CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 19:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Led 2007 23:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
František napsal:
Chtěl bych poprosit Citrusáře z Košic,jesli by nemohl poslat i fotku celého stromku Diospyros Kaki,sam jej pěstuji také,ale nemám odvahu tento mladý stomek vysadit do volne půdy,ma dva roky a je roubovaný.Pokud přispějete ještě nějakou radou ohledně pěstovaní ,budu vám vděčný,dekuji František

Sice nejsem citrusář z Košic, ale na Slovensku jsem letos jeden Diospyros kaki letos vyfotil. Podívej se na můj příspěvek z BZ Bratislava z 29.10.2006. Najdeš na :
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... 94&start=0

konkrétně tomel :
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Led 2007 11:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Františku, u toho kaki záleží mrazuvzdornost hlavně na odrůdě a také na podnoži. Pokud máte podnož D. lotus a roub z nějaké mrazuvdorné odrůdy, pak by vám stromek mohl v Brně jít - v chráněné poloze nebo jako palmeta u jižní zdi docela určitě :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomel
OdeslatNapsal: 11 Led 2007 13:29 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Iva Hažmuková napsal:
Františku, u toho kaki záleží mrazuvzdornost hlavně na odrůdě a také na podnoži. Pokud máte podnož D. lotus a roub z nějaké mrazuvdorné odrůdy, pak by vám stromek mohl v Brně jít - v chráněné poloze nebo jako palmeta u jižní zdi docela určitě :wink:


s tomely to je trošku jinak než si většina lidí myslí. V našich podmínkách lze pěstovat poměrně široké spektrum odrůd tomelu. Na jižní Moravě je to celkem jedno, tam D. lotus roste a plodí, vegetační doba je dlouhá a stromky přežijí zimu bez větších problémů. V horších lokalitách je nutná podnož D. virginiana s téměř měsíc kratší vegetační dobou a vhodné odrůdy D.kaki a Virginiana případně jejich hybridy. Pak by se tomely mohly stát podobně jako broskve ozdobou našich zahrad. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomely
OdeslatNapsal: 11 Led 2007 22:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Zdenku a která z odrod tomelů by se dala vysadit do volné zahrady v regionu Olomouce ?? :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomel
OdeslatNapsal: 12 Led 2007 07:17 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Odrůdy D.kaki, které s velkou pravděpodobností na zahradě nedozrají jsou pozdní typu Vaniglie a některé další. Pro výsadbu se hodí hlavně ranné odrůdy (toto mohu říci jen na základě literatury, v praxi neověřeno) Costata, Tipo a španělská odrůda Rojo Brilante - dá se říct že by to měly být odrůdy u nás dotupné v obchodech ( plody) již na přelomu září a října nejpozději však do konce října. D. virginiana u nás všechny dostupné odrůdy by měly bez větších problému růst a plodit i v horších klimatických lokalitách. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Led 2007 11:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zdeňku, ani u nás "na jihu" nejde volně pěstovat z tomelů vše. D. lotus a D. virginiana určitě ano, ale D. kaki jen ty rané a zároveň chladuvzdorné odrůdy. Já mám dovezenou z Rakouska odrůdu Tipo (původně ze školky v Kalábrii) a o té mi řekl odborník z Lednice, když měl v Brně přednášku o tomelech, je snáší pouze -12°C a v Brně (ani v Lednici) by je volně do půdy rozhodně nevysadil - tedy pokud by nechtěl riskovat, že o rostlinu přijde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: D.kaki
OdeslatNapsal: 12 Led 2007 19:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jinak Frantisku,
pestovani tomelu v nasich podminkach hledej tady na foru. Napr.:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... sc&start=0

Zminuji se tam o originalni slovenske odrude Dunaj /mezinarodne Danubius) :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: D.kaki
OdeslatNapsal: 12 Led 2007 21:11 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Petr Broža napsal:
Jinak Frantisku,
pestovani tomelu v nasich podminkach hledej tady na foru. Napr.:
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... sc&start=0

Zminuji se tam o originalni slovenske odrude Dunaj /mezinarodne Danubius) :D

pokud je mi známo na Slovensku vznikly již 2 odrudy D. kaki první je lety prověřeny Dunaj a druhá loňská novinka s krycím nazvem Váh - jedná se o D.kaki s květy samčími i samiččími a velkou násadou plodu v kterých jsou semena. Loni poprvé plodil. http://www.exotickerostliny.cz/index.ph ... 3&catid=15


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Led 2007 20:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Led 2007 18:53
Příspěvky: 8
Bydliště: BRNO
Děkuji všem za rady a na jaře určitě zkusim svůj Tomel vysadit na zahradu.Je zakoupený v okrasné školce v Droždíne,ale bohužel jsem zapoměl název odrůdy,měli dvě a ta co jsem koupil má mít zplostělé plody,asi jako Dunaj.Jěšte bych rád věděl v kterém roce přiblizně Tomel začina plodit a jestli je samosprašný?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tomel
OdeslatNapsal: 13 Led 2007 21:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
to František
můžu se jen zeptat jestli to bylo v Droždíne u Olomouce ?? nebo je i nějaký jiný Droždín u Brna ??
Prosím pošli mi podrobnosti- velikost, cena, a atd jako soukromou zprávu.
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 72 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz