CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 15 Kvě 2024 18:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nejstarsi citrusy
OdeslatNapsal: 15 Zář 2006 18:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 05 Črc 2006 00:12
Příspěvky: 150
Chtel jsem Vas vsechny poprosit jestli byste nemohli vyfotit Vase nejstarsi citrusy o kterych vite aspon priblizny vek. Nedokazu si totiz predstavit jak muze treba vypadat 40 let stary pomerancovnik , nebo neco obdobneho v domacich podminkach. Diky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Zář 2006 15:23 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 05 Črc 2006 00:12
Příspěvky: 150
:( skoda


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Zář 2006 05:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Takto převážně vypadá pomerančovník nad 40 let pěstovaný v našich podmínkách :







Nevidíš nic, nevadí. Totiž to nejvíc odpovídá realitě. Pěstovat úspěšně dlouhodobě v bytě je největší problém. Bez zvýšení kondice rostliny ve venkovních podmínkách, bez propršení a výměny kořenového balu (zasolení) to dlouho nejde.
Já mám některé tříleté rostliny ke dvou metrům a naopak 15-leté jsou zkomírající 20 centimetroví žebráčci :cry: . Takže odpověd může znít :
výška i průměr 0,2 až 3metry.
Ale abych úplně neutekl od dotazu, tak vkládám obrázek cca 35-letého citroníku Angely Radiven, o kterém píše v sousedním tématu :

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Zář 2006 08:14 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 05 Črc 2006 00:12
Příspěvky: 150
Dik to me docela prekvapilo, ne teda to, ze rostlina roste podle nami danych podminek a ze muze vypadat nekolik desitek let stary citrus jako bonsaj, ale to ze moje mylna predstava byla v podobe stromu nebo aspon velkych keru :oops:
Ja mam ten jeden citron (ten co jsme urcovali co je a ja hajil grep :D )
a mam ho asi 5-6 let a ma asi kolem 160 -170, a mel jsem ho od prcka, faktem teda je ze je odmalinka v velikem kvetinaci.
Tak jsem chtel videt co me ceka, popripadne kde zacit bourat v dome strop.

Zajimave prekvapeni, dik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: letitý pomerančovník
OdeslatNapsal: 15 Čer 2007 08:33 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Představuje se "kubánský pomeranč" narozený v roce 1982, je mu tedy 25 let. Získal jsem ho od pana Jaroše z Brna letos v březnu. Rostlina byla pěstovaná v zimní zahradě a pravidelně plodila. U mě bude pěstovaná přes léto venku a v zimě v chladné místnosti. Na kondici rostliny se podepsalo částečně asi silné napadení puklicí (přivezl jsem ji obalenou) a prudká změna podmínek, všechny březnové plody opadaly a nyní po 2 měsících rostlina vykvetla znovu a po přesazení mohutně raší i ze staršího dřeva.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Grapefruit
OdeslatNapsal: 15 Čer 2007 21:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Predstavuje sa grapefruit, 36 rocny semenac, rastie vo Vysokych Tatrach na Hrebienku na vlakovej stanici. Rastie v podmienkach podobnych bytovym, diskusia o nom je tu:

http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=979

Zdraví
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Čer 2007 10:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Říj 2006 21:08
Příspěvky: 100
Bydliště: Bratislava
To Ondra: ale aj tak je to velmi pekný stromcek :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Čer 2007 12:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Taktéž se připojuji - to Ondra : velmi pěkný


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Čer 2007 16:50 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 15 Čer 2007 15:06
Příspěvky: 6
Musím vážně protestovat proti tomu, co se tady píše!!! Náš citrónovník, který sázel ještě můj praděda NEMŮŽE BÝT MLADŠÍ 50 LET... Za tu dobu byl přesázen asi tak dvakrát a už asi 20 let je ve stejnym květináči, potom nebyl ještě ani jednou pohnojen a ani jednou ještě neplodil, před 15 lety byl pokus o naroubování, který selhal. Teď má asi 2,5m a roste na chodbě.[/b]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Čer 2007 19:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Nezlob se, ale čemu se divíš?
S takovým zacházení je vůbec div, že "nějak" přežívá, natož aby plodil.... 20 let v jednom květináči, nehnojený a ještě na chodbě ... jak by jsi vypadal ty po 20 letech ty v jednom oblečení, bez jídla a ve sklepě ??? Drsný co?
Myslím , že na tomto fóru je všude dost rad, co s ním udělat - pokud něco dělat chceš...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Čer 2007 21:10 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
davud napsal:
Musím vážně protestovat proti tomu, co se tady píše!!! Náš citrónovník, který sázel ještě můj praděda NEMŮŽE BÝT MLADŠÍ 50 LET... Za tu dobu byl přesázen asi tak dvakrát a už asi 20 let je ve stejnym květináči, potom nebyl ještě ani jednou pohnojen a ani jednou ještě neplodil, před 15 lety byl pokus o naroubování, který selhal. Teď má asi 2,5m a roste na chodbě.[/b]


Připojuji se ke Krumemu. Nevím přesně čemu se divíš?
Asi nelépe to zde formuloval Petr. Prostě jednoznačná odpověd na dotaz položený v úvodu prostě neexistuje. Prostě je to tak a někdy tak. Závisí především na odrůdě a taktéž na péči. Třeba já mám nejstarší rostlinu 22 let starý řízkovanec Meyera a ten není velikostí nic moc, ale mám i podstatně mladší rostliny, které jsou vysoké 1,8 m ..... ale dále již nepovyrostou. Limitující je především velikost nádoby. V malé nádobě prostě veliká rostlina nevyroste. A u mne je ten limit 20 l a dost. Dále se rostlina pěstuje více méně bonsaiovým způsobem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Čer 2007 22:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
:D :D :D :D Krumme, teda Ty si mu dal. Ale dobre si mu napisal! Davud, okamzite presadit! A nezabudni dat nejaku fotku, teda az ked sa spamata. :wink:
V areali firmy Argo Brno Tuřany som nasiel velky stary plodiaci citronovnik, ak pojdem okolo, tak sa skusim o nom nieco dozvediet viac.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Čer 2007 05:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Jsem rád, že se mnou souhlasíte... Možná jsem to fakt napsal drsně, ale on má možná v rukou super cenný materiál a při jeho péči půjde akorát "spát". A to mě nadzvedlo... :cry:

Davude, odkud jsi? ... že by ti s ním pomohl někdo zkušený z místa...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Čer 2007 10:41 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Opět mažu (tj.souhlasím) :-). Tak stará rostlina se dá dle mého názoru behem dvou let bez problémů dovést do plodnosti. ..... tedo pokud to není celé jen nějaký kec :!: :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Čer 2007 11:13 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
davud napsal:
Musím vážně protestovat proti tomu, co se tady píše!!! Náš citrónovník, který sázel ještě můj praděda NEMŮŽE BÝT MLADŠÍ 50 LET... Za tu dobu byl přesázen asi tak dvakrát a už asi 20 let je ve stejnym květináči, potom nebyl ještě ani jednou pohnojen a ani jednou ještě neplodil, před 15 lety byl pokus o naroubování, který selhal. Teď má asi 2,5m a roste na chodbě.[/b]


Jenom si ještě dovolím takovou malou radu či doporučení. Pokud se ti nechce rostlinu přesazovat, tak odeber horní část zeminy z květináče a nahraď ji sušeným kravským hnojem. Že při tom poškodíš nějaké kořínky? Nevadí, narostou nové. Rostlinu přenes ven a nechej ji venku až do začátku zimy (aby alespoň nějaký čas byla rostlina vystavena teplotě tak -3C, max. -6C, ale možní i více – podle toho jak se na to rostlina bude tvářit – musí jemně omrznout, ale ne zmrznout!!!). Poté můžeš rostlinu vrátit na její původní místo. Jsem přesvědčený, že pokud tohle uděláš, s velikou pravděpodobností se příští zimu dočkáš svých vlastních citrónů!!!!!
Toto není žádná rada formou citace z literatury, které já nemám moc rád, ale vychází to z vlastní zkušenosti ( 9 let starý citróník, cca 2 m vysoký, cca 2 hodiny v cca –12C a od té doby plodil o sto šest). Jenom mimochodem – i literatura toto náhodou potvrzuje. J


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz