CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 22:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Carica papaya
OdeslatNapsal: 11 Pro 2005 21:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
U příspěvku s banány si kolega všiml listů papáji. Tak jsem si řekl, že sem vložím obrázky své nejlepší papáji (ne ta stejná, ale myslím, že je to jedno). Tak tady jsou:

Obrázek

Obrázek

Jen na závěr trochu kritiky na papáju, už bohužel mrška dorostla do stropu skleníku, takže nevím, co bude dál. Bohužel ráda roste a začíná mi opakovaně plodit až nad 2 m výšky.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: papaja
OdeslatNapsal: 12 Pro 2005 14:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
V Botanickej zahrade v Ba tiez maju papaju az pod stropom a riesia to tak, ze ju mierne skratia, ona sa potom rozkonari. Ale sklenik maju vysoky aspon 4 metre. :)
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Pro 2005 17:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Jo nad něčím takovým uvažuji také, jen se bojím, že mírné zkrácení (o metr, víc nejde, už bych zkrátil většinu plodů) to vyřeší na velmi krátce a bude to tu zase ...

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Pro 2005 17:37 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Ivane zapomněl jsi říct že je to rok a půl stará rostlina :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: papaja
OdeslatNapsal: 12 Pro 2005 17:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
No tak skratis zas. :D Papaja, ktoru som spomenul, uz ma priemer kmena asi 20 cm. :)
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: papaya v Bratislave
OdeslatNapsal: 18 Úno 2006 22:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Ano, ta v botanickej je uzasna. Je pravda ze kmen ma cca 2 metre a od tejto vysky sa zacina rozkonarovat. Je uplne kosata, kmen ma hladky bez listov a "konare" su olistene a je v takomto stave uz asi 2 roky. Zda sa akoby ju ten rez zbrzdil v raste, tvori akoby korunu a rastie pomerne pomaly, ale zato tie bocne konare (asi 3 - 4) su obsypane plodmi a rastu sikmejsie.
Skoda ze nemam foto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re Carica papaya
OdeslatNapsal: 19 Úno 2006 14:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Tak se nám včera konečně podařilo dopěstovat první plod papáji a hned ho sníst. I když velikost je zhruba třetinová oproti "matečnému" plodu (což ale může být dáno i velkou úrodou na rostlině), tak to stálo za to. Chuť výborná, už se těším na pozdější plody, které budou zrát v období většího slunečního svitu. Přikládám pár fotek této radostné události :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: papaja
OdeslatNapsal: 21 Úno 2006 19:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Paanecku, tak prajem dobru chut!
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Úno 2006 19:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Parádní přes půl kila velké plody :shock: moc pěkné.Ještě otázečku,kolik udržuješ přes zimu teplotu ve skleníku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE papaja
OdeslatNapsal: 21 Úno 2006 20:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Díky za pochvaly, já ještě spokojený nejsem, mohly by být větší ...

Ale vážně, pokud jde o tu teplotu, tak mám na zimní období nastaveno noční minimum na 20 stupňů a denní na cca 22 - 24 stupňů. Když byly velké mrazy okolo - 25 stupňů, tak teplota klesala asi k 19 stupňům a více nešlo vytopit, ne pro výkon kotlů, ale pro výkon topidel, asi někdo špatně spočítal tepelné ztráty a potřebné m2 plochy radiátorů. Ale ten rozdíl není problematický. Teď už jdu trochu výš, přes noc tak na 22 a den tak 25, v létě se držím okol 30 přes den a noc tak 24. Tradiční problém jako u citrusů, nedostatek světla přes zimu vede bohužel často k dlouživému růstu. No a ne všechno se dá řešit řezem, konkrétně právě papája a samozřejmě banánovníky nejsou úplně jednoduše řešitelné řezem (papája jde, ale plody má nasazené až tak v 2,5 metrecha výše a řez by mne o ně připravil a to nechci ...). Ale na druhou stranu mohu říct, že po dvou zimách se tropické kytky chovají celkem spořádaně a i ten nedostatek světla (který jsem navíc podpořil vysokou hustotou výsadby - aby se tam co nejvíc vešlo, tak jsem zmenšil rozteče kytek ...) zvládají dobře. Teď se těším na jarní kvetení, které by mohlo být "mohutnější" než vloni, protože to byla většina kytek ještě malá. Když to bude ok, budu rád zásobovat fórum informacemi a fotkami.

Zdarec

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Úno 2006 22:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
No to jsou opravdu na zimu dost vysoké teploty, které jsou ale na tropický skleník prostě potřeba.Na to kolik protopíš, Ivane, se tě radši ani nebudu ptát :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Úno 2006 11:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
IvaneD, podle tvaru zřejmě máte rostlinu se samčími květy. Pan Šamla uvádí, že i ze samčích květů se mohou vytrvořit plody a jsou pak menší a charakteristick výrazně podlouhlé :wink:
Oboupohlavné papáje jsou tropické, monosexuální jedinci jsou z chladnějších oblastí (Subtropy A - J. Šamla) :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE papaja
OdeslatNapsal: 23 Úno 2006 15:12 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Když jsem zkoumal první opadlé květy vloni v létě, tak jsem také měl podezření, že jsou samčí, cosi jim chybělo ...
Ale byl jsem zvyklý na to, že samčí květy jsou ve velkém množství na latě, tak jak jsem to mnohokrát viděl v "domorodých" oblastech papáji. V mém případě kvete jednotlivými květy v úžlabí listů (někdy jsou i 2 - 4 za jedním listem, ale většinou jeden) na samostatné stopce. Tak nevím, ale upřímně řečeno to příliš neřeším. Hlavně že ta mrška vybíravá podlehla mému nevybíravému nátlaku a po letech trápení s papájí se jedna konečně rozhodla obšťastnit mne plody. Jo a ještě z hlediska tvaru plodu je totožný, s plodem, ze kterého jsem získal semena, pouze výrazně menší. Ale to samozřejmě nic neznamená, může to být taktéž samčí květ. Plody kupuji občas v Rakousku, jmenují se Riesen Papay a jsou obvykle z Brazílie, váha cca 2 kg a velmi dobrá chuť.

Jo a ještě k tomu topení z předchozího příspěvku, to je opravdu neslušná otázka. Když se člověk zblázní a rozhodne se pěstovat ve skleníku tropické kytky, tak se musí zbláznit fest ...

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Úno 2006 15:28 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Radek Kubicek napsal:
No to jsou opravdu na zimu dost vysoké teploty, které jsou ale na tropický skleník prostě potřeba.Na to kolik protopíš, Ivane, se tě radši ani nebudu ptát :roll:


Podle toho co jsem u Ivana videl bych rekl ze diky regulaci kterou ma zaplati za 1m vytopeneho skleniku mene nez kdokoliv jiny. Druha vec je kolik m musi vyhrat :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Carica papaya
OdeslatNapsal: 07 Črc 2008 21:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Vkládám foto z nedávné návštěvy ITSZ v Zemědělské univerzitě v Praze Suchdole:


Přílohy:
Carica papaya .jpg
Carica papaya .jpg [ 74.06 KB | Zobrazeno 762 krát ]
Carica papaya.jpg
Carica papaya.jpg [ 74.39 KB | Zobrazeno 721 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 74 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz