CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Bře 2024 04:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 05 Črc 2008 15:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 05 Črc 2008 14:35
Příspěvky: 1
Môžete mi poradiť? Nejaké zvieratká lozia po hline mojho citrusu ako po diaľnici.
Neviem či škodia.Sú to také tenké húsenky, ako nitky,alebo ako stonožky.
Za každú radu dakujem.
Příloha:
IMG_1958.jpg
IMG_1958.jpg [ 44.21 KB | Zobrazeno 1110 krát ]
Příloha:
IMG_1957.jpg
IMG_1957.jpg [ 62.57 KB | Zobrazeno 1022 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 18:39 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Nikdo dlouho neodpověděl, tak snad nic nezkazím, když odpovím já. Tohle mi v květináčích taky lozilo, ale chcíplo to. Když jsem si v té době zjišťoval, co to je, dospěl jsem k názoru, že to je nějaký druh stonožky a že je asi masožravá. A vzhledem k tomu, že chcíply, tak asi opravdu masožravé byly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 19:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
no tak to dvoverne poznam aj ja a mam za to, ze sa objavili po prvy raz po hnojeni susenym granulovanym hnojom kravskym. No ak su masozrave, tak jedine zeby lovili octomilky, tych mam vsade celorocne dost, asi kvoli vlhkemu substratu. Tak preto sa im u mna tak dari, ze maju stalu obzivu :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 19:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Octomilky? Nemáš to spíše smutnice? To jsou taky malilinkaté mušky, ale narozdíl od těch octomilek jsou škodlivé. Kladou do vlhkých substrátů vajíčka, ze kterých se líhnou červíci, kteří se prý můžou pustit do kořenů tvé rostliny.

Co já vím, tak octomilky jsou takové malinkaté mušky, které mají světlejší zadeček a objevují se především v kuchyni, kde zůstane třeba nějaké přezrálé ovoce.

Zatímco smutnice jsou právě ty mušky, které najdeš u vlhkých substrátů. Běhají po nich, lítají kolem. Já jsem si do nedávna taky myslel, že to jsou neškodné mušky, ale teďka už se mi to přestává líbit. Chtěl bych nějakou masožrakvu, co by si na nich pochutnala :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 19:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Taiko napsal:
Octomilky? Nemáš to spíše smutnice? To jsou taky malilinkaté mušky, ale narozdíl od těch octomilek jsou škodlivé. Kladou do vlhkých substrátů vajíčka, ze kterých se líhnou červíci, kteří se prý můžou pustit do kořenů tvé rostliny.

Co já vím, tak octomilky jsou takové malinkaté mušky, které mají světlejší zadeček a objevují se především v kuchyni, kde zůstane třeba nějaké přezrálé ovoce.

Zatímco smutnice jsou právě ty mušky, které najdeš u vlhkých substrátů. Běhají po nich, lítají kolem. Já jsem si do nedávna taky myslel, že to jsou neškodné mušky, ale teďka už se mi to přestává líbit. Chtěl bych nějakou masožrakvu, co by si na nich pochutnala :lol:


Tak to vřele doporučuji rosnatky (drosery),nebo tučnice ty jsou ještě lepší a ještě tě potěší hezkými květy

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 20:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Bohužel jsem v Opavě nesehnal žádnou z nich. Objednal jsem si ale semena několika rosnatek (většinou kvetoucích).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 20:07 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Jejda, ono tu nefunguje editování vlastních příspěvků? :roll:

No, chtěl jsem ještě dodat, že mi byly rosnatky doporučeny především kvůli tomu, že jsou pro začátečníky nejméně náročné. A i tak to pro mě bude asi boj :( Masožravky všeobecně mají docela vysoké nároky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 17:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Říj 2006 10:21
Příspěvky: 83
Tu "stonožku" jsem taky měla v květináči. Říkala jsem si, jaká je to pěkná potvůrka a nechala jsem ji tam. Byla tam i za rok, když jsem kytku přesazovala a dost silně ji podezřívám, že žere kořeny. Radši bych ji vyhnala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 20:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
no ved prave, ze nieco zrat musi, otazka je ze co. Ale mam to uz skoro vo vsetkych kvetinacoch, aj vonku aj vo vnutornych v byte. Ked to vybehne von, tak to rozmacknu, ale aj tak sa stale z casu na cas nejake objavia. Inak co sa smutnic tyka, myslim ze to nebudu, su to klasicke kvasinkove musky co ich je na podzim habadej kade tade na zrelom ovoci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 20:29 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Podle obrázků se jedná o stonožku škvorovou a ta je (viz druhý odkaz) dravá.

http://zs.sudice.indos.cz/P%C5%99%C3%ADroda--SRT/P%C5%99%C3%ADroda-i/R%C5%AFzn%C3%A9/Zicha/Zicha-pou%C5%BE/Stono%C5%BEka-%20Lithobiidae.jpg
http://www.guh.cz/edu/bi/biologie_bezobratli/html09/foto_001.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 20:56 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Je to asi ironie, ale dneska sem jí taky našel jak holduje na datlovníku. Tak sem si hned vzpoměl na tuto diskuzi :wink: :lol:

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 21:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Jakože ti žrala datlovník?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 18 Lis 2008 21:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Pred 3 dnami som postrekovam citrusy Nurellem a niečo natieklo aj do substratu...... na povrchu som našiel tiež tuto potvorku bez znamok života...
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 19 Lis 2008 08:23 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Říj 2006 10:21
Příspěvky: 83
Taiko napsal:



A není možné, že by - třeba ze zoufalství - začala okusovat kořeny? :mrgreen:
Nevím, co by v tom bytovém květináči jiného celý rok jedla. :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosim o radu
OdeslatNapsal: 19 Lis 2008 09:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Jelikož nejsme odborníci, můžeme jenom spekulovat.

Ale když se ti tam objevila stonožka, věřil bych tomu, že tam nebude sama. Možná žádné další hmyzáky nevidíš, ale to neznamená, že tam nejsou. Můžeš tam mít všelijaký "minihmyz". Já mám doma např. plno chvostoskoků, ale když už jsem (v některých květináčích víc, někde nic) tu mluvil např. o těch smutnicích, tak i jejich larvy by se mohly stát obětí stonožky. A takový chvostoskok je taková malá bílá až čirá tečka nebo čárka o velikosti do 2 mm, ale u mě mají tak stěží 0,5-1mm. Larvy smutnic jsou taky takoví protáhlí průhlední drobečkové. A kolik tak může potřebovat stonožka potravy, aby přežila? Možná u tebe nemá prostřený švédský stůl, ale možná má dost, aby přežila.

Samozřejmě nejsem odborník a možná je to trošku jiná stonožka, než jsem našel (ikdyž mi připadá stejná). Anebo je třeba možné, že by z nouze opravdu okusovala kořeny. Kdo ví? K tomu už by se musel vyjádřit nějaký odborník.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz