Já budu opakovat to co jsem zde na foru již x-kráte napsal. Když hnojit, tak jen velmi opatrně a po malých dávkách. Většina zemin obsahuje dostatek zásobních živin, s tvrzením, že se za 4 týdny vyčerpají absolutně nemohu souhlasit. Ve všech živých zeminách dochází nepřetžitě k postupnému rozkladu mikroorganismy a tak tak dochází k neustálé tvorbě nových a nových živin v půdě. Osobně hnojiva kombinuji. Nespornou výhodou organiky je to, že se tím doplňuje populace zmíněných mikrorganismů, které provádějí ony rozkladné procesy, avšak dle vlastní zkušenosti mohu říci, že se jí dá "přehnojit" mnohem snadněji než přesně dávkovanou syntetikou. Důležitější než množství živin jako takových je to, zda-li jsou ony živiny v podobě, ve které je schopna rostlina využít. A tím se vrátím k původnímu - zemina. V kvalitních vzdušných zeminách je schopna rostlina příjmout i 10x více než v zemině ulehlé, prostě špatné. (poz.: současně rovnou říkám, že vzdušná zenina nemusí být vždy jen lehká zemina ... spíše jde jde o to, jak se v ní pohybuje vzduch, kyslík a pochopitelně i voda).Těch faktorů, které to ovlivňují je velká spousta a možná doposud nejsou všechny ani popsány, probádány. Je např. obecně známo, že současně na vhkých půdách je obečně přístupnost živin větší. Atd. Atd. Například na vzdušných zeminách se iontová podoba Fe udržuje v podobě, které je dostupná pro rostliny, v půdách s nedostatkem vzduchu se naopak železo mění a udržuje v jiné iontové podobě, která je pro rostliny nedostupná, nevyužitelná, mnohé literaturové zdroje hovoří dokonce o tom, že je přímo pro rostliny vysoce toxická. Svou logiku to bohužel má .... možná i proto ty problémy u větších nádobově pěstovaných citrusů bez zjevných příčin. Zase na druhé straně tyto lehké půdy velmi špatně poutají vodu i živiny obecně, snadno se vyplavují dešti a to taky není prostě ono, atd. atd. Prostě jako u všeho s citrusy - jde o nalezení o jakési pomyslné rovnováhy, která bude bohužel vždy jedinečná (individuální), v závislosti od našich individuálních podmínek, ve kterých rostliny pěstujeme. Aby to bylo ještě složitější, tak jde hodně i o to v jaké podobě jsou tyto živiny rostlině dodány. Jen dusík může být v pěti rozdílných podobách a např. stopové prvky rostliny příjmají lépe takříkajíc předpřipravené v chelátových vazbách. Jenže současně je známo, že není chelátová vazba jako chelátová vazba. Rozdíl nezi běžnou iontovou vazbou a nejčastější chelátovou vazbou EDTA není až tak výrazný, téměř neprůkazný, ale o to je výraznější při použití jiných známých chelátových vazeb. Takové hnojiva pohopitelně existují, je jich jen pár, avšak pro bežného pěstitele jsou povětšinou prakticky nedostupná (zakoupitelná jsou jen ve velmi velkých baleních a za nemalé ceny ... ve svých podmínách bych taková balení měl na tisíce let).
Osobně dávám na jaře rostlinám pár granulí organiky (dřívě granulovaný kravský hnůj, nově Sifrogu - což jsou víceméně slepičince, rozdíl na rostlinách není nijak patrný), během vegetace, cca 1x měsíčně, běžné tekuté hnojivo na citrusy v koncenraci pětkráte nižší nebo ještě méně, než je na návodu, na přelomu srpna/září přidám granulku síranu draselného, 1x ročně šplíchnu Mikrolou (25let starou, takže kdo ví jestli ještě vůbec funguje a nebo dokonce naopak, jestli spíše neškodí) a jednou šplíchnu hořkou sůl. Citrusy v tomto režimu vykazují lehký nedostatek dusíku při současném lehkém předávkování draslem, ale to mne vůbec netrápí, protože současně vykazují výrazně vyšší odolnost proti nízkým teplotám než je psáno v literatuře, což je promne podstatné a škůdci se vyskytují jen velmi málo, občas a nebo vůbec.
Letos jsem poměrně hodně blbl i s jednoučelovými hnojivy (stopové prvky), při objevení se určitých příznaků, ale .... buď jsou příznaky literaturově špatně popsány, čemuž moc nevěřím a nebo? ... to je pravděpodobnější : rostlina žádným nedostatkem něčeho prostě netrpěla, jen měla z nějakého důvodu problém ono něco získat. A tím je vracím na počátek
.... v našich podmínách (protože nebo spíše přestože v domovině rostou dobře v čemkoliv), u citrusů v nádobách, umístěných venku, je v tomto ohledu jednoznačně alfa a omega vhodná, dobrá půda .... než nějaké to speciální hnojení.