CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 23:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 194 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 06 Čer 2009 18:04 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
s Rubinem mám problém dlouhodobě - vůbec mi neroste a ještě aby plodila :lol: Deliciosa Blida je na tom uplně jinak ta je prostě parádní (to zase nemůže pochopit Petr Broža) u mě na jaře vykvete a na podzim sklízím.
Prostě plody pozdních odrůd v podmínkách bez pořádného skleníku či zimní zahrady s dostatkem světla i tepla nemají šanci dozrát a proto je silně omezuji. Do volné půdy vysadím jen rané odrůdy mandarin, pomerančů, grepy a pár citronů. Hlavní sklizeň musí proběhnout na podzim od září do půlky prosince. Jinak to nemá žádnou cenu. Já v zimě témeř netopím jen udržuji teplotu termostatem mezi 1 a 2°C. Když je větší zima a topidla jsou zaplé na menší výkon tak jde teplota i pod bod mrazu. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 07 Čer 2009 09:38 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Co tedy s tim Rubinem mam udelat?Je uz docela pekne vetvene ale to plozeni je tedy na nic.jen vykvete a pak ma az do jara pludky ktere na jare opadnou.Preroubovat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 07 Čer 2009 12:17 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Kdyby to bylo na mě tak je už dávno přeroubované. Dnes jsem utnul jednu vysokou větev na bigarádii Bouquetier de nice a double fleurs. Místo ní je naroubovaný Citrangequat Thomasvill z toho je aspoň užitek a pořádný. Bigarádie je nejdlá nechal jsem ji jen spodní patro na udržení odrůdy. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 07 Čer 2009 12:25 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Co bych na Rubino mel naroubovat?A nemam hlavne zadne rouby neceho co bych tam narouboval :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 07 Čer 2009 20:12 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Zdenìk napsal:
Kdyby to bylo na mě tak je už dávno přeroubované. Dnes jsem utnul jednu vysokou větev na bigarádii Bouquetier de nice a double fleurs. Místo ní je naroubovaný Citrangequat Thomasvill z toho je aspoň užitek a pořádný. Bigarádie je nejdlá nechal jsem ji jen spodní patro na udržení odrůdy. :mrgreen:

Zdeňku, nemáš foto květu tvého Bouquetiera? Jak vidíš na fotkách výš, má ten můj podle Petra malý květ. Není to jen Bouquet de fleurs? A ještě dotaz: tvoří se ti na této bigarádii semena?

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 07 Čer 2009 22:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Zdenìk napsal:
Místo ní je naroubovaný Citrangequat Thomasvill z toho je aspoň užitek a pořádný......


Zdeňku, ako chutí Thomasvill? Robíš mu takú reklamu, že ma začína zaujímať.. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 08 Čer 2009 15:31 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
já ji mám ještě s originál cedulkou od Petra.

Plody Thomasvillu jsou opravdu dobré jak chutnají by mohl napsat Šnek :mrgreen: na podzim jsem mu 4 poslal na ochutnání a na jeho manželku nezbylo nic :wink:


Přílohy:
Bouquet de nice a double fleurs kvety 04.JPG
Bouquet de nice a double fleurs kvety 04.JPG [ 68.76 KB | Zobrazeno 639 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 08 Čer 2009 20:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zdeňku, bylo jich dokonce 6 :-)
Samy o sobě bez slupky by asi nebyly nic extra, ale konzumované se slupkou prostě paráda. Rozhodně zatím nejchutnější z plodů tzn. mrazuodolných hybridů. Ta slupka tomu dáva takovou nezaměnitelnou jakoby lehce nakořeněnou chuť a aroma, ale po ponciru ani stopy. Prostě opravdu velmi delikátní. Jedinou výtka by snad byla to, že mne po několika minutách po konzumaci začaly velmi jemně jakoby brnět rty, ale težko říci z čeho to doopravdy tehdy bylo.
I velikost plodů mne hodně překvapila, žádné miniatury, ale opravdu jako menší slepičí vajíčko.
"Reklama", kterou Thomasvillu dělá Zdeněk je opravdu na místě.
Jediné co by mne opradu zajímalo je to, jak je to s jeho mrazuvzdorností ... ale ze zkušeností od nás z ČR a ne někde z Kalifornie.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 09 Čer 2009 07:25 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Zdenìk napsal:
já ji mám ještě s originál cedulkou od Petra.


Tak dík. Já ji mám taky s originální cedulkou, ale od tebe :lol: :lol: Dík i za fotku. Květy máme stejné.
Petře, máš takové plné květy u Bouquetiera všechny? Pokud ano, tak máme se Zdeňkem něco jiného :mrgreen: .

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 09 Čer 2009 14:37 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Na té mojí těch plných květu je jen několik a letos tuším nebyl žádný :wink: Asi to bude podmínkama v mém skleníku. Je tam na citrusy moc teplo. Celou zimu je tam přes 10°C přezimovaly mi tam ananasy, Anona i Sapodila. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 09 Čer 2009 15:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
[quote="šnek"....... Jedinou výtka by snad byla to, že mne po několika minutách po konzumaci začaly velmi jemně jakoby brnět rty, ale težko říci z čeho to doopravdy tehdy bylo........[/quote]

To bude asi z tých silíc v kôre. Ja osobne by som kôru nejedol, no ale proti gustu žiadny dišputát. 8)
Rád by som ho vyskušal v mojich balkonových podmienkach, kde mi nízke teploty dosahujú -5C, možno aj nižšie.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 09 Čer 2009 15:47 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Po ochutnávce plodů u Zdeňka mohu citrangequat Thomasville taky vřele doporučit, kůra je trošku hořká, ale ve srovnání s poncirusem lahůdková. Plod jako takový je výborný, sladší než zralý citron a aroma jde příjemně do divoka.
Co se týče mrazuodolnosti předpokládám podobné vlastnosti jakou jiných kříženců s poncirem = u nás venku bez ochrany na jaře nula a může se začít pěstovat znovu :|


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 09 Čer 2009 21:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pedro napsal:
Zdenìk napsal:
já ji mám ještě s originál cedulkou od Petra.

Tak dík. Já ji mám taky s originální cedulkou, ale od tebe :lol: :lol: Dík i za fotku. Květy máme stejné.
Petře, máš takové plné květy u Bouquetiera všechny? Pokud ano, tak máme se Zdeňkem něco jiného :mrgreen: .

Ne zdaleka nejsou všechny květy takto plné. Na tyto jsem čekal několik let, málem jsem to sem ani nevložil. okolo květů jsou nehezké mladé chloritické listy.
Pokud se na nějaké odrůdě ukazuje nějaká zvláštnost, tak se podle toho pojmenuje, ale neznamená to, že "úchylka" projeví vždy. Např. rohatá bigarádie "Corniculata" mně pravý rohatý plod ukáže většinou na maličkých plodech, které opadnou. vydrží jen ty minimálně deformované, třeba jen s jedním rohem. Podobně na Fasciatě se mně panašovaná větvička objevila poprvé po 9 letech ( u Zdenka dříve :evil: :wink: ), proužkovaný plod (připomínající pruhované kalhoty švýcarských lancknechtů ve Vatikánu) jsem ještě nedopěstoval :cry: . Proužkované opadly, zůstávají obyčejné oranžové.
Zpět k 'Bouquetier de Nice à fleurs doubles' :
Několik let jsem záviděl :oops: "plnokvětý" květ známému britskému pěstiteli (Mike S.), který foto tohoto květu dodal na stránky finského citrusového nadšence Jormy Koskinena -
http://users.kymp.net/citruspages/souro ... #sevillano (květ vpravo v horní části stránky o bigaradiích).
Jormovi jsem zpočátku dodával fotky já, nyní, když si získaly jeho stránky světový respekt, se už předhání ostatní pěstitelé z celého světa, často z profesionálních institutů.
Koho z vás zajímají různé druhy a odrůdy citrusů :arrow: doporučuji k prohlídce :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 09 Čer 2009 21:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Led 2009 23:59
Příspěvky: 26
Petr Broža napsal:
U mně pořád něco kvete, dnes vložím starou hist.odrudu Melarosa, cukrový pomerančovník Vaniglia a "plnokvětou" :mrgreen: :lol: bigaradii - Bouquetier de Nice a fleurs doubles :

Petře, čím je způsobeno, že některé výhony vyrostou takové světlé, žilkovité jako na té 3. fotce? Zažil jsem to parkrát taky, nevím proč. Rostlinu listy tohoto typu hyzdí... Díky za případnou radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 10 Čer 2009 09:49 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Petře dík za odpověď. Tak já si taky počkám :mrgreen: . Jinak ty stránky jsem nedávno procházel a tvoje fotky jsem viděl :!: :!: . Ještě jich tam máš dost, tak snad tě nikdo nevytlačí :twisted: .
Na této rostlině mám taky momentálně takto chlorotické listy a přitom vloni rostla slušně :roll: . Asi se jí něco nelíbí :lol:

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 194 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz