu a v písku(řízkování)a jen řízkovance ,nevím co dělám blbě.to potom mám chut se na to všechno vykašlat
ani jsem to tu nechtěl dávat-není čím se chlubit:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
přeju vám,at nic takového nemusíte řešit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz