CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 22:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citrus Limetta
OdeslatNapsal: 01 Pro 2005 00:27 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Moje první limetka.Aspoň na štítku bylo napsáno C.Limetta od Agro cs. Brno-TuřanyNěkde tady na foru sem četl,že u nás se prodává pod názvem C. Limetta jinýdruh,tak si teď už nejsem jistej.Plod limetky sem viděl jen v obchodě a ten můj vypadá jinak.Nevím kdy ho mám sklidit,je pořád tvrdý a větší než ty v obchodě.

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Pro 2005 10:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Milane, to je v pohodě. Limetka se nazývá Citrus aurantifolia neboli kyselý lajm. Citrus limetta se nazývá limeta nebo taky sladký citron.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Pro 2005 11:13 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Milane, zapomněl jsem ti dodat, že podstatný rozdíl mezi limetkou a limetou je ten, že limetka zůstane v zralosti zelená, maximálně s nějakou nažloutlou skvrnou, kdežto limeta zežloutne celá.
Mám ale pocit, že to co máš na fotce limetu vůbec nepřipomíná. Limety mají jiný tvar, spodek mají připláclý, ne oválný, něktéré druhy mají zase na spodku zobáček. Přikládám fotku z netu jak vypadá Citrus limetta
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Pro 2005 11:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Jak na to koukám, nějaký druh citronu to určitě bude. Jestli ti to vyroste do obřích rozměrů, tak to tvarem i listem připomíná Ponderosu, kterou si měl vyfocenou v článku "citroník"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: limeta
OdeslatNapsal: 01 Pro 2005 12:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Doplňuji, co napsal retrix - "limeta", co se prodává jako obvyklý zelený plod, je opravdu C. aurantifolia, a to v naprosté většině případů West Indian, resp některý z jeho mnoha klonů znýmách pod různými jmény, mezi jinými též Mexický lajm. Jen musím opravit to, že zůstane zelená - když by se nechala dostatečně dlouho na stromě, bude sytě žlutá, ale sklízí se již zelená, kdy je nejlepší úroda.
Oproti tomu C. limetta (kterou tedy údajně dle popisku máš) je o něco větší a řada druhů je bezkyselinná.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Pro 2005 20:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
Díky za upřesnění.Teď už vím, že limeta a limetka není to samé.Nechápu,jak se v takovém množství názvů tak dokonale vyznáte.Nezbývá mi nic jiného,než věřit,že rostlina z Agra je opravdu limeta.Jen doufám že to dobře popsali a nedali tu cedulku na jiný druh.Abych tady nenapsal že mám limetu a pak z toho bylo bůhví co. :roll: Až "to"sklidím,tak sem dám fotky průřezu plodu a taky popis chuti :lol:Tak zatím díky

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.limetta
OdeslatNapsal: 01 Pro 2005 21:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Mišáni Milan napsal:
Díky za upřesnění.Teď už vím, že limeta a limetka není to samé.Nechápu,jak se v takovém množství názvů tak dokonale vyznáte...Až "to"sklidím,tak sem dám fotky průřezu plodu a taky popis chuti :lol:Tak zatím díky

Zatím se vložím své plody a můžeš porovnávat. :idea:
Mám dvě rostliny C.limetta, jedna z Itálie-stará odrůda cv.Patriarca a druhou
z roubu od B.Vosse označenou C.limetta Sweet. Vypadají na pohled stejné a sweet budou asi obě dvě. Druhé dva obrázky jsou dněšní a tak jsem i chutnal. :lol: V dužnině nebyl ani náznak kyselin, chut byla sice sladká, ale s bídnou fádní chutí.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Pro 2005 11:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
Jak tak na to koukám,tak to určitě nebude c.limetta.Vypadá to úplně jinak než na Petrovo a Retrixovo fotografiích. :cry: Hledal sem trochu na netu a nasel sem stránky,kde ty plody vypadají podobně tomu mému.http://www.homecitrusgrowers.co.uk/citrusvarieties/uncommon1.html
Taky to má ten pidizobáček jako u těch Limequatů.Kdyby ty rostliny popisovali tak jak se má,nemusel by člověk hledat,dumat a trnout jestli mu vyroste z popsané rostliny to co má. :evil: No nic,tak mám další rostlinu,u které popiska neplatí a můžu na ni udělat :?:

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Pro 2005 11:45 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Milane, bohužel je to holá skutečnost, v supermarketech a asi i v Agru si s nějakými názvy hlavu nedělají. Odněkad to přivezou, nasekají tam cedulky a hlavně prodat a prodat. Taky jsem se setkal ( a mám dojem že to byla citrus z Agra, kde bylo napsáno C.medica a byla to zase ta zminovana a opěvovaná Ponderosa. Jak v příspěvku poznamenal Petr Broža někde, Asi ty Ponderosy hromadně dovážejí z Polska a tady to prostě prodávají i s nějakými jinými druhy, potom na nějaké ceduliččce jim nezáleží.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Pro 2005 12:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Mišáni Milan napsal:
Jak tak na to koukám,tak to určitě nebude c.limetta.Vypadá to úplně jinak než na Petrovo a Retrixovo fotografiích. :cry: Hledal sem trochu na netu a nasel sem stránky,kde ty plody vypadají podobně tomu mému.http://www.homecitrusgrowers.co.uk/citrusvarieties/uncommon1.html
Taky to má ten pidizobáček jako u těch Limequatů.Kdyby ty rostliny popisovali tak jak se má,nemusel by člověk hledat,dumat a trnout jestli mu vyroste z popsané rostliny to co má. :evil: No nic,tak mám další rostlinu,u které popiska neplatí a můžu na ni udělat :?:

NE, limequat Eustis má menší žluté plody a především dost odlišné listy, jsou úzké a dalo by se říct, že listy Eustisu mají špičku na obou koncích. Je to dost charakteristická, rozpoznatelná odrůda. Přidal bych své fotky(jsou na mé website), ale můj Eustis se trochu liší od "celosvětového" průměru :( . Možná ten můj je pouze plodícím semenáčem Eustisu :idea: . Ten "pravý" jsem si již také pořídil :lol: , ale zatím je malý :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Pro 2005 13:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
retrix napsal:
Milane, bohužel je to holá skutečnost, v supermarketech a asi i v Agru si s nějakými názvy hlavu nedělají. Odněkad to přivezou, nasekají tam cedulky a hlavně prodat a prodat. Taky jsem se setkal ( a mám dojem že to byla citrus z Agra, kde bylo napsáno C.medica a byla to zase ta zminovana a opěvovaná Ponderosa. Jak v příspěvku poznamenal Petr Broža někde, Asi ty Ponderosy hromadně dovážejí z Polska a tady to prostě prodávají i s nějakými jinými druhy, potom na nějaké ceduliččce jim nezáleží.


Takže tím chceš říct,že pokud mám z Agra Citrus Medica,Tak že to bude Ponderosa a zřejmě ta"limeta"taky?No to mě podrž.Tak to budu mít 3 ponderosy :!: (jednu mám z Kruhu)To je k nevíře.Doufám,že ty ostatní co mám,tak budou to co jsou na štítku(C.sinensis Ordo,C.sinensis Kotidiana,C.unshiu Wakayama,Lemonime La Vallete)U ostatních co nemají popisek je to vcelku jedno,s tím počítám,že jestli někky zaplodí,tak budu muset zjišťovat co jsou zač.Asi jediné co souhlasí je Kalamondin a C.Limon Sfuzato Amalfitano,u toho je i certifikát.Ten C.Medica teď vykvetl a právě se divím,že ty květy jsou asi stejné,jako u tý jejich jakoby "Limety" :roll:

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Pro 2005 23:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Také jsem nakoupila v Agru pár citrusů - jednalo se o Agro Přízřenice, kde ve skleníku s citrusy pracovala pí Holečková, členka výboru našeho brněnského klubu. Kupovali a dováželi matečnice, něco z Tullnu, něco z Kalábrie, ale také z Polska. Mám z Agra citroník Genoa, který určitě Genoa není (hrubé oplodí a trny) - bylo mi řečeno, že pod tímto označením byla matečná rostlina dovezena. Mám i řízkovanou limettu - teď je zralý citrónově žlutý malý plod, profilem připomíná mexický lajm včetně velmi hladkého oplodí a špičky, je silně remontantní. Už zase (letos nejméně po čtvrté) pokvete. Nepodobá se žádné z "limet" na téhle stránce - ani té z Agra.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Limetta Sweet
OdeslatNapsal: 03 Led 2006 12:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Prikladám svoj Citrus limetta Sweet :wink: o ktorom som niekde viedol diskusiu s p. Faltýnkom. Očkovanec starý 1 rok, podpník Citrus lemon semenáč 8) Peto, to je ten Sweet, ktory si mi poslal v srpnu 2004 :wink:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: C.limetta a C.limon Vaniglia
OdeslatNapsal: 03 Led 2006 17:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco mně se svým citrusem C.limetta připomněl zajímavý poznatek, který jsem nedávno postřehnul na návštěvě Jary K. v Žebětíně.
Z Tokánska jsme před pár lety dovezli rouby nabídnuté zaměstnancem fy Oscar Tintori jako "limone Vaniglia", upřesněno jako C.limon cv.Vaniglia.

Vaniglia ( vanilka) slouží jako název odrůdy u bezkyseliných - tzv.cukrových pomerančovníků.
Proto jsem se domníval, že v případě C.limon Vaniglia půjde zřejmě o sladkou odrůdu citroníku :idea: . Jelikož moje rostlinka nějak nešla, tak jsem ji ztratil z dohledu a ani nezaregistroval odlišnost listů :( .
Jarovi rostla mnohem lépeˇ :evil: a proto jsem na ni mohl pozorovat plod. Žádný typický citrón, ale podivný tvar. Konečně se mně rozsvítilo
:idea: a viděl jsem v tom Citrus limetta.
Definitivní závěr z toho zatím nedělám, ale možné to je :!: Píšu to hlavně z toho důvodu, že tady fóru o této odrůdě někdo psal, tak aby věděl, že má zřejmě trochu něco jiného. :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Led 2006 14:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tuto rostlinu jsem koupila v Agru v Přízřenicích pod označením Limetta. 100% to skutečná limeta není, ale jedná se o kyselý lajm. :idea:
Tohle foto je z prosince (omluvte prosím kvalitu) :oops:
Obrázek
Plod jsme zatím sklidili - byl to lajm "jako vymalovaný" (a hezky kyselý) :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 68 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz