CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 00:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 17:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Bře 2011 15:47
Příspěvky: 55
Bydliště: Poprad
tie zlte bodky aj mne pripadali ako normalne, nikde som nevidel znamky skodcov... skor som to tipoval na nejaky druh vosiek...
tuto rastlinu som dostal len nedavno od tety, tak som sa chcel uistit, ze ci nahodou nie je chora, nechcem nakazit ostatne rastliny co mam
s tymi flakmi na liste som ju uz dostal, a zatial je len na jednom liste na tom spodnom....
o povode rastliny viem len tolko, ze je to odrezok z plodiaceho citronu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 26 Črc 2011 17:52 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
mam rovnaky nazor, rastlinka je v poriadku az na maly slnecny upal :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 31 Říj 2011 14:52 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Led 2011 20:40
Příspěvky: 19
Bydliště: Humpolec
Ahoj, prosím o radu, včera jsem na dvou mých citrusech našel nějaké škůdce...byli to takoví malinkatí hnědí lezoucí broučci. nevíte o co by se mohlo jednat ??? Pokoušel jsem se o fotku ale nevím zda je něco patrné... moc děkuji za rady :)


Přílohy:
List foto.jpg
List foto.jpg [ 237.57 KB | Zobrazeno 985 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 31 Říj 2011 15:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 17 Bře 2010 10:41
Příspěvky: 50
Bydliště: Praha 305 m.n.m
Ahoj, zcela jistě jde o svilušku. Doporučuji opakovaný postřik Vertimec ve vyšší koncentraci, než je na návodu psáno. U mě to zabírá.
Miloš

_________________
Miloš


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Lis 2011 20:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Led 2011 20:40
Příspěvky: 19
Bydliště: Humpolec
Moc děkuju za radu :-) hned vyzkouším :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Lis 2011 20:21 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já mám nejlepší zkušenosti s přípravkem OMITE. Hubí nejen svilušku, ale i hálčivce a vlnovníky. Jedno větší parchant než druhý. Je pravda, že krom cedrátů mi sviluška citrusy moc nenapadá, zato vše ostatní. Postřik se musí alespoň jednou po čtrnácti dnech zopakovat, aby zahubil i nově se líhnoucí jedince. Biologická a ne zrovna levná ochrana v podobě dravých roztočů v mých podmínkách totálně selhala, tudíž chemie je dle mého názoru jediný reálný způsob jak se svilušky zbavit. Experimentování v podobě sprchování, mlžení, „saunování“, má jen preventivní charakter. V okamžiku kdy sviluška začne gradovat, je buď s vašimi rostlinami konec, nebo sáhnete po razantním akaricidu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 02 Lis 2011 21:25 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Led 2011 20:40
Příspěvky: 19
Bydliště: Humpolec
Tak jsem dnes koupil Vertimec a půjdu na ně :-) myslíte že citrusy můžu nastříkat venku ?? Nebude to pro ně šok ze zimoviště ???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 02 Lis 2011 21:31 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Záleží, v jaké teplotě citrusy zimuješ. Z dvaceti stupňů do pěti by to byl šok. Pokud zimuješ okolo pěti až deseti, nemůže to vadit. Jen stříkat ve stínu, postřiky v kombinaci se sluncem mohou rostliny dost popálit. Mě to letos odnesl pepřovník.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 02 Lis 2011 21:37 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Led 2011 20:40
Příspěvky: 19
Bydliště: Humpolec
Určitě si dám pozor :-) a jak zjistím že jsem se jich zbavil protože jsem se někde dočetl že pavučinky vytvářejí až na jaře ??? Já je našel na 4 citrusech a jen na jednom byla pavučina....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 02 Lis 2011 21:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
V bytových podmínkách předou i v zimě. Při zimování v chladu se může populace svilušky značně zredukovat, pokud jde o subtropickou formu svilušky chmelové, pokud je to nějaký tropický prevít, kterého sis zavlekl z některého zahradnictví, tak slabý mráz je většinou zničí úplně. Většinou však jde o nějakou mrchu z naší volné přírody. Svilušku ovocnou, chmelovou, smrkovou apod. Jich se zbavit totálně není snadné, většinou se v průběhu a hlavně na konci zimy, na mých tropických rostlinách co zimuji v bytě, zase nějaká zjeví. Většinou si taky všimnu až pavučinek, to už není dobré, rostliny jsou oslabeny nedostatkem světla a svilušky jim nepřispějí. Pokud zimuješ v chladu, tak přes zimu takřka neškodí. Až s oteplením se probouzejí samičky, co zakládají novou generaci. Preventivní postřik hned zjara po probuzení nic nezkazí. Jinak při zimování v bytě to chce občas rostliny porosit a pavučinky jsou velice dobře patrné. Pokud utrhneš list, tak na spodní straně jdou i okem roztoči vidět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 02 Lis 2011 22:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Led 2011 20:40
Příspěvky: 19
Bydliště: Humpolec
Já zimuji při teplotě cca 10-15 °C je to nejchladnější místnost v domě..myslíš že mám postříkat všechny mé citrusy nebo jenom ty napadené ??? A čím svilušky vlatně škodí ?? O puklicích vím docela dost ale o svilušce vůbec nic ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 03 Lis 2011 15:33 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Určitě postříkej všechny rostliny, sviluška se může přenášet i na vláknech proudem vzduchu, nebo ty ji rozneseš na šatech. Při správné koncentraci postřik citrusům neuškodí. Pozor jen na jiné rostliny, např. karambola, papája ale i jiné insekticidy nesnáší a můžeš je tím nadobro zničit. Jinak sviluška škodí tím, že nabodává rostlinná pletiva a vysává z rostliny mízu. Je možné, že roznáší i houbové patogeny, jako většina škůdců, ale to nevím jistě. Je to v pokojových podmínkách hodně nebezpečný škůdce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 03 Lis 2011 16:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Led 2011 20:40
Příspěvky: 19
Bydliště: Humpolec
Moc děkuju za radu :) doufám že boj zvládnu bez úhynu některé z rostlin. Jinak určitě napíšu jak to dopadlo :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 04 Lis 2011 06:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Led 2011 20:40
Příspěvky: 19
Bydliště: Humpolec
Ahoj může mi někdo prosím doporučit jakou koncentraci mám namíchat pro citrusy??? Postřik Vertimec.

Moc děkuju :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 05 Lis 2011 22:33 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 11 Zář 2007 18:40
Příspěvky: 14
Ahoj, ja ředím 1ml / 1 litr vody + nezapomeň na smačedlo / postřik dele zůstane na listech a prodlouží púsobení postřiku/.
:o


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz