CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 23:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:06 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
šnek napsal:
Jak píše Petr. Více jim chutná cokoiv jiného, ale pokud není nic lepšího na výběr ....... :-)


Tak k veci Sneku zlaty :lol: Túto jar som kupil od jedného pána podnože poncirusov. Garantoval mi po telefone, že su zdravé, že im nič nieje. Teda kedže som ho poznal ako citrusára, aj ked nepriamo, lebo som ho v živote nevidel a po hlase bol dost presvedčivý a sympatický, tak som od toihto čerta dane poncirusy kúpil, konkrétne 120 kusov. Vravel, že nemajú ani puklice, lebo prešli mínus 9 st. C mrazom, :| tak som mu dôveroval a nechal som si ich poslat na dobierku. Ale aké poncirusy mi dosli, čo myslíš :?: Každý bol napadnutý puklicou / aspon viem, aký vedia byt slováci klamáry, len aby zarobyli/ :x . Tak som vzal Basudin a vsetky som postriekal. Striekal som každé 4 dni, postrek som opakoval spolu 4 krát, potom ešte pre istotu 2x každé dva dni APPLAUD 25 VP, ktorý je presne určený na puklice a savých škodcov iného druhu.. Po jednom mesiaci som tieto 40 korunové biedaky začal vrúblovat / aj za tu cenu som začal,aj ked boli na vrúblovanie ešte dost mizerné, čo sa týka hrúbky kmienika- 3 až 4 mm./, nemal som na výber, lebo som mal od Zdenka velmi kvalitné čerstvé vrúble, a nemal som ich do čoho pichnút, iné podnože som nemal. Len vdaka Zdenkovým kvalitným vrúblom sa štepenie podarilo a všetko sa ujalo na biedakoch na 100%. :P
Ale čo potom :idea: Nejaká tá puklica musela prežit a po ujatí a vyrašení všetkých novoštepencov, ked som ich poodokrýval, našiel som asi tri puklice na ciutrusoch. :?
Tak som to len poomýval, spolu 120 kusov- mal som čo robit. :x
Potom som išiel na dovolenku- pisal sa mesiac júl, a ked soim sa vrátil / po dvoch týždnoch/ napadnuté boli už všetky citrusy. A neboli to len Calamondiny Sneku. :| Bolo to spolu ako som povedal 120 rastlin- spolu 50 /citujem pätdesiat/ odrod citrusov, tapadnuté bolo všetko bez rozdielu :!:

A mám rátat investície :?: Do podnoží som spolu vsadil 4800 sk, radšej ani nespomínam jeho meno, však mu to Pán Boh zráta :!: a ja od neho už nič nekúpim. Ešte aj tak budú tieto citrusy dlho rást, lebo tie podnože boli tak mizerné po stránke kvality, ich priemerná výška každej rastliny bola 15 cm, a to mi do telefonu klamal, že vraj sú schopné štepenia. :x

Ale spät k téme. Ked som sa vrátil z dovolenky, všetky vravím všetky odrody týchto mladých prdítkov som poumýval v mydlovej vode a striekal znova insekticídom. O ten som požiadal Zdenka, meno prípravku som zabudol, dost bol populárny toho roku v Cechách, /ešte že sú taký poctivý ludia, ako Zdenek, už dos mi pomohol/, postrek som opakoval v kombinácií dalšieho prípravku kúpeného v Záhradníctve, tak až potom to snád pomohlo. Od tej katastrofy prešlo tri mesiace a zatial sa ani jedna puklica neobjavila :lol: ale Sneku, do tej doby boli všda, vieš ? :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ivane ... já s tebou souhlasím.
Asi jsem to napsal jen moc obecně a bylo to pochopeno malinko jinak. Vůbec jsem nemluvil o puklicích. Proto nyní píši zcela konkrétně co jem chtěl sdělit :

SVILUŠKÁM chutná více cokoiv jiného než KALAMONDIN, třeba jakékoliv citróníky, ale pokud není nic lepšího na výběr, tak potom samozřejmně nepohrdnou ani kalamondinem.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 19:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Je to tak, svilušky jsou vybíravé-jdou hlavně na mladé výhony a specifické odrůdy, kdežto puklice napadnou všechno, včetně starých větví. Nevím, co jim na tom chutná, to je nějaká pedofilie naopak :roll: , určitě to más svůj odborný název :idea: .
Ivane, já jsem kdysi úspěšně vyřešil puklice ve skleníku dýmovnicí Actelic. Ale je to na velké množství prostoru a už se k nám prý z UK nevozí. Nahrazuje se českou dýmovnící Ultimate. Ale s tou jsem měl problémy, zapalovala se obyčejnou vánoční prskavkou a nějak to nefungovalo :cry: :cry:
Ten actelic ve vzduchu byl znám jako účinný proti puklicím, býval ( nebo ještě je :?: ) v prodeji spray Actelic a ten staří pěstitelé používali tím způsobem, že rostliny uzavřelí do nějakého
igelitového pytle-minifoliovniku a na stěny, podlahu nastříkali Actelic. ne na listy :!: Spray by je popálil :!: Sám jsem to nezkoušel, pouze jsem kdysi používal tekutý postřik Actelic v kombinaci Pirimorem na mšice na paprikách ve foliovníku - a fungovalo to stoprocentně :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 19:36 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Presne tak Petre, co sa týka uzavretia rastliny do igelitového vrecka. Pri tej druhej katastrofe, po napadnutí puklicami som tiež citrusy postriekal a všetky som ich popchal do priesvitného velkého igelitového vreca. Len som ho odstránil len po dvavástich hodinách po každom postreku. Asi toto prikrytie citrusov vrecom pomohlo najviac, puklice sa tam doslova udusili. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 19:39 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
A ešte tolko, Aktelic som ešte neodskúšal, dúfam, že to ani nebude treba a Pirimor poznám, ten sme skúšali v práci v skleníku na mšice, ten ale nezabral. Asi trebalo vyskúšat postrek kombinovat............ :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 19:43 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
O tom Actelicu taktéž vím, dokonce jsem si ho i kdysi koupil .... lež prakticky jsem to nikdy nezkoušel ... nebyl důvod. Všechny škůdce u mne spolehlivě likviduji marazem :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 23:03 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ivan, tak to Ti teda nezavidim takuto skusenost s "pestovatelom" aj s puklicami. Tiez s nimi bojujem, ale az takto daleko to zatial nedoslo. Mozno prave preto, ze viem, ako to moze dopadnut, tak som ich neustale obzeral a cistil.
Pozor, ten Pirimor, ktory teraz dostat kupit v praskovej forme a si ho rozpustis vo vode, tak ten je absolutne neucinny!! Nenahradi ho ten stary dobry Pirimor, ktory sa este pred 13 rokmi dal kupit ako sprej v tlakovej nadobke. A okrem toho, vosky/msice zacinaju byt na Pirimor rezistentne...
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 29 Říj 2007 06:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
....
Pozor, ten Pirimor, ktory teraz dostat kupit v praskovej forme a si ho rozpustis vo vode, tak ten je absolutne neucinny!! Nenahradi ho ten stary dobry Pirimor, ktory sa este pred 13 rokmi dal kupit ako sprej v tlakovej nadobke. A okrem toho, vosky/msice zacinaju byt na Pirimor rezistentne...
Kam

Naprosto souhlasim, ze ten dnesni Pirimor je na vosky/msice neucinny. On už tenkrat ten modry prasek, pri vicenasobnem pouziti ve stejném roce na konci sezony nezabral :( , proto jsem ho náhodne zacal misit s Actelicem a to platilo.
Nahodně proto, ze jsem mel Actelicu 2 litry :!: Za flašku moravske slivovice mně ho tehdy v Praze nechali pracovníci deratizační firmy, včetně několika Actel.dýmovnic :D . Navíc jsem se jich ptal na nazor, strikat puklice redenou mocuvkou :roll: (z jimky hoveziho dobytka), jak to radil p.Urban-pry se to pouzivalo s velkym uspechem na puklici svestkovou :roll: :idea: :?: . Jejich vedouci to z hygienickych duvodu razem odmitl a radeji mne dal ty 2 litry Actelicu :D .
Ja jsem nikdy nenasel odvahu tu mocuvku vyzkouset :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 29 Říj 2007 07:03 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Nevím co je lepší,Actelit je vojenská bojová látka i když značně zředěná.Proto taky má takové účinky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 03 Zář 2011 17:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
trochu ouivim tuto temu prikladam moj kalamondin


Přílohy:
calamondin.jpg
calamondin.jpg [ 60.47 KB | Zobrazeno 747 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalamondin - Citrus madurensis
OdeslatNapsal: 03 Zář 2011 17:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
trochu je fotka osvetlena tak to moze pripominat chlorozu ktoru nema


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz