CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 17:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 12 Čer 2010 08:08 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Keďže som ešte nepestoval pomelá, rozhodol som sa vytvoriť fotoseriál o tejto odrode, možno poznatky pomôžu aj iným.
Tento obrázok už som vložil do topicu o pomelách,
takže
29.4.2010 kvet:
Příloha:
Obrázok 005.jpg
Obrázok 005.jpg [ 61.52 KB | Zobrazeno 680 krát ]

12.6.2010 cca mesiac po odkvitnutí, plod priemer 43 mm:
Příloha:
Khao Pan fruit Z.jpg
Khao Pan fruit Z.jpg [ 62.3 KB | Zobrazeno 684 krát ]

Příloha:
Khao Pan Z.jpg
Khao Pan Z.jpg [ 69.05 KB | Zobrazeno 708 krát ]

Citrus Grandis "Khao Pan"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 12 Čer 2010 09:05 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Rado, výborný nápad. Budu pravidelně sledovat a těšit se na další přístěvky dokumentující vývoj rostliny v čase.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 12 Čer 2010 18:13 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Radoslav, nádhera !
Len neviem, či plodením takejto malej rastliny ju neprivedieš do záhuby ! Pomelá, veľkosťou plodov, nepatria zrovna medzi "maloplodé" citrusy :mrgreen: .
Ja, keby som bol vlastníkom takéhoto nádherného citrusu, plod by som určite nemilosrdne vyštipol, a nedovolil by som mu plodiť skôr než za 2 - 3 roky, až keď bude mať veľkú korunu. Po osobných skúsenostiach typu pokus - omyl, keď som takto zničil niekoľko citrusov, sa snažím dodržiavať staré záhradnícke pravidlo: Pri prvom plodení aspoň 50 listov na 1. plod. V ďalších rokoch stačí už len 20 - 30 listov na 1 plod.
Sám som zvedavý, ako ten tvoj pokus dopadne :D . Veľa šťastia ti prajem !
Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 02 Led 2011 14:32 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Keď teploty koncom roka klesli v zimovišti citrusov vplyvom veľkých mrazov k nule, videl som, že to nerobí dobre novým výhonkom a púčikom Khao panu a tak som ho premiestnil do bytu. Plod už žltol a okolo neho sa šírila nádherná vôňa, tak som neodolal a odtrhol som ho.
Příloha:
kao 1.jpg
kao 1.jpg [ 62.73 KB | Zobrazeno 700 krát ]

Ako sa ukázalo nebol ešte úplne zrelý - dužina mala zelenkavú farbu, ale i tak veľmi chutný - na budúce budem musieť byť trpezlivejší.
Takže od kvitnutia - koniec apríla, po zber - december, prešlo 8 mesiacov, čo nie je zlé a keďže momentálne znova kvitne, ak by udržal plody znamenalo by to, že budú dozrievať v auguste, čím by bolo možné dosiahnuť max. kvalitu plodu v našich podmienkach - uvidíme.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 02 Led 2011 14:49 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Rado blahoželám, parádny kúsok !
Keďže tam vidím pomerne veľa semien, tak mám otázku: kvet si opelil ?
Škoda, že si sem nedal foto celej rastliny, rád by som vedel, či všetka sila išla do plodu, alebo aj niečo išlo do rastu ( foto z 12.6. ) ?
Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 03 Led 2011 11:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jen zírám ... a taky gratuluji. Parádní výsledek :wink: , který jsem nečekal.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 03 Led 2011 20:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Črc 2009 17:19
Příspěvky: 27
Bydliště: Slovensko-SC
Taktiež gratulujem !
Škoda,že si nedal aktuálne foto rastliny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 28 Čer 2011 20:15 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Příloha:
khao l.jpg
khao l.jpg [ 86.86 KB | Zobrazeno 732 krát ]

Khao Pan pochádza z Thajska a miestny názov je: ขาวแป้น - číta sa to "Khāw pæn", z čoho si cudzinci urobili názov Khao Pan. V thajčine názov znamená "biele guľaté sploštené".
Čínannia tejto odrode hovoria: 盤谷文旦 - Bangkog wendan, čiže pomelo z Bangkoku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 28 Čer 2011 20:25 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
ticho závidím :roll: ... ak by sa dalo tak by som na jar rád odkúpil štep Khao panu aj Goliatha... šlo by to?
Martin

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 29 Čer 2011 21:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Paráda ... ale z jiného soudku - mne vždy na fotkách od Radoslava fascinuje to, v jak velkých nádobách je chopen rostliny pěstovat. Při těch poměrech by u mne byly nejspíše všechny citrusy nejpozději do třech měsíců KO. Nechápu (... i kdy již o tom bylo dříve psáno, fascinovat mne to prostě nepřestává)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 30 Čer 2011 06:17 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Musím přiznat, že jsem poněkud zmaten. Vždy jsem se domníval že Khao Pan je odrůda šedoku (Citrus grandis). Jak si ovšem prohlížím Radoslavovy obrázky, téměř ničím se rostlina nepodobá mému šedoku, který jsem kupoval na ITSZ. Jediné v čem se snad neliší, jsou květy. Tato odrůda nemá křídlaté řapíky? Nebo jsem je jen na fotce nepostřehl? Rovněž můj šedok má letorosty značně ojíněné, což tento také nemá. Moc děkuji odborníkům za objasnění, jak se věci kolem šedoků mají. Rovněž bych se rád zeptal Šneka, proč myslí, že ten květináč je nevhodný? Také používám na pěstování podobné nádoby, možná je to tedy chyba.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 30 Čer 2011 06:51 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Toto je zaručene citrus grandis, "křídlaté řapíky" má na listoch, ktoré vyrástli v Taliansku :D , listy, ktoré vyrástli u mňa už tak výrazné krídla nemajú - preto vždy varujem pred určovaním rastlín podľa vonkajších znakov v našich podmienkach. U citrusov som to už videl veľakrát, že sa im znaky výrazne menia v závislosti na pestovateľských podmienkách. Čo sa týka ochlpenia vetvičiek - tak možno to na fotkách nevidno, ale vetvičky sú husto ochlpené a to aj staršie drevo pokiaľ je zelené, nie len jednoročné výhonky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 30 Čer 2011 09:40 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
V žádném případě nezpochybňuji vaši druhovou determinaci. Jen mě zaráží, jak velké rozdíly mohou být u rostlin jednoho druhu. Všiml jsem si, že na jednom listu na fotce, je jeden řapík křídlatý. Zbytek ovšem zjevně vůbec. Je to opravdu fascinující, že po změně klimatu rostlina tvoří jiné listy. Já na svém šedoku naopak pozoruji, že řapíková křídla se neustále s přibývajícím věkem zvětšují. Letos mi bohužel trochu omrzl. Jak vám ale roste? Mě nijak zvlášť růst nechce. Možná to bude i podnoží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 30 Čer 2011 10:06 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Prešiel som si na nete fotky pomel v Thajsku a aj tam je to tak, že niekedy sú výrazné krídelká a niekedy žiadne - a na tom istom strome. Pomelo má ale veľmi typický, povedal by som až necitrusový list, podľa ktorého sa ja orientujem - je oveľa hrubší ako listy ostatných citrusov s výrazným rozdielom farby medzi vrchnou a spodnou časťou, kožovitý -skôr pripomínajúci difenbachiu :D alebo niečo podobné, s oblým koncom. Vetvičky silno ochlpené ako pokryté zamatom.
Moje pomelá pochádzajú od Tintoriho a rastú naozaj dobre - rovnako ako všetky rastliny, ktoré mám od Tintoriho - či je to podnožou - asi bigarádia alebo tým, že "detstvo" :D prežili v Taliansku, alebo tou konskou dávkou pomaly rozpustného hnojiva, ktoré u Tintoriho pridávajú do kvetináčov neviem.
Ale keď som bol u Tintoriho v množiarni vyzeralo to tam naozaj zvláštne,
nedávno vrúblované rastliny boli len takí malí chcípačikovia, že by ste neverili, že vôbec prežijú, ku každému viedla hadička kvapkovej závlahy a o kúsok ďalej už boli o niečo staršie rastliny a to pôsobilo až neuveriteľne - aké perfektné a veľké rastliny môžu byť v maličkých kvetináčoch. Inak čo sa týka hnojenia, musia tomu riadne vytínať, pretože v hesperídiu nech to bol citrón, či mandarínka alebo hocičo iné veľkosť plodov bola taká, že aj bežné pomelo sa môže schovať.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Grandis "Khao Pan"
OdeslatNapsal: 30 Čer 2011 13:31 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak jak je správně psáno ... při identifikaci se nelze spoléhat pouze za jeden, byť hodně výrazný a dominantní znak. Podmínky mohou udělat své. Mnohdy jsou patrné rozdíly na stejné rostlině rok od roku. Při identifikaci je vždy třeba posuzovat rostlinu jako celek.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz