CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 24 Dub 2024 20:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Korintsko
OdeslatNapsal: 06 Dub 2006 20:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Korintsko Chuťově velmi zajímavá odrůda, ale bohužel jsme si ji zatím moc neužili. Mám jeden výhon, který je přiroubovaný na nepříznivém (tmavším) místě ve skleníku na původní odrůdu, která zde neplodila.
Korintsko podle netu pochází z Bulharska, potom by název mohl souviset se sousedním Řeckem ( Korint). také název Korintsko může směřovat do Rakouska :!: :?: :?:

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Muškát Princ Waleský
OdeslatNapsal: 08 Dub 2006 21:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Muškát Princ Waleský Výborná muškátová chuť, ale chytá mně plíseň šedou, tak je problém ho nechat úplně vyzrát.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Panonia Kincse
OdeslatNapsal: 09 Dub 2006 20:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Panonia Kincse - hybrid Královna vinic x Cegled szepe. Plodila mně zpočátku v prázdném skleníku, po zastínění přestala, tak jsem ji přerouboval. Relativně brzy dozrávala, hrozny středně velké až velké-kuželovité. Velké bobule sladké a muškátové chuti. Je citlivá na namrzání, ale u bratra přežívá a dobře plodí i ve studeném skleníku.
Foto mám pouze starší-nekvalitní scan.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Cardinal
OdeslatNapsal: 10 Dub 2006 21:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Další odrůdou, která mně už v zarostlém skleníku neplodí je Kardinal. Tuto odrůdu jsem získal ze tří zdrojů a pokaždé z jiným názvem :evil: . Takže, kdoví, zda to Kardinal vůbec je ...Starší naskenované foto :

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Royal
OdeslatNapsal: 11 Dub 2006 20:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Royal - atrktivní stolní víno s velkými bobulemi. Odrůdu mám z vinař.stanice v Polešovicích.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Viktoria z Řecka
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 21:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Viktoria z Řecka
Umyslně uvádím z Řecka, protože existuje i nějaká Viktorie u nás a ta je diametrálně odlišná.
Tato je darem z r.1997 od řeckých hostitelů na plantážích u Argosu.
Ohromuje velkými oválnými bobulemi.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE: Víno
OdeslatNapsal: 12 Dub 2006 22:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Petře!

Mám otázku týkající se řezu vína ve skleníku. Podle fotek vidím, že máš také asi trochu problém s příliš bujným růstem. Já se s tím nemůžu příliš vyrovnat, růst mne trochu poráží. Chytré knihy doporučují řezat výhon dvě očka nad střapcem, doporučují také vylamovat zálistky. Když tak ale postupuji, tak jen podporuji bujný růst. Po zaštípnutí nad střapcem a vylamování zálistků nastupuje růst z oček na příští rok (u běžné révy) nebo nová a nová záložní očka, která se probouzí a vyrážejí. Všechny takto vzniklé výhony jsou velmi vitální a silné a v krátké době dorostou úctyhodných rozměrů (nejdelší výhony v minulém roce měly cca 10 metrů a to přitom tato rostlina je řízkovanec starý necelý rok). V podstatě stačí přestat na několik týdnů vylamovat a zaštipovat a džungle se až do zimy stane nezvládnutelnou. Až tak dramaticky mi to nevadí, v podstatě to jde zvládnout a na zimu razantně seřezat, ale nevím, zda jiný postup není lepší. Tvoje výsledky v oblasti skleníkové révy (nejen) jsou unikátní, tak by mne zajímalo, jak řešíš tuto situaci. Díky za informace.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bujný růst révy
OdeslatNapsal: 13 Dub 2006 08:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ivane, u mne je to trochu jiný případ. Vegetační doba je i ve skleníku kratší, v září se ochladí a už nic neroste. Víno mně roste z původního hluboko umístěného spodního záhonu, který jsem po odstranění citrusů (pro výskyt spodní vody a velkou vzdálenost od světla) již nepohnojil a tak zpočátku bujné víno svou bujnost ztratilo. Takže jinými slovy ubrat dusík, ale zkracovat růstové období kvůli vínu nebudeš, to za to nestojí. Jiné tropy mají přednost :D .

Třetí omezení růstu vína je - utahat ho. Tedy přeplodit a to může být ve skleníku problém. Některé odrůdy plodí ve sklenících jen na nejlepších světelných podmínkách. Navíc se liší tím, zda plodí na krátkých čípcích nebo na očkách dlouhých tažňů – a to je třeba vyzkoušet. Já jsem dříve každý loňský výhon, na kterém se na jaře neobjevil květ ihned přerouboval odrůdou Gros Colman, která mě plodila i v menším stínu (nyní už ji nepreferuji, má příliš hustý hrozen napěchovaný velkými bobulemi a po letech začal mít problémy s plísní v hustém vijanu) :evil: .

Zakracování za druhým očkem nad vijanem je skoro málo. Pro dostatek cukru by měly být alespoň 3-4 listy za vijanem. Růst zálistků je také částečně ovlivněn odrůdou, ale pro tuto vlastnost určitě nebudeš vybírat vhodnou odrůdu. V případě hlubokého zakrácení výhonu nad 2 listem za hroznem (tvůj případ) a s ohledem na dostatek listové plochy nad hroznem (cukr) se zálistek nemusí úplně vylomit, ale štípnout za třeba za 2 listem. Zvlášt, když jsou už přerostlé-vylamování se zanedbalo.

Já mohu konstatovat, že po cca 18 letech plození, nehnojení a zhoršením světelných poměrů není nekontrolovatelný růst révy žádným problémem, dokonce na některých „slepých“ přeroubovaných ramenech je to spíš naopak – společně s nedostatkem světla, tam skoro nic nenaroste :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ria California
OdeslatNapsal: 14 Dub 2006 15:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ria California - Prozatím nemám větší zkušenosti, téměř jsem ani neochutnal :cry: . Z obrázku není znát, že hrozen je poměrně malý, ale hustota bobulí je jasná.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Arkadia
OdeslatNapsal: 15 Dub 2006 23:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Arkadia, také se nazývá Nasťa. Je to středně raná. částečně tolerantní odrůda k houbovým chorobám, je to hybrid Moldova x Kardinal , přesněji (Guzal Kara x SV 12375), x Cardinal. Je to velmi doporučovaná odrůda , větší typické bobule přibližující se odrůdě zvané dle tvaru bobulí "kozí cecky".

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Čer 2006 14:16 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Petře,či jiní vinaři,
jakým způsobem přeroubováváš víno ve skleníku? To jsem ještě nikdy nedělal. Jaký druh roubování? Na jak silné dřevo? A kdy? Kdy řezat rouby? Četl jsem tady i o roubování za zelena.
Otec má jeden druh vína neznámé odrůdy ve skleníku a rád by víc stolních odrůd, aby to nedozrávalo všechno najednou. Mohl bych mu z toho udělat děrevo družby :P
Dík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Čer 2006 00:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Obyčejně jsem přeroubovával staré dřevo(převážně jednoleté) jednoletými rouby. Ale to bylo předurčeno tím, že když na jaře z některého jednoletého dřeva vyrašili výhony bez květů, tak tato část rostliny by zabírala pouze místo. Tak jsem nové výhony odstranil a do loňského výhonu jsem vrouboval rozštěpem jednočkový roub. Ale jde to i uschovaným dřevěným roubem do polovyzrálých zelených výhonů (do spodní části alespoň půl metru dlouhého výhonu) nebo dokonce podobným polovyzrálým roubem do stejně částečně (nebo úplně) vyzrálého nového výhonu. V podstatě jde o to, čím dříve roubuješ, tím více má nový výhonek šanci vyrůst a vyzrát do přežití možné podoby. Úspěšnost je různá, často bídná. Jako podpůrné prostředky ujmutí slouží zásobení roubu ze starého dřeva vodou - např. ponořením roubu na 24 hod před roubovním do vody a dále zásobením roubu vodou.Třeba nasadit na čípek nad očkem roubu hadičku odpovídajícího průměru, která je napojena na výše uloženou PETláhev s čistou vodou :idea:
:D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Čer 2006 06:50 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Petře ještě jednou děkuji za ty řízky,dva jsem narouboval jsou v sačku a mají se k světu ,ale v těch teplech mám strach ty sáčky oddělat.Zbytek jsem po obalení mechem a uschování ve sklepě,minulý týden vysadil do skleníku. A už se začínají probouzet.Doufám,že dobře zakoření a přežijí tuto zimu.Ještě jednou díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Črc 2006 20:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Ja za zelena preštepujem do rázštepu v mesiaci Jún až do teraz, tie skoršie naštepené jedince viac zdrevnatejú,vyzrejú a majú väčšiu šancu prezimovať. Podnož aj vrubel používam rovnako hrubé ujatelnost je vysoká, avšak dôležité je vyzretie dreva a následné prezimovanie.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Črc 2006 22:00 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
To myslíš zelený roub,tak jak se teď roubuje angrešt?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz