CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Bře 2024 11:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 26 Kvě 2011 12:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 26 Kvě 2011 11:31
Příspěvky: 4
Přivezl jsem si před lety z Indie semínka plodu, který vypadal jak brambora, na povrchu jak kiwi a chutnal jak hruška...po čase jsem zjistil, že to je asi sapota. Semínka mi naklíčila a mám dvě rostlinky - nejsem žádný extra pěstitel - mám je jen jako vzpomínku na výlet.
Před rokem se mi ale na jedné rostlince začaly objevovat takový flíčky - jsou na listech u hlavní žilky a potom i na stonku - je to jako takový malý pupínky - všiml jsem si toho až se mi začal na okně a na rostlině a kolem dokola objevovat lepkavý fleky - jakoby ten škůdce kadil lepkavou vodu a nebo to roní ta rostlina?
Nevím, jestli je to pro rostlinu normální, ale dle různých diskuzí by to asi mohla být poklice...Setkal jste se někdo s tímto škůdcem na této rostlině?
Zítra bych sem přidal i nějaké foto...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 26 Kvě 2011 13:23 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
Sapoty tu vela ludi nema, ale ak su to puklice, nie je to podstatne na com su. Rozoznat sa daju jednoducho - take male "korytnacky" bez noziciek, daju sa z listu odlupnut, pripadne rozpucit. Mne na ne dobre zafungovalo Nurelle D, ale na sapote neboli, len na citrusoch.

Ked uz budes fotit, mozes hodit foto tvojej rastliny aj do tohto vlakna:
viewtopic.php?f=3&t=2236


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 26 Kvě 2011 15:30 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Pokud ten plod vypadal skutečně jako brambora, mohl by to být rovněž sonzapot (Licenia platypus). O sapotách se toho již napsalo dost, označují se tímto názvem různé i nepříbuzné rostliny. Musím se přiznat, že po těchto rostlinách dost dlouho marně toužím. Co se týká puklic a štítenek o které se bez pochyby v tomto případě jedná, je na ně přímo prodávaná kombinace třech přípravků, která se jmenuje Puklice - stop. Nedávno jsem však kápnul čistě náhodou na docela zázračný přípravek, který se jmenuje Fast. Je to již připravený roztok s rozprašovačem. Koupil jsem ho v nějaké slevě v Tescu. Postříkal jsem jím rostliny jak se sviluškou, tak s puklicí a oba škůdci definitivně zmizely. Je to neekonomické při postřiku mnoha rostlin, pokud se však jedná jen o dvě, je to i docela výhodné balení. Pozor však na skutečnost, že některé rostliny jakýkoliv přípravek nesnáší. Já vím že chemii nesnese Karambola, Papája, Jujuba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 11:42 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 26 Kvě 2011 11:31
Příspěvky: 4
tak přikládám slibované fotky...
je to ta menší rostlinka...

Tu větší jsem nedávno přesazoval a na radu paní v obchodě jsem upekl v troubě hlínu a po vychladnutí to přesadil do ní - před tím jsem omyl starou hlínu až na kořeny...měli jsme totiž doma mušky...no a přijde mi že po tomto zákroku mi nějak chřadne - jako by už byla suchá - ale listy pořád zelený...takže jestli jsem ji odrovnal...vyndal jsem ji dneksa z hlíny a namočil přes den do kyble s vodou...snad se ty kořeny dostanou k sobě - večer ji zase zasadím (snad ji tím nezničím úplně)


Přílohy:
IMG018.jpg
IMG018.jpg [ 110.78 KB | Zobrazeno 795 krát ]
IMG015.jpg
IMG015.jpg [ 79.62 KB | Zobrazeno 753 krát ]
IMG014.jpg
IMG014.jpg [ 121.82 KB | Zobrazeno 720 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 12:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
Puklice su to urcite. Pri tak malej rastline je najrychlejsia pomoc takato: obalit kvetinac do igelitoveho sacku a previazat okolo kmienku, aby don nenatiekla voda, nastavit na sprche vlaznu vodu ( 20 - 25 stC) a kazdy jeden list z oboch stran sprchovat a zotierat spongiou, kym nebude cisty. Potom uz len sledovat, ci sa po par tyzdnoch nezacnu znovu tvorit male puklice zo zabudnutych vajicok. Ak ano, pouzit napr. to Nurelle, alebo zopakovat mechanicke cistenie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 12:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Podľa fotky rastlina je asi archas sapota ( manilkara zapota) nazývaná tiež sapodilla. Moja skúsenosť je, že neznášajú taký spôsob presádzania.
Inak na puklice - ktoré su na snímke, netreba meniť hlinu - pri tak malej rastline stačí puklice z listov pozotierať mokrou špongiou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 13:07 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 26 Kvě 2011 11:31
Příspěvky: 4
diky za rady...
jen co to je spongia?

A taky - co s tim presazenim? Myslite, ze se jeste zmatori? Dnes vecer ji vratim z kyble s vodou zpet do hliny...
Nevim ani, jak se maji hodne zalevat...no ale snad to rozdycha a uchyti se...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 13:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
lukaas napsal:
jen co to je spongia?

houba na nadobi (molitan) :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 14:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 26 Kvě 2011 11:31
Příspěvky: 4
:D diky :D
:roll:
sice rozumím dobře slovensky, ale určitě věci neznám...
umývat asi tou molitanovou částí že?

Ještě mi u nás doporučili nějaký přípravek Rock efekt...nestojí to tolik, tak to asi mechanicky odstraním a potom ještě stříknu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: škůdce na sapota
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 18:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Pokud ti ta rostlina uvadla (uschla) po přesazení, předpokládám že jsou mrtvé kořeny, tam již zpravidla pomoci nebývá.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz