CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 20 Dub 2024 07:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Psidium
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 20:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Přesně tak, Psidium je typicky jihoamerický rod, zasahuje až do Mexika, rozhodně ne do Číny. V Asii a Austrálii jsou podobným a příbuzným rodem Syzygium , Syzygium aromaticum je česky hřebíčkovec. Jeho sušená nerozvinutá poupata s květní stopkou jsou známé koření hřebíček. Syzygium jembos prý produkuje velice chutné plody, které se v překladu nazývají jako růžové jablko, je zelené, ale voní prý výrazně po růžích. Já tento druh pěstuji, kvetl, ale zatím neplodil. Celý rod Syzygium je často míchán s rodem Eugenia. Eugenia myrtifolia a Eugenia uniflora nejsou u nás již nic až tak neobvyklého, myrtiflora původem z Austrálie a uniflora z Jižní Ameriky. Prvně jmenovaná je také nazývána vánoční třešeň, druhá Surinamská nebo pitanga. Vše je blízce příbuzné s již zmiňovaným rodem Psidium. U nás jsou běžně pěstovány jen druhy Psidium cattleianum (někdy je pěstována žlutoplodá varianta lucidum) a Psidium guajava . Všechny rody jsou ale co do počtu druhů nesmírně bohaté a je možné že si někdo přivezete ze svých cest po tropech jiný druh. Výše jmenované druhy pěstuji, jsou nenáročné, nároky všechny druhy podobné. Nenáročné na živiny, snáší krátkodobý přísušek. Mají rády hodně světla i přímé slunce. Zimuji při teplotě okolo 12 stupňů, do nevytápěného skleníku vynáším spolu s citrusy. Guajava a uniflora v průběhu zimy dost opadají, z jara regenerují. Mě cettleianum teprve nasazuje poupata, uniflora kvetla v lednu, vlivem nedostatku světla z toho však nic nebylo, květy byly dost nevyvinuté. Guajava chutná opravdu jako jahody, cettleianum také. Mezi tropickými rostlinami lze těžko hledat vhodnější plodonosné rostliny pro naše podmínky, konkurovat mohou snad jen mučenky. Obě čeledi kvetou i plodí, plody dozrávají. Dříve jsem odhodlaně experimentoval s kdečím. Např. celá čeleď mýdelníkovitých (liči, longan, rambutan) zcela zbytečné snažení. Rostou, dokud čerpají živin z děloh, pak usychají. S rostlinami myrtovitými jsem opravdu spokojen. Z příbuzenstva lze uvést např. eukalyptus, nebo štětkovec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Psidium
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 21:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
BEREM NA VEDOMIE...JE TO TROPICKA RASTLINA TO VIEM...TEN POVOD MAM Z JEDNO ZAHRADNICTVA KDE BOLO ASI ZLE UVEDENE


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Psidium
OdeslatNapsal: 30 Dub 2011 19:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Říj 2010 18:40
Příspěvky: 63
Bydliště: Liberec
Moje Psidium se taky rozjelo :P


Přílohy:
P1020059.JPG
P1020059.JPG [ 179.65 KB | Zobrazeno 610 krát ]
P1020058.JPG
P1020058.JPG [ 186.33 KB | Zobrazeno 565 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz