CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 682 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 46  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: nejkrásnější období je ... JARO
OdeslatNapsal: 22 Led 2007 10:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Čer 2006 07:25
Příspěvky: 103
Bydliště: Chotěboř
ahoj, asi nesklidím moc sympatií od příznivců zimních sportů /i když já se mezi ně také řadím/ ale já si na letošní teplo prostě nemůžu stěžovat. Mě totiž vůbec nevadí že nemusím chodit "navalenej" v zimní bundě, brodit se rozbředlým sněhem a dokonce mi ani nevadí, že za plyn letošní zimu utratíme polovinu :lol: :lol: A mojí radost ještě umocňuje začínající jaro ve sklenících..

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jaro
OdeslatNapsal: 22 Led 2007 13:33 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
to já mám uz některé citrucy odkvetlé např. Clementina SRA 63, Blida, Navelina, Lunario, Villafranca a další citrusy zimované ve skleníku. Jinak ve foliáku začínají rašit tam je to zpožděné, protože zatím nevytápím.
:lol:
http://www.exotickerostliny.cz/componen ... d,109/#109


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Led 2007 16:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pánové, jak to děláte, že vám to raší a nakvétá? Já mám ve skleníku hlubokou zimu (momentálně 2 až 6°C) a doma v teple na okně zatím také nic! Jediné, co začlo postupně nasazovat poupata, mi stojí v zimní minizahradě na zemi, kde je kolem +12°C, a 2 rostlinky na střední polici. Na druhé straně jsem ráda, že v době málo světla zvenku mám u drtivé většiny rostlin stopstav. Je potěšitelné, že ani nepadají listy :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jaro
OdeslatNapsal: 22 Led 2007 18:15 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Iva Hažmuková napsal:
Pánové, jak to děláte, že vám to raší a nakvétá? Já mám ve skleníku hlubokou zimu (momentálně 2 až 6°C) a doma v teple na okně zatím také nic! Jediné, co začlo postupně nasazovat poupata, mi stojí v zimní minizahradě na zemi, kde je kolem +12°C, a 2 rostlinky na střední polici. Na druhé straně jsem ráda, že v době málo světla zvenku mám u drtivé většiny rostlin stopstav. Je potěšitelné, že ani nepadají listy :wink:


na balkoně s dvojitou folii mám zatím minima bez topení 10°C většina citrusu má již ukončenou první růstovou periodu. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Led 2007 10:48 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Čer 2006 07:25
Příspěvky: 103
Bydliště: Chotěboř
Dobrý den,
pro případ že to nebyla jen řečnická otázka .... mám dva skleníky - jeden chladnější volně na zahradě a jeden teplejší, cca 1,5metru v zemi a cca 1,2 nad ní přistavěný k jižní zdi rodinného domu. Rostliny mi raší v tom teplejším a vytápěný byl zatím jen otevřením dveří do kotelny, ze které se do něj vchází. V tomto teplejším mám především pomerančovníky takže každý den pro růst a zrání plodů k dobru se hodí. Jen kako poznámku pod čarou připomenu že jsem z Vysočiny a je u nás poněkud chladněji než třeba v takovém Brně - jen se zeptejte Petra :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Led 2007 14:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
MiHo napsal:
Dobrý den, .... Jen jako poznámku pod čarou připomenu že jsem z Vysočiny a je u nás poněkud chladněji než třeba v takovém Brně - jen se zeptejte Petra :)

No jo MiHo, ale Ty jsi uprostřed města, já na "Vyhnalově" a to je také znát.

Pro uklidnění těch, co jsou na tom podobně jako já - toznamená žádné náznaky rašení, žádné kvetoucí stromy venku, žádné rašící či kvetoucí krokusy a růže, žádní slimáci venku uvádím, že když začnu v 1/3 února ve sklemíku přitápět (budit citrusy), tak mně v březnu citrusy raší a v dubnu-květnu kvetou. Za dvacel let to nebylo jinak :cry:
Takže, to chce klid :D .
Ale samozřejmě bych se lepšímu klimatu nebránil. Kařdý den o který se opozdí jarní start, tak na podzim při dozrávání plodů chybí :cry: Navíc pozdní kvetení koncem dubna a v květnu se často odehrává v přehřátem skleníku a to nesvědčí, zvlášt pomerančovníkům. Můžou opadnou všechny květy a stejně těžké to mají v horku malé plody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Úno 2007 08:39 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Led 2007 08:15
Příspěvky: 15
Jar prichádza, všetky moje citrusy sa už prebudili. :D
Obrázek
Limequat – Eustis
Obrázek
citrus aurantifolia
Obrázek
Obrázek
Mandarinka, odroda neznáma, pravdepodobne citrus Deliciosa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: jaro
OdeslatNapsal: 24 Úno 2007 10:15 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Zdeněk napsal:
to já mám uz některé citrucy odkvetlé např. Clementina SRA 63, Blida, Navelina, Lunario, Villafranca a další citrusy zimované ve skleníku. Jinak ve foliáku začínají rašit tam je to zpožděné, protože zatím nevytápím.
:lol:
http://www.exotickerostliny.cz/componen ... d,109/#109


Zdeny proc ma ta Klementina tak zkroucene listy ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jaro
OdeslatNapsal: 24 Úno 2007 19:52 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
V zimě jsem na citrusy trochu rasista, moc je nepolívám takže listy jsou suché. :lol: Zaleju až už se listy kroutí suchem a to ještě zkouším květináče a stejně zaleju jen ty rostliny, které to nezbytně potřebujou na ostatní kašlu. Rostliny položené na hlíně v zimě nezaleji vubec ani jednou a žijou :lol: Kdybych měl v zimě zalívat všechno tak z toho asi zblázním to se nedá. :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Úno 2007 21:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Mandu napsal:
Jar prichádza, všetky moje citrusy sa už prebudili. URL=http://imageshack.us]Obrázek[/URL]
Mandarinka, odroda neznáma, pravdepodobne citrus Deliciosa

Citrus deliciosa , také se jí říká pro úzké listy vrbolistá mandarinka :idea:
Tvůj obrázek tomu příliš nenapovídá, i když mladé listy v různých podmínkách vypadaji jinak.
Nejjednodušším potvrzením bude po rozemnutí listu intenzivní mandarinková vůně. To je typická vlastnost totoho druhu.
Jinak to probouzení mohu jen závidět, já 14 dní přitápím a zatím nic. No, jakej pán, takovej krám, já se také někdy nemohu vzbudit do práce :lol: :lol: .
Pouze první opady listů symbolizují blížícící se probouzení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Úno 2007 13:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Led 2007 08:15
Příspěvky: 15
K mojmu predošlému príspevku: Tak potom neviem aká je to odroda. Je řízkovana, na tej fotke sú 3 řízky spolu, keď som ju v lete presádzal už sa nedali od seba oddeliť, bez toho aby sa poškodili korene. Nechám ju vykvitnúť, možno aj jeden plod, a priložím fotky, snáď niekto určí odrodu.
Obrázek

Mám ešte 2 mandarinky pri ktorých tiež neviem nič o odrode, ich listy sú úzke, takže aspoň tie by mohli byť deliciosa. Za to sa môžem poďakovať 2 nemenovaným zásielkovým obchodom. Mimo toho som si ešte objednal 3ks kalamondinu a namiesto nich mi prišla limetka, neznámy citrón, ktorý kvitne a neplodí a tretí citrus, u ktorého nemám predstavu čo to je, nekvitne, podľa listov zatiaľ odhadujem na rangpur. Neskôr priložím fotky. V konečnom dôsledku som zvedavý čo mi z toho vyrastie.

Toto je jedna z tých mandariniek. Je to řízek. Materská rastlina to bohužiaľ pred rokom vzdala. A že vraj sa mandarinky nedajú řízkovat, už mám 5 řízkovaných mandariniek. Všetky rastú rovnako ako štepené.

Obrázek
A ešte k tej prichádzajúcej jari: krvavý pomaranč Dolce Sanguinello
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Úno 2007 14:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No to ziram... Daj nejake know how, ako rizkovat uspesne mandariny? :o


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Úno 2007 18:02 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Aka je to odroda tej mandarinky?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Úno 2007 19:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Mandu, měla už ta vaše řízkovaná mandarinka plody? Mám zkušenost, že velkoobchody naprosto bez ostychu prodávají pod označením "mandarinka" také rangpur případně kalamondin, které jsou mandarinám příbuzné, ale na rozdíl od pravých mandarin jdou dobře řízkovat.
I když je pravda, že jednou z mých prvních rostlin (vůbec první, kterou jsem koupila) byla již před 20 lety řízkovaná mandarina obecná (C. reticulata), dovezená k nám z Polska. Po prvním plůdku uhynula :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Úno 2007 22:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Také bych chtěl dodat, že nejde pouze o umění něco zařízkovat. Třeba by šel zařízkovat i vepřový řízek :lol: , ale zda to má smysl. Ne všechno se hodí jako ponož a mezi nevhodné patří většina mandarin. Proto se roubují na odolnější podnože,


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 682 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 46  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz