CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pomůže někdo určit škůdce?
OdeslatNapsal: 15 Říj 2005 12:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Říj 2005 16:13
Příspěvky: 5
Poslední dobou se potýkám s problémem a nejspíše škůdcem, který se usídlil na mých citrusech. Potřeboval bych od vás poradit při určení onoho škůdce a určení přípravku jak proti němu bojovat. Pro ilustraci přikládám fotografie jak vypadají listy těsně před tím než ze stromku opadají. V současné době mám na stromech již několik málo posledních kusů listů. Ostatní již opadaly. Když se stromky snaží o nové výhonky, ještě něž vyrostou jsou jakoby vysáty a do nových velkých listů ani nedorostou. Po přečtení všech možných příspěvků na tomto foru jsem pojal podezření na svilušky, ale nejsem si jist. Pro tento názor svědčí mimo jiné i pavučinky, které pozoruji u okrajů větviček a listů. Nechtěl bych ale, aby se o sviluškách hovořilo jenom proto tyto pavučiny. Důležitější je pro mne rozpoznat problém podle skvrn na listech. Tyto jsem pozoroval i pod lupou, ale objevil pouze jedno stvoření, které se pomalu pohybovalo, bylo žlutočervené. Poraďte prosím s identifikací škůdce a konkrétní radou jak účinně proti němu bojovat. Kdysi byly moje citrusy krásné (alespoň jsem si to myslel) a chtěl bych je mít opět takové, včetně plodů. Díky Jirka
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: škudce
OdeslatNapsal: 15 Říj 2005 13:10 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Určitě tam máš svilušky a nějakou blíže neurčenou houbu nebo plíseň.
Na svilušky použij buď Vertimec nebo Nurrele. Na houbu nevím zkus zajít do obchodu a poradit se s prodavačem je celá řada přípravků na hubení plísní a hub.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Říj 2005 13:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Přesně tak, jsou to svilušky. ta houba je asi sekundární, napadla poškozená pletiva. A se zbavíš svilušek, měla by postupně vymizet i houba. Použil bych některý systémový fungicid, dobré zkušenosti mám s Euparenem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: svilušky
OdeslatNapsal: 15 Říj 2005 18:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Říj 2005 16:13
Příspěvky: 5
Díky vám chlapíci za odpověď, to v prvé řadě. Na druhou stranu mne zase až toílik neuspokojila. Právě, že každý říká jasně svilušky použít nějaký fungicid nebo co. A v tom je právě ten problém. Potřeboval bych konkrétní radu, konkrétní přípravek a popřípadě kde ho sehnat. Oba uvádítě jiné zkušenosti a jiné přípravky. Problém je v tom, že u nás v Liberci vím pouze o jednom obchodě a ten není to pravé ořechové. Prodavačka na mě koukala jak z jara, když jsem vyslovil SVILUŠKY. Nakonec mi dala něco na jabloně apod, ale nevím zda je to vhodné. Dnes jsem v OBI koupil OMITTE 30W, ale také píšou, že na jiné rostliny než které uvádějí je třeba přípravek vyzkoušet. A já nechci o své rostliny přijít. Takže budu asi shánět vaše návrhy a potom je aplikovat. Do obchodu jsem dokonce donesl i listy ale pomoc žádná. Takže uvidíme co udělám OMITE. Jaký na něho máte názor?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: svilušky
OdeslatNapsal: 15 Říj 2005 18:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
Joseftipalek napsal:
Díky vám chlapíci za odpověď, to v prvé řadě. Na druhou stranu mne zase až toílik neuspokojila. Právě, že každý říká jasně svilušky použít nějaký fungicid nebo co. A v tom je právě ten problém. Potřeboval bych konkrétní radu, konkrétní přípravek a popřípadě kde ho sehnat. Oba uvádítě jiné zkušenosti a jiné přípravky. Problém je v tom, že u nás v Liberci vím pouze o jednom obchodě a ten není to pravé ořechové. Prodavačka na mě koukala jak z jara, když jsem vyslovil SVILUŠKY. Nakonec mi dala něco na jabloně apod, ale nevím zda je to vhodné. Dnes jsem v OBI koupil OMITTE 30W, ale také píšou, že na jiné rostliny než které uvádějí je třeba přípravek vyzkoušet. A já nechci o své rostliny přijít. Takže budu asi shánět vaše návrhy a potom je aplikovat. Do obchodu jsem dokonce donesl i listy ale pomoc žádná. Takže uvidíme co udělám OMITE. Jaký na něho máte názor?


Na svilušky toho existuje mnoho a každý pěstitel používá to co mu nejvíc vyhovuje.Já například používám VERTIMEC 1.8 EC.Jinak Je v Liberci velká botanická zahrada,kde také mají několik citrusů.Možná že by ti tam poradili,popřípadě poskytli postřik.To že píšou na jaké druhy rostlin je postřik vhodný není až tak směrodatné.Na VERTIMECU píšou že je na okrasné rostliny,okurky,rajčata,papriky a chmel.Při míchání dávky jsem se držel "zlaté střední cesty"

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: škudce
OdeslatNapsal: 15 Říj 2005 19:39 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Pokud opravdu chceš koupit nějaký přípravek na svilušky najdi si na webu Agrobio.cz Opava posílají i poštou


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: svilušky
OdeslatNapsal: 15 Říj 2005 21:11 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Joseftipalek napsal:
Díky vám chlapíci za odpověď, to v prvé řadě. Na druhou stranu mne zase až toílik neuspokojila. Právě, že každý říká jasně svilušky použít nějaký fungicid nebo co. A v tom je právě ten problém. Potřeboval bych konkrétní radu, konkrétní přípravek a popřípadě kde ho sehnat. Oba uvádítě jiné zkušenosti a jiné přípravky. Problém je v tom, že u nás v Liberci vím pouze o jednom obchodě a ten není to pravé ořechové. Prodavačka na mě koukala jak z jara, když jsem vyslovil SVILUŠKY. Nakonec mi dala něco na jabloně apod, ale nevím zda je to vhodné. Dnes jsem v OBI koupil OMITTE 30W, ale také píšou, že na jiné rostliny než které uvádějí je třeba přípravek vyzkoušet. A já nechci o své rostliny přijít. Takže budu asi shánět vaše návrhy a potom je aplikovat. Do obchodu jsem dokonce donesl i listy ale pomoc žádná. Takže uvidíme co udělám OMITE. Jaký na něho máte názor?

Pokud Tě odpověď neuspokojila, tak za prvé - máš v tom trochu hokej :wink: - na svilušky jsou akaricidy ( fungicidy jsou na houbové choroby), ale problém může být v tom, že svilušky k nim můžou být rezistentní. Účinnou ochranou je dravý roztoč Phytoseiulus persimilis, když si to dáš do vyhledávače, najdeš spoustu informací a myslím, že ho nabízí nějaká brněnská firma . Jinak při výskytu svilušky je kromě pavučinek žlutá mozaika na listech, žloutnutí listů a jejich předčasný opad v důsledku sání svilušek jsou listy resp. celá rostlina oslabená. Taky se dokáže dost rychle množit :evil: a má ráda suché prostředí (preventivně zvýšit vlhkost vzduchu)
Postřiky vhodné na svilušky: Omite 30 W, Omite 570 EW, Talstar 10 EC, Vertimec 1,8 EC - použití na okrasné rostliny, ale počítej s tím, že postřiky se musí provést opakovaně. Na tu houbu by se dalo použít Dithane nebo Rovral.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Říj 2005 21:30 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Tak jsem se dívala a na ty dravé roztoče je už pozdě, posílají je od února do září (např. http://www.biocont.cz, cena 89,- Kč )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Svilušky
OdeslatNapsal: 16 Říj 2005 06:00 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Říj 2005 16:13
Příspěvky: 5
Konečně jedno pořádné forum, přesně takovou odpověď jsem si představoval. Ještě jednou díky všem za rady a postřehy. Nakonec jsem se rozhodl, že vyzkouším to co jsem již koupil, tedy omitte 30w. Potom dám vědět. Také jsem se rozhodl, že se pokusím škůdce, kterého mám na rostlinách vyfotit (přes mikroskop) a nabízím zveřejnění jejich fotek. Na foru jsem se od něhoho dočetl, že by byl dobrý nápad zde uveřejnit fotografie škůdců a popis jejich možného hubení. To proto, aby i docela obyčejný laik (jako já) nepřišel o své rostlinky, které si vypěstoval už od semínka. Ještě jednou díkas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Říj 2005 08:35 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Prosimte zmensi ty obrazky tam odkud je natahujes kompletne to rozhazuje grafiku fora. Pokud chces dosahnout toho aby lide videli detail pak vloz jen maly obrazek a pri kliknuti na nej otevri velky na adrese kde lezi . Udela to takto

[url]sem napises adresu na obrazek velky[img]vlozis%20adresu%20na%20male%20foto[/img][/url]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ÚPRAVA PŘÍSPěVKU
OdeslatNapsal: 16 Říj 2005 13:41 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Říj 2005 16:13
Příspěvky: 5
Jo to bych rád, jenomže jako normální člen nemohu můj originální příspěvek ani upravit ani smazat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Říj 2005 20:07 
S Omite 30 rozhodně chybu neuděláš.Spolehlivě s ním drtím svilušku,jen je potřeba opakované použití zhruba asi po týdnu ještě jednou a na dost dlouho je klid,nebo úplně.

Lemon


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Svilušky
OdeslatNapsal: 16 Říj 2005 21:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Mně se osvědčil Magus. :D
Z webu jsem zkopíroval:
Magus 200 SC je postřikový akarcid ve formě suspenzního koncentrátu pro ředění vodou k ochraně rostlin proti sviluškám. Je to kontaktní a požerový akarcid, který se vyznačuje rychlým iniciálním účinkem s následným dlouhodobým efektem proti škodlivým roztočům. Vyznačuje se rovněž ovicidní účinností především na letní vajíčka svilušek. Magus 200 SC hubí spolehlivě všechny druhy svilušek, např. svilušku ovocnou a svilušku chmelovou. Dále účinkuje proti vlnovníkům a proti halčivci révovému. Přípravek je netoxický vůči dravým roztočům Phytoseiulus longipes a Amblyseius californicus. Magus 200 SC je bezpečný pro blanokřídlý hmyz, brouky a jiný hmyz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Svilušky
OdeslatNapsal: 17 Říj 2005 14:10 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Říj 2005 16:13
Příspěvky: 5
Citróne, promiň Lemone,
jakou koncentraci používáš. Chystám se na 1,5% roztok. V návodu je návod na 1% nebo 2%, tak jsem si vybral zlatou střední cestu. Ale přivítám Tvoji radu, když používáš stejný přípravek. Jak jsem již řekl, nechci o rostlinky přijít. Jednou jsem použil proti sviluškám to co mi v obchodě nabídla (moc dobrý obchod) a listy potom opadaly dříve jak po sviluškách. Možná to byl ale účel, aby se všechny svilušky na listech dostaly i s nimi do koše. Jenomže asi nějaké přežily na stoncích, protože zanedlouho tam byly opět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Říj 2005 19:55 
Koncentraci míchám docela od oka asi ne zcela přesnou,ale spíše k 2% aby to mělo účinek.Do litru roztoku ještě přidám 3 kapky jaru na zlepšení smáčivosti,zeminu zcela přikreji igelitem,aby to nešlo do půdy a jdu na věc.Korunu pořádně prokropit i ze spoda listů-všude.Svilušky je po postřiku ještě pár hodin vidět pak zmizí a zbydou na listech pouze šedivé uschlé zbytky roztoku.Po druhém-opakovaném použití rostlinu kropením čistou vodou zbavím nečistot na listech.Samozřejmě vše dělám na balkoně,doma ani náhodou,tak to chce provést dříve než přijde zima a mrazy.

Lemon


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz