CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 00:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 06 Čer 2009 09:09 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Štvorročný semenáč Annona Squamosa prvýkrát nasadil kvety :wink: .
Příloha:
Annona Squamosa.jpg
Annona Squamosa.jpg [ 147.36 KB | Zobrazeno 898 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 19 Dub 2010 15:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Dub 2010 15:23
Příspěvky: 5
Krasna fotka.

Zaujimalo by ma ci anona bola pestovana v byte alebo v skleniku?

Ja sa chystam kupit nejake semena, najradsej muricaty.

Mate nejaky dobry tip na predajcu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 19 Dub 2010 16:34 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Annonaceae ma fascinujú a snažím sa pestovať rôzne rastliny, aj Stelechocarpus burahol v predchádzajúcom príspevku patrí k annonaceae.
Annony sa mi zdajú veľmi vhodné na pestovanie v byte. Konkrétne annonu muricaru neodporúčam do spálne, hoci obyvatelia Jamajky si dávajú jej listy pod vankúš pre krajšie sny, ale mnohé annony obsahujú v listoch, kôre a koreňoch silné neurotoxíny a dnes sa v odbornej literatúre špekuluje o tom, či prílišná konzumácia annon (každý deň) v kombináci s pitím odvarov z listov a koreňov domorodcami nie je pôvodcom jednej mozgovej choroby typickej pre určité oblasti karibiku.

Dobrý zdroj lacných semien:

http://www.banana-tree.com/annona-muricata-soursop.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 21:22 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Podařilo se mi rovněž konečně vypěstovat semenáčky Annona squamosa a Rollinia deliciosa které jsem objednal z Německa, z Koexfloru mi vyklíčila jediná Annona reticulata. Radoslave tobě se dostavila plodnost sguamosy docela záhy. Bylo to náhodné, nebo jsi k tomu rostlinu nějak stimuloval? Liší se nějak nároky těchto tropických láhevníků od klasické čerimoji? Samozřejmostí je teplejší zimování. Zajímalo by mne, zda letníte, či nikoliv.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 09:42 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Squamosa je annona, ktorá nastupuje veľmi rýchlo do kvitnutia vo svojej domovine - možno jedna z najrýchlejšie nastupujúcich, 3-4 rokom. V našich podmienkach je to už otáznejšie. Rollinia je väčší problém - doteraz viem len o jednej rodiacej v EU, konkrétne v Portugalsku - na dis. fóre infojardin a to je tuším 6 m vysoká rastlina.
Ja všetky annony zimujem spoločne v byte. Letnenie annonám vyslovene prospieva, ale treba opatrne začať, napríklad postavením pod jabloň a pod. do silného tieňa a po mesiaci povytiahnuť na slnko. Napr. Squamosa je veľmi citlivá na prudké oslnenie. Doteraz mám problémi pri pestovaní len dvoch annon -annona crassiflora -tam fakt neviem, čo s tým a annona purpurea - tá je veľmi tropická - rastie síce lepšie ako annona crassiflora, ktorej sa asi nepáči zemina alebo potrebuje nejaké huby alebo čo, ale purpurea ide naozaj pomaly. Foto niektorých mojich annon tu: http://www.flickr.com/photos/radoslav_krchnavek/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 10:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 09 Črc 2008 14:38
Příspěvky: 134
Radoslave,mám Annona cherimola - určitě již 4-5 let v kanceláři, takže stále teplo. Rostlina je 2 m vysoká, krásně roste, ale ani náznak , že by kvetla. Umíš nějak poradit, jak jí dostat do květu. Dík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 13:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Mne síce 5 ročná cherimola kvitla, ale recept nemám, povedal by som, že annona cherimola - teda aspoň tá vypestované z plodov zo Španielska - odroda Fino de Jete, má rada podmienky ako citrusy tzn. chladné zimovanie, známy drží annonu cherimolu spolu s citrusmi a rodí mu parádne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 14:25 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
A co to poupě sguamosy? To nevykvetlo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 14:40 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Bohužial kvetných pukov bolo len pár a otvárali sa po sebe, takže nebolo ako ich navzájom opeliť - annony majú najskôr samičie a potom samčie štádium kvetu, takže plody neboli.
napr. na tejto fotke vidno, že jeden kvet už odkvitol a druhý sa ešte nezačal ani otvárať: http://www.flickr.com/photos/radoslav_k ... hotostream


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 14:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Radoslave,prosím tě kolik stupnů má ten tvůj kamarád u citrusů,když mu tam čerimoja vydrží.Já mám ve skleníku u citrusů 0-5 a zatím vždy mi tam odešla.A to jsem jich vyskoušel desítky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 15:04 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
On má automat a radiatory napojené na ústredné kúrenie - drží tam min. 10 stupňov - citrusom sa to veľmi nepáči, ale čerimoje, jeden semenáč a jednu štepenú má parádne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 15:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Děkuji za info.Při 10 ji také udržím,ale jak to sleze na 5,tak jim odumřou kořeny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 17:25 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Nezkoušel jste někdy, někdo jaká je afinita mezi láhevníkovitými? Jde mi o to, že semena různých druhů annon se poměrně obtížně seženou a nejsou vždy úplně levná ani klíčivá. Zato Annona cherimola je za babku v každém marketu, klíčí i roste spolehlivě a dvouleté semenáčky jsou podle mě roubovatelné. Mohly by jsme my, co je pěstujeme naroubovat pár druhů a poté je směnit. Alespoň by se nám rozšířili sbírky, nemusí to být z plodících rostlin, ale jde o druhovou pestrost a plodnost se myslím u annon nakonec stejně dostaví. Nakonec nemusíme jen annonu za annonu ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 19:03 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Niekde na nete som videl tabuľku vzájomnej afinity, keď na ňu narazím tak ju postnem, nie všetky vzájomne idú, ale sú tam možné nejaké kombinácie. Viem napr. že rollinia deliciosa ide vrúblovať na annonu glabru, annonu montanu a annonu muricatu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ANNONA SQUAMOSA - SUGAR APPLE
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 19:48 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Tak to bys byl Radoslave nesmírně dobrý, pokud tu tabulku najdeš. Ale myslím, že testovat můžeme i bez ní, ty semenáče Annona cherimola jsou takřka za darmo a ta větvička jako roub už trošku větší annonu také nezabije. Mohl by se zde také zcela náhodou zjevit i caver, který s annonami má rovněž něco zkušeností a sdělit nám např. jakými druhy disponuje a zdroj osiva. Ne že bych ho tedy chtěl vyvolávat, ale určitě se tu také potuluje. On je o annony i docela zájem, já již takřka všechny semenáčky co mi vyklíčily, jsem někomu slíbil, vždy si nechám od druhu jen jeden pro sebe a nemohu uspokojit další zájemce, tak pokud by to takto šlo, poptávka se lépe uspokojí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz