CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 12:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 301 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Puklice
OdeslatNapsal: 21 Bře 2005 17:59 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Vase postrehy s timto skudcem?
- jak vypada ?
- cim se vyznacuje ?
- jak s nim bojovat ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2005 07:21 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Na zimovani jsem si ulozil pekne rostliny ke kamaradovi do garaze.Rostliny mely v den ulozeni asi 1,6 m vysoky kmen a krasnou korunku.Pak se mi stalo ze jeho zeny k nim dala zimovat "Oleandr" a bylo po vsem.
Pri posledni navsteve jsem zjistil ze z bohate koruny zustalo asi jen 15 listu na rostline.
Pricina ? Potvory puklice.Takze jsem to vse ostrihal nechal jen nenapadane listy a nastrkikal pripravkem KARATE.
No jsem zvedam co se stane prezije nebo ne ?
Rad se podelim o vysledek.
Mate nekdo jine rady ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kamaradky puklice
OdeslatNapsal: 22 Bře 2005 09:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Dle vlastních a dlouholetých zkušeností s puklicemi a červci, bych řekl že puklice jsou těsně za červci na druhém místě co likvidování se týče zhoubných škůdců rostlin. Oba druhy se množí velmi rychle a přitom vypadají, že se jím přemístovat ani nechce. Ani se nenadáte a po počátečním zanedbání je máte na celé části rostliny. Pokud máte rostlinu s málo listy je ještě odstranění puklic v pohodě. Lístek po lístku otřete mokrou houbičkou a stonek aodufat, že jste nějakou nepřehlédly. Boj teprve začne, jestliže je lístků na rostlině plno a čistit tímto způsobem by bylo nad lidské síly. Zpočátku, když je puklic málo, je ruční odstranování docela efektivní ale pozor. Puklice vypadají jako malinkatí trilobité (mohu-li je takto porovnat), hnědou krustu, přisátí na listu či stonku. Ovšem mladé puklice jsou takřka průhlední a jsou na listu obtížně identifikovatelní. Jakmile se na rostlině přemnoží, úplně ji zničí potom nepomůže ani tvrdá represe chemií. Musel jsem v tomto stádiu rostlinu jednoduše utnout asi 20 cm nad zeminou, nenechat žádný lísteček, pořádně otřít kmen a doufat, že rostlina po nějakém čase obrazí. A nyní k chemii (tvrdá represe nejen pro puklice). Jediný prostředek, který se mi osvědčil je Actellic ve formě kapaliny. Ředí se 2-3 ml do litru vody,vznikne bílá emulze a tou se rozprašuje na rostlinu jak zvrchu tak ze spodu na list (prostě na škůdce). Upozornuji, že Actellic příšerně páchne a nelze jej použít v místnosti, kde přebýváte. Další nevýhodou je, že je to nejen jed pro puklice ale i pro vás, takže já jej stříkám s igelitovými pytlíky nasazenými na ruce. Ale i tak se jej nadýcháte vzduchem. Na puklice zabere a poznáte to po týdnu tak, že puklice uschnou (odumřou) na listech, ztvrdnou a tmavě zhnědnou, lze je potom jednoduše odloupnout. Většinou stačí postřik jeden, ale lepší je jej po týdnu opakovat. Do vody je vhodné přidat pár kapek jaru kvůli smáčivosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Bře 2005 14:21 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Srp 2003 05:46
Příspěvky: 37
Bydliště: Brno
Musím říct, že mnohem horší zkušenosti mám se sviluškami. Jak je uvedeno výše, relativně zvládnutelné jsou malé rostliny. Ty jsem očistil a následně postříkal přípravkem na bázi oleje. Na jméno si teď nezpomenu, ale je to něco jako frutapon. Od té doby jsem měl od puklic pokoj. Při použití pesticidu je potřeba provést postřik opakovaně. Alespoň 3x s týdenními odstupy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Bře 2005 08:14 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Bolku prosim snaz se rady ohledne svilusek davat do fora o sviluskach at se v tom za roky vyzname vsichni
Diky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Bře 2005 12:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Srp 2003 05:46
Příspěvky: 37
Bydliště: Brno
ten příspěvek se týká puklic. Jen jsem v úvodu konstatoval, že se sviluškami mám horší zkušenosti než s puklicemi. Ale za tuto matoucí poznámku se omlouvám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Bře 2005 18:48 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Pánové, úplně nejlepší by bylo pro nás začínající citrusáře hodit sem pár fotek škůdců, případně detailní foto konkrétně napadených rostlin a škůdce které je napadly...bo já v tom mám hodně zmatek a ani jsem pořádně nikde nenašel detailní fotky škůdců a napadených rostlin...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE: puklice
OdeslatNapsal: 04 Dub 2005 14:22 
Ano, Actellic mohu potvrdit, doporučuji rozhodně použít smáčedlo. L0pe přilne k listům. Na malé rostliny se mi pak osvědčilo je nejen postříkat, ale také uzavřít cca na 24 hod do plastového pytle. Na dno pak naleju zbytek postřiku. Takovou kúru, navíc po týdnu zopakovanou puklice nepřežijí. Zápach Actellicu je však opravdu příšerný.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Kvě 2005 07:59 
Mě se na puklice osvědčil přípravek Savel - taky dost smrdí a je ho celkem velká spotřeba, protože se postřik opakuje víckrát za den. Taky mám vyzkoušený přípravek Nurrele D - likviduje úspěšně. IRA


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Čer 2005 12:26 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Dnes jsem Savel zkoušel, tak uvidíme. Ten smrad je fakt slušný, jako by to všechno pochcala kráva :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Srp 2005 20:52 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 09 Kvě 2005 12:51
Příspěvky: 97
Bydliště: okr. Frýdek-Místek
podle zkušeností mých známých pomáhá postříkat celou rostlinu vodou s hodně saponátu a trochu rumu nebo slivovice. dnes jsem to vyzkoušel, časem připíšu výsledky :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Srp 2005 13:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 09 Kvě 2005 12:51
Příspěvky: 97
Bydliště: okr. Frýdek-Místek
tak recept nefunguje, část puklic přežila :evil: tak jsem koupil přípravek Savel (nebo tak nějak se to jmenuje :) ) a po tomhle jsem už žádnou puklici nenašel :twisted: (ani se nedivím, v tom smradu bych zdechnul i já, bylo to na poblití a já blbec to dělal v koupelně :lol: )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Zář 2005 10:44 
Tak to je no nevim..Ja s přípravkem "SAVEL" moc dobrý skušenosti nemám ja sem ho vyskoušel na 3 rostlinkách..en moc velkých..vyplítval sem 2 balení a ty bestyje na mích drahoušcích zůstaly..Někde sem četl že ůčinkuje midlinková voda, tak to skouším..uvidíme co to dá..Ještě se ozvu.. :) Zatim


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Zář 2005 15:47 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
A už je mám na dvou rostlinách zase :evil: , teď na ně půjdu s Nurele D,a doufám, že chcípnou...
Mj. taky máte pocit, že před zimou na ty kytky vleze kdeco ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Zář 2005 10:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Kde co , to bych zrovna neřek, spíš jen ty všivý puklice..Překonaj mi aj místnosti, nakazej se stromky, ktery sou od sebe vzdálený desítky metrů.. :evil: Vyhlašuju válku puklicím!!!!!! :evil:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 301 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz