CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 23:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kvízová otázka .... copak je to za citrus? :-))
OdeslatNapsal: 10 Kvě 2007 23:08 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tento příspěvek je určen všem těm, kteří si rádi hrají :-)))
.... ale nejen jim, prostě si zde můžete přezkoušet svoje vlastní znalosti druhů citrusů.

Úkolem je rozpoznat druh citrusu na fotkách níže. Na Vaše případné doplňující dotazy se Vám pokusím vždy co nejstručněji, nejpřesněji a co možná nejrychleji odpovědět, ale pokud by odpověď měla vést přímo k určení druhu, potom Vám odpovím pouze velmi stroze - ano/ne/nevím.

Jakmile se Vám někomu podaří určit správně vyfocený citrus, potom se s Vámi rád podělím o "trampoty" s jeho pěstováním v AZ-ku, kterých je až až. .... není to až tak strašný, ale rostlina na mne prostě vykazuje nějak moc anomálií

---------------------------------
Rostlina - celek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

----------------------------------
Plody

Obrázek

Obrázek

Plod na jaře
Obrázek

-----------------------------------
Letošní květy

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Kvě 2007 13:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Dub 2007 20:21
Příspěvky: 70
Bydliště: Dobruška
Není to citrus tangerina

_________________
Jan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Kvě 2007 14:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zatím se vyjadřovat nebudu. .... aby ten kvíz měl nějaký smysl. Teprve až zde bude i pár jiných názorů smysluplně odpovím :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Kvě 2007 14:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
vyzerá to ako Tangerina,ale ja tvrdím,že to môže byt aj clementína Hernandina.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Kvě 2007 14:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No tak já už Vás déle napínat nebudu.
Takto rostlina byla zakoupena jako malinký 10-ti centimetrový roubovanec klementiny bez udání druhu na pomerančovníkové podnoži.

Stalo se tak na výstavě v Brně v Lůžankách někdy mezi roky 1992-94?. Prodávala to tam nějaká paní ve vstupní hale a měla tam tehdy několik zelených přepravek s těmito roubovanci (a i jinými druhy).
Proč to tak rozepisuji? Jak už jem na začátku naznačil, rostlina vykazuje na klementinu zvláštnosti (i když mohou být způsobeny jen poskytnutými podmínkami). Docela by mne proto zajímalo, zda-li se zde náhodou nenajde nějaký štastlivec, který si někdy tehdy takovouto rostlinu s označením klementina taktéž koupil a zda-li se mu chová podobně jako mě. A dále mi taky jde o zjištění . " je to vůbec klementina a nebo něco jiného?" A nebo o zjištění, že se tak chovají klementiny běžně.

O zváštnostech posléze ... práce je práce ... bohužel :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Kvě 2007 17:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
ASi by bolo lepšie,keby si tie anomáie viac konkretizoval,čo asi sa ti na tej mandaríne nezdá. Podla mojho úsudku je to vcelku zdravá rastlina,určite je to neskorá odroda,pokial plody dozrievajú až v následujúcom roku:to môže byt aj v marci,vtedy sa obvikle na klementínach objavujú azároven aj kvety a dozrievajú plody.
Tvoja rastlina sa mi zdá byt málo úrodná,chcelo by to trochu upravit,preriedit korunku,zvíši to plodnost,kvitnutie,rast bude vyrovnanejší,výhony-listy-ich tvar,velkost nebude velká ani malá,a potom by sa žiadne také anomálie nemali vyskytovat,pokial si mal tieto veci na misly.Ranost zrenia plodov sa ale večšinou nedá ovplivnit,jedine,že dobrými svetelnými a teplotnými podmienkami na jar na budúci rok dokážeš prinútit rastlinu skôr kvitnút a rást,to si ale vyžaduje chladnejšie prezimovanie rastliny v zime. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Kvě 2007 21:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Připomíná mně to hybridní mandarinu Kinnow. Což je hybrid King x Willowleaf (vrbolistá-středozemní mandarina - C.deliciosa) .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2007 06:36 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jenom poznámku na úvod - "málo úrodná .... atd. " - mě to přijde akorát. O radách 20 nebo 30 listů na jeden plod vím již dávno po 25 letech pěstování svoje. Já říkám 100-200 listů, pokud člověk chce rostlinu pěstovat dlouhodobě – tím myslím třeba 20 let. A o chladném zimování vůbec nemluvím. To úplně mimo téma. Prostě raději mám hodně olistěnou rostlinu s méně plody a těším se s ní 20 let, než rostlinu bez listů a spoustou plodů a po 5 létech ji házet do popelnice. Ty plody už opravdu pro mne dávno nejsou to zásadní. Jsou jenom takovou tou třešničkou na dortu.

1. Celkový popis, umístění :
Výška rostliny je cca 1,7 m vč. nádoby a průměr koruny cca 1,2m.
Rostlina je umístěna od 04/05 do 10/11 venku na zahradě na plném slunci (díky okolí je to většinou spíše polostín), a v zimě na relativně dobře prosvětlené nevytápěné chodbě s teplotami od 8 do 13 C, (a i více dle venkovních teplot, např. letošní zima). Rostlina je umístěna v plastovém kýblu (pro stavebnictví, který je nejlevnější a hlavně - má drátěné "ucho" na přenášení) o objemu 20l , do kterého je navrtáno dole a po boku 13 drenážních otvorů D12 (6+střed / 6) a 3 otvory pro knoty z obyč. prádelní šňůry (nesyntetické! - lze zavlažovat alternativně čistě jen vzlínáním z podmisky - toto jsem začal praktikovat teprve nedávno, jako prevenci proti hnilobě kořenů v zimě a uvidíme jak se to časem osvědčí).


2. Růst, celkový vzhled, výhony, listy :
Rostlina mívá zpravidla 2 růstové periody, v dobrých letech i tři, přičemž ta třetí probíhá (je dokončena) zpravidla již při zimování uvnitř. Čerstvě vyrašené výhonky jsou světle zelené, postupným růstem mění barvu na sytější zelenou. Výhony jsou beztrnné, výjimečně s malinkými trníky. Tvar listů je téměř typický klementinovský, ale listy jsou zpravidla větší (1,5x), rovné, s tendencí se svinovat do ruličky. Na některých větvích jsou listy výrazně ohnuté od řapíku ke špičce listu dolů se současnou tendencí ke svinování.
Růst není ani zákrskový, ani bujný, rostlina si víceméně tvaruje korunku sama.Něco jaké svévolné výrazné "vlky" za dřeva se téměř nikdy nevyskytuje.

3. Kvetení :
Květy jsou malé, kvetení probíhá na koncích větví a to jak čerstvě vyrašených, tak i starých. U starších i v úžlabí listů.
Poupata se začínají objevovat na rostlině již koncem února nebo v březnu. Následné květy, které dorostou až koncem dubna a jsou deformované (pestíky se tlačí ven z poupat) a sterilní. Pravděpodobně z důvodu teplotního šoku – z tepla do zimy. Proto rostlina po přenesení vytvoří většinou ještě jednu květní násadu … tyto květy jsou již zcela OK. Toto kvetení probíhá nyní – v květnu.

4. Plody :
Plody dorůstají malé … až téměř drobné, velikostí nepřevyšující kalamondin – cca 4 cm, bez ohledu na množství plodů ponechaných na stromě. Tvarově jsou většinou kulaté či drobně mandarínkově zploštělé, bez krku, někdy se objevuje něco jako náznak pupku (jen na kůře). Vybarvují se v období někdy kolem vánoc. Kůra je tenká, výrazně oranžová, docela dobře loupatelná. Plody ač jsou krásně vybarvené jsou zpravidla sušší (na ale vždy), avšak vždy značně kyselé. Asi jako u kalamondinu. Ponechané plody na stromě do jara, začátku léta ztrácejí svoje vybarvení, nabývají šťávu a zcela normální mandarínkovou chuť. Nepufnou. Segmentů je 7-9 (počítáno z dnes rozříznutých plůdků). Plody jsou zpravidla se semeny. Na to, zda-li jsou někdy i bezsemené si budu muset dát letos v zimě pozor, protože nevím. Nemohu se upamatovat. V každém případě je plodů vždy méně než více a to i bez probírky.

Anomálie :
- typické klementinovské listy, avšak větší, některé prohnuté od stopky ke špičce dolů jako u hybridů
- dvojí nakvétání
- plody kalamondinové velikosti a i chuti, posléze sklizené plody nevybarvené, ale typické mandarinkové chuti

Prostě vždy o vánocích až ochutnám první plod si řeknu : „ to není možný, moje klementina mi přináší malé kalamondiny“. Jenže. Rostlina roste jinak než kalamondin … celkový habitus je prostě jiný. Listy jsou taky jiné – větší, ale vždy užší směrem ke špičce listu od řapíku a ne naopak jako u kalamondinu. Květy jsou hladké oválné a nikoliv hranaté vytvářející v řezu typickou hvězdičku. Počet segmentů je vždy více než 7, u kalamondinu by to mělo být 6-7. Kalamondiny jsou velmi plodné, tato rostlina nikoliv. Rostlina byla zakoupena „v rámci výstavy citrusů v Brně“ a byla řádně označena štítkem C. clementina (sice bez odrůdy), ale vč. udání podnože.
Takže : „Babo raď!“


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2007 07:02 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře, Kinnow jsem kdysi měl od pana Urbana z Korýtek. Měl jsem ji dokonce nějaký čas souběžně s touto rostlinou. Pokud si dobře pamatuji, tak Kinnow mi tvořila silnější přírůstky (tlustější větvičky) a navíc se ji v mých podmínkách vůbec nedařilo na rozdíl od této rostliny. Ale jinak si byly docela podobné. Možná to bylo tím, že Kinnow byla naroubovaná na zcela nevhodné mandarince, protože jinou podnož jsem tehdy k dispozici volnou už neměl.
Faktem je prostě to, že mám něco o čem si myslím, že je klementina, vypadá skoro jako klementina, ale .... ty plody. Dalším faktem je to, že při mých podmínkách dorůstají všechny plody mimo citróníků značně menší než by měly. Je to do jisté míry dáno tím, že mi rostliny bez skleníku nakvétají prostě o dost později než by měly.
Jinou klementinu jsem zatím plodit nenechal, letos tomu bude poprvé. Takže uvidíme .... budu mít lepší srovnání ... uvidíme zda-li se bude chovat stejně (tím myslím především ty plody).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2007 07:06 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ještě jsem zapomněl dosti podstatou informaci : ty plody na jaře již nedorůstají, jejich velikost zůstává stejná ... jen jsou šťavnatější a sladké.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvízová otázka .... copak je to za citrus? :-))
OdeslatNapsal: 06 Lis 2007 10:04 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Dnes ráno jsem našel jeden z menších plodů upadnutý na zemi.
Chuť byla kupodivu velmi dobrá, typická mandarinková, spousta zárodků nevivinutých semen. Ani jedno semeno nebylo dorostlé do klíčivé podoby.
Příloha:
1-IMGP5572.JPG
1-IMGP5572.JPG [ 121.89 KB | Zobrazeno 699 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvízová otázka .... copak je to za citrus? :-))
OdeslatNapsal: 06 Lis 2007 14:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já mám jako jedny z mála přeživších rostlin ještě z paneláku právě Kinnow a Klementinu. Kinnov má u mne sytě zelené listy a je důsledný "ob-ročák". Chuť výborná, ale spousta semen, většinou tak 2 na každý dílek, dozrávají prakticky rok.
Klementinu jsem získala roub v r. 1993 od p. Býčka a tipla bych si, že je to z téže matečné rostliny, jako je ta Šnekova. Tehdy se jednalo o základní druh klementiny, tedy Commune - některá z jejích variet. Jiné počátkem 90. let na klubu nebyly nebo se aspoň nemnožily. Byl žádoucí opylovač. Tangerinu sice pár lidí mělo, ale příliš se nemnožila a spíš lidem "odcházela". :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvízová otázka .... copak je to za citrus? :-))
OdeslatNapsal: 06 Lis 2007 15:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No, paní Ivo tak nějak to asi bude. Rostlina je původem zde z Brna, takže to asi opravdu nejspíš bude Commune, či nějaká její varianta.
Plody jsou z 2 či 3 kvetení někdy mezi 20.5-10.6, kdy v souběhu kvetly citóníky. Plůdky z předchozích kvetení bez možnosti opýlení opadaly - takže asi potřebuje toho opylovače. Vždy se mi zdálo, že plody jsou spíše kyselejší, ale letos mne prostě překvapily - plod, sice nevbarvený mrňous, byl velmi dobré chuti. Že by za to mohlo to letošní neobyčejně teplé léto?
Aktuálně se plody začínají vybarvovat - viz foto. Což je na mne neobvykle brzo - za 5 měsíců po odkvětu - myšleno ne na mne, ale na tuhle rostlinu :-). Největší z nich mají nyní 42 mm, třeba Clemenules 22 má aktuálně největší plod 45mm, ale z dubnového kvetení.
Příloha:
1-IMGP5591.JPG
1-IMGP5591.JPG [ 203.58 KB | Zobrazeno 699 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 63 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz