CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 23:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Červci
OdeslatNapsal: 21 Bře 2005 18:00 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Vase postrehy s timto skudcem?
- jak vypada ?
- cim se vyznacuje ?
- jak s nim bojovat ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kamarádi červci
OdeslatNapsal: 22 Bře 2005 09:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Červce řadím mezi nejhorší škůdce, pokud mají soutěžit s puklicemi a mšicemi. Milují citrusy, ale nepohrdnou i jinými rostlinami. Jejich vysoká nebezpečnost nespočívá v tom, jak se dovedou množit, ničit rostlinu, či obtížností likvidace. Problém je v tom, že i když už si myslíte, že jste je vyhubili, odnikud se třeba za několik měsíců nebo i půl roku vrátí. Nemyslím tím z cizí rostliny, ale prostě jsou někde schování bud v půdě nebo pod kůrou, či v nějakých místech nám nepřístupných. Přivedl jsem si červce z pražské univerzity a odstranit je nebyl žádný lehký oříšek. Bylo to způsobeno ale i mojí nedůsledností. Jsou snadno identifikovatelní na rostlině, protože jsou takřka bílý, lze je snadno rozmáčknou a rozprsknou se na hnědou kaši. Vytvářejí bílé chomáčky podobné vatě, v kterých se pravděpodobně množí. A množit se dovedou opravdu rychle. Jsou-li správné teplotní podmínky pro ně, stačí týden nebo dva a jsou rozlezlí po celé rostlině. Pokud jim rostlinu dále necháte k užívání, olepí ji svými sladkými a lepkavými výměšky, které milují mravenci a zcela rostlinu olepí a ochomáčkují bílými vatičkami a rostlinu udusí. Ten výměšek je patrný nejen na rostlině ale i všude na zemi kolem ní. Nejlepší obrana je ručně je smýt mokrou houbičkou, v záhybech kartáčkem na zuby a tak to dělat lístek po lístku a na kmeni a stoncích. Když jich je hodně a listy (jako třeba u Psidia guajavy) nejsou hladké je to pracné. Po tomto zákroku je zcela vhodné použít ještě chemii a mně se nejlépe osvědčil Actellic. Nějaké oleje, a pod, jak jsou doporučovány alespon mně vůbec nepomohly. Actellic se ředí 1-3 kapky do litru vody a potom rozprášit na rostlinu nejen z vrchu ale i zespoda na škůdce. K vodě je vhodné přidat 2 kapky jaru kvůli smáčivosti. Upozornuji, že Actellic je velký jed nejen pro červce, ale i pro vás, používám igelitové sáčky nasazené na ruce, ale i tak se jej nadýchám vzduchem. Příšerně páchne, takže jej nelze použít v místnosti, kde přebýváte a navíc postříkat si obytnou místnost jedem není to pravé ořechové. Zaručeně však na červce působí a je vhodné tento postřík opakovat po týdnu a doufat, že červci už se neobjeví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Bře 2005 18:49 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Pánové, úplně nejlepší by bylo pro nás začínající citrusáře hodit sem pár fotek škůdců, případně detailní foto konkrétně napadených rostlin a škůdce které je napadly...bo já v tom mám hodně zmatek a ani jsem pořádně nikde nenašel detailní fotky škůdců a napadených rostlin...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Červci
OdeslatNapsal: 30 Říj 2010 08:30 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
To musím zkusit s tím Actelitem,jinak je to bojový otravný plyn ve velice ředěné formě,myslím,že Anglie je původce.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz