CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 20 Dub 2024 11:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrus limonia(rangpur)
OdeslatNapsal: 24 Lis 2005 15:02 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Dovolím si pochlubit i já svými miláčky v bytových podmínkách (bez přezimování)
Nejdříve Rangpur :
Obrázek

A zde Kalamondin :
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Pro 2005 22:51 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Retrixi, můžu se zeptat odkud máš ten rangpur a jak se ti daří ho pěstovat? Já mám jeden z Kruhu už několik let a co v létě vyroste, v zimě opadá a zaschne :evil: a proto vypadá pořád stejně ( bídně). Teď má chladné zimování se světlem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Pro 2005 11:23 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Rangpur mám z Univerzity zemědělské v Praze. Tvrdili mně, že je na pěstování nenáročný a roste a plodí dobře v bytových podmínkách, což je v rozporu s tím, jak se chová u tebe, nevím, neumím to posoudit. Tenhle můj rangpur je řízek (mám je raději (i ty masové samozřejmě), než na podnožích, protože doma všechny rostliny, které mám na podnoži nic nedělají, ale řízky kvetou a plodí od různých druhů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Pro 2005 23:15 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
To irab
Můj Rangpur mám také z Kruhu.Zkouším ho letos zimovat v teple na okně a vede se mu pomalu lépe jak v létě,zrovna kvete a stále roste podobně jako kalamondin.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 09:14 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
retrix: Rangpur fááákt pěknej


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 10:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Přikládám obrázek, jak se rangpur za 3 týdny vybarvil. Jsem zvědavý na jeho chuť.. Měla by být citronově kyselá, do čaje nebo do mrkvičky s jablky potom ideální.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 21:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
retrix napsal:
Rangpur mám z Univerzity zemědělské v Praze. Tvrdili mně, že je na pěstování nenáročný a roste a plodí dobře v bytových podmínkách, což je v rozporu s tím, jak se chová u tebe, nevím, neumím to posoudit. Tenhle můj rangpur je řízek (mám je raději (i ty masové samozřejmě), než na podnožích, protože doma všechny rostliny, které mám na podnoži nic nedělají, ale řízky kvetou a plodí od různých druhů.

Souhlasím, Citrus limonia s u nás dostupnými formami:
-oranžovoplodý Rangpur,
-žlutoplodý Kantonský citroník (v příznivějším roce mně plody chytali nádech do oranžova a jsou větší :!: )
-a blízký lemandarin Otaheite (tmavě oranžové plody)
patří spolu s kalamondinem k nejvhodnějším odrůdám pro pěstování u nás :idea:
A s tím masovým řízkem souhlasím hned dvakrát :lol: :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 22:28 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Tak já vám teda představím mojeho chcípáka :oops: , až na dva shodil opět všechny listy :cry: , ale vypadá, že obráží, tak jsem ho dala do tepla, 10° mu viditelně neudělalo dobře...
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citrus limonia
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 22:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Tak já zas pošlu svoje, jinak ještě info - uvádí se , že brzy plodí jako semenáč :idea: , tak by to mohl někdo trpělivý zkusit vysét :lol:
Rangpur 2x:
Obrázek
Obrázek

Kantonský a Otaheite vložím jindy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Pro 2005 11:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Petře, já semínka vyseji, až Rangpur zkonzumuji. Vysévám většinu semen z citrusů, teda ne těch z obchodů, ale z mých rostlin. Někdy v dubnu jsem vyjímečně vysel semínka citronu Fino(Primofiori) z Itálie. Rostlinky, které vyrašily rostly nic moc, ale jedna z nich byla vyjímečná a ta rostla jak ďábel. Už ted je velká , jako ten kalamondin zde na obrázku, tak jsem zvědavý jestli za pár let převezme vlastnosti původního citronu a nějaké vyrostou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.limonia - Kanton lemon
OdeslatNapsal: 17 Pro 2005 23:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Souhlasím, Citrus limonia s u nás dostupnými formami:
-oranžovoplodý Rangpur,
-žlutoplodý Kantonský citroník (v příznivějším roce mně plody chytali nádech do oranžova a jsou větší :!: )
-a blízký lemandarin Otaheite (tmavě oranžové plody)
patří spolu s kalamondinem k nejvhodnějším odrůdám pro pěstování u nás :idea: :lol: :!:

Dnes přidávám Kantonský citroník:

Obrázek

Obrázek


Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.limonia - Kanton lemon
OdeslatNapsal: 17 Pro 2005 23:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ještě přidávám plody po dvou letech na rostlině. Po zimním vybarvení na jaře opět částečně zezelenají a rostou dál. Pak opět sežloutnou

Obrázek :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lemandarin Otaheite
OdeslatNapsal: 18 Pro 2005 22:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Souhlasím, Citrus limonia s u nás dostupnými formami:
-oranžovoplodý Rangpur,
-žlutoplodý Kantonský citroník (v příznivějším roce mně plody chytali nádech do oranžova a jsou větší :!: )
-a blízký lemandarin Otaheite (tmavě oranžové plody)
patří spolu s kalamondinem k nejvhodnějším odrůdám pro pěstování u nás :idea:

Dnes přidávám třetí z vyjmenovaných odrůd - lemandarin (kříženec citroníku a mandariny) Otaheite :) . Jeho původ je trochu tajuplnější, byl označován jako C. otaitensis Risso & Poit. (syn. C. taitensis Risso) s názvy Otaheite Rangpur, "miniature orange" či "Pinocio orange" apod. Ale pro nás je důležitější, že na rozdíl od Rangpuru a Kanton-lemonu je tato forma bezkyseliná :) :!: s fádní chutí. U nás je dlouho rošířený, mj. se dostal k jednomu zahradníkovi poblíž Plzně po 2.svět.válce se zásilkou objednaných květin (dle K.Urbana). Moji rostlinu jsem měl od p.Kotoučka z Velkého Meziříčí, který ji okolo r.1968 získal jako v obálce zaslaný řízek z franc.botanické zahrady v Marsej pod názvem : mandarine Vavoin.
Až v době internetu jsem si ověřil, že Vavoin je jedním ze synonym pro Otaheite. :lol:
Na rozdíl od Rangpuru a Kanton-lemonu je citlivější na chlad a mně po velkem zaplození (viz níže) nepřežil zimu :( :cry: .

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Pro 2005 21:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Souhlasím, Citrus limonia s u nás dostupnými formami:
-oranžovoplodý Rangpur,
-žlutoplodý Kantonský citroník (v příznivějším roce mně plody chytali nádech do oranžova a jsou větší :!: )
-a blízký lemandarin Otaheite (tmavě oranžové plody)
patří spolu s kalamondinem k nejvhodnějším odrůdám pro pěstování u nás :idea:
A s tím masovým řízkem souhlasím hned dvakrát :lol: :!:

Nyní vkládám poslední :( z jmenovaných odrůd - kalamondin. U nás jsou dostupné čtyři formy :) - klasická zelená odrůda a jeho panašovaná forma, dále méně výrazně panašovaná forma (mám pouze malou rostlinku :( - proto nemám foto) a poslední je přírodní hybrid-česká odrůda, která vznikla u pana Dobeše v Drysicích - tzv. Drysický kalamondin. Mám opět pouze malou rostlinu :( , proto přikládám foto z nedávné návštěvy přítele J.K. z Žebětína :lol: .

Obrázek

Obrázek

Obrázek

panašovaný:

Obrázek

Drysický kalamondin:

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 10:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 22 Lis 2005 16:29
Příspěvky: 54
Bydliště: Brno
Posílám foto mého kyselého, nebo rangpurského lajmu, sám nevím. Měl jsem ho zimovat při 10 st.C. Potom začala teplota venku klesat a v zimovací místnosti se dostala rtuť teploměru až na 5 st. a z rostliny začaly padat listy. Tak jsem si řekl, že je tady na ni moc chladno a přenesl jsem ji domů na okno, kde je asi 20-22 st.C. Listy přestaly padat a během čtrnácti dní se na ní objevily poupata. Tak doufám, že to není moc brzy a neuhyne mně vyčerpáním. Ve nku ještě není tolik světla, kolik by potřebovala. Taky mám na ní pokroucené listy a nevím od čeho. Škůdce jsem nenašel, nepřelévám, spíš suším.

[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img301.imageshack.us/img301/6987/10007081iu


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz