CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 15:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Srp 2009 14:14 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Chtěl jsem se podělit o pár fotek Drobka z přesazování (opravdu malým jeřábem :shock: ) a jarního stěhování,ale fotky to nebere. :( Těm co jsem slíbil řízky chci vzkázat,že jsem se na nic nevykašlal,akorát řízky si dávají načas 8) a samostatně rostou jenom dva.Ostatní si hoví v perlitu,sice rostou ale kořenů pomálu.Asi holt musíme ještě vydržet. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 04 Lis 2009 20:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Tak se snad zadařilo :D ,mám asi 4 řízky z Drobečka a asi 8 semenáčků.Takže jestli má někdo ještě zájem,napište mi adresu na soukr.mail.Snad není nevhodná doba :oops: .Rostlinky jsou již při teplotách 8-15 st.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 05 Lis 2009 05:55 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Teprve nyní jsem si všiml Tovossova předchozího příspěvku, takže vkládám jeho fotky za něj.
PS.: příště budeš potřebovat autojeřáb :-) :-)
Příloha:
Drobeček- přesazování 23.5.09.jpg
Drobeček- přesazování 23.5.09.jpg [ 72.77 KB | Zobrazeno 1206 krát ]

Příloha:
Stěhování Drobečka 5.4.2009 012.jpg
Stěhování Drobečka 5.4.2009 012.jpg [ 76.02 KB | Zobrazeno 1121 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 05 Lis 2009 08:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Tavossi, smekám klobouk, opravdu žasnu :shock: , jak toho drobečka :mrgreen: dokážeš udržet v kondici a ještě s pravidelnou sklizní. Myslím, že by jsi změnit zaměstnání a přihlásit se o místo v nějaké zámecké oranžeriii či jiném panském sídle. kde se z obdobnými rostlinami často trápí. Já bych tě navrhoval za ředitele v oranžerii ve Versailles :D .
A když vidím těch pomocníků na stěhování, tak vhledem k tomu, že se to kona dvakrát za rok - jarní a podzimní stěhování, tak celá úroda citronů padne na výrobu limončela :mrgreen: :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 05 Lis 2009 21:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Díky za poklonu a za fotky. :) Petře,když se tak virtuálně procházím Tvojí zahradou,mohl bych tam tak nanejvýš klepat rohožky :oops: :mrgreen: .O Versailles ani nemluvím.Doufám,že Drobek se mnou bude mít i nadále trpělivost, :roll: před několika dny jsem mu částečně dodělal trvalé bydlení(i díky Šnekovým cenným radám),teď se snažím spáchat nějakou regulaci teploty.Asi se v našich podmínkách bude dařit křížencům s Cedrátem,koupený v OBI(pořád zmiňovaná Limoncella) má po 5 letech 2 metry a už druhý rok plodí.A od Šneka přirostl letos o 30 cm.Bohužel jsem letost brutálně nestíhal a tak mi odešlo 5 rostlin, :evil: všechny uschly a nevím pořádně proč.Mám podezření na plísně z kompostu.Takže se stěhováním je konec a příští rok bude snad klidnější. 8)
Příloha:
Zimní zahrada-stavba 015.jpg
Zimní zahrada-stavba 015.jpg [ 33.8 KB | Zobrazeno 2025 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 05 Lis 2009 22:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Tavossi, nebuď skromný :D . Ve Versailes mají samozřejmě superkrásné velké a olistěné rostliny :shock: , ale jde převážně o odolnější bigarádie :idea: . Když koupili z Mainau italskou sadu různých odrůd, tak problematičtější cedráty :idea: a citroníky včetně jejich hybridů jsou na tom mnohem hůře. Na obrázcích ukazuji citroníky na porovnání s "drobečkem", ale pro jistotu ještě foto s ostatními udržovanými citrusy, abych francouzské zahradníky nepomlouval a ukázal převažující stav, který je vynikající.


Přílohy:
Orangerie Versailles_d.jpg
Orangerie Versailles_d.jpg [ 58.61 KB | Zobrazeno 832 krát ]
Orangerie Versailles_f.jpg
Orangerie Versailles_f.jpg [ 58.41 KB | Zobrazeno 842 krát ]
Orangerie Versailles.jpg
Orangerie Versailles.jpg [ 88.17 KB | Zobrazeno 883 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2009 06:52 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tavossi, až mi nedejbože některé citrusy narostou takto, tak jsem prostě v pr... . Desta se ke mě na zahradu nedostane :-) :-)
Nicméně něco podobného mě čeká s palmami (nějaká kladka na přesazování) .... jeden člověk = palma se ani nehne, 2 lidi = jsou ji schopni s vypětím všech sil posouvat po hladké betonové podlaze. Síla jejich kořenů je tak značná, že rozervaly nádoby.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2009 19:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
šnek napsal:
Tavossi, až mi nedejbože některé citrusy narostou takto, tak jsem prostě v pr... . Desta se ke mě na zahradu nedostane :-) :-)
Nicméně něco podobného mě čeká s palmami (nějaká kladka na přesazování) .... jeden člověk = palma se ani nehne, 2 lidi = jsou ji schopni s vypětím všech sil posouvat po hladké betonové podlaze. Síla jejich kořenů je tak značná, že rozervaly nádoby.

Michale,Tvoje Fénixy jsem viděl :shock: .Kdybych to uměl,tak je co závidět.Neodpustím si rejpanec:v literatuře se uvádí,pokud finíkům posloužíš,vystěhují tě z bytu :wink: .Četl jsi i tuhle kapitolku? :mrgreen: :mrgreen:Letos mi Zantedeschia rozervala plastový květináč,je v něm 3 cm díra.To jsem ještě neviděl.... :roll:
Jinak platí pořád nabídka řízků a semenáčků z Drobka,třeba i vám zkušeným na pokusy. :?: :idea: Pokud by byl větší zájem,mohu na jaře dodat materiál nebo zase později rostlinky,pokud se zadaří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2009 19:49 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Že si to ty, tam mě to nedalo a šel jsem to hned vyfotit :-) ... i když to patří zcela jinam. Na jednom květináči je to roztržený na čtyřech stranách - díry š. cca 7 cm, v. 20-25cm .... zatím :shock: Druhý vypadá hodně podobně.
Příloha:
0-IMGP0287.JPG
0-IMGP0287.JPG [ 181.01 KB | Zobrazeno 800 krát ]

O palmách jsem nečetl nic, leda snad možná něco co bylo v metodickém pokynu k výstavě v r.1984 ... pokud tam vůbec něco takovýho bylo, teď se mi to nechce hledat. A řízek beru ... ale raději až na jaře, abycht to mohl přeroubovat na něco dalšího. Předem dík.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 30 Lis 2010 18:58 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Říj 2010 18:40
Příspěvky: 63
Bydliště: Liberec
Čte se to skoro jak detektivka - ale bez rozuzlení. Jak to s tím krásným veteránem asi dopadlo? Přežil bez úhony to velké přesazení? A co nový příbytek - jak mu vyhovuje? Držím mu palce, je to nádherný strom.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 23 Pro 2010 07:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
.... některé případy se prostě nepodaří nikdy vyřešit :wink:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 19 Bře 2011 18:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Drobeček má přes 4 metry,je mu už malý květináč i skleník.Úroda asi 6Okg plodů :shock: ,zatím je stačíme kolektivně "požírat" v rozmixované podobě jako citronádu :mrgreen: .Bohužel větší skleník už nepostavím,koruna začíná řídnout a mám obavy z nějakého "radikálního" řezu.Je to přece jenom starší pán. :wink:
Chtěl bych tímto požádat o radu,tuhle raritu bych opravdu zničit nechtěl. :evil:
Prosím Petra Jeřábka a Pedra aby se mi ozvali,nějak jsem prošustroval telefony a Petrův původní asi změnil majitele :?:
Díky :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 20 Bře 2011 07:03 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tavossi, u starších citrusů, snad možná mimo bigarádiíí, pěstovaných v nádobách je řídnutí koruny a všeobecná blednička běžným jevem a prakticky s tím toho moc nenaděláš. Nejspíše to souvisí s mírou "zahutnění" zeminy v nádobě, resp. tím pádem sníženým obsahem vzduchu v půdě a "nedokonalým" pohybem vody v půdě a jejím jiným charakterem. Jak často vypadají štarší citrusy je vidět hezky na fotkách od Petra - některé to nakonec nějak samy "rozdýchají" a žijí dál, jiné nikoliv. To je relita starších citrusů.
Pokud je již skleník malý, tak ti nezbývá nic jiného než řezat a řezat. Ale s rozmyslem - s hlubším řezem u starších nádobových citrusů mám velmi špatné zkušenosti, stejně tak s přesazováním. Zmenšení odpařovací plochy rostliny znamená nižší odčerpávání vody rostlinou z nádoby a i když se zemina po řezu na povrchu tváří jako suchá, unitř je často zcela promáčená a kořeny to odnášejí. Je to velmi težké odhadnout, sám to moc neumím, několik rostlin jsem takto dřívě odrovnal ( cca 1,5-2m vysokých ... což jsou ve srovnání s drobečkem stále spíše jen citrusová miminka :-) ) Sám budu muset tři rostliny letos přeszovat a jak to dopadne ... to je spíše loterie než cokoliv jiného.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 20 Bře 2011 09:08 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Možno by stálo za to ten citrónovník zasadiť v tom novom sklenníku do zeme - získa sa tým cca pol metra výšky a bude aj väčšia šanca na spokojnú starobu a dlhovekosť pre tento citrus - predsa len v kvetináči je vystavený väčším výkyvom teploty a vlhkosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 20 Bře 2011 18:27 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Díky za rady,tak nějak toho jsem se obával :( .Přímo do země jej dát nemůžu,je to kousek od rybníka a cca v 60 cm je voda.Také je risk,že nakopnu nějaký kabel,hned vedla je telekomunikační ústředna.Zkusím opatrně a po částech probírat. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 154 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz