CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 25 Říj 2011 19:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Říj 2011 19:16
Příspěvky: 8
Ta Natsumikan vypada moc dobre.Pokud by mel nekdo moznost poslat roub byl bych rad a rad bych zkusil si ji naroubovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 25 Říj 2011 19:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
radoslav napsal:
Tento rok som prvý krát chutnal Yuzu z vlastnéj úrody :D . Dužiny málo, ale šťava výborná :!: niečo ako citrón s mandarinkovou príchuťou :) - do čaju fakt dobré.
:shock: :shock: :shock: Radoslave, ty neštastníku, co jsi to provedl... :cry: :cry: :cry: Dát Yuzu do čaje :shock: :mrgreen: , copak u vás neprodávají čaj :?: :!: Počkej na Ivana, on si to s tebou také vyřídí. Taková škoda, mohli jsme ochutnat Yuzu liquer :lol: . http://www.masumi.co.jp/english/yuzushu/


Přílohy:
Yuzu-liquer_a.jpg
Yuzu-liquer_a.jpg [ 22.92 KB | Zobrazeno 891 krát ]
Yuzu-liquer_c.jpg
Yuzu-liquer_c.jpg [ 35.15 KB | Zobrazeno 866 krát ]
Yuzu-sake_a.jpg
Yuzu-sake_a.jpg [ 100.1 KB | Zobrazeno 889 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 25 Říj 2011 21:01 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Ako výkupné za môj prečin ponúkam čerešňovicu, ktorú sme tento rok pálili prvý-krát (okrem toho sme napálili ešte slivovicu a jabĺčkovicu). Mám totiž zálusk na vrúbel z citrusu taiwanica, ktorý budeš mať od p. Ryšavého - sám by som od neho chcel citrus depressa. Takže sa na jar objavým na Vysočine aj s "výkupným".
PS: a to ešte mám dlh za vrúble pomela od Mazzolu. :!: :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 26 Říj 2011 05:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
radoslav napsal:
<font><font>Ako výkupné ZA Môj prečin ponúkam čerešňovicu, ktorú malých a středních podniků tento rok pálili prvý-krát (okrem Toho sme napálili este slivovicu jabĺčkovicu). </font><font>Mám totiž zálusk na Vrubel z citrusu taiwanica, ktorý budeš mat od p. </font><font>Ryšavého - SAM som chcel od neho citrusových depressa. </font><font>Takže sa na jar objavým na Vysočině aj s "výkupným". </font></font>
<font><font>PS: A este Mám DLH ZA vrúble Pomela od Mazzolu. </font><font>::: Roll:</font></font>
No vida, jak se vyplatilo, že jsem se ozval. Jak se u nás používá jedno přísloví "Líná huba hole neštěstí" . Nevěděl jsem, zda se to říká i na Slovensku, tak jsem začal hledat na netu. Vypadá to, že v různých obměnách se používá na celém světě. Z nějakého fora kopíruji:
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Překlad přísloví
Text dotazu:
Dobrý den, potřeboval bych přeložit přísloví"líná huba, holé neštěstí"nebo, "za zeptání nic nedáš". Rád bych získal překlad v Aj i Nj.

Odpověď:
Dobrý den,
přísloví "Líná huba, holé neštěstí" nebo "Za zeptání nic nedáš", případně další jeho varianty jako např. "Kdo chce co věděti a znáti, musí se na to pilně ptáti", "Lépe se ptáti nežli chybovati", "Otázka není hřích", "Ze slov se clo neplatí", jsou překládány jako:
Anglicky: Nothing is lost for asking - Many things are lost for want of asking - He that nothing questions, nothing learns - The lame tongue gets nothing - There´s no harm in asking - Nothing can be had without the asking.

Německy: Fragen kostet kein Geld - Fragen macht klug - Versuchen schadet nicht.

Nalezli jsme překlad i v dalších jazycích:
Francouzsky: Qui demande, apprend - Qui ne demande rien, n´a rien.
Latinsky: Petere licet.
Samotné spojení "líná huba" bývá v angličtině překládáno jako "sluggish tongue".
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ještě, co se týče C.taiwanica, poslal mně před asi 2 lety E.Protopapadakis z Krtéty semena na podnože. Vysel jsem to, něco ještě asi zůstalo. Ale celkově ty semenáčky nijak zvláště neprosperovaly a já stále zůstávám věren trifoliátě.
Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 26 Lis 2011 09:40 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Môj prvý plod sp. Gruševidnyj sa pomaly vyfarbuje, som zvedavý, či to dokáže až do oranžova - náznaky nástupu oranžovej sú a aká bude chuť. Mne to pripadá ako nejaký kríženec pomaranču a papedy.
Příloha:
sp Grusevidnyj .jpg
sp Grusevidnyj .jpg [ 83.87 KB | Zobrazeno 946 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 27 Lis 2011 19:01 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Ten Gruševidnyj je celkom mňamka :)

Příloha:
grusevidnyj 2s.jpg
grusevidnyj 2s.jpg [ 36.66 KB | Zobrazeno 903 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 27 Lis 2011 19:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já bych to spíš tipoval spíše na nějaký tangor či tangelo. U těch věcí z Ruska ... tam člověk prostě nikdy neví :lol:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 27 Lis 2011 20:09 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Dužina chutí ako pomaranč a membrány, ktoré sú jemnejšie ako na mandarinkách chutia ako grep. A strašne veľa šťávy.
Výsledná chuť, ako pomaranč zmiešaný s grepom.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 28 Lis 2011 03:46 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Takže nejspíš tangor .... i nafotce v řezu je vidět cosi, co bych nazval jako deformovaný pupek, či "druhý plod v plodu" což může být právě z té druhé neznámé komponety při křížení.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 28 Lis 2011 07:10 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Myslím, že najbližšie môže byť P. Broža, ktorý na svojej stránke píše, že by to mohlo byť orangelo tzn. citrus sinensis x citrus paradisi, len tie krídelká na niektorých listoch sú veľké aj na grep, preto som písal, že tam možno je aj nejaká papeda alebo čo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 28 Lis 2011 07:31 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jasně, pochopitelně .. tak. Úplně se mi předtím pomotaly ty názvy, jak jen byl u tan... :oops: .. pardon

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 28 Lis 2011 10:20 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Nevie niekto, aká teplotná odolnosť sa udáva pre Gruševidnyj ? Pýtajú sa na to na US fóre.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 29 Lis 2011 21:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
radoslav napsal:
Nevie niekto, aká teplotná odolnosť sa udáva pre Gruševidnyj ? Pýtajú sa na to na US fóre.
V mých podmínkách vůbec žádný problém, jaký u mně mají citlivé citrusy cedráty či lajmy (vlastně kříženci cedrátů a lajmů, pravý cedrát či lajm u mně nevydrží + obdobně papedy, microcitrusy, apod).

Tozn. odolnost je lehce srovnatelná s pomerančovníkem a grepem. O stupních nemá cenu mluvit, to jsme tady už mockrát probírali. Co to je minimum ? Při čem vydrží mladé výhonky nebo staré dřevo ? Po jak dlouhou expozici na tromto mrazu to má přežít, hodinu ?, den ? , měsíc ? Je přitom zmzlá půda ? A podobných otázech by se dalo napsat mnohem více.
Proto já neuznávám jednoznačná čísla, jako zda vydrží -7 či - 8 st.C.

Zdenek při návštěvě v Provence se od Francouze dozvěděl neuvěřitelně nízké teploty (myslím že mluvil o -15 st.C), které jeho citrusy vydržely bez poškození. Ale jak dlouho to bylo ? Hodinu ? a pak přes den 10 st. ?
Šlo o vitální otužené rostliny ve volné půdě, to všechno má značný vliv.
Proto bych na tom am.foru odpověděl, že snese pár stupnů Celsia pod nulou, asi jako běžný pomerančovník. Víc ať si každý z výše uvedených důvodů odzkouší sám :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 29 Lis 2011 21:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ještě foto hybridu Gruševidnyj, který byl z Ruska dovezen jako grep.


Přílohy:
Grusevidnyj (1).JPG
Grusevidnyj (1).JPG [ 63.61 KB | Zobrazeno 906 krát ]
Grusevidnyj (2).JPG
Grusevidnyj (2).JPG [ 62.53 KB | Zobrazeno 858 krát ]
Grusevidnyj (3).JPG
Grusevidnyj (3).JPG [ 52.33 KB | Zobrazeno 866 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ostatní citrusy
OdeslatNapsal: 29 Lis 2011 22:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petr Broža napsal:
Zdenek při návštěvě v Provence se od Francouze dozvěděl neuvěřitelně nízké teploty (myslím že mluvil o -15 st.C), které jeho citrusy vydržely bez poškození. Ale jak dlouho to bylo ? Hodinu ? a pak přes den 10 st. ?
Šlo o vitální otužené rostliny ve volné půdě, to všechno má značný vliv.
Proto bych na tom am.foru odpověděl, že snese pár stupnů Celsia pod nulou, asi jako běžný pomerančovník. Víc ať si každý z výše uvedených důvodů odzkouší sám :D .


Po zkušenostech z posledních dní se mi velmi změnila má představa či povědomí o mrazové odolnosti. Řečenému bych klidně veřil.
Není vůbec čas na citrusy, ani nic jiného, stavba zimoviště je v nedohledu. Dle litaraturových údajů bych měl mít větší polovinu citrusů zmrzlých, mrtvých. Nemám jediný. Ba co více ... mimo výhonků, které rostly v září, které zlikvidovaly již mrazíky v polovině řína, nezmrzl dokonce ani jediný list z cca 80-ti rostlin , dokonce ani plodům (vybarveným nebo těsně před dozráním) to nijak neublížilo. Teploty jsou u mne navlas stejné jako na stanici ČHMI v Brně-Žabovřeskách (+-0,3C) http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... ms-lnk.htm .... pokud by jste někdo uměl sehnat někde na netu zpětně data z této stanice, byl bych Vám moc vděčný ... např. minulý týden se díky inverzi teplota nedostala pět dní nikdy nad -1,6C.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz