CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 12:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 299 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: trifoliata
OdeslatNapsal: 03 Črc 2007 17:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Sneku, :D tak to by som musel o tom nieco vediet, vo Vysokych Tatrach v nejakej doline niekolko stovak trifoliat. Nie som si isty, ci by prezili podtatranske zimy, ale vsetko je mozne, skusit som to chcel, mal som na tento experiment asi 40 trifoliat semenacikov a chcel som ich vysadit okolo cyklistickeho chodnika medzi PP a Svitom. Nakoniec z toho vzislo a zobral som si ich do Brna. Teraz robia radost Zdenkovi, ozaj Zdenku, ako sa im dari? :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliata
OdeslatNapsal: 03 Črc 2007 19:41 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Kamco napsal:
Sneku, :D tak to by som musel o tom nieco vediet, vo Vysokych Tatrach v nejakej doline niekolko stovak trifoliat. Nie som si isty, ci by prezili podtatranske zimy, ale vsetko je mozne, skusit som to chcel, mal som na tento experiment asi 40 trifoliat semenacikov a chcel som ich vysadit okolo cyklistickeho chodnika medzi PP a Svitom. Nakoniec z toho vzislo a zobral som si ich do Brna. Teraz robia radost Zdenkovi, ozaj Zdenku, ako sa im dari? :wink:
Kam

trifoliáty se pěkně přijaly, nejvyší mají přes 40cm a brzy je budu roubovat :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliata
OdeslatNapsal: 03 Črc 2007 20:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Kamco napsal:
Sneku, :D tak to by som musel o tom nieco vediet, vo Vysokych Tatrach v nejakej doline niekolko stovak trifoliat. Nie som si isty, ci by prezili podtatranske zimy, ale vsetko je mozne, skusit som to chcel, mal som na tento experiment asi 40 trifoliat semenacikov a chcel som ich vysadit okolo cyklistickeho chodnika medzi PP a Svitom. Nakoniec z toho vzislo a zobral som si ich do Brna. Teraz robia radost Zdenkovi, ozaj Zdenku, ako sa im dari? :wink:
Kam


Tato informace není z mé hlavy ... pokud si dá někdo tu práci a prolistuje staré Citrusáře či Radce ... s datem tisku menším než 1990 (max 1993), určitě tam toto najde. Dokonce s konkrétním názvem té doliny, kde tomu tak je. Z mé strany to byla jen prostá citace z otištěného textu, který mi prostě utkvěl v paměti. Na to, abych to sám hledal nemám čas, protože je-li tomu tak a nebo není je mi v zásadě jedno .... pokud pojedu do Tater, tak určitě ne pro trifoliátu :-)
A ruku na srdce ... nic ve zlém, nechci tě podceňovat, ale určitě nemáš prolezlé veškeré Tatranské doliny metr po metru ve všech jejich zákoutích, aby si s jistotou mohl trdit, že tomu tak na některém místě v některé z nich opravdu není :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Poncirus trifoliata-podzim
OdeslatNapsal: 05 Říj 2007 19:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
U mne už trifoliáty po ochlazení opádávají, všechny pěstuji v nádobě.,max.velikost plodu 3 cm :(
Tato je od jara do podzimu venku, je již prakticky opadaná. Je vpravo od fíkovníku, kterému chladno a mrazíky v září také zkrátily sezonu :


Přílohy:
fico_trif.jpg
fico_trif.jpg [ 77.63 KB | Zobrazeno 715 krát ]
P.trif.jpg
P.trif.jpg [ 51.54 KB | Zobrazeno 688 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 05 Říj 2007 19:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Tyto pěstuji v Hesperidiu.
1.Brněnská
2.Flying Dragon
3.Remontantní zakrslá


Přílohy:
P.t.B..jpg
P.t.B..jpg [ 81.86 KB | Zobrazeno 696 krát ]
P.t.F.d..jpg
P.t.F.d..jpg [ 95.09 KB | Zobrazeno 717 krát ]
P.t.rem...jpg
P.t.rem...jpg [ 80.11 KB | Zobrazeno 730 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 05 Říj 2007 22:35 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Petře,nemáš skušenost jak něco naroubované na dragonu roste jinak než na klasické trifoliátě?Údajně by to mělo růst míň,ale jak je to v praxi?Ta brněnská to je z bz co?-už je tam chuděra jenom jedna. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 06 Říj 2007 21:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Myslím, že to tak je . Na Flying Dragon se roubují většinou okrasné odrůdy s požadavkem na zakrslá růst a kompaktní korunu.
Ale popravdě řečeno jsem rouboval vždy na běžné trifoliáty - zpočátku na ty z BZ Bratislava, které mně ještě za dob společného státu na požádní zasílali zdarma poštou. Potom jsem se dozvěděl o těch v BZ Brno ( z ní mám naroubovanou rostlinu) a nedaleko od nich je na ulici před vrátnicí jednoho podniku další - největší z těch brněnských. Také jsem si dovezl plody z Chorvatska a občas i odjinud, ale pořád šlo o "klasickou" trifoliátu. Až po r.2000 jsem se dostal k Fl.dragonu, ale zkušenosti nemám, takže to nemohu :( potvrdit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 07 Říj 2007 08:37 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Pro mne necitrusare je na to roubovat skoda, ja to vsechno peru ven. Tak mi letos drzte palce ;-) Venku mam 2 kusy FD. Jeden vetsi s 4 cm kminkem a jeden semenacek stary tak 2 - 3 roky :-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 07 Říj 2007 13:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Můžem si palce držet navzájem :) Taky jsem vysadil trifoliátu ven,jenom se bojím ostrého zimně-jarního slunce,jestli to nepopraská.Dal jsi při výsadbě ke kořenům lepší substrát,já jo a je to myslím poznat.Jak je stará ta tvoje větší fd?-Chtěl bych vědět jak dlouho trvá,než to takhle vyroste.Docela by mně zajímalo,kolik u nás roste volně venku starších trifoliát-asi to žádná kvanta nebudou.(Brno,Lednice,....)
Petře,ponechávají si semenáče remontantnost matečné rostliny,nebo je to přenosné jen vegetativně.Ta Pedrova letos vypadá parádně :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 07 Říj 2007 14:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
triodyn napsal:
...................
Petře,ponechávají si semenáče remontantnost matečné rostliny,nebo je to přenosné jen vegetativně.Ta Pedrova letos vypadá parádně :!:

Podle té brněnské trifoliáty, na kterou se alespoň jednou ročně zajedu pokochat (většinou v době dozrávání plodů :idea: :lol: ), mohu konstatovat, že i tato ( avšechny ostatní :?: ) jsou remontantní. Obvykle jsou na ní zralé plody z jarního kvetení a další zelené z nějakého letního kvetení.
Ale ta, kterou jsem získal pod označením Remontantní, tak ta se těm ostatním trochu vymyká. Je to takový skrčenec, prakticky neroste, ale kvete několikrát za rok. Samozřejmě nemusí růst z důvodu vysilovávání plody, ale ona se odmalička chová nějak "divně". Třeba je nějak zavirovaná, těžko tipovat. Získal jsem ji ze zdroje, kde se již nedá identifikovat původ, ale na bývalou Jugoslávii to vypadá.
V Bněnské organizaci se jako P.trifoliata Remontantní označovala trifoliata z Chorvatska z Gradacu :arrow: ze zahrady u hotelu Laguna. Měl jsem odtud řízek, ale neudržel ho :cry: . Když jsem tam byl znovu po válce, tak trifoliáty už v zahradě nebyly. Prý je vyřezaly v době válečného konfliktu v devadesátyých letech. V hotelu byli ubytování sirotci a trifoláty byly svými trny pro děti nebezpečné :( .
Takže ta moje Remontantní pravděpodobně je od hotelu Laguna, ale nakonec je to jedno. Z důvodu zakrslosti a dalších problému v jejím růstu-spíš nerůstu, se hodí tak akorát na bonsaj. Ale najít na ni roub je problém na několik let :cry:
Plody mně na ni nedorostou ( a tím pádem nedozrají), spadnou, takže nemám šanci odzkoušet, zda je tato vlasnost dědičná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 07 Říj 2007 15:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
petře,nenapovíš lepši,kde je ta druhá pt mimo bz?rád bych ji viděl :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 07 Říj 2007 16:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
triodyn napsal:
petře,nenapovíš lepši,kde je ta druhá pt mimo bz?rád bych ji viděl :wink:

Jedu vždy autem a lehce ji najdu, kyž se dívám na mapu, tak si tak jistý nejsem. Snad jsem se nespletl o jednu ulici.
V mapě máš pod číslem 1 tu v BZ a nedaleko před vrátnící nějaké firmy je druhá-vysoká. Na vrátnici se dá obvykle při slušném jednání s pomocí čokolády nebo něčeho tekutého (záleží jaké pohlaví je na vrátnici :idea: ) domluvit sebrání nějakého spadlého plodu, respektive zatřepat stromem, nebo být lépe vybaven (např.trháček na ovoce), plody jsou obyčejně vysoko, na ty spodní už obvykle dosáhnul někdo jiný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 07 Říj 2007 21:52 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Peťo dík.I za ty poučky. :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 08 Říj 2007 08:02 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No, abych se přiznal, tak nejsem zrovna moc rád, že je to zde takto veřejně prezentováno. Ale když myslíte, že to té rostlině neuškodí .... (já mám jenom strach, aby z ní za chvilku nebyl jen nějaký pahýl).
Ale když už to zde píšete, tak já Vám pro změnu povím něco z historie tomto stromku.
Trifoliáta zde byla zasazena v roce 1960-62 (krátce po dostavbě budovy v r. 1958). Kdo rostlinu zasadil sice jistě nevím, moje pamět není nic moc (je nanejvýše pravděpodobné, že to byla dále zmíněná osoba), ale co vím zcela jistě, že zde o nic pečoval nyní již zesnulý pan Těšík z výpočetního střediska, který ji několikráte zachránil před likvidací a který mne taktéž v roce 1982 přivedel k pěstování citrusů - nesemenáčů. Čest tímto jeho památce.
Rostlina je zasazena přímo nad kolektorem parovodu .... možná jeden z důvodů, proč tak náramně prosperuje.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Trifoliáta - Poncirus trifoliata
OdeslatNapsal: 08 Říj 2007 08:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
šneku ,já myslím,že se nemusíme bát-je u vrátnice v areálu :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 299 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 63 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz