CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 16:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 301 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 20:37 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Zdenek, vravíš, že ju máš tiež štepenú na Carizze a rastie ti dos do výšky. Pani Iva tak isto vyštipuje výhony, lebo jej rastie do výšin :wink: no tá moja, na to že bola v lednu na hranici života a smrti /takmer prešla cez tunel :lol: /na jar nezačala rást do výšky, ale pekne mi pustila v červenci najviac nových výhonov hlavne zo spiacich očiek. Možno som výnimka :wink: , ale na rozdiel od vás mám z nej takmer bonsai, hádam by mi na rok stačilo už len trochu dotvarovat, a bude to. [list=][/list]Ivan Bross Předmět příspěvku: Re: Citrusy z mojho pestovania hádam by sa mi to mohlo podarit. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 20:50 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
přikládám aktuálni stav mého Sanfordu


Přílohy:
SanfordF2curaforaplody01.JPG
SanfordF2curaforaplody01.JPG [ 102.28 KB | Zobrazeno 560 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 21:53 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
lala ho ! Tie plody ani nevypadajú, že by presli mrazom, je ich dost, hádam by sa mohli nejaké udržat a na jar pokračovat v raste. Je pekny. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 22:03 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva Hažmuková napsal:
Přesně tak. Je pozoruhodné, jak se v poslední době se Šnekem krásně shodujeme :lol: :lol:


V tom co se týká jen a jen citrusů jsme se shodli myslím vždy :-) :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 22:14 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Pedro napsal:
Protože jsem tuhle léčbu šokem nikdy nepraktikoval, tak nevím co si můžu dovolit. Pokud bude stačit jen chladno těsně nad nulou déšť a sníh, tak bezva. Jakmile přijde na minusové teploty tak to už je větší risk, který jsem nikdy nepodstoupil. Dnes poslední rostliny co jsem ještě nechal venku schovám, protože má být brzy v noci až -14°C a i když bude méně, tak by mohly rostliny namrznout. Pokud se zase oteplí, tak nějaké zkusím vrátit ven.
Protože když to může fungovat u šneka, proč by to nemohlo fungovat i u mě :D a příště budu chytřejší o praktické osobní zkušenosti.


Pedro, to je bohužel hrozně složitý. Udávané teploty co co údajně snese či nesnese jsou totiž strašně zavádějící.
V prvé řadě je rozhodující stav rostliny - veškeré výhony musí být prvotřídně vyzrálé.
Druhý důležitý parametr je na jak dlouho byla rostlina ponechána "na mrazu" a její absolutní hodnota.
Věř tomu, že pokud budš mít rostlinu ve špučkové kondici, tak krátkodobý (mráz <5 hod) pokles teploty na -12C snese i citróník - sice malinko omrzne, ale nic se neděje a bude vegetovat a prosperovat dál. Paradoxně větší škody může napáchat trvalý pokles teploty třeba jen na -1,5C.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 22:20 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
šnek napsal:
Pedro napsal:
Protože jsem tuhle léčbu šokem nikdy nepraktikoval, tak nevím co si můžu dovolit. Pokud bude stačit jen chladno těsně nad nulou déšť a sníh, tak bezva. Jakmile přijde na minusové teploty tak to už je větší risk, který jsem nikdy nepodstoupil. Dnes poslední rostliny co jsem ještě nechal venku schovám, protože má být brzy v noci až -14°C a i když bude méně, tak by mohly rostliny namrznout. Pokud se zase oteplí, tak nějaké zkusím vrátit ven.
Protože když to může fungovat u šneka, proč by to nemohlo fungovat i u mě :D a příště budu chytřejší o praktické osobní zkušenosti.


Pedro, to je bohužel hrozně složitý. Udávané teploty co co údajně snese či nesnese jsou totiž strašně zavádějící.
V prvé řadě je rozhodující stav rostliny - veškeré výhony musí být prvotřídně vyzrálé.
Druhý důležitý parametr je na jak dlouho byla rostlina ponechána "na mrazu" a její absolutní hodnota.
Věř tomu, že pokud budš mít rostlinu ve špučkové kondici, tak krátkodobý (mráz <5 hod) pokles teploty na -12C snese i citróník - sice malinko omrzne, ale nic se neděje a bude vegetovat a prosperovat dál. Paradoxně větší škody může napáchat trvalý pokles teploty třeba jen na -1,5C.

No a hlídat tohle všechno a odhadovat jak bude a co bude to je nad moje časové možnosti. Vždy nemůžu reagovat okamžitě, ale s nějakým i několika denním zpožděním. A to může mít fatální následky. Momentálně jsem zapůjčil svoje topítko z fólníčku, kde by se dalo dočasně udržet určitou tepelnou hranici a tak je vše již uklizeno na zimovišti.

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 22:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zdenìk napsal:
přikládám aktuálni stav mého Sanfordu


Zdeňku ... super.
Škoda, že ti zakvetla až tak pozdě. Každopádně se těším až doroste do plodnosti i ta moje kráska :-) .... pokud přežije zimu - má žížaly v květináči - u mne a pro mne ten největší škůdce co existuje.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 22:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
žížali citrusúm určite nechutnají, :roll: tím je neživ, dej ich krocanúm, tím určite budou chutnat líb :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 22:37 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ivan Bross napsal:
KRUMME napsal:
Do -5 st. je potřeba být prostě v klidu... :wink: Ale tato "léčba" je opavdu pro "silnější nátury" .. :mrgreen:


Krumme, byt v klude? Však už minus 2 st.C môže rastlinu zničit, lebo škodlivý je aj vietor a ty vravíš, že stačí byt v klude do mínus 5 st. C :?: Trochu máš divný názor, lebo v inej časti fora si teraz písal, že mráz -5 st.C ti dost poškodil Samford, ktorý by mal zniest ovela viac :roll: Aj ALEXX mal Sanford pri takej teplote vonku celú noc a takmer mu zmrzol :| , a ked by som ja na jar citrusy nestriekal chémiou, pri tom sparnom lete by už teraz boli zamorené a zrejme by im nepomohla ani svetená voda, keby som ich dal na mráz vonku. To by som si musel dávat na každú hodinu dopredu budíka, aby som mohol aj teplotu kontrolovat, či nekjlesne aj hlbšie. Kolko razi hlúpi meteorologovia hlásia na dalšie tri dni oteplenie aj o 10 stupnov a pritom chumaji na druhy den aj zabudnú, čo povedali a zrazu z oteplenie sú 15 stupnové mrazy. :|
Je to na každom, osobne by som sa nespoliehal na nižšie mrazy, budete sa o rastlinky na jednej strane starat a na druhej riskovat ? To je len hazard a nakoniec zbitočne stratené následujúce minimálne dva roky pestovania... hm.......


Ivane, to je věc názoru, zkušeností a určité ochoty se "starat". Mohu tě ubezpečit, že já rozhodně nic neriskuji. Všechny rostliny (mimo 2 pomerančovnáků, které rozhodly vyrašit koncem září) mám prozatím venku - jsou to jak několikaměsíční roubovanci, tak i velmi staré rostliny (22 let). Přímo u rostlin je umístěno teplotní čidlo a u postele mám alarm teploty, který je nastavený na -2,5C. Pokud se spustí, vzbudí mne - já nedělám nic - jen odhadnu jak dlouho bude mráz pod touto hodnotou a jak moc může ještě teplota (dle hodnoty) rosného bodu poklesnout. Pokud se mi to jednoduše nelíbí, tak sejdu na zahradu a přes rostliny přehodím Mirelon a igelitové autoplachty z super hyper ... a jdu spát. Rostliny mám zbezpečeny a zejména mám pokoj od jakýchkoliv "breberek".

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 22:40 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ivan Bross napsal:
žížali citrusúm určite nechutnají, :roll: tím je neživ, dej ich krocanúm, tím určite budou chutnat líb :mrgreen:


Krocany nemám ... mám jenom malinkatého pejska, který shodou okolností minulý týden na zahradě jednu snědl :-) ... trumpeta :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 22:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Ty si Sneku ale vynaliezavý, aby pejsek nedostal zápchu :lol: ale srandičky bokom, porad jednu vec- pom Skaggs Bonanza je doslova naliaty kvetnými pukmi, zatial je v chladku na balkone, ale ked pridu večšie mrazy a budem ho musiet schovat, kam ho dam ? Do tepla ? Neopadnu mu zo šoku kvety aj tak ? V pivnici sice udržim pri zdravy všetky citrusy, ale neni tam 100% svetlo, aby udržal kvety. Ked ich teraz zhodi, mam obavy že na jar znovu nezakvitne, kedže je tych kvetov vela :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 23:00 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ivan Bross napsal:
Ty si Sneku ale vynaliezavý, aby pejsek nedostal zápchu :lol: ale srandičky bokom, porad jednu vec- pom Skaggs Bonanza je doslova naliaty kvetnými pukmi, zatial je v chladku na balkone, ale ked pridu večšie mrazy a budem ho musiet schovat, kam ho dam ? Do tepla ? Neopadnu mu zo šoku kvety aj tak ? V pivnici sice udržim pri zdravy všetky citrusy, ale neni tam 100% svetlo, aby udržal kvety. Ked ich teraz zhodi, mam obavy že na jar znovu nezakvitne, kedže je tych kvetov vela :wink:


Ivane, bojuj si se škůdci jak chceš. Je-li ti milejší chemie ... no prosím, proti gustu .... Já mám raději přirozenou cestu a žádné škůdce nemám. To je prostě fakt.
Teplotní šok? Všude se o něm píše, leč já jsem ho opravdu nikdy nezažil. Je to skutečnost a nebo jen "fáma"? Kdo ví? Já nevím.
Ale co vím zcela jistě je to, že pokud by mi nyní nějaká rostlina nasadila na květ a já ji přenesl na její obvyklé zimoviště, tak se květů, vyvinutých, které jsou schopny přinést plod, prostě na zimovišti nedočkám.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 23:04 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Tak to ani ja sa na obviklom zimovisku plodov nedočká, tak to teda rysknem, a ked sa viac ochladí, dám ho do tepla, hádam to bude pren menšie zlo, ak to víde a udrží aj plody, aspon budú dozrievat v letných mesiacoch a nie v jeseni. :wink: a to je v našich podmienkach niekedy aj výhoda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 23:08 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já jsem to možná špatně formuloval - u mne se na obvyklém zimovišti vyvýjejí zásadně samčí a nebo jinak sterilní květy.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Puklice
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 23:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ale pokud u tebe zcela normálně vykvete, tak je to tak jak píšeš .... je to výhoda. Velká. Naprostý souhlas.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 301 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 124 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz