CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Banánovník - kdy začne plodit?
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2005 13:20 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Prosím o radu s banánovníkem, který je už 6 let starý měří 170cm a stále nechce kvést? Jak dlouho trvá, než se dostane do tohoto stádia. Nespěchám na to moc? Nebo už měl plodit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: bananovnik
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2005 22:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Kvě 2005 21:09
Příspěvky: 48
S tvoji rostlinou se neco deje, ale asi se nejspis jedna o jiny druh, ktery pozdeji plodi, nebo neplodi vubec. Tady se asi neda nijak poradit, nez jen: cekat, cekat a znovu jeste cekat.
Tento vikend u nas doma probehla sklizen bananu ;) Rostlina byla stara 2 roky, zacala kvest v zari lonskeho roku a tedka zacaly plody zrat. Celkem jich bylo kolem 30, byly velikosti tzv.baby bananu, ktere se prodavaji v obchodech. Chutove byly stejne jako kupovane, nejaky velky rozdil moje chutove bunky nezaregistrovaly, jen me prekvapilo, ze slupka plodu je krehka, a ze zrale plody samy opadavaly.
Tak hodne uspechu, zkus rostlinu pohnojit treba prirodnimi hnojivy a uvidis :)

_________________
pitr ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2005 11:24 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
2pitr: fotky by nebyly ??? Jak je možné že rostlina stará 2 roky už plodí ?? :( já mám taky banánovník, zalívám, hnojím, rosím a vysokej je jen nějaký 40cm :( furt jen cca 9 listů...a stará je už taky asi 2 roky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2005 11:41 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Je spousta druhu bananovniku, to ze mas bananovnik (Musa) neznamena ze bude plodit. Co tak poslat svoje fotky anebo poradne pospsat jak vypada. Protoze takhle se dal nepohnem. Pak pripis jak casto a do ceho presazujes, kolik litru ma tvuj kvetinac a cim a jak casto hnojis...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2005 12:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Kvě 2005 21:09
Příspěvky: 48
Jeee, ale jak se to tady dela s tema fotkama???

_________________
pitr ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2005 12:45 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Kvě 2005 21:09
Příspěvky: 48
Jo, ale jinak: banánovníky rostou velmi rychle, ten, co mi teďka plodil rostl rychle asi hlavně díky tomu, že jeho matečná rostlina při růstu květního stvolu se zastavila a začala hnít. Poté jsem rostlinu rozkuchal a vypadalo to, jakoby se stvol o něco "šprajcnul". Myslím, že tedy matečná rostlina všechnu svoji energii věnovala snému potomku :), a proto rostl tak rychle.
No ale i tak rostliny rostou strašně rychle a je divné, že po 2 letech máš jen takovou malou rostlinu...
Jinak doporučuji místo u jižního okna, velkou nádobu a do substrátu přidat i trošku hnoje;) přírodní materiál je holt přírodní materiál....
[/url]

_________________
pitr ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2005 12:51 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Nevím kolik má nádoba litrů. Ale má 50cm v průměru Nepřesazoval jsem už 2 roky. Ono je to dost složité s tak velkou rostlinou :? No ale je pravda, že jsem tu rostlinu ještě nehnojil. To bude asi chyba... Fotky ukázat nemůžu. Jsem ve škole, takže nejdřív o víkendu. Listy jsou velké, tmavě zelené a měří přes metr. Rostou o stošest a kmínek už má u země tak 15cm v průměru, nahoře 10cm. Co je to za odrůdu nevím. Dostal jsem ho od kamaráda před 5 roky a už byl rok starý. Kamarád taky neví co je to zač. Byla to odnož od jeho banánovníku, který plodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2005 18:21 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Supr, ta informace o tom, ze je to odnoz plodiciho bananovniku staci. Vysvetli jen jednu vec, jak je mozne ze neroste, kdyz rikas ze mu furt dorustaji? Jestli mu rostou nove, musi se zvysovat...

Jsou-li listy velike pres metr, pak se bude jednat zrejme o odrudu, ktera by mela mit vyssi vzrust a mela by plodit i ve vysce pres dva metry. Ale bat by ses nemel, mela by byt vyska limitovana kvetinacem. Aby nepresahla 2,5 metru, nemel by byt objem nadoby vetsi nez 100 litru.

Nejcasteji se u nas prodava bananovnik Musa acuminata var. Dwarf Cavendish, ktery ma listy tak do 70 - 80 cm, tvuj bananovnik je zrejme nekterou nezakrslou odrudou.

Jsou to jen teoreticke znalosti, takze vic zatim nepovim, je obecne znamo, ze bananovniku prospeje hodne slunicka a dobry hnuj. Doporucuju kravsky granulovany hnuj s tim, ze tri hrsti das na spod kvetinace. Urcite jej presad, pouzij klasickou zahradni zeminu z obchodu a smichej s kompostem v pomeru 2:1, dolu na slabouckou vrstvu zeme (tak 5cm) pak nasyp ten granulovany hnuj.

Pokud se ti to povede, presun na zahradu, anebo kamkoliv k jizni strane domu na zacatku cervna. Schovej pak pred prizemnimi mraziky. Prenos se da uskutecnit tak, ze opatrne zvednes listy a nahore je necim sirokym svazes anebo jim proste navliknes tricko. Kdybys je poskodil nic se nedeje, rychle se obmeni.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Kvě 2005 11:11 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
K tomu růstu, možná jsem se špatně vyjádřil. Roste jako o život, jak do výšky, tak na listech. Jen nechce plodit... Zkusím ho pohnojit. Mám ho v obýváku na jižní straně u velkých oken, takže slunka má dost. No přesazovat ho budu stejně venku, takže ho tam nechám přes léto letnit. Ale nevim nevim jak ho dostanu ven. No nějak se pokusím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 18 Kvě 2005 12:57 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
To ej prave to co nechapu, jak muze rust jako o zivot, kdyz ma za 6 let jen 170 cm...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Kvě 2005 20:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Dub 2005 10:33
Příspěvky: 7
6 let 170 cm to je furt dobrý, já ho mám přes 3 roky a na výšku přibližně 40 cm. Co se týče pěstování venku přes léto, tak mě se růst úplně zastavil, vyhnal asi 4 odnoze a zacal schazovat listy. Přesadil jsem ho do vetší nádoby (asi 25 cm v průměru) oddělil odnože, dal do bytu a a jen tak tak sem ho uchoval, ono banánovník s jedním listem neni vono. Pak jsem ho nechal další rok doma, a to sice rostl, přibližně list za měsíc, ale do výšky nehnal. Pak jsem ho přemýstil na půdu, kde má světlo ze střešního okna a začal růst ještě rychleji, ale starší listy mi začaly od konečků usychat. A plody nic, přitom mateční rostlina je už po třech letech měla. Pak mi někdo poradil, abych ty starší listy ostřihal a nechal pouze 4, že se povzbudí růst do výšky. Skusil jsem to a čekám na výsledky. Že banánovník potřebuje spoustu vody vím, ale jak je to s hnojením? Stačí normální tekuté hnojivo na rostliny?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Kvě 2005 20:39 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Hm, jsem na tom podobně..skoro tři roky a jen 40cm výška :( jak často zaléváte ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2005 00:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Osychani konecku listu je znamka po preliti.

Bananovnik nepotrebuje hodne vody. Naopak, nesmi se prelit. Zalivat vzdy, az kdyz strcite cely prst do substratu a je suchy. Pak vydatne zalit. Jinak uhnivaji koreny a neroste. Ja zalivam 2 litry vody jednou za tyden az dva.

Hnojim granulema kravskeho hnoje, vzdy pri presazeni an dno nadoby tak dve az tri hrsti. Jinak zatim klasicke ohnojivo pro pokojove rostliny, ob dve zalivky (1x mesicne).

Presazovat 2x rocne idealni.

Mala nadoba - bananovnik zastavi rust. Minimum aby zaplodil je 40 litru (pry a pro "dwarf" kultivar - ten z obchodu), ja mam ted jednu 80cm rostlinu (za 6 mesicu od nakupu ve vysce 50cm) a zacala prave po zime bujne rust. Cerstve jsem presadil z 50 litroveho kvetinace kde uz mel mista tak tak do 70 litroveho. Pry je idealni 100litru. Lepe dost mista do hloubky, koreny se tlaci dost dolu.

Pokud zakvete v male nadobe a s malo zivinama, udela pry jen malinke plody, jestli vubec...

Hodne svetla. Proto slunit v lete venku. Ale pri teplote kolem 10 - 15 stupnu vsak zastavuje rust. Venkovni sluneni tedy plati pro tepla leta.

Tak snad tak...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2005 07:02 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Ok, takže já to upřesním...mám rostlinu 40cm vysokou, listů má standardně cca 9, listy jsou dlouhé jen kolem 20cm...mám ji už asi 2-3 roky, je fakt, že do této podoby narostla před skoro totálním úhynem, kdy neměla ani jeden list...ale zdá se mi že růst není přiměřeně výrazný...nyní je v květináči o průměru 17cm, hloubce 15cm, zalívám skoro co tři dny...hnojím co 14 dní běžným tekutým hnojivem Kristalon na květ...z konců listů se často objevují kapky vody...myslíte, že ho přelívám? měl bych přesadit do mnohem větší nádoby ? poraďte...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2005 10:02 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Obavam se, ze kdyz mas 3 roky stary bananovnik, tak listy 20cm ukazuji na to, ze mas okrasnou zakrslou pokojovou odrudu.. Ta neplodi. Kup si normalni bananovnik v supermarketu, ten by mel plodit.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz