CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 14:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kaktus
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 17:53 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Říj 2006 21:08
Příspěvky: 100
Bydliště: Bratislava
Chcem sa s vami podeliť o záber ktorý som dnes spravil po tom čo mi rano po niekoľkých rokoch rozkvitol kaktus... :wink:


Přílohy:
100_1632_1.JPG
100_1632_1.JPG [ 58.42 KB | Zobrazeno 668 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaktus
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 18:20 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Je to fakt pecka. Kaktusy mají své kouzlo. Já pěstuji jen několik plodonosných druhů. Nyní mi padl do oka Cereus peruvianus. Plody má podobné Hylocereusům a údajně není problém s pěstováním v našich podmínkách ani přivedení ke květu. Jsou však cizosprašné. Vzhledem k tomu, že není až tak snadné ho získat v přírodní formě, navštívil jsem stránky kolegů kaktusářů, kde se mi podařilo kápnout na pána, co je používá jako podnože. Trochu jsem se s nimi dal do řeči a slíbil, že mi kaktusy prodá. Když jsem mu však napsal, že mi stačí dva nepříbuzní jedinci, již se neozval. Zřejmě jsou zvyklí na jiné cifry. Každopádně jsem se na těchto stránkách pokochal půvabem Amerických pouští a připomněl si období mého dospívání, kdy jsem se kaktusům rovněž věnoval. Ani nevím, proč jsem postupně přestal. No uvidíme, možná že se Cereusu ještě dočkám a opět mě chytne kaktusová vášeň. Má to tu výhodu, že nezaberou tolik místa jako citrusy. Ovšem musím uznat, že ty citrusy a ostatní plodonosné rostliny, které pěstuji, jsou asi mnohem záživnější, dovedou se vám sladce odměnit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaktus
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 19:06 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Nikdy som sa o Cereus nezaujímal, ale keď som teraz ťukol na web je tam odkazov viac než dosť. Napr. semienka http://www.herbalistics.com.au/shop/pro ... aupeplryaj
25 semien za cca 4 AUD.
Alebo na stránke botanickej záhrady v Brne zmienka o tom, že tam pestujú veľké exempláre:
http://www.sci.muni.cz/bot_zahr/skleniky.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaktus
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 19:49 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Odkazů je skutečně hodně. Jedná se o jeden z nejběžnějších sloupových kaktusů vůbec. Zároveň o vysoce využívanou podnož. Ovšem připadá mi, že ze sbírek kaktusářů nějak vymizel. Zřejmě právě pro jeho všednost. To je poměrně častý jev i v akvaristice. Některá ryba je tak běžná a levná, zahltí trh, až přestane akvaristy zajímat a náhle z chovů zcela vymizí, až se stane vzácnou. Zřejmě i kaktusy podléhají módním trendům. Běžně dostupná je jeho forma C.peruvianus monstrosa. Jedná se rovněž o plodného mutanta, avšak mně se nelíbí. TUR odtud z fóra mi posílal foto ohromného jedince z botanické zahrady myslím z Olomouce. Nutno říct že byl obtěžkán plody. Plody jsou údajně chutnější než plody Hylocereusů. Rovněž pěstování tohoto druhu bude snadnější, lze ho z mých dřívějších zkušeností srovnat s opuncií (Opuntia ficus-indica). Dříve jsem tento druh měl. Poté nějak nebyl čas díky studiím atd. a o sbírku pečovala má babička. Spousta kaktusů jí ještě zbyla, je tedy možné, že i tento mezi nimi stále živoří. Ovšem spolu s kaktusy má pramáti vlastní i překrásnou sbírku puklic a červců, tak bych si nerad tento chov přenesl k sobě domů. Tento Cereus lze pěstovat i při chladném zimování, na rozdíl od Hylocereusů, tedy klidně i v citrusovém skleníku (na některých středomořských ostrovech se jedná o invazní druh). Rovněž při větších rozměrech není problém přivést ke květu, což se mi ještě ani u jednoho Hylocereusu nepodařilo. Kvete rovněž v noci. Pokud člověk tento druh viděl, snadno ho pozná, je krásně modře ojíněn. Jsem si jist, že bude k mání za dvacku někde u stánku, kde starej děda prodává kolekce různých druhů. Bohužel nemám času nazbyt, tak nezbývá než shánět po internetu, kde zkrátka v přírodní formě není. Z ciziny se rozhodně objednávat takto běžný druh nevyplatí. Každý rok v září je v Sokolově výstava kaktusů a byl by v tom čert, abych si ho tam do stovky nesehnal. Je zajímavé, že nám pěstitelům exotických plodonosných rostlin tento druh sbírky zatím neobsadil, přesto že je po všech stránkách perspektivní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaktus
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 23:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2011 22:34
Příspěvky: 97
Bydliště: trenčín
nadherny kvet co je to zac?

_________________
Dominik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaktus
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2011 11:30 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 18 Led 2008 14:59
Příspěvky: 90
Bydliště: Brno
Podle mého názoru nějaký druh z rodu Echinopsis. Vzhledem k tomu, že mezi lidmi se vyskytuje mnoho hybridů, netroufám si určit druh.Zajímavé je na těchto rostlinách, že některé druhy mají voňavé květy.
Jirka Trávníček


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaktus
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 19:09 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Říj 2006 21:08
Příspěvky: 100
Bydliště: Bratislava
jirkatravnicek napsal:
Podle mého názoru nějaký druh z rodu Echinopsis. Vzhledem k tomu, že mezi lidmi se vyskytuje mnoho hybridů, netroufám si určit druh.Zajímavé je na těchto rostlinách, že některé druhy mají voňavé květy.
Jirka Trávníček


Jirka aj tento príjemne voňal ale velmi krátko lebo po dvoch dňoch už bolo po kvete :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kaktus
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 18:16 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Tak dnes mi pán Cereus peruvianus odeslal. Mám dokonce potvrzeno, že se jedná 100% o dva geneticky odlišné jedince. Tak snad se dočkám i plodů. Cena je více než symbolická. 80.kč za oba.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz