CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 22:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 13 Bře 2009 21:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Petr Broža napsal:
Listy užší se špičkou (calamondin má spíše široce oválné), na listech viditelné zvlnění (margarita, polyandra, japonica, crassifolia) a jakoby hranaté výhonky. Pravdou je, že listy F.obovata tomuto popisu už tolik neodpovídají, ale ostatní znaky jsou kumkvatové.


Diky moc za odpoved, sučasne si mi objasnil, prečo má moj lajmkvat Eustis také úzke listy. Z kumkvatov mám len Fort. obovata a tá má širšie listy podobné kalamondinu, tak ako píšeš hore. A na kvitnutie som sa pýtal preto, lebo moj F. obovata kvitne hlavne v lete, pričom kalamondin teraz na jar 8) :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.aurantium Listata
OdeslatNapsal: 16 Bře 2009 22:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Plody Listaty se vybarvily do sytě červena a spadly:


Přílohy:
bigarade Listata_b.jpg
bigarade Listata_b.jpg [ 59.81 KB | Zobrazeno 703 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 17 Bře 2009 22:28 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Petr Broža napsal:
Panašovaný kumkvat u nás již máme (Zdeněk, Pedro a další), ale vypadá jinak, má oválné plody a označují ho F.margarita cv.Centenniel (či Centennial ) variegated - http://images.google.cz/images?gbv=2&hl ... variegated . Přítel Dieter Hach mě i toto zpochybnil, psal, že jde pouze o nějaký hybrid F.margarita.

Já ho mám od Zdeňka a musím říct, že plod vejčitého tvaru měl sladkou kůru s moučnatým albedem a dužninu také sladkou i když méně šťavnatou. Plod byl ale přezrálý. Každopádně to nebyl kyselý kalamondin.

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pomerančovník Kotidiana
OdeslatNapsal: 22 Bře 2009 19:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Tento panašovaný pomerančovník z Kuby ( snad panašovaná varieta odrůdy Valencia) je docela krásný na plném oslunění, ve stínu se panašování značně omezuje :( . Ale kupodivu docela pěkně prosperuje, což mnoho let dokazuje účastník tohoto fóra MIHO :wink: - i když už ho tady dlouho nebylo vidět :evil: . Tuto odrůdu včetně nějakého citroníku či ještě něčeho jiného ( :?: ) má v Chotěboři v obchodě (Elektro Hošek) a vždy, když jedu okolo, tak zastavím a nakouknu. Rostlina pořád ve formě a s plody :shock: :roll: . Včera jsme jeli na první jarní zahrádkářskou výstavu ke Starklovi do Kalabousku a tak jsem vyskočil a přes výlohu udělal nekvalitní :oops: fotku. Myslím, že je to prakticky na severní straně a přesto mu to tam roste. Jinak co se týče počasí, tak v Čáslavi u Starkla samozřejmě bez sněhu-téměř jaro, ale hned za Chotěboří už se Vysočina projevuje sněhovou pokrývkou. Navečer při návratu u nás u Žďáru nad Sáz. už začíná pěkně přituhovat :cry: -je to poznat i na poslední fotce.


Přílohy:
Cotidiana-Miho 22.3.09.jpg
Cotidiana-Miho 22.3.09.jpg [ 74.33 KB | Zobrazeno 758 krát ]
Vysocina 22.3.09 (1).jpg
Vysocina 22.3.09 (1).jpg [ 33.18 KB | Zobrazeno 694 krát ]
Vysocina 22.3.09.jpg
Vysocina 22.3.09.jpg [ 26.08 KB | Zobrazeno 672 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 11 Čer 2009 19:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Nevím, zda tenhle můj příspěvek patří sem a nebo spíše do rubriky nemoci citrusů :roll:
Už dva roky řeším záhadu tohoto svého pomerančovníku. Roub byl z Kociánky a mělo jít o Hamlin. Vzhledem k tomu, že plody jsou pupečné, tak Hamlin byl vyloučen a hledalo se, co by to mohlo být. Nakonec jsem přesně stejné plody našla na jedné větvi stromu, označeného jako kubánský hybrid Valencie. Před dvěma lety jsem si všimla na dolní větvi dvou listů, které byly s barevnými skvrnami. Říkala jsem si, zda se nejedná o tzv. listovou mozaiku. Jeden z listů mám ještě stále na rostlině. Tohle je on (ve skutečnosti je barevný rozdíl vyšší, než na fotce):
Příloha:
Kubánský hybrid (2).JPG
Kubánský hybrid (2).JPG [ 86.95 KB | Zobrazeno 719 krát ]

Po problémech s nevhodnou zeminou (již jsem o tom dříve psala - nepřečetla jsem si na pytli, že použitý zahradnický substrát z Agra je nevhodný pro kyselomilné rostliny, tedy i pro moje podnožové trifoliáty) mi loni narostly dost světlé listy a já už nevěnovala skvrnám z předloňska pozornost. Rostlinu jsem pochopitelně ještě loni přesadila. A dnes, při docela náhodné kontrole, jsem objevila další panašované listy na větvi, vyrůstající z té s 1. panašovaným listem :shock: Co si o tom myslíte? Je to panašování a nebo nemoc?
Příloha:
Kubánský hybrid (3).JPG
Kubánský hybrid (3).JPG [ 103.58 KB | Zobrazeno 687 krát ]
Příloha:
Kubánský hybrid (4).JPG
Kubánský hybrid (4).JPG [ 93.54 KB | Zobrazeno 718 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 11 Čer 2009 19:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tohle je celý stromek. Měla jsem jej loni na výstavě. Na matečné rostlině na Kociánce není po panašování ani náznak a odrůda by panašovaná být neměla.
Příloha:
Kubánský hybrid.JPG
Kubánský hybrid.JPG [ 105.21 KB | Zobrazeno 723 krát ]

Krumme dostal ode mne sesterskou rostlinu. Pane Ivo, ta Vaše rostlina je obyčejná?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 11 Čer 2009 20:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Pani Iva, skúste ešte raz odfotit detail listu. Na tej fotke hore Vám zaostrilo na omietku za listom :wink: a list je neostrý...
Podobne pozorujem slabučké panašovanie listov citrona Sweet od Petra B., podotýkam, že svilušky na ňom nemám :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 12 Čer 2009 12:56 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Iva Hažmuková napsal:
Krumme dostal ode mne sesterskou rostlinu. Pane Ivo, ta Vaše rostlina je obyčejná?

Paní Ivo, ani známka po jakýchkoli rozdílech v barvě...

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 12 Čer 2009 13:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tak pro Kamila ještě jednou ten detail listu. Žel, větší detail už neudělám. Zřejmě to ale bude přece jen panašování, listová mozaika by měla vypadat jinak.
Příloha:
Resize of DSCN4690.JPG
Resize of DSCN4690.JPG [ 100.12 KB | Zobrazeno 689 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 13 Čer 2009 21:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
Petr Broža napsal:
Panašovaný citroník-ten co dovede plody s růžovou dužninou mně jeden rok na jaře na světlém místě udělal výrazně vybarvené výhonky a poupata - vkládám starší foto :

Peto, mám tiež panašovaný citroník s takto fialovými výhonkami, nemáš nejaké foto plodu s tou ružovou dužinou na svojich web. strankach? Zaujimave.Kam

Kamile, vkládám foto sem. Tento citroník s atraktivními plody a mladými výhony je jinak taková nevzhledná rostlina. Nepravidelný-nevzhledný tvar koruny,pokroucené listy apod., problémy s udržením rostliny-. měl jsem orig. rostlinu z Dubrovníku (1996) a r.1998 z Francie , obě už skončily... :cry:


Přílohy:
limonVARIEGATA_l.jpg
limonVARIEGATA_l.jpg [ 46.78 KB | Zobrazeno 665 krát ]
limonVARIEGATA_m.jpg
limonVARIEGATA_m.jpg [ 53.08 KB | Zobrazeno 687 krát ]
limonVARIEGATA_n.jpg
limonVARIEGATA_n.jpg [ 58.67 KB | Zobrazeno 652 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 14 Čer 2009 10:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
To je škoda. Mám panašovaný citroník veľmi podobný Tvojmu, ešte neplodí, mal nedávno kvety, boli silno fialové. Ten moj ale rastie pekne, nedeformuje sa. Mám ho od kolegu citrusára z Brna Tuřan ako "Sun Gold". :roll: Veľmi dobre sa množí odrezkami.
Kam
Příloha:
15 Sun Gold.JPG
15 Sun Gold.JPG [ 233.4 KB | Zobrazeno 721 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 15 Čer 2009 22:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco, skoro si myslím, že máš ten s narůž.dužninou. Deform. listy a připadají mi víc bíle jak žlutě panašovaný. Ale musel bych toho vidět více, při delším sledování obou odrůd se rozeznají velmi lehce.

Sun Gold dělá čest svému jménu a je žlutě panašovaný, hladké listy, lepší růst a tvar. Mám ho od Dietra Hacha z Berlína a ten myslím z USA.
U nás se nějaký panaš. citroník chybně množil pod názvem Sun Gold (někdo vyčetl v literatuře, že Sungold je panaš.citroník a tak jména využil :twisted:) .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 15 Čer 2009 23:03 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Som rad, že si to napisal, Petre, lebo nebol som si istý s tým "Sun Gold". Asi si ho prepíšem na "Variegata". Ano, tento citroník je bielo panašovaný. Snaď sa mi ho podarí dopestovať do plodnosti a uvidíme dužinu.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.aurantium Listata
OdeslatNapsal: 10 Říj 2009 22:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
C.aurantium(bigarádie) Listata :


Přílohy:
C.aurantium Listata.jpg
C.aurantium Listata.jpg [ 52.77 KB | Zobrazeno 674 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Arancio variegata
OdeslatNapsal: 06 Pro 2009 20:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Panašované citrusy mě vždy lákaly a proto jsem je nejen u nás, ale především v zahraničí vyhledával. Získal jsem mnoho odrůd-převážně se lišící místními názvy a časem poznávám, že jde často o totožné odrůdy.
Takto jsem hodnotil i panašovaný pomerančovník, o kterém jsem se domníval, že by mohlo jít o totožnou odrůdu. Z Francie ji mám ze zahrady Carnoles v Mentonu jako Orange panache, z Final Ligure ( přímořská část v severní Itálii u Ligurského moře) jako Arancio (pomerančovník) variegato-piccolo frutto (malý plod), z Kalábrie (jih Itálie) jako Arancio variegato , z Florencie (Toskánsko-střední Itálie) jako Mutabile variegata. Viděl jsem zde mnoho společných znaků, které mě časem sváděly k názoru, že by mohlo jít o totožnou odrůdu. Ale dnes jsem poznal jednu vlastnost, která by mohla v budoucnu můj názor potvrdit nebo ( a to zřejmě spíš) vyvrátit.
Dcera si připravovala vánoční ozdoby ( nebo na adventní věnec-ani nevím) a zašla do skleníku a mimo plodů k jídlu na koleje si sklidila něco na ozdoby. Nakrájela to na kolečka a dala sušit na topení. A já koukal jak čerstvě vyvoraná myš :roll: :shock: . Byly zde pomerančové plátky se žlutou kůrou a krvavou dužninou :shock: :shock: ! Nechápal jsem o co jde. Krvavé Moro jsem ( až na jeden plod-krvavočervená kůra) sklidil a ostatní krv.odrůdy dosud nejsou zralé. Po výslechu dcery :lol: jsem zjistil, že jde o dvouletý plod z ital.panaš.pomerančovníku Arancio variegato ( z Kalabrie), kde jsem dosud červenou dužninu nezaregistroval. Možná je to tím, že citrusy nejím ( mám rád vepřové :lol: ) a z plodů dělám limončela apod. :-). Takže přesto, že to plodilo i minulá léta - krvavé dužniny si nejsem vědom. Stejně tak jsem to nezaregistroval i u podobných (obdobných ?) zmíněných odrůd-Orange panache, Arancio variegato-piccolo frutto, Arancio variegato, Mutabile variegata :roll: :roll:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 68 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz