CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 05:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Zář 2007 18:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
To MartinM - Martine, pokud jsi tak nedočkavý - a to upřímě jsme všichni :wink: , podívej se na Zdeňkovy stránky do obchodu

http://www.exotickerostliny.cz/obchod/index.php

a třeba si tam něco vybereš, co Zdeňek ještě má... Domluv se s ním... Pojede k mě a poveze mi nějaké rostliny, může je nechat u mě a já ti je dopravím.. domluvíme se...
Pokud do toho chceš "vrazit" nějakou korunu. :wink: Rostliny má super!

To Zdeněk: ... Zdeňku, snad mě nebudeš nadávat ... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citrusy
OdeslatNapsal: 02 Zář 2007 20:38 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Zdeněk napsal:
filalové mladé listy jsou specialitou Citroníku a Cedrátu výše na fotce je odruda Siracusano 2KR s květní násadou. Citrusy nechávám venku jak to jen de. To znamená pokud noční teploty neklesají pod -2°C je to bez problému a citrusy jsou venku. Pokud hrozí větší ochlazení což u nás na kopcích bývá nejpozdějí v polovině října musím citrusy schovat do krytých prostor kde zustanou až do dubna nebo podle počasí začátku května. Ve městech to mají mnohem jednoduší pokud teplota neklesá pod 0°C mužou mít citrusy venku celoročně s vyjímkou několika dnu to byla minulá zima. :lol:


a jak je to se zalivkou? Vikend jsem nebyl doma a a koukam hlina je nahore sucha, chtel jsem je zalit, ale rikal jsem si ze na noc by to asi nebylo dobre aby nepromrzly koreny, je tak? ale zas aby to pres noc nevyschlo uplne sakra...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Zář 2007 20:48 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
KRUMME napsal:
To MartinM - Martine, pokud jsi tak nedočkavý - a to upřímě jsme všichni :wink: , podívej se na Zdeňkovy stránky do obchodu

http://www.exotickerostliny.cz/obchod/index.php

a třeba si tam něco vybereš, co Zdeňek ještě má... Domluv se s ním... Pojede k mě a poveze mi nějaké rostliny, může je nechat u mě a já ti je dopravím.. domluvíme se...
Pokud do toho chceš "vrazit" nějakou korunu. :wink: Rostliny má super!

To Zdeněk: ... Zdeňku, snad mě nebudeš nadávat ... :wink:


Sakra to by slo :))...uz jsem koukal, ale ma tam tolik odrud ze se v tom ztracim, potreboval bych neco nenarocnyho, odolnyho proti chorobam, byl by asi na balkone co to pujde, pri nizkych teplotach v zime by sel na chodbu cinzaku k oknu...taky tam neni uvedeno jak jsou rostliny velke...rad bych pomeranc, citron a mandarinku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Zář 2007 05:19 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Martine, domluv se se Zdeňkem, určitě ti potadí... Jen prosím neber ty největší rostliny, to bych zase já neodvezl... Normální velikost má tak kolem 40 cm... to je pohoda. Co jsem od něj bral, má po první periodě u mě 60 - 70 cm... A navíc - ceny hodně příjenmé :wink:

Jen ten pomeranč do bytu... nevím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Zář 2007 08:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
K tomu letošnímu růstu citrusů: pokud jste si, pánové, všimli, vy, co si libujete, jak hezky vám to rostlo, jste "div ne ze Sibiře" :lol: U nás v Brně, co vím, to letos špatně rostlo všem - úpal a suchopár jako někde na poušti. Navíc je to možná i otázka podnože - rostliny na grepech a citrumelech to zvládaly, na citranžích rostly skoro bláznivě - ale jen rostly bez poupat a to i silné, velké rostliny :twisted:, na trifoliátách a případně dalších podnožích to nestálo za nic. A já mám právě své nejlepší rostliny skoro výhradně na trifoliátách :( Kdyby víc pršelo, bylo by to o něčem jiném, pak by ani to horko nevadilo, jenže letos uschl i ten plevel a země jako mlat :( Zalévám výhradně dešťovkou a s tou jsem letos musela dost šetřit, byť mám dvě nádrže v zemi o celkovém obsahu skoro 11m3. Nu, snad bude příští rok líp...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Zář 2007 11:59 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Tak Zdenek mi doporucil pro pestovani na balkone ranne odrudy mandarin a pomerancu : Miyagawa nucelare, Newhall, Buckeye ...

JInak balkon mam na jihozapad, spis zapadni strana...

je to dobra volba?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Zář 2007 12:57 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
MartinM napsal:
Tak Zdenek mi doporucil pro pestovani na balkone ranne odrudy mandarin a pomerancu : Miyagawa nucelare, Newhall, Buckeye ...

JInak balkon mam na jihozapad, spis zapadni strana...

je to dobra volba?


Miyagawa nucelare je na prvni fotce od hora s dozrávajícími plody venku, Newhall by měl dozrávat od konce září do listopadu, Buckeye dozrál loni v polovině října, další ranný pomerančovník je Skaggs Bonanza.
Mandarin je celá ředa od clementiny SRA 89 přes rané unshiu Miyagawa 00, Zorana, Kartuli saadreo, Chahara, Okitsu atd.
Citroníky je uplně jedno jaká odruda se použije kvetou 4 x do roka a dozrávají postupně

:lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Zář 2007 13:08 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Martine, Zdeňkovi můžeš fakt věřit :!: Radí dobře ... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Zář 2007 13:10 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Zdeněk napsal:
MartinM napsal:
Tak Zdenek mi doporucil pro pestovani na balkone ranne odrudy mandarin a pomerancu : Miyagawa nucelare, Newhall, Buckeye ...

JInak balkon mam na jihozapad, spis zapadni strana...

je to dobra volba?


Miyagawa nucelare je na prvni fotce od hora s dozrávajícími plody venku, Newhall by měl dozrávat od konce září do listopadu, Buckeye dozrál loni v polovině října, další ranný pomerančovník je Skaggs Bonanza.
Mandarin je celá ředa od clementiny SRA 89 přes rané unshiu Miyagawa 00, Zorana, Kartuli saadreo, Chahara, Okitsu atd.
Citroníky je uplně jedno jaká odruda se použije kvetou 4 x do roka a dozrávají postupně

:lol:


Moc bych se nesmal, mi nekvete vubec nic a nikdy ani nekvetlo...myslim z citrusu ;)...jinak orchideje kvetly furt, dokud jsem je blbec spatne nezastrihl :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Zář 2007 11:00 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Iva Hažmuková napsal:
K tomu letošnímu růstu citrusů: pokud jste si, pánové, všimli, vy, co si libujete, jak hezky vám to rostlo, jste "div ne ze Sibiře" :lol: U nás v Brně, co vím, to letos špatně rostlo všem - úpal a suchopár jako někde na poušti. Navíc je to možná i otázka podnože - rostliny na grepech a citrumelech to zvládaly, na citranžích rostly skoro bláznivě - ale jen rostly bez poupat a to i silné, velké rostliny :twisted:, na trifoliátách a případně dalších podnožích to nestálo za nic. A já mám právě své nejlepší rostliny skoro výhradně na trifoliátách :( Kdyby víc pršelo, bylo by to o něčem jiném, pak by ani to horko nevadilo, jenže letos uschl i ten plevel a země jako mlat :( Zalévám výhradně dešťovkou a s tou jsem letos musela dost šetřit, byť mám dvě nádrže v zemi o celkovém obsahu skoro 11m3. Nu, snad bude příští rok líp...

Musím se přidat k paní Ivě, čekal jsem, že to bude letos lepší. S tím zaléváním to byl problém a hlavně hlavně o dovolené, která opět byla velkým zásahem do vzhledu a stavu rostlin. Například radost z bohatého kvetení a násady plodů kumkvatů a panašovaného kalamondinu vystřídal úklid listů a plůdků pod rostlinami :( . Tak snad příští rok. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Zář 2007 12:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Martine, k vaší volbě rostlin: rané mandariny unshiu a pomerančovníky jsou sice fajn, ale ne do paneláku :idea: S mandarinami unshiu, které přece jen potřebují chladné zimování (a to i na teplé zimování tolerujících podnožích jako citrumelo nebo pomerančovník) budete mít velké problémy a spíš budou jen přežívat, než aby také uspokojivě plodily :( A pomerančovníky obvykle potřebují více světla. U pupečných pomerančovníků je navíc častý nešvar v padání plůdků při vyšších teplotách. Já bych vám spíš doporučila z mandarin novější odrůdy klementin (samosprašné) - např. Spinoso, možná Caffin a pak tropické mandariny (ozkoušené jsou semenné křížence Kinnow, Osceola, Honey). Myslím, že za vyzkoušení by stála i výborná maloplodá mandarina kishumikan. Jinak výborné výsledky jsou s rangpury. Z pomerančovníků velmi raný Hamlin nebo Parson Brown, z pupečných ještě dobře jde Prostějovský, i když je spíše jen středně raný, a panašovaná Cotidiana.
Z citroníků doporučuji volit odrůdy, které nemají velkou tendenci k opadu listů přes (teplou) zimu :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Zář 2007 17:16 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Ivo diky za tipy, ale jsou uplne jine nez ty Zdenkovy :)) cimz jste me dokonale zmatla...
tak jeste jednou...pestoval bych je samozrejme na balkone co to da, balkon je v 5.patre na zapad, ale ma i neco z jihu...pres zimu by byly na venkovni chodbe cinzaku u okna, tzn. tam by mela byt dostatecna teplota pro zimovani, orientace je ovsem na vychod...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Zář 2007 17:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Martine, co jsem napsala, platilo pro "klasické" panelákové (či pokojové vůbec) pěstování - tj. na parapetu okna s ústředním topením, kde je v zimě kolem 20°C nebo i více, s osvětlením od běžného okna (s přisvětlováním jsem nepočítala). Pokud budete zimovat na chodbě s teplotou do 12°C popř. jen málo vyšší, je to ovšem něco jiného :wink: Pak nevadí ani méně světla. Jen by bylo potřeba, aby vám plody dozrávaly opravdu brzy, než je zazimujete. A nebo naopak až na jaře, pak lze zkusit pozdní odrůdy. Já začínala s citrusy v panelákovém bytě, tak až příliš dobře vím, o čem píši :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Zář 2007 18:32 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
To je fakt,do panelaku sa určite hodia kumquaty, fortunely, hybridy- Boata, Kucle, takmer vsetky odrody c. limon, bygaradie,samoopelive clementiny, nehodia sa takmer vsetky odrody pomarančov, a ostatné odrody mandaríniek. Nemam odskusané tangory s výnimkou Elendalle,ten naopak,vydrží v zime vela tepla, takže chlad nasilu nevyžaduje.
Všetko závisí aj na volbe podnože. Mne v paneláku situáciu každoročne zachranuje dobra pivnica.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Zář 2007 03:22 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ja mam od Zdenka teda do bytu Unshiu na Carrizu a rikal ze pry ok. No nejhur ji mohu zimnit na chodbe panelaku, kde je mene svetla, ale teplota je 10° - 20°

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz