CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Bře 2024 03:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mravenci
OdeslatNapsal: 24 Říj 2010 06:27 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Říj 2010 18:40
Příspěvky: 63
Bydliště: Liberec
Prosím, poradí někdo, jak mám postupovat? Zjistila jsem, že se mi do květináče s velkým citrusem přes dobu letnění dostala kolonie mravenců, je zalezlá zespoda v květináči. Loni mi takto zlikvidovali celou velkou azalku. Přesazení jsem, i když problematicky, provedla, ale nejspíš tam nějaké potvory zbyly - zašla. Co letos s citroníkem? :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 24 Říj 2010 14:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Bartošová napsal:
Prosím, poradí někdo, jak mám postupovat? Zjistila jsem, že se mi do květináče s velkým citrusem přes dobu letnění dostala kolonie mravenců, je zalezlá zespoda v květináči. Loni mi takto zlikvidovali celou velkou azalku. Přesazení jsem, i když problematicky, provedla, ale nejspíš tam nějaké potvory zbyly - zašla. Co letos s citroníkem? :twisted:
I když nerad radím, jak likvidovat něci živého, ale asi nic jiného nezbyde, než tam nasypat něco proti mravencům-myslím, že se to jmenuje Formitox, zřejmě existuje více přípravků. Až začnout první hynout, ostatní pochopí, že tady pro ně pšenka nepokvete a přestěhují se. Pozor na to kam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 24 Říj 2010 18:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Říj 2010 18:40
Příspěvky: 63
Bydliště: Liberec
No to je ale otázka, jestli na to vedle květináče půjdou, venku jsem je nikdy neviděla, jsou vidět jen, když se zvedne květináč a to je fofr dovnitř. Přece nemůžu dát Formitox přímo pod odtokové díry.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 24 Říj 2010 19:14 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
A čo tak skúsiť niečo takéto :

http://www.drogeriemarket.cz/produkt/54 ... vence-4-ks

Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 15 Led 2011 20:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
letos v létě se mi stalo to samé a vyřešil jsem to tak že jsem květináč ponořil na 3 dny do kyble s vodou a bylo po většině mravencích nakonec jsem namíchal trochu slepičince a rostlinu s ním zalil... :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 16 Led 2011 07:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Říj 2010 18:40
Příspěvky: 63
Bydliště: Liberec
To mě taky napadlo, ale bála jsem se, aby to citrus přežil - tak dlouho v mokru. Neuhnijou potom kořeny? :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 16 Led 2011 11:58 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
Bartošová napsal:
To mě taky napadlo, ale bála jsem se, aby to citrus přežil - tak dlouho v mokru. Neuhnijou potom kořeny? :(


Stalo se mi to na podnožové trifoliátě a po 3 denním ponoření ve vodě se nic nestalo. Když ji porovnám s ostatníma, tak je velikostně stejná. Neublížili ani mravenci ani voda.. :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 16 Led 2011 18:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Říj 2010 18:40
Příspěvky: 63
Bydliště: Liberec
Príma, aspoň se příště nemusím bát. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 16 Led 2011 19:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Bartošová napsal:
Príma, aspoň se příště nemusím bát. :P


Já se na to dívám spíše skepticky .... že to tehdy takto vyšlo neznamená, že to dopadne vždycky dobře vždycky - myslím tím ten pobyt ve vodě. Jsem spíše toho názoru, že to sice mravence spolehlivě zlikviduje, ve většině případů taktéž i citrus. Osobně volím na mravence "mírnější" metody - nádobu přemístím na hodně stinné místo (nesmí na ni vůbec nikdy svítit slunce) a hodně vláhy. Mokro a relativní "chládek" oproti okolí nemají prostě rádi a časem se přemístí jinam. Bohužel se často rádi vrací na již dříve "obydlená" místa. Základní princip je však hodně podobný.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 16 Led 2011 21:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
šnek napsal:
Bartošová napsal:
Príma, aspoň se příště nemusím bát. :P


Já se na to dívám spíše skepticky .... že to tehdy takto vyšlo neznamená, že to dopadne vždycky dobře vždycky - myslím tím ten pobyt ve vodě. Jsem spíše toho názoru, že to sice mravence spolehlivě zlikviduje, ve většině případů taktéž i citrus. Osobně volím na mravence "mírnější" metody - nádobu přemístím na hodně stinné místo (nesmí na ni vůbec nikdy svítit slunce) a hodně vláhy. Mokro a relativní "chládek" oproti okolí nemají prostě rádi a časem se přemístí jinam. Bohužel se často rádi vrací na již dříve "obydlená" místa. Základní princip je však hodně podobný.


Podle mě tři dny nemužou rostlině nic udělat, když si vzpomenu na některý říjnový propršený tejdny. Substrát byl tak nacucanej, že se to skoro mohlo rovnat ponoření do vody :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 16 Led 2011 21:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Trifoliata to asi někdy dát může, ale klidně bych se vsadil, že třeba pomerančovník nebo citroník bude kaput i jen za 3 hodiny.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 17 Led 2011 04:05 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jen vysvětlím proč se mi to jako vhodné moc nezdá.
a) citrusy jsou extrémně náročné na dostatek vzduchu v půdě .... to je obecný fakt literaturou a i praxí mnohokráte ověřený. Bez půdního vzduchu kořeny dle podnože různě rychle hynou udušením (následně se nám to jeví jako hniloba). Srážková voda je bohatá na kyslík v ní obsažený a proto to téměř v tomto ohledu nevadí. Stejný jev lze pozorovat i místech přirozeného pěstování citrusů s vysokou hladinou podzemní vody u řek, které jsou dobře prokysličeny.
b) přežije li rostlina pobyt ve vodě vč. nádoby se zeminou, potom na ni stejně čeká další zkouška - v zemině bez kyslíku (=ve vodě) jsou velmi rychle zastaveny areobní rozkladné procesy a jsou nahrazeny procesy anaerobními. Vizuálně toto nemusí být nijak patrné, ale minaralizace zemin probíhá jinak. Využitelné prvky se mění na jiné iontové podoby, které rostlina neumí využít, resp. některé z těchto iontů jinaky životně důležitých prvků jsou pro rostliny takto dokonce těžce toxické.
c) dle typu zeminy se takto snadno "vyhubí" i ostatní život v nádobě, může dojít k dočasnému trvalému přehnojení z důvodu rozpuštení veškerých solí v zemině, naopak následně naopak i k vytvoření zeminy zcela bez jakýchkoliv živin jejich odplavením po vyluhování atd. atd.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 17 Led 2011 18:35 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
šnek napsal:
Jen vysvětlím proč se mi to jako vhodné moc nezdá.
a) citrusy jsou extrémně náročné na dostatek vzduchu v půdě .... to je obecný fakt literaturou a i praxí mnohokráte ověřený. Bez půdního vzduchu kořeny dle podnože různě rychle hynou udušením (následně se nám to jeví jako hniloba). Srážková voda je bohatá na kyslík v ní obsažený a proto to téměř v tomto ohledu nevadí. Stejný jev lze pozorovat i místech přirozeného pěstování citrusů s vysokou hladinou podzemní vody u řek, které jsou dobře prokysličeny.
b) přežije li rostlina pobyt ve vodě vč. nádoby se zeminou, potom na ni stejně čeká další zkouška - v zemině bez kyslíku (=ve vodě) jsou velmi rychle zastaveny areobní rozkladné procesy a jsou nahrazeny procesy anaerobními. Vizuálně toto nemusí být nijak patrné, ale minaralizace zemin probíhá jinak. Využitelné prvky se mění na jiné iontové podoby, které rostlina neumí využít, resp. některé z těchto iontů jinaky životně důležitých prvků jsou pro rostliny takto dokonce těžce toxické.
c) dle typu zeminy se takto snadno "vyhubí" i ostatní život v nádobě, může dojít k dočasnému trvalému přehnojení z důvodu rozpuštení veškerých solí v zemině, naopak následně naopak i k vytvoření zeminy zcela bez jakýchkoliv živin jejich odplavením po vyluhování atd. atd.


Díky za vysvětlení, to byla vyčerpávající odpověď. Určitě je lepší, když jsi to takhle vysvětlil něž aby se někdo řídil moji chybnou odpovědí na dotaz :!: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 17 Led 2011 19:02 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Říj 2010 18:40
Příspěvky: 63
Bydliště: Liberec
Děkuji oboum za reakci - žádný učený z nebe nespadl a víc hlav víc ví. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mravenci
OdeslatNapsal: 12 Kvě 2011 18:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Kvě 2011 18:53
Příspěvky: 4
Zdravim, mam limetkovnik a napadli ho mravce :x , mozem pouzit kriedu (sadru) na ich vyhubenie. Viem ze to pomaha ale obavam sa poskodenia rastliny vplivom kreidy :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz