CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 86 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 07 Črc 2009 22:34 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
a dnes poslední zajímavý cedrát. Příště něco z botanické zahrady z Curychu.


Přílohy:
han06.jpg
han06.jpg [ 61.82 KB | Zobrazeno 656 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 08 Črc 2009 13:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ondra Stískal napsal:
Po návratu z cesty po Švýcarsku, Francii a Itálii posílám pár fotek, začnu dnes několika citrusy z francouzského Mentonu ze zahrady u paláce Carnolé a z Ventimiglie z Itálie z botanické zahrady Villa Hanbury. Popisky jsou vloženy ve fotografiích.
Ondro, výborně :D - tenhle výlet ti závidím, moc rád mám tyto místa. Napiš víc-jel jsi autem ?, o citrusech, rouby máš ? Dále - zahrada u paláce Carnoles - byla otevřená nebo s nějakým omezením ? Známí se setkali s tím, že dveře byly zamčené a nezjistili proč, mluvil jsi tam s někým ?. Byl jsi i v jiné zahradě v Mentonu ?

Z těch tvých fotek mně nesedí Cédrat de Florence, což je italský cedrát C.limonimedica Florentina (limone cedrato di Firenze) a plody tohoto cedrátu jsou se špičkou, u některých plodů s velmi výraznou a protáhlou. Foto Cédrat de Florence má odtud na stránkách Mike S. :
http://www.homecitrusgrowers.co.uk/citr ... noles.html . Listy nejsou pokroucené, jsou běžné - typu C.limonimedica.
Ty tvoje plody spíš vypadají na citrusy se sousední italské Hanbury:
-Mela rosa con Turbante (růžové jablko s turbanem)
-respektive "citratis Mela-Rosa" - trochu jiná forma. Foto také u Mika :
http://www.saalfelds.freeserve.co.uk/hanbury.htm .
Pokud jsi to nezaměnil a je to opravdu fotka z Carnoles ještě by to mohl být obdobný citrus, v Carnoles značený jako C.medica (někdy i Citrus s.p.) - cv.Rhobs el Arsa ( v překladu něco jako chleba pouště-či chleba zahrady). Ten má takto pokroucené listy a podobné plody, které by v pozdním vyzrání takto mohly vypadat :idea: .

Jinak ty ostatní - M.australis, C. lumia pyriformis, C.hystrix-Combava, C.medica Aurantiata - to všechno odpovídá. Ještě zajímavost k tomu poslednímu cedrátu - Aurantiata. Jako jeden z mála cedrátů je ve zrání až sytě oranžový (proto aurantiata), také se mu říká čínský cedrát a plody mívají méně či více různě bizardní tvary. Bohužel je citlivý na nízké teploty a já jsem ho přes opakované pořízení dlouhodobě neudržel :cry: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 08 Črc 2009 22:16 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Ahoj Petře, byli jsme na dovolené s přítelkyní ve Švýcarsku, nic pompézního, klasický čundr, ale jeli jsme autem, tak jsme se ke konci týdne zastavili na vykoupání v Mentonu a Ventimiglii, místa na koupání jsem vybíral já 8) Z Mentonu jsem tě chtěl pozdravit, ale nedovolal jsem se ti. Zahrady znám z homecitrusgrowers, teď po příjezdu jsem našel ale i zajímavý text o putování dvou českých karavanů :lol: Zahrada u palais Carnolés byla otevřená, chtěl jsem se v muzeu domluvit na rouby, ale byli tam jen dva malíři na štaflích a říkali, že tam nikdo není, tak jsem si sem tam navzorkoval, co jsem potřeboval. Přivezl jsem pár roubů v čerstvém stavu v autochladničce s alpským firnem k panu Matějkovi, zrovna nemám žádné podnože a taky ty ruce, obě levé :mrgreen: Byl jsem jen v Carnolés a v Hanbury, vzhledem k tomu, že šlo o soukromou dovolenou a ne citrusářský výlet. Tak nějak vyváženě, někdo víc než dvě botanické zahrady denně těžko snese :wink: V Hanbury stojí vstupenka sedum padesát, což mi nepřišlo po týdnu ve Švýcarsku nijak zlé, dva dny před tím jsem platil 125 korun evropských za dva lístky na zubačku s výhledem na ledovce :lol: V Mentonu jsme utratili stejně jako před léty vy jen za bagety. Moc se mi tam líbilo, je to krásný místo !!! Takovou nějakou terásku bych na kytky přesně potřeboval.

Na včerejší fotce může být i cedrát Rhob el Arsa, fotil jsem oba, určitě je to z Mentonu. Taky jsem si někdy nevybíral úplně typické plody, ale spíš fotogenické a byly taky hodně pufnuté.


Na fotografiích přikládám: typicky český přístup k zahraničí pod eukalyptem plným řvoucích cikád


Přílohy:
mnt00.jpg
mnt00.jpg [ 44.46 KB | Zobrazeno 732 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 08 Črc 2009 22:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Na dalších fotkách Botanischer Garten der Universitat Zürich - skleníky s rozkvetlým callistemonem, detail C. medica Buddhova ruka a hlídač citrusů


Přílohy:
zur00.jpg
zur00.jpg [ 77.92 KB | Zobrazeno 650 krát ]
zur01.jpg
zur01.jpg [ 73.81 KB | Zobrazeno 638 krát ]
zur02.jpg
zur02.jpg [ 68.83 KB | Zobrazeno 619 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 08 Črc 2009 22:57 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Botanická zahrada v Curychu má otevřeno denně do šesti večer, v pracovní dny dokonce do sedmi, vstup je zdarma. Jsou tam k vidění hlavně krásné keře poncirus trifoliata. Na fotkách 4 exempláře Poncirus trifoliata s měřítkem, detail větvičky s plody a pak detail Citrus bergamia, který mají v květináči na terase před cafeterií.


Přílohy:
zur05.jpg
zur05.jpg [ 134.59 KB | Zobrazeno 721 krát ]
zur04.jpg
zur04.jpg [ 83.05 KB | Zobrazeno 631 krát ]
zur03.jpg
zur03.jpg [ 64.24 KB | Zobrazeno 625 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 08 Črc 2009 23:02 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Závěrem dnes ještě ilustrační foto z pořizování chladicího média pro rouby v průsmyku St. Gotthard - sněhu je dost, dokonce i se stopičkami divoké šelmy marmota marmota (svišť horský)


Přílohy:
gotth03.jpg
gotth03.jpg [ 66.96 KB | Zobrazeno 660 krát ]
gotth02.jpg
gotth02.jpg [ 60.46 KB | Zobrazeno 653 krát ]
gotth01.jpg
gotth01.jpg [ 41.96 KB | Zobrazeno 625 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 09 Črc 2009 07:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ondra Stískal napsal:
Ahoj Petře, byli jsme na dovolené s přítelkyní ve Švýcarsku, nic pompézního, klasický čundr, ale jeli jsme autem, tak jsme se ke konci týdne zastavili na vykoupání v Mentonu a Ventimiglii, místa na koupání jsem vybíral já 8) Z Mentonu jsem tě chtěl pozdravit, ale nedovolal jsem se ti. Zahrady znám z homecitrusgrowers, teď po příjezdu jsem našel ale i zajímavý text o putování dvou českých karavanů :lol: Zahrada u palais Carnolés byla otevřená, chtěl jsem se v muzeu domluvit na rouby, ale byli tam jen dva malíři na štaflích a říkali, že tam nikdo není, tak jsem si sem tam navzorkoval, co jsem potřeboval. Přivezl jsem pár roubů v čerstvém stavu v autochladničce s alpským firnem k panu Matějkovi, zrovna nemám žádné podnože a taky ty ruce, obě levé :mrgreen: Byl jsem jen v Carnolés a v Hanbury, vzhledem k tomu, že šlo o soukromou dovolenou a ne citrusářský výlet. Tak nějak vyváženě, někdo víc než dvě botanické zahrady denně těžko snese :wink: V Hanbury stojí vstupenka sedum padesát, což mi nepřišlo po týdnu ve Švýcarsku nijak zlé, dva dny před tím jsem platil 125 korun evropských za dva lístky na zubačku s výhledem na ledovce :lol: V Mentonu jsme utratili stejně jako před léty vy jen za bagety. Moc se mi tam líbilo, je to krásný místo !!! Takovou nějakou terásku bych na kytky přesně potřeboval.
Na včerejší fotce může být i cedrát Rhob el Arsa, fotil jsem oba, určitě je to z Mentonu. Taky jsem si někdy nevybíral úplně typické plody, ale spíš fotogenické a byly taky hodně pufnuté.
Na fotografiích přikládám: typicky český přístup k zahraničí pod eukalyptem plným řvoucích cikád
Ondro, díky moc za připomenutí těchto míst, které mám tak rád. V Mentonu jsme byli karavanem dvakrát a dvakrát jsem tam byl autem, jednou dokonce s rodinou na týden v apartmánu. Našel jsi jeden článek, byly v časopise Citrusář celkem tři:
http://www.citrus-collection.wz.cz/!htm ... vani99.htm
http://www.citrus-collection.wz.cz/!htm ... more00.htm
http://www.citrus-collection.wz.cz/!htm ... nton02.htm
V tom posledním jsou zmíněny všechny veřejně přístupné zahrady v Mentonu, včetně kempu St.Michell kde jste ohřívali české speciality na vařiči :mrgreen: :lol: . Psal mně jeden Polák, že podle mých článků z webu o cestách za citrusy každoročně jezdí na obdobné výlety, to potěší.
Ten tvůj "cedrat Florence" bude nejspíš opravdu Rhobs el Arsa, porovnával jsem to včera doma - podíval jsem se na letošní plody a listy Rhobs el Arsa.
Ondra Stískal napsal:
Botanická zahrada v Curychu má otevřeno denně do šesti večer, v pracovní dny dokonce do sedmi, vstup je zdarma. Jsou tam k vidění hlavně krásné keře poncirus trifoliata. Na fotkách 4 exempláře Poncirus trifoliata s měřítkem, detail větvičky s plody a pak detail Citrus bergamia, který mají v květináči na terase před cafeterií.
Podívej se, kolikrát jsou rozkliknuté detaily plodů a kolikrát keře trifoliáty s "měřítkem" :D . Tady vidíš, co citrusáře především zajímá :mrgreen: . Na plodech bergamotu jsou vidět neopadnuté stopky květu – pestík nesoucí bliznu (angl. stylus), což je u bergamotu běžná věc. Neodpadnutá část květu zůstává srostlá s kůrou plodu a jak jse tady na foru již někde psal, tak schopnost plodů na neopadnutí „stylus“ se v angličtině jmenuje „persistent stylus“ a u citrusů se ojediněle vyskytuje u více odrůd, nejvíce u bergamotu (vrchní část se později ulomí) a některých cedrátů (typu Etrog ).
Ondra Stískal napsal:
Na dalších fotkách Botanischer Garten der Universitat Zürich - skleníky s rozkvetlým callistemonem, detail C. medica Buddhova ruka a hlídač citrusů
Z toho hlídače jde strach :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 10 Črc 2009 12:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Čer 2006 07:25
Příspěvky: 103
Bydliště: Chotěboř
Pár maličkostí z Kittenu a Primorska /BG/ ...

jeden slibně vyhlížející "macek" a jedna bonsai z fíkovníku /přírodní/ ...
jinak samozřejmě citrusy 0 ks, zato granátové jabloně :D /většinou okrasné Nány/, stromořadí moruší /černé i bílé/ s právě dozrávající úrodou, pár gdouloní a 2 x diospyros ??? .


Přílohy:
bgf02.jpg
bgf02.jpg [ 202.13 KB | Zobrazeno 645 krát ]
bgf01.jpg
bgf01.jpg [ 36.63 KB | Zobrazeno 666 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 26 Dub 2010 20:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Říj 2007 19:08
Příspěvky: 56
:wink:


Přílohy:
Poznámka: Dom. rep. (Punta Cana.)
DSC07292.JPG
DSC07292.JPG [ 115.08 KB | Zobrazeno 669 krát ]
Poznámka: Dom.rep. ostrov Saona.
DSC06568.JPG
DSC06568.JPG [ 107.24 KB | Zobrazeno 675 krát ]
Poznámka: Dom.rep.ostrov Saona.
DSC06550.JPG
DSC06550.JPG [ 111.45 KB | Zobrazeno 656 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 15 Led 2011 17:48 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Zdravím po delší odmlce všechny citrusáře a posílám prozatím jednu fotku z výletu na farmu Pipers Creek Grove v Kempsey, New South Wales, Austrálie, kde pěstují australian blood limes, což je kžíženec finger lajmu a rangpuru (některé zdroje uvádí místo rangpuru Ellendale).

Na keřích bohužel v tuto letní dobu byly vidět jen nedozrálé plody, které se začínají sklízet až s příchodem podzimu v dubnu, sem tam na keři visel přezrálý plod z předchozí sklizně. Paní Jules De Boer, která se o sad blood lajmů stará z nich vyrábí vynikající pikantní marmeládu, kterou jsme zkonzumovali s palačinkami.

Rouby ani čerstvé ovoce není možné dovážet z Austrálie do ČR. Přivezl jsem ale pár semen.

Pro zájemce, kdo by se chtěl dozvědět něco více doporučuji tyto dva odkazy:
http://www.homecitrusgrowers.co.uk/aust ... dlime.html
http://www.piperscreekgrove.com


Přílohy:
piperscreekgrove.jpg
piperscreekgrove.jpg [ 128.64 KB | Zobrazeno 661 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fotografie z dovolené
OdeslatNapsal: 16 Led 2011 09:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Led 2010 21:01
Příspěvky: 62
no vypada to Ondro, mooc dobre..vskutku k nakousnuti :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 86 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz