CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 14:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Arancio variegata
OdeslatNapsal: 06 Pro 2009 20:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Panašované citrusy mě vždy lákaly a proto jsem je nejen u nás, ale především v zahraničí vyhledával. Získal jsem mnoho odrůd-převážně se lišící místními názvy a časem poznávám, že jde často o totožné odrůdy.
Takto jsem hodnotil i panašovaný pomerančovník, o kterém jsem se domníval, že by mohlo jít o totožnou odrůdu. Z Francie ji mám ze zahrady Carnoles v Mentonu jako Orange panache, z Final Ligure ( přímořská část v severní Itálii u Ligurského moře) jako Arancio (pomerančovník) variegato-piccolo frutto (malý plod), z Kalábrie (jih Itálie) jako Arancio variegato , z Florencie (Toskánsko-střední Itálie) jako Mutabile variegata. Viděl jsem zde mnoho společných znaků, které mě časem sváděly k názoru, že by mohlo jít o totožnou odrůdu. Ale dnes jsem poznal jednu vlastnost, která by mohla v budoucnu můj názor potvrdit nebo ( a to zřejmě spíš) vyvrátit.
Dcera si připravovala vánoční ozdoby ( nebo na adventní věnec-ani nevím) a zašla do skleníku a mimo plodů k jídlu na koleje si sklidila něco na ozdoby. Nakrájela to na kolečka a dala sušit na topení. A já koukal jak čerstvě vyvoraná myš :roll: :shock: . Byly zde pomerančové plátky se žlutou kůrou a krvavou dužninou :shock: :shock: ! Nechápal jsem o co jde. Krvavé Moro jsem ( až na jeden plod-krvavočervená kůra) sklidil a ostatní krv.odrůdy dosud nejsou zralé. Po výslechu dcery :lol: jsem zjistil, že jde o dvouletý plod z ital.panaš.pomerančovníku Arancio variegato ( z Kalabrie), kde jsem dosud červenou dužninu nezaregistroval. Možná je to tím, že citrusy nejím ( mám rád vepřové :lol: ) a z plodů dělám limončela apod. :-). Takže přesto, že to plodilo i minulá léta - krvavé dužniny si nejsem vědom. Stejně tak jsem to nezaregistroval i u podobných (obdobných ?) zmíněných odrůd-Orange panache, Arancio variegato-piccolo frutto, Arancio variegato, Mutabile variegata :roll: :roll:

ještě jsem nevložil foto :oops:


Přílohy:
Arancio variegata.jpg
Arancio variegata.jpg [ 56.41 KB | Zobrazeno 975 krát ]
6.12.09.jpg
6.12.09.jpg [ 59.78 KB | Zobrazeno 811 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 07 Pro 2009 11:16 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Petře mohu potvrdit. Byl jsem v ADAVU a koštoval některé citrusy. Mimo jiné i zralý plod Arancio variegata a přesně jako ty jsem čuměl jak čerstvě vyoraná myš. Plod byl po rozkrojení krásně krvavy. Adam říkal že panašované citrusy mají vždy krvavě zbarvenou dužinu plodu. Já se stím ještě dosud nikde nesetkal :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 07 Pro 2009 16:35 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Já má tedy panašovanou jen fortunelu Centenial, ale ta nemá určitě krvavou dužinu. Takže obecně to asi platit nebude.

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 07 Pro 2009 22:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Zdenìk napsal:
Petře mohu potvrdit. Byl jsem v ADAVU a koštoval některé citrusy. Mimo jiné i zralý plod Arancio variegata a přesně jako ty jsem čuměl jak čerstvě vyoraná myš. Plod byl po rozkrojení krásně krvavy. Adam říkal že panašované citrusy mají vždy krvavě zbarvenou dužinu plodu. Já se stím ještě dosud nikde nesetkal :D
Panašovaných plodů už jsem sklízel mnoho, ale krvavou dužninu měl před současným pomerančovníkem ještě bíle (listy) panašovaný citroník a to nijak intenzivně. Vůbec tou slabší pigmentací nechci snižovat význam, protože u citroníků je to věc nevídaná :shock: . Foto s popisem na předchozí straně :
viewtopic.php?f=7&t=1652&st=0&sk=t&sd=a&start=15
Další krvavý panašovaný pomerančovník je od Bernharda Vosse, německy pojmenovaný na:
Blutoorange variegata.
Nyní začínám přemýšlet :idea: :idea: , nakolik se podobá tomu kalabrijskému, který mně právě ukázal krvavou dužninu. Budu to sledovat, snad ten od Bernharda konečně poroste. Dosud mně několikrát odešel a musel jsem si ho pořizovat znovu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 21 Pro 2009 18:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Ani moje panašovaná Cotidiana z Kociánky nemá krvavou dužninu, ale zcela "obyčejnou" :wink: Panašovaný pomerančovník z Adava mám také, zatím poměrně malý, ale teď jsem na jeho plody, až zaplodí, moc zvedavá :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 27 Pro 2009 22:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Opět vkládám foto ital.panašovaného pomerančovníku na potvrzení nedávného překvapení o krvavé dužnině. I další starší plod to potvrdil :D . Vlevo je typický krvavý Moro, kde u dvouletého plodu se pigmentuje i kůra. V poslední dnech přímo do intenzivního zbarvení :shock: . Ještě musím udělat lepší foto ( ne proti světlu ), zřejmě až plod upadne.


Přílohy:
orange Moro_Variegato.jpg
orange Moro_Variegato.jpg [ 85 KB | Zobrazeno 947 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 03 Led 2010 00:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Opět vkládám foto ital.panašovaného pomerančovníku na potvrzení nedávného překvapení o krvavé dužnině. I další starší plod to potvrdil :D . Vlevo je typický krvavý Moro, kde u dvouletého plodu se pigmentuje i kůra. V poslední dnech přímo do intenzivního zbarvení :shock: . Ještě musím udělat lepší foto ( ne proti světlu ), zřejmě až plod upadne.
Ještě jednou panašovaný pomerančovník Variegato a v porovnání s jinou krvavou odrůdou Moro-vpravo se zelenými lístky a s vybarvenou i kůrou. Obě odrůdy jsou dvouleté plody.


Přílohy:
orange Variegato_a.jpg
orange Variegato_a.jpg [ 45.01 KB | Zobrazeno 729 krát ]
orange Variegato_Moro_c.jpg
orange Variegato_Moro_c.jpg [ 62.02 KB | Zobrazeno 739 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 15 Bře 2010 20:59 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Panasovany pomerancovnik bych taky rad .Da se koupit v adavu?Pod jakym nazvem?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 15 Bře 2010 21:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Vanhelsing02 napsal:
Panasovany pomerancovnik bych taky rad .Da se koupit v adavu?Pod jakym nazvem?
Mrkni, zda tam nemají Arancio Variegato :idea: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 29 Bře 2010 13:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
Vanhelsing02 napsal:
Panasovany pomerancovnik bych taky rad .Da se koupit v adavu?Pod jakym nazvem?


Panašovaný pomerančovník jsem kupoval v Kruhu a mají ho tam pod názvem pomerančovník arancio (takže to bude arancio variegata) . Podnož je citranž, ale nevim jakej druh.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 04 Kvě 2010 08:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
z brněnského roubbování jsem si dovez panašovanou bigošku (bigarádii) narouboval jsem ji na citrumelo..má mrazovou odolnost přibližně jako nepanašovaná nebo je citlivější :?: :?: dík za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2010 07:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Miroslav Macák napsal:
z brněnského roubbování jsem si dovez panašovanou bigošku (bigarádii) narouboval jsem ji na citrumelo..má mrazovou odolnost přibližně jako nepanašovaná nebo je citlivější :?: :?: dík za odpověď

Neřeš zda o stupeň méně nebo více, stejně ji nemůžeš na mrazu dlohodobě ponechat :idea: , zrovna tak jako tu nepanašovanou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2010 18:09 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
jásný!!!

jinak dík!! :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 08 Lis 2010 12:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Na velké rostlině satsumy Miyagawa 00 ve volné půdě skleníku již několik let přežívá panašovaný výhon a letos je na něm i plod.


Přílohy:
Citrus_Broza_6.11.2010 (114h).jpg
Citrus_Broza_6.11.2010 (114h).jpg [ 40.5 KB | Zobrazeno 992 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Panašované citrusy
OdeslatNapsal: 18 Led 2011 15:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Kvě 2006 07:42
Příspěvky: 55
dnes jsem si všiml na panašovaném citroníku výhonu ALBÍN. Vypadá zajímavě :!:


Přílohy:
Limon variegata.jpg
Limon variegata.jpg [ 228.05 KB | Zobrazeno 791 krát ]

_________________
Orfík
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 75 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz