CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 14:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fortunella obovata neboli Fukushu kumquat
OdeslatNapsal: 23 Lis 2005 22:17 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 25 Kvě 2003 12:59
Příspěvky: 47
Bydliště: Třebíč
Rostlina pochází z Portugalska(podle kytkovýho pasu - teď neznám ten sprostej cizí název):D u nás letos koupená, nechal jsem jen jeden plod, abych ji nezahubil, ale příští rok dostane na frak :lol: .
Obrázek
Obrázek

_________________
Jedla


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Lis 2005 23:19 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Obrázek
Toto by měla být podle cedulky taky fortunela obovata ( fukushu kumkvat), ale nevím, nevím - mám ji od léta a tak musím počkat, co se z toho vyvrbí :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Lis 2005 07:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
irab napsal:

Toto by měla být podle cedulky taky fortunela obovata ( fukushu kumkvat), ale nevím, nevím - mám ji od léta a tak musím počkat, co se z toho vyvrbí :roll:

Z té jedné fotky se dá říci, že to odpovídá. :) Tento kumkvat je dostatečně typický květem, tvarem dozrálých plodů a především tvarem a hustotou olistění , takže při dlouhodobém pozorování se dá spolehlivě určit :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Lis 2005 13:07 
A co ty první dvě foto od uživatele Jedla
Fortunela obovata od Irab je jasná i potvrzena od Petra,ale ty první dvě foto jsou podle mně Fortunela Margarita,podle těch hodně podlouhlých plodů.Doma ji nemám,ale sháním ji a v zahradnictví Kruh mají nádherné velké exempláře.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Lis 2005 19:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Lemon napsal:
A co ty první dvě foto od uživatele Jedla
Fortunela obovata od Irab je jasná i potvrzena od Petra,ale ty první dvě foto jsou podle mně Fortunela Margarita,podle těch hodně podlouhlých plodů.Doma ji nemám,ale sháním ji a v zahradnictví Kruh mají nádherné velké exempláře.

F.obovata od Irab nepovažuji za úplně jasnou :( , chtělo by to starší plody a detaily listů. :!:
Ano, ty plody od Jedly jsou celkem odpovídající oválné kumkvaty :) (Ovale či Nagami kumquat - F.margarita). Ovšem ty listy na druhém snímku nejsou tak typické, ale je to focené ze špatného úhlu :( , takže závěr se z toho nedá udělat. F.margarita má více užší a delší listy a především vypadají tak trochu zvlněné, já je nazývám jako "kávovníkové" :lol: . To zvlnění je patrné i na některých jejích hybridech, např. lemonquat.
Podobně oválné plody má i např. hybrid tohoto kumkvatu s klementinkou (KuCle), ale ty bývají větší a v listech je vidět C.clementina.
Znovu je třeba připomenout, že citrusy v našich nepřirozených podmínkách se mohou odlišovat od svých originálů. :!: Ale pokud určitou typickou odrůdu (není jich mnoho) pozoruji delší dobu a mohu srovnávat s jinými rostlinamy téže odrůdy, tak se dá závěr udělat.
:D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Lis 2005 21:42 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Petr Broža napsal:
F.obovata od Irab nepovažuji za úplně jasnou :( , chtělo by to starší plody a detaily listů. :!:

Obrázek
Obrázek
Ten starší plod je celkem mrňavý chudáček ( mladší brášci už jsou kulatější a větší :lol: ), ale po ochutnání nebyl vůbec kyselý, narozdíl od kumkvátu z obchodu, který byl uvnitř dost kyselý.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Lis 2005 21:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
irab napsal:
Ten starší plod je celkem mrňavý chudáček ( mladší brášci už jsou kulatější a větší :lol: ), ale po ochutnání nebyl vůbec kyselý, narozdíl od kumkvátu z obchodu, který byl uvnitř dost kyselý.

Listy jakžtakž upřesňují tento kumkvat a ty mrňavé plůdky tam mívám občas také, ale ty větší a velké naznačují své rodiče. Dle některých zdrojů se totiž předpokládá, že tento kumkvat vznikl zkřížením kulatého kumkvatu (F.japonica) s oválným (F.margarita), stejně jako F.crassifolia-Meiwa kumquat..
Často jej symbolizuje propadlý důlek na špičce plodu a také je citlivý na houb.chorobu Phytophora - to mohu potvrdit. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Lis 2005 22:50 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Petr Broža napsal:
Často jej symbolizuje propadlý důlek na špičce plodu a také je citlivý na houb.chorobu Phytophora - to mohu potvrdit. :cry:

Dík za upozornění - dám na něj bacha :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Pro 2005 22:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pokud jsem měla na svém koupeném fukusha kumkvatu ještě ty kumkvaty :wink: a ne citróny z podnože, byly moje plody jako malé hruštičky s propadlinou v místě čnělky. :lol: Takhle husté olistění a sevřenou korunu jako na rostlině od Irab měly v Hornbachu i kalamondiny... :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fortunella obovata
OdeslatNapsal: 17 Pro 2005 23:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Našel jsem docela typickou fotku svého kumkvatu F.obovata, ale olistění bývá hustší.

Obrázek :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Pro 2005 22:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Iva Hažmuková napsal:
Takhle husté olistění a sevřenou korunu jako na rostlině od Irab měly v Hornbachu i kalamondiny... :P

Jo, jo, taky jsem je tam v létě viděla, podezřívám je, že používají na rostliny nějaké růstové stimulátory, protože je jedna kytka jako druhá a dost dlouho trvá, než začne růst :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Led 2006 22:42 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Petr Broža napsal:
Listy jakžtakž upřesňují tento kumkvat a ty mrňavé plůdky tam mívám občas také, ale ty větší a velké naznačují své rodiče. Dle některých zdrojů se totiž předpokládá, že tento kumkvat vznikl zkřížením kulatého kumkvatu (F.japonica) s oválným (F.margarita), stejně jako F.crassifolia-Meiwa kumquat..
Často jej symbolizuje propadlý důlek na špičce plodu a také je citlivý na houb.chorobu Phytophora - to mohu potvrdit. :cry:

Tak ten můj má na kulatých plodech propadlé důlky :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Led 2006 18:31 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Tak i já musím ozkoušet vkládání fotek.Všichni se tady předháníte v ukázkách svých rostlin,tak tady je také jeden kumkvat a dvě naroubovaná mláďata.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Led 2006 15:46 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Moje Fortunela obovata, koupená v létě v Baumaxu. Zatím takovej mrzáček, ale má se čile k světu :)
Obrázek

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2006 19:02 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 25 Kvě 2003 12:59
Příspěvky: 47
Bydliště: Třebíč
Nějaké letošní fotky:

Obrázek

Obrázek

_________________
Jedla


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 72 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz