CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 15:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 04 Led 2010 19:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Na konci října jsem začal se sklizní hybridu Chosta-k dekoraci na výstavu v Brně jsem řezal větve s plody. Podobně i domů na vánoce a návštěvníkům skleníku, rostlina vytváří dlouhé plody obsypané výhony.
Po namrznutí před vánocemi začaly zbylé plody s tenkou slupkou rychle odcházet a tak jsem o víkendu sklidil hlavní část úrody. Plody jsou spíše menší, ploché, žlutého oplodí i dužniny. Kvete velmi hustě drobnějšími květy a tak často vytváří plody po celém výhonu mezi každým listem anebo i ve shlucích. Chuť sladkokyselá výrazné kořeněné chuti. Dosud se mně nepodařilo zjistit, co s čím bylo zkříženo. každopádně se hybrid několika znaky vymyká pravým citrusům a tak se domnívám, že může jít o mezirodový hybrid. Trochu podobný je mezirodový hybrid Atalantia x Citrus cv.Upavanskij, ale ten má oranžové plody. Ale trochu to napovídá a naznačuje, oba hybridy pocházejí od Černého moře, tedy od ruských či gruzínských šlechtitelů. Samotný název Chosta (Khosta) mu dali naši pěstitelé, kteří koncem osmdesátých let v městu Chosta ustřihli ze stromu rouby.

Vzhledem k dostatku ostatních "jedlejších" plodů v mém skleníku, jsem Chostu naložil k macerování do vínovice a později smíchám s oslazenou vodou a bude z toho likér s kořeninovou příchutí. Zkoušel jsem to již vloni a "Chostačelo" :mrgreen: chutnal i Ivan s Kamcem :wink: , když u mě byli na návštěvě :lol: .


Přílohy:
Chosta_a.jpg
Chosta_a.jpg [ 93.83 KB | Zobrazeno 908 krát ]
Chosta_b.jpg
Chosta_b.jpg [ 78.66 KB | Zobrazeno 872 krát ]
Chosta_c.jpg
Chosta_c.jpg [ 51.15 KB | Zobrazeno 928 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lemonquat Sunquat
OdeslatNapsal: 04 Led 2010 21:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Poměrně rychle se do Evropy ( a tím i k nám :D ) dostal před pár roky v USA náhodně vzniklý hybrid - lemonquat Sunquat. Jde tedy o kříženec rodu Citrus a Fortunella ( tzv.Citrofortunella).
Po kumkvatu je dostatečně chladuvzdorný a tak se v oblastech, kde mají citroníky s teplotou problémy používá jako náhrada za citrony. Myslím, že jsem někde četl, že jeden z rodičů - citroník by mohl být kultivar Meyer, čemuž bych docela věřil, plody mají hladké oplodí.


Přílohy:
lemonquat Sunquat_a.jpg
lemonquat Sunquat_a.jpg [ 45.7 KB | Zobrazeno 840 krát ]
lemonquat Sunquat_b .jpg
lemonquat Sunquat_b .jpg [ 54.08 KB | Zobrazeno 794 krát ]
lemonquat Sunquat_c.jpg
lemonquat Sunquat_c.jpg [ 72.11 KB | Zobrazeno 783 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 05 Led 2010 10:01 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tím posledním příspěvkem (Citrofortunella) si mi docela připoměl zajímavost zde : http://citrus.forumup.org/viewtopic.php ... rum=citrus

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 05 Led 2010 21:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Tím posledním příspěvkem (Citrofortunella) jsi mi docela připoměl zajímavost zde : http://citrus.forumup.org/viewtopic.php ... rum=citrus
Jo, také jsem to sledoval a myslím, že i na jiném am.foru. Je vidět ta strašná touha pěstovat jedlé citrusy v zonách blížících se našemu podnebí. To samozřejmě chápu, také bych to strašně chtěl ( prozatím bezúspěšně přes 20 let nedokáži na Vysočině udržet více jak 2 roky ani trifoliátu :cry: :cry: :mrgreen: ), ale ti pěstitelé se zbytečně trápí tou chutí. Chtějí plod utrhnout ze stromu a ihned jíst, neuspokojí je samotná krása citrus.rostliny s plody na zahradě a možnost z toho udělat nějakou marmeládu či liquére.

Nemyslím si že ten pěstitel Don se svým hybridem Citsumaquat objevil Svatý grál, ale je povzbuzující je to, že uvádí oproti citranžkvatu Thomasville dřívější zrání plodů a větší mrazuodolnost. Samozřejmě bych tem hybrid ve sbírce chtěl mít, ale ne z důvodu že bych si myslel, že půjde pěstovat u mě. Prostě mně ty hybridy kumkvatů zajímají, nově mám křížence C2 a C6 z Itálie, jeden je s mandarinkou, druhý s citroníkem.

Ale zpět k Citsumaquat - jde o hybrid kumkvatu a hybridu Citsuma ( satsuma x P.trifoliata), tedy chladuvzdorného kumkvatu (asi ovalný Nagami) a hybridu mrazuvzdorné trifoliáty s velmi odolnou mandar.Satsumou (C.unshiu), což opravdu naznačuje tu uvedenou pointu se svatým grálem či objevení vítěze v hardycitrusech a naplnění Citsumaquat project. Je tam sice nejasnost, zda místo Nagami nešlo o procimequat, ale to je zřejmě chyba. Pak by Citsumaquat ztratil hodně z mrazuodolnosti.

A ještě pro zajímavost - známý pěstitel odolných citrusů Bernhard Voss (Jork-u Hamburku) má ve sbírce (http://www.agrumi-voss.de/agrfrost.htm) hybrid Satsuma-citrandarin Prag (http://www.agrumi-voss.de/satsxpon2.jpg), který prodává pod názvem Citsuma Prag. Jde o hybrid z ITSZ Praha, který mu nechal ing.Hlaváč z ITSZ v roce 2000, když nás v Česku Bernhard navštívil.
Mně jak na potvoru tento hybrid vůbec nejde, vždy se to šklebilo, až odešlo. Zlikvidoval jsem i poslední poměrně velkou rostlinu :oops: :oops: , kterou mně připravil a daroval Zdeněk :wink: . A tak ani nevím, zda ho mohu požádat o další...

Ale Bernhard mně "právě připomenul" další hybrid kumkvatu a citrusu (Citrofortunella), který vložím do dalšího příspěvku.


Přílohy:
orangequat Nippon_c.jpg
orangequat Nippon_c.jpg [ 63.41 KB | Zobrazeno 774 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Orangequat Nippon
OdeslatNapsal: 05 Led 2010 21:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Ale Bernhard mně "právě připomenul" další hybrid kumkvatu a citrusu (Citrofortunella), který vložím do dalšího příspěvku.
Jedna fotka už omylem vlezla do předchozí zprávy, tak znovu:

Malininkou rostlinku v kontejneru jsem vloni trápil a mám první plod tohoto hybridu. Jde o orangequat Nippon. Označení orangequat trochu mate (směřuje k pomerančovníku), ale jde o hybrid satsumy (C.unshiu) a kumkvatu. Vkládám foto.


Přílohy:
orangequat Nippon_b.jpg
orangequat Nippon_b.jpg [ 60.63 KB | Zobrazeno 835 krát ]
orangequat Nippon_c.jpg
orangequat Nippon_c.jpg [ 63.41 KB | Zobrazeno 768 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 05 Led 2010 22:24 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jen k Vossovi a hybr. (Unshiu X P.T.) z ITSZ - na rozdíl od mnoha jiných dozrává velmi brzy a je schopna i určitým způsobem chuťově nahradit Satsumy. Dle informací ze Zdeňkových kontaktů zvládla navíc týdení mraz s teplotou -19C. D.f. pro mne je to poslední možnost co by se dalo u nás venku ve volné půdě v nejteplejších oblastech pěstovat. Pochopitelně mimo trifoliáty.
Ti odešla? To se divím. V březnu jsem si od tebe bral rouby a vypadala naprosto v pořádku. Rouby se hezky ujmuly a poměrně slušně za sezónu přirostly.
Příloha:
2009-10-02.JPG
2009-10-02.JPG [ 225.13 KB | Zobrazeno 835 krát ]


A co se týká donova citsumaquatu .... nebude poskytován mimo USA, bohužel (snad jen zatím).

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 05 Led 2010 22:31 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Další hybrid, který by mohl zvlánout naše zimy je Trifeola. Zatím nemám moc informací. Jen to, že ve Weilburgu zvládl v pohodě mráz -22°C a normálně roste. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 05 Led 2010 23:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Jen k Vossovi a hybr. (Unshiu X P.T.) z ITSZ - na rozdíl od mnoha jiných dozrává velmi brzy a je schopna i určitým způsobem chuťově nahradit Satsumy. Dle informací ze Zdeňkových kontaktů zvládla navíc týdení mraz s teplotou -19C. D.f. pro mne je to poslední možnost co by se dalo u nás venku ve volné půdě v nejteplejších oblastech pěstovat. Pochopitelně mimo trifoliáty.
Ti odešla? To se divím. V březnu jsem si od tebe bral rouby a vypadala naprosto v pořádku. Rouby se hezky ujmuly a poměrně slušně za sezónu přirostly.
A co se týká donova citsumaquatu .... nebude poskytován mimo USA, bohužel (snad jen zatím).

Jo odešla :cry: a Zdeněk už mně nejspíš další nevyrobí ( ani se mu nedivím) a tak o jednoho roubovance nejspíš připravím tebe :lol: . Stačí ti jeden, druhý zbytečně zabírá místo :idea: :mrgreen: .

Citsumaquat se sem dříve či později stejně nějakou cestou dostane, všiml jsem si, že na tom am.foru o něj jevil zájem Robert Gordon z Vídně ( http://www.agrumi.at/ ) , před pár lety jsem si s ním dopisoval. Psal, že se až pojede do Brna na veletrh, že se zastaví, ale nějak ho to mezitím přešlo a už dlouho nepsal...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 06 Led 2010 06:50 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Petře roubovanců bude letos dost, dostaneš další na pokusy. Já jen doufám že mi konečně letos udrží nějaké plody :wink:


Přílohy:
Unshiu x poncirus kvety.JPG
Unshiu x poncirus kvety.JPG [ 35.84 KB | Zobrazeno 791 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 06 Led 2010 18:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zdenìk napsal:
Další hybrid, který by mohl zvlánout naše zimy je Trifeola. Zatím nemám moc informací. Jen to, že ve Weilburgu zvládl v pohodě mráz -22°C a normálně roste. :wink:


Existují dvě názvem velmi podobné odrůdy : Trifeola a Trifolis. Petr kdesi psal, že Trifolis by mohlo být Bautumské citrumelo (jest klidně možné), Trifeola má rodiče trochu jiné, leč relativně hodně blízké. V každém případě plody Trifeoly bych si představoval jako plody na obrázku http://www.agrumi-voss.de/trifolis.jpg .... ale zde je to nazváno jako Trifolis

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 06 Led 2010 18:24 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
Stačí ti jeden, druhý zbytečně zabírá místo :idea: :mrgreen: .


Nezabírá .... druhý půjde hezky ven do zahrady. Tam přes zimu zmrze a místa zůstane stejně 8) Ale rostlinku ti na jaře rád udělám ... podnoží je dost a materálu na roubování taky.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 08 Led 2010 16:48 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Zujímavý hybrid Temple a ponciru var. Flying Dragon - najmä listy:
http://forums.gardenweb.com/forums/load ... 12615.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 09 Led 2010 18:56 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zajímavý je. Mám za zo, že jsem ho viděl již dříve na stránkách Mičurina Dona - okcitrus. Bylo tam vícero velmi zajímavých (mrazuodolných) novošlechtěných hybridů, ale stránky asi bohužel zanikly, resp. byly nahrazeny redirectem na dříve zmíněný Citsumaquat.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hybridy rodu Citrus, Poncirus, Fortunella, Microcitrus apod.
OdeslatNapsal: 10 Led 2010 10:31 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Z toho TM pri názve Citsumaquat je zrejmé, že si to dal Don
chrániť ako obchodnú značku a patentovať odrodu, takže si z toho sľubuje asi finančný výnos. Striktne píše, že mimo USA nielen rastlinu, ale ani semienka :?: Ak by to vedome pustil mimo USA, nedokázal by
asi platiť patentovú ochranu v celom svete.

Inak udáva, že to prežilo min. 6 Farenhaitov tzn. cca -14,5 stupňa Celzia. A chuť identická s Nagami.

Našiel som na nete zbytky jeho predchádzajúcej stránky, kde sa
pochvalne vyjadroval najmä o svojom kríženci ponderosy a ponciru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kumandarin C6 a lemonquat C2
OdeslatNapsal: 10 Led 2010 22:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
.....Prostě mně ty hybridy kumkvatů zajímají, nově mám křížence C2 a C6 z Itálie, jeden je s mandarinkou, druhý s citroníkem.
Zatím toho o nich moc nevím, snad jen, že jsou z Itálie. Oválný tvar plodů naznačuje jednoho z rodičů - oválný kumquat a barva zase s čím byl kumquat zkřížený.
Oranžová - hybrid kumkvatu a mandariny C6
Žlutá - hybrid kumkvatu s citroníkem - lemonquat C2 :


Přílohy:
lemonquat C2.jpg
lemonquat C2.jpg [ 31.5 KB | Zobrazeno 755 krát ]
kumandarin C6.jpg
kumandarin C6.jpg [ 44.47 KB | Zobrazeno 758 krát ]
kumandarin C6_lemonquat C2.jpg
kumandarin C6_lemonquat C2.jpg [ 72.45 KB | Zobrazeno 817 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 83 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz