CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 22:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 755 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 51  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 01:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Mám citrusy na zaskleném balkoně. Jsou to ranné mandarinky unshiu roubované na trifoliatě. Teplota zde je od 5 do 10 stupnů.Kdy je mám probudit do vegetace.Mohu také přesazovat. Mám zde i topení Prosím o dobrou radu. Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 07:46 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Rostliny bych zatím neprobouzel. Nechat je v zimním klidu do konce ledna se probudí samy. Stačí když začnou kvést od konce února. S přesazením taky počkat na pozdější dobu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 08:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To závisí jen na tobě ... jaké chceš míti výsledky.
Na uvedené téma chystám nějaký článeček se spoustou srovnávacích grafu s teplotami, intenzitou osvětlení atd. z našich podmínek a z podmínek v hlavních produkčních oblastech citrusů z dat, která se mi všemožně podařilo nalést.
Pokud budu vycházet ze zatím nedokončeného tak potom zde jsou optimální průměrné denní hodnoty teplot pro ranné unshiu : do poloviny února klid, od poloviny února začít přitápět se lineárnm zvyšováním průměrné teploty z cca 2C : koncem února na 6C, polovina března 12C, konec března 16C. Dále již teplotu udržovat na této výši a v polovině května přenést ven k letnění ( 16C=16C - v podmínkách Brna ). Při tomto režimu by měli rané unshiu v polovině dubna kvést a v koncem září, začátkem října dozrát.
Hodně závisí od tvých konktrétních místních podmínek a taky podle toho jaký je právě rok.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 12:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Je síce pravda, že citrusy sa v mnohých prípadoch pri skorom nástupe do vegetácie uz v polovici januára prebudia a dobre rastú, ale niektoré citrusy následkom predlženej vegetácie o jeden mesiac /jedná sa mi hlavne o krížence s poncirusmi/ trpia, v takom prípade okolo septembra strácajú mnoho listov alebo zmenia farbu do žlta, aj ked opadat nemusia, u unšiu mandaríny sa mi následkom toho tuto sezonu 2007 stalo, že takmer v oktobri mi zacala púštat nové kvetné puky :roll: :( . Teraz ju mám v pivnici a držia sa, je ich aj okolo 500, z každeho listu minimálne 1 až po 7 kvet. pukov v trsoch, neopadavaju, držia sa dobre, čakam, čo s nimi bude do jari. :|


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 17:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Říj 2007 06:57
Příspěvky: 142
to je dobře že jste dali todle tema,ja mam citrusi va sklepě kde mam teplotu kolem 7 stupnu,takže od poloviny unora mam přidavat teplotu,jestli sem to teda dobře pochopil,uvažoval sem že bych je v březnu přenes do skleniku ktery mi v čera na zakasku přivezli je z polykarbonatu o tloušce 10mm,tak by tam mohlo byt docela teplo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 17:53 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
dzouza napsal:
to je dobře že jste dali todle tema,ja mam citrusi va sklepě kde mam teplotu kolem 7 stupnu,takže od poloviny unora mam přidavat teplotu,jestli sem to teda dobře pochopil,uvažoval sem že bych je v březnu přenes do skleniku ktery mi v čera na zakasku přivezli je z polykarbonatu o tloušce 10mm,tak by tam mohlo byt docela teplo.


áno, ked máš možnost, teplotu treba pridávat od polovice února /úplne stačí, netreba sa ponáhlat/ ale pridávaj ,pokial máš možnost pozvolna, o dva stupne nahor týždenne, je to pre rastliny to naj..... a najprirodzejejšie, čo by sme im mali poskytnút, ak sa dá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 18:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Říj 2007 06:57
Příspěvky: 142
a mam je teda dat do toho skleniku nebo až dyl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 19:50 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
dzouza napsal:
a mam je teda dat do toho skleniku nebo až dyl


Ked je v tej pivnici chladno a tvojim rastlinam sa tam dari, do sklenika, ked vraviš, že im tam bude celkom teplo, ich zatial nedavaj, nebolo by to pre ne dobré, to je skoro, riad sa podla počasia, ked začnú stúpat teploty bližšie k jari, vo zvyšovaní teploty začni aj ty u citrusov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 03 Led 2008 20:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já k tomu povím jen jedno. To je otázka a odpověď každého z nás zcela individuálně. Univerzální rada na výše uvedené téma prostě neexistuje. Je to v podstatě rovince, ve která mám : co chci pěstovat, jaké k tomu mám podmínky, kolik jsem schopen vynaložit peněz na pěstování a jaké následně očekávám výsledky.

Pokud chci pěstovat pomela a ve stejné kvalitě jako v Malajsii, tak potom musím udržovat rostliny ve vegetaci po celý rok, topit jim o sto šest, od slunovratu do slunovratu jim nepřetržitě velmi intenzivně přisvětlovat a jednoduše a především .... mít na to : protože tato legranda bude stát desítky tisíc, ne-li rovnou set tisíce korun za rok. Kdo na to má, tak proč ne?

Pokud chci mít citrusy jen jako koníčka, který, prakticky nic nestojí, potom musím hledat na zimu polohy pro nejoptimálnější umístění rostlin v podmínkách co mám normálně k dispozici a počítat s tím, že mi přes zimu sem tam nějaká rostlina odejde a počítat s výrazně menšími plody než jsou u daných odrůd běžné, často i chuťově výrazně horší jakosti.

Pokud chci dosáhnout plodů jakéž takéž kvality a velikosti při minimálních nákladech, tak potom musím pěstovat pouze ty nejranější odrůdy a i tak rostlinám prodloužit jejich vegetační období na každou stranu o cca 1 měsíc - zde se míní zvýšení průměrné teploty, přisvětlování je v tomto případě zbytečné.

Každý si musí sám odpovědět to co chce, dosadit si to do této naznačené pomyslné rovnice a potom bohužel léta pracovat na jejím, alespoň částečném, vyřešení.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 04 Led 2008 21:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Posílám fotky zazimovaných citrusů v zaskleném balkoně při teplotě plus 5 až 10 stupnů. doufám že jsou v dobrém stavu jaký je vaš názor. Začínam jsem v tom laik


Přílohy:
Poznámka: FOTO
citrusy leden 08 010.jpg
citrusy leden 08 010.jpg [ 158.62 KB | Zobrazeno 3173 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 04 Led 2008 21:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
A TADY DALŠÍ


Přílohy:
Poznámka: FOTO
citrusy leden 08 011.jpg
citrusy leden 08 011.jpg [ 159.12 KB | Zobrazeno 3021 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 04 Led 2008 21:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
A poslední


Přílohy:
Poznámka: foto
citrusy leden 08 009.jpg
citrusy leden 08 009.jpg [ 157.42 KB | Zobrazeno 3003 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 04 Led 2008 22:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
teplota 5 az desat stupnov na zazimovanie je vynikajuca, ja mam na balkone teraz nulu, ale balkon je zo zeleznej konstrukcie, ty ho mas z hlinika alebo hlinik+plast, ze sa ti tam udrzuje vyššia teplota, ako mne? A na ktoru svetovu stranu suje balkon otoceny? Ten moj je na severozapad, tam byvaju časte vetri. Rastliny mas vo vynikajucom stave ,ako kukam na foto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 04 Led 2008 23:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Ivan Bross napsal:
teplota 5 az desat stupnov na zazimovanie je vynikajuca, ja mam na balkone teraz nulu, ale balkon je zo zeleznej konstrukcie, ty ho mas z hlinika alebo hlinik+plast, ze sa ti tam udrzuje vyššia teplota, ako mne? A na ktoru svetovu stranu suje balkon otoceny? Ten moj je na severozapad, tam byvaju časte vetri. Rastliny mas vo vynikajucom stave ,ako kukam na foto.



Zdravim)) balkon mám na JZ, a material je skloplast. Je možnost přitapění, ale dosud jsem to nepoužil. Moc mě těší že se ti me foto libí. Zítra pošlu foto celeho balkonu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 04 Led 2008 23:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Ivan B))) Balkon mám na JZ, a material je skloplast. Mám možnost přitapění, ale ještě jsem to nepoužil. Moc mě těší že se ti mé rostliny libí. Zítra pošlu foto celého balkonu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 755 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 51  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz