CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 01:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 07:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Mně se to stává někdy taky,myslím,že to bude klejotok v důsledku přehnojení umělými hnojivy,jestli to je i při použití organických hnojiv,tot otázka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 07:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Evisska napsal:
KRUMME napsal:
No vida... :wink: ... najednou to jde...

Zemina pro citrusy z Agra pokud "zakysne", je naprostý "ideál" pro citrusy... /Ještě že se nám jako organizaci ozvali a chtějí ji testovat ... :roll: . Už se těším na psaní posudku :wink: ./ No a pokud se tam opravdu ještě dostala nějaká ta "žoužel" - je vymalováno. Mě to celý příjde jako nadbytek růstového hormonu v kombinaci s nějakou "brzdou". /Možná zemina, možná sliny žížal,možná spousta dalších věcí... - nebydlíš náhodou poblíž Temelína nebo Dukovan??/ ... a co třeba geopatogenní zóna /paní Iva by mohla vyprvět.../
Že bude zemina "kyslá", za to bych dal krk - podívejte se pořádně na velikost květináčů... a ty "nádherný" kamínky... Pokud jsou pod ním ještě podmisky...

Jo - a díky za odpověď na moji otázku...




Krumme, pre jasnost obsahu tvojho prispevku by som bola radšej keby pisal otvorene, nie v tych uvodzovkach. Aby sme predišli tomu, že si zle niečo vyložím.Čo sa týka zeminy, akú inú som mala kúpiť, ak nie na citrusy???A kvetináč je veľký dosť na to aby sa mohol pomaranč slobodne koreniť. Pre tvoje info, kamienky tam nie sú pre parádu - ale kvoli tomu aby mi kocur nehrabal v hline, takže jej to určitý druh ochrany pomaranča.

Ako zistím, či je zemina kyslá?


Bohužel všechny tyto věci jen podporují zkysnutí zeminy - příliš velká nádoba, hodně závlahy, podmiska, kamínky na zemině (odpar vody co nejmenší a povrch zeminy zatížen) - nenapadá mne ani nic jiného čím lze lépe vyvolat zkysnutí zeminy. Tím spše jedná-li se o kupovanou zeminu - tzv. speciál pro citrusy.
Vzhledem k tomu, že se jedná o semenáč bych vyloučil jakékoliv viry a baktérie. Přehřátí rostliny bylo tebou vyloučeno. Ozáření bych taky vyloučil. Co nám tedy zbývá? Přehnojená zemina, zkyslá zemina - oboje má společný jmenovatel a proto bych ti doporučil okamžitě rostlinu přesadit do nové zeminy. Samozřejmně s odstraněním veškeré původní zeminy. Při tom můžeš celou rostlinu preventivně vykoupat v Previkuru (kdyby to byla náhodou nějaká neznámá houba). Moc možností co dělat bohužel nemáš - prakticky ti ani nic jného nezbývá .... pokud chceš rostlinu zachránit.
Ještě mne v této souvislosti napadají další dvě možnosti - nedělat nic a počkat až rostlina sama zajde a nebo ji nějaká vyšší síla snad uzdraví a nebo ji vzít a rovnou vyhodit. Tak si vyber sama :wink:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 07:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Kvě 2008 11:34
Příspěvky: 18
dakujem za radu, skusim presadit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 08:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Evisska napsal:
KRUMME napsal:
No vida... :wink: ... najednou to jde...

Zemina pro citrusy z Agra pokud "zakysne", je naprostý "ideál" pro citrusy... /Ještě že se nám jako organizaci ozvali a chtějí ji testovat ... :roll: . Už se těším na psaní posudku :wink: ./ No a pokud se tam opravdu ještě dostala nějaká ta "žoužel" - je vymalováno. Mě to celý příjde jako nadbytek růstového hormonu v kombinaci s nějakou "brzdou". /Možná zemina, možná sliny žížal,možná spousta dalších věcí... - nebydlíš náhodou poblíž Temelína nebo Dukovan??/ ... a co třeba geopatogenní zóna /paní Iva by mohla vyprvět.../
Že bude zemina "kyslá", za to bych dal krk - podívejte se pořádně na velikost květináčů... a ty "nádherný" kamínky... Pokud jsou pod ním ještě podmisky...

Jo - a díky za odpověď na moji otázku...




Krumme, pre jasnost obsahu tvojho prispevku by som bola radšej keby pisal otvorene, nie v tych uvodzovkach. Aby sme predišli tomu, že si zle niečo vyložím.Čo sa týka zeminy, akú inú som mala kúpiť, ak nie na citrusy???A kvetináč je veľký dosť na to aby sa mohol pomaranč slobodne koreniť. Pre tvoje info, kamienky tam nie sú pre parádu - ale kvoli tomu aby mi kocur nehrabal v hline, takže jej to určitý druh ochrany pomaranča.

Ako zistím, či je zemina kyslá?



pH zeminy si můžeš orientačně změřit pomocí pH indikátorových papírků (lakmusové papírky) nebo jiných prostředků, které se běžně prodávají v prodejnách pro akvaristy. Podle některých lidí to jde sehnat ve zdravotnických potřebách, lékárnách nebo i drogerii. Já jsem to v Opavě nenašel ani v drogerii ani v lékárnách, jen v té akvaristice.

Pak stačí odebrat trochu zeminy, rozdrolit ji do vody (pokud je pH tvé vody neutrální - to si můžeš změřit předem), pořádně zamíchat, protřepat, nechat usadit, odebrat zakalenou vodu bez usazenin a tu pak můžeš měřit podle návodu, který je u těch přípravků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 08:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Kvě 2008 11:34
Příspěvky: 18
díky za tip :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 16:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
dost casto sa docitate ze zizali su problem ale ako sa ich zbavit??? Najme vo velkych kvetinacoch??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 16:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
A když už je řeč o žížalách, zde: http://www.ekovermes.cz se prodává "vermikompost" a různá hnojiva, všechno je produktem vermikompostování, což je kompostování za pomoci jakýchsi žížal.

Myslíte, že by takové produkty žížal mohly také škodit citrusům? Nejsem si moc jistý, co od toho kompostu a hnojiv očekávat (údajně ta hnojiva obsahují i nějaké enzymy, které by měly rostlinám pomáhat), ale protože to je čistě přírodní výrobek, vyzkouším ho (rád se straním chemii). Ikdyž, člověk nikdy neví, co ty žížaly dostávají žrát :D

Jen ještě, aby se mi podařilo tu firmu nějak kontaktovat. Email jim nefunguje, telefonicky jsem se zatím nedovolal (ale ve středu mají volno, tak to zkusím zítra). I stránky vypadají hrozně, ale údajně se předělávají. Internetový obchod tam taky není, ale ceny těch produktů jsou zajímavé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 18:03 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
[quote="Taiko"]A když už je řeč o žížalách, zde: http://www.ekovermes.cz se prodává "vermikompost" a různá hnojiva, všechno je produktem vermikompostování, což je kompostování za pomoci jakýchsi žížal.


To Taiko: Vermikompost sa vyrába z čerstvého hnoja, do ktorého sa pridá násada kalifornských dážďoviek.
Ich masívnou činnosťou vzniká vermikompost, ktorý je výborný na pestovanie paprík a rajčín, ale nie na citrusy !!!
Toto mám osobne vyzkúšané, a bohužiaľ som takto "odfajčil" niekoľko citrusov :oops:
Na citrusy, a nielen na citrusy! sa mi osobne najviac osvedčilo toto hnojivo: Kravský hnůj granulovaný 3kg od fy: MeMon Holandsko, v balení fy Agro Česká Skalice.
mitas


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 18:14 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
To Evisska:

Na meranie pH si skúš zohnať pH tester, tento by sa mal dať kúpiť v špecializovaných záhradníckych potrebách,
a vyzerá asi takto:


Přílohy:
pH tester 2.jpg
pH tester 2.jpg [ 144.09 KB | Zobrazeno 707 krát ]
pH tester 1.jpg
pH tester 1.jpg [ 143.18 KB | Zobrazeno 686 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 18:31 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
tibi napsal:
dost casto sa docitate ze zizali su problem ale ako sa ich zbavit??? Najme vo velkych kvetinacoch??


To kdybych věděl, tak bych o rád provedl. U mne mají žížaly absolutní prvenství v počtu úmrtí citrusů.
Zkoušel jsem i elektřinu z ploché baterie - kupodivu to funguje, ale bohužel ne na 100%.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 19:20 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
šnek napsal:
Zkoušel jsem i elektřinu z ploché baterie - kupodivu to funguje, ale bohužel ne na 100%.


...ale funguje....., ale půda musí být pořádně mokrá... :roll:
...zeptej se rybářů, jak "tahají" žížaly ze země...

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 19:42 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ani to sam o sobě nestačí ... mokrá pochopitelně byla a záměrně i s hnojivem, aby to rozpuštěné ionty ještě lépe vedly.
Pokud je zemina moc kyprá a vzdušná (s větším podílem hrubších částic a hrubozrné rašeliny či drcené borky - jednoduše s větším obsahem dutin a vzduchu) tak to bohužel 100% není (nebo možná jo, nevím - viz poslední věta). U težší či slehlejší zeminy věřím, že na to dá na 100% spolehnout.
Ani nevím jak se vlastně žížala množí - takže to vlastně může být 100% a to co je posléze objeveno jsou žízaly nové vylíhnuté nějakých nakladených vajíček v zemině či co?

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 20:55 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
žížaly vůbec neřeším, citrusy mě trápí až tehdy když tam objevím mravence a letos jsem je našel již v 10 květináčích a to asi ještě nebude konec. Musím se podívat na kořeny všech citrusů, které moc dobře nerostou a vypadají zvadle i když je vydatně zaliji. :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 21:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No v zásadě by žížaly nemusely vadit, ale v okamžiku kdy je nádoba hodně prokořeněná se stává žížala průserem maximálním (tím hodně, myslím opravdu hodně). Protože i následný pokus o záchranu rostliny a to i při nasazení veškerých dostupných prostředků (především stimulátorů) bývá bohužel většinou neúspěšný. U méně prokořeněných nádob žížaly nemusí ničemu vadit - nemusí a asi ani nevadí.
Mravenci zase netrápí mne - když se objeví, dám květináč s rostlinou do plného celodenního stínu, aby se sluníčkem nikdy nezahříval a současně ho pár dní ho udržuji více vlhký. Mravenci se záhy sami přesídlí jinam na pro ně výhodnější (=především teplejší) místo. 4 kolonie jsem takto během minulého týdne vystěhoval :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nejaka potvora a neviem sa jej zbavit
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2008 06:07 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
šnek napsal:
To kdybych věděl, tak bych o rád provedl. U mne mají žížaly absolutní prvenství v počtu úmrtí citrusů.
Zkoušel jsem i elektřinu z ploché baterie - kupodivu to funguje, ale bohužel ne na 100%.


Kedysi davno mi stary pan Jursa z C.Tesina poradil zavlazit rastlinu roztokom metationu. Myslim, ze dnes uz sa insekticidy na baze organofosfatov nesmu pouzivat. Neviem za ako dlho sa potom ten sajrajt dostane z pody von, ale je fakt, ze to fungovalo na 100%.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz